Infrasauny

Infrasauna je špeciálny typ sauny, ktorú si môžete zaobstarať aj do obývacej izby. Žiariče vo vnútri sauny neohrievajú vzduch vo vnútri sauny, ale vyžarujú teplo vo forme infračerveného žiarenia. Toto teplo prenikne až 4 cm pod kožu, vďaka čomu dôjde k prehriatiu celého tela. Pri pobyte v infrasaune dochádza k poteniu už pri 45 ° C, čo vyhovuje tým, ktorí nemajú radi typické horúco bežné pre klasické sauny. Tento typ sauny je tak vhodnejší pre kardiakov a používať ju môžu aj deti.

Saunu môže používať prakticky každý, všeobecne by však nemala byť používaná v prípade, že vám to zakáže ošetrujúci lekár. Pri pobyte v saune budete relaxovať, a dôjde aj k psychickému uvoľneniu. Vďaka domácej saune si môžete všetky zdravotné benefity užívať v kľude v čase, ktorý vám vyhovuje.

Hlavným parametrom pri výbere sauny je veľkosť, tú určuje počet osôb, ktoré budú saunu naraz využívať. Z hľadiska veľkosti sú najobľúbenejšie sauny pre 2 osoby, kúpiť však môžete saunu pre jednotlivcov alebo naopak pre viac osôb. Saunu budete vyberať aj podľa typov žiaričov, spotreby elektrickej energie alebo funkciami.

Porovnať ceny infrasáun

Veľkosť

Jedným z hlavných parametrov je veľkosť infrasauny. Tá by sa mala odvíjať podľa počtu osôb, ktoré ju budú používať. V niektorých domácnostiach však môžete byť obmedzení priestorom. Na trhu sú zastúpené infrasauny pre jedného, dvoch aj viacerých užívateľov.

Infrasauna pre jednu osobu je dostatočne priestranná na to, aby ju mohol pohodlne používať jeden používateľ. Príležitostne ju môžu používať aj dve osoby.

V tomto prípade nečakajte žiadny veľký komfort. Pokiaľ sa teda plánujete saunovať iba ako jednotlivec a čas od času využijete saunu aj s druhým blízkym členom, môžete uvažovať o kúpiť infrasauny pre jedného. Pokiaľ však saunu budú pravidelne používať 2 osoby, mala by byť zhotovená rovno sauna väčšej veľkosti.

Žiariče

Po výbere vhodnej veľkosti je ďalším veľmi dôležitým parametrom druh žiaričov, ktorými je infrasauna vybavená.

  • Karbónové – najlacnejší typ žiaričov. Udávaná životnosť je 8 – 10 000 hodín používania. Nevýhoda týchto žiaričov spočíva aj v dlhšom nahrievaní, nahrievanie žiaričov môže trvať aj hodinu. Tieto žiariče majú nižšiu spotrebu a lepšie tepelné účinky.
  • Keramické – tieto žiariče je možné považovať za strednú triedu, udávaná životnosť je 5 – 8 000 hodín používania. Zahrievanie je v tomto prípade rýchlejšie a spotreba vyššia. Keramické žiariče vyžarujú infračervené svetlo dlhej a strednej vlnovej dĺžky.
  • Redlight s terapeutickým svetlom – tento typ žiaričov je bežne používaný v komerčných priestoroch, stretnúť sa s nimi môžete vo wellness alebo fitness centrách. Tieto žiariče vyžarujú opäť dlhé a stredné vlny.
  • Plne spektrálne – najkvalitnejšie a najlepšie žiariče. Žiariče sú zahriate počas krátkej chvíle a ich teplo je schopné preniknúť pod kožu. Tieto žiariče sú považované aj za najúčinnejšie, čo sa zdravotného hľadiska týka.

Spotreba

Infrasauna patrí medzi spotrebiče, pre svoj chod tak musí byť zapojená do elektrickej siete. V čase, keď nestále rastú ceny energií, je úplne zásadným parametrom aj spotreba.

  • Veľkosť pre 1 osobu – tieto sauny majú spotrebu okolo 1,4 kWh, pokiaľ budete saunu požívať po dobu 30 minút pri teplote okolo 55 °C, vyjde vás jej prevádzka na necelé 1 euro.
  • Veľkosť pre 2 osoby – udávaná spotreba je cca 2 kWh, pri rovnakom používaní zaplatíte za prevádzku sauny necelé 1 euro.

Vlnová dĺžka

Podľa toho aké vlny žiariča vyžarujú, majú sauny rôzny vplyv na zdravie.

  • IR-C – takto označená vlnová dĺžka udáva, že žiarič je schopný telo prehriať iba na povrchu.
  • IR-B – tieto žiariče už vykazujú lepšie účinky, vyžarujú žiarenie so strednou vlnovou dĺžkou.
  • IR-A – najlepšie výsledky dosiahnete so žiaričmi označenými touto skratkou. Žiariče s touto vlnovou dĺžkou sa dostanú aj do podkožia, a pomôžu vám pri liečbe rôznych kožných ťažkostí alebo ekzémov. Infrasauny vyžarujú žiarenie s krátkou vlnovou dĺžkou.

Príslušenstvo

K infrasaune je možné kúpiť pomerne veľké množstvo príslušenstva. Niektoré príslušenstvo je vhodné kúpiť súčasne so saunou, iné môžete kupovať postupne.

K tomu základnému patrí pochopiteľne ovládanie. Niekto preferuje vonkajšie ovládanie, iný môže využívať vnútorné a tí najnáročnejší môžu umiestniť ovládanie z vonkajšej aj vnútornej strany.

Chýbať by nemalo ani osvetlenie. Okrem jednoduchého svetla je možné voliť aj osvetlenie, ktoré umožňuje zmeniť farbu.

Audiosystém vám zase umožní relaxovať za počúvania obľúbenej hudby.

Dokúpiť môžete aj ionizátor, ktorý vzduch vo vnútri sauny obohatí zápornými iónmi. Záporné ióny majú priaznivý vplyv na zdravie a vytvoria ideálne prostredie pre tých, ktorí trpia rôznymi alergiami alebo astmou.

Ozónový generátor zničí všetky vírusy a baktérie. Svojím pôsobením stimuluje tvorbu kyslíka v ľudskom tkanive. Ozónový generátor býva často súčasťou ionizátora.

Užívateľský komfort počas používania zvýšite vďaka rôznym chrbtovým alebo hlavovým opierkam. Využívať môžete podľa chuti aj rôzne masážne pomôcky, soľné kamene alebo vône. K tomu praktickému zase patria police a vešiaky.

Značka

Medzi jedny z najobľúbenejších patria infrasauny Marimex. K ďalším popredným výrobcom patrí Prowell, Belatrix, HealthLand alebo napríklad Hanscraft.

Cena

Infrasauny patria k lacnejším typom sáun. Najlacnejšie sauny môžete kúpiť za cca 980 eur. Ide spravidla o sauny určené jednotlivcom.

Priestrannejšiu saunu zaobstaráte za cenu v rozmedzí 980 – 1 960 eur. Čím je cena sauny vyššia, tým bohatšia je aj dostupná výbava. Ak si chcete pobyt v saune užiť súčasne s viacerými osobami, budete sa musieť poobzerať medzi výrobkami s cenou vyššou ako 1 960 eur.

Porovnať ceny infrasáun

Otázky a odpovede

Aký materiál vybrať?

Najbežnejším výrobným materiálom je drevo. Medzi kvalitné materiály patrí kanadská borovica, známa aj ako Hemlock. Táto drevina je veľmi odolná a vyniká aj hladký povrch bez hrčí. K ďalším kvalitným drevinám patrí aj červený céder a severský smrek, ktorý sa vyznačuje aj nižšou obstarávacou cenou. Vyhnúť by ste sa mali saunám vyrobených z imitácií dreva.

Aký je rozdiel medzi infrasaunou a fínskou saunou?

Hlavný rozdiel je v teplote, v bežnej saune stúpa teplota do výšky 85-100 ° C a niektorým jedincom nemusí vyhovovať ani nízka vlhkosť vzduchu. V prípade infrasauny sa teplota pohybuje v rozmedzí 40-60 ° C, teplo, ktoré infrasauna vyžaruje, prestupuje hlboko po pokožky a potenie je vďaka tomu intenzívnejšie.

Používanie infrasauny sa odporúča predovšetkým po úrazoch alebo operáciách. Po použití klasickej sauny by malo nasledovať ochladenie pod studenou sprchou, čo je ďalšia vec, ktorá nemusí každému vyhovovať. Po použití infrasauny sa naopak odporúča teplá sprcha, vďaka nej zostanú póry otvorené a telo sa je vďaka tomu schopné potiť aj po sprche.

Koľko žiaričov by mala mať infrasauna?

Za minimálny počet sa považuje 8 žiaričov v prípade infrasauny pre 1 osobu. Väčšie sauny pre 2 osoby by mali mať aspoň 10 žiaričov. V najväčšom infrasaunách je až 16 žiaričov. Jednotlivé žiariče sú umiestnené v stenách aj podlahe.

Záver

Používanie infrasauny má mnoho zdravotných benefitov. Vďaka pobytu v infrasaune posilníte imunitu, zlepšíte obeh krvi, prehrejete stuhnuté kĺby, uvoľníte svaly. Infrasauna je vhodná pre osoby trpiace kožnými problémami ako je ekzém, akné a ďalšie. Ženy potešia blahodárne účinky, ktoré pomôžu zmierniť celulitídu a prekrviť kožu, vďaka čomu si udržíte pevnejší a hladší vzhľad.

Infrasauna má vplyv aj na chudnutie, tým, že pomáha s detoxikáciou tela. Tento typ sauny je možné umiestniť do bytu, štát môže dokonca na koberci, pretože sa pri používaní nezahrieva. Samotná montáž je pomerne jednoduchá a pomocou návodu ju môžete zvládnuť aj sami. Tí, ktorí si na inštaláciu svojpomocne netrúfnu, môžu využiť služby odborníkov. Montáž býva často aj v cene sauny.


Zdroje: www.mountfield.sk, www.krasnakupelna.sk, www.aquamarinespa.sk, www.hornbach.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo