Jedálenské stoličky

Jedálenskú stoličku je možné používať u dieťaťa, ktoré je už schopné samostatne sedieť. Ak sa vaše bábätko ešte samo neposadí, nie je vhodné ho do klasickej stoličky posadiť. Princípom jedálenskej stoličky je umožniť dieťaťu zdravé sedenie, ktoré mu bežná stolička neumožní.

Telo bábätka by malo zaujímať zdravú polohu, končatiny by mali mať kontakt s pevným podkladom, ktorý im umožní správne prekrvenie a samozrejmosťou je aj pohodlné operadlo chrbta.

Výber jedálenskej stoličky nie je nijako zložitý, stačí iba vedieť, čo všetko je v súčasnej dobe k dostaniu a aké máte o tomto výrobky predstavy. Kúpiť môžete stoličku, ktorá vám bude slúžiť cca 1 rok, ale využiť ju môžete podľa výšky dieťaťa do 3 rokov veku.

Pri všetkých výrobkoch určených malým deťom je potrebné ustrážiť zdravotnú nezávadnosť výrobných materiálov. A dôležité sú aj bezpečnostné prvky, ktoré zabránia možnému pádu bábätka.

Porovnať ceny stoličiek

Typy

Jedálenské stoličky je možné rozdeliť podľa niekoľkých kritérií. Vyberať môžete podľa výrobného materiálu, ale aj podľa vzhľadu alebo funkcií jedálenskej stoličky.

Klasika

Hoci dnešný trh ponúka veľké množstvo super moderných stoličiek všetkých možných farieb a tvarov, sú stále vo veľkej miere zastúpené aj klasické stoličky, ktoré poznáte aj z reštaurácií a ďalších prevádzok.

So stolíkom

Obľúbené sú aj stoličky 2v1, ktoré je možné používať aj niekoľko rokov. Pre najmenšie deti budete používať stoličku zloženú, vďaka tomu bude dieťa sedieť vo vyvýšenej polohe a vy ich budete môcť pohodlne kŕmiť. Akonáhle poporastie, je možné stoličku demontovať a získať tak stoličku aj stolček. Túto kombináciu môže dieťa využívať do cca 3 rokov veku pri jedle aj hre.

Moderné stoličky

Dizajnovo krásne stoličky, ktoré vám ponúknu všetok komfort modernej doby. Samozrejmosťou sú bezpečnostné popruhy, pohodlné polstrovanie a polohovateľné sedátko. Okrem toho sú tieto stoličky často výškovo nastaviteľné a dajú sa aj jednoducho zložiť.

Vďaka možnosti polohovania, je možné tieto stoličky používať skôr, ako dieťa začne samo sedieť. V stoličke zaujme rovnakú pozíciu, akú mu umožní aj detské lehátko.

Rastúci

Rastúce stoličky umožňujú najdlhšie používanie, čomu zodpovedá aj ich vyššia obstarávacia cena. Súčasťou stoličky sú aj rôzne bezpečnostné prvky, ktoré môžete kedykoľvek demontovať.

Rastúcu stoličku môže vďaka polohovateľnej opierke používať už veľmi malé bábätko, ale vďaka možnosti výškového nastavenia môže slúžiť až do cca 6 rokov veku. Výrobným materiálom je drevo aj plast.

Na cesty

Jednoduchšia verzia, ktorá sa hodí na cesty alebo do malých bytov je stolička, ktorú môžete pripevniť k stolu. Taká stolička vám nebude zaberať prakticky žiadne miesto.

Sedák na stoličke

Je určený skôr starším deťom, ktoré odrastú jednoduchej stoličke. Sedák sa na pevno umiestni na stoličku pomocou bezpečnostných prvkov. Výhodou sedadla je malý rozmer, nízka obstarávacia cena. Nevýhodou je, že sedák nie je možné výškovo nastaviť a jeho výška tak nemusí vyhovovať všetkým deťom.

Materiál

Detské jedálenské stoličky sú vyrobené z dreva a plastu. V prípade plastových stoličiek je výrobným materiálom konštrukcia hliník. Podľa typu stoličky sa samozrejme stretnete s inými materiálmi.

Drevo

Tento prírodný materiál je veľmi obľúbený vďaka svojmu vzhľadu a stabilite. Drevené stoličky sú k dostaniu v klasickej, rastúcej a 2v1 verzii. Nevýhodu drevených stoličiek je menší počet funkcií, nestretnete sa s možnosťou polohovania opierky chrbta a obísť sa budete musieť aj bez bezpečnostných pásov.

Bezpečnostnú funkciu tu plní popruh umiestnený medzi nohami a často aj pevný pult. Drevené stoličky majú tiež o niečo vyššiu hmotnosť.

Plast

Plastové jedálenské stoličky kúpite snáď vo všetkých podobách, najobľúbenejšie sú moderné stoličky, ktoré sú k dostaniu v rôznych farbách a tvaroch. Multifunkčné stoličky majú množstvo funkcií, obľúbená je možnosť polohovania, výškovo môžete nastaviť výšku stoličky aj pultíka.

Výhodou plastových stoličiek je aj ľahká údržba, plast je možné jednoducho umyť a odňať je možné aj pultík, ktorý je možné mnohokrát vložiť do umývačky. Tieto stoličky majú tiež menšiu hmotnosť a k dispozícii máte aj niektoré doplnky ako je závesný košík, do ktorého môžete umiestniť obľúbenú hračku alebo napríklad podbradník.

Bezpečnosť

Bezpečnosť a nezávadnosť výrobného materiálu aj ostatných prvkov udáva príslušná norma ČSN EN 14988-1+A1:2013. Toto označenie by ste mali nájsť na každom kvalitnom výrobku.

Okrem bezpečnostnej normy nájdete aj aktívny alebo pasívny bezpečnostný systém, ktorý zabráni možnému prepadnutiu a častým vybavením je aj pultík.
Aktívny systém je tvorený popruhmi alebo bezpečnostnými pásmi. Tie sú rovnaké ako napríklad pásy na autosedačke alebo dojčenskom ležadle. Bezpečnostné pásy by mali umožňovať ľubovoľné nastavenie a ich súčasťou musí byť aj poistka zabraňujúca rozopnutiu pásov dieťaťom.

Pasívny systém predstavuje predovšetkým zábrana medzi nohami, bočná zábrana a pultík.

Pri jedálenskej stoličke si ustrážte konštrukciu, ktorá musí byť dostatočne stabilná. Pokiaľ sú súčasťou stoličky aj kolieska pre ľahšie premiestňovanie, malo by ich byť možné zabezpečiť proti možnému pohybu. Jedálenská stolička musí mať zaoblené rohy a nesmie obsahovať ani žiadne malé časti, ktoré by mohlo dieťa strčiť do pusy.

Ďalšie parametre

Dnešné jedálenské stoličky vás majú upútať na prvý pohľad svojim vzhľadom. Pri výbere si však všímajte aj ďalšie parametre.

Chrbtová opierka

Chrbtová opierka je súčasťou všetkých stoličiek. Na pevno umiestnená opierka umožňuje stoličku využívať deťmi, ktoré sa už dokážu samostatne posadiť. Pokiaľ budete chcieť stoličku používať skôr, voľte výrobok s polohovateľnou opierkou.

Pri výbere sa zamerajte aj na výšku chrbtovej opierky. V prípade niektorých stoličiek dosahuje opierka do polovice chrbta, čo nie je úplne ideálne. Vhodná opierka mi mala poskytnúť oporu celému chrbtu.

Pult

Pult nie je samozrejmosťou všetkých modelov. U stoličiek, ktorých súčasťou pultík je venujte pozornosť jeho umiestneniu, stabilite a veľkosti. Niektoré stoličky majú pultík na pevno, ale mali by umožniť meniť jeho vzdialenosť od opierky.

Menším deťom dáte pultík do menšej vzdialenosti a zaistíte mu tak oporu, väčšie deti budú vyžadovať jeho posunutie a tým aj možnosť používať stoličku dlhšiu dobu. Iné stoličky umožňujú pultík odňať a stoličku tak môžete prisunúť k jedálenskému stolu.

Opierka nôh

Vhodné je kúpiť stoličku s nožnou opierkou, tá umožní dieťaťu oprieť nohy a tým mu poskytne pohodlie.

Polstrovanie

Najlacnejšie stoličky vyrobené z dreva alebo plastu nemajú žiadne polstrovanie. Kvalitná stolička by mala mať polstrovanú sedaciu aj chrbtovú časť.

Značka

Jedálenskú stoličku kúpite od značky Cam, Zopa, Babymoov, Peg-Pérego, Mima, Caretero. Drevené stoličky kúpite od značky Bernkop, Hajdalánek, Geuther, Herlag alebo Wood partner. Rastúca stolička je k dostaniu od značky Hauck.

Cena

Jedálenské stoličky kúpite za necelých 40 eur. V tejto kategórii nájdete predovšetkým cestovnú verziu stoličky a kúpite aj podsedáky pre staršie deti. Kúpiť môžete aj základné stoličky, ktoré sú vhodné skôr na občasné použitie.

Väčšie možnosti vám ponúkne cenové rozpätie 40 – 80 eur. Za túto cenu kúpite klasické drevené aj plastové výrobky, ale aj stoličky 2v1.

Za cenu do 120 eur sú k dostaniu moderné stoličky, ktoré umožňujú polohovanie chrbtovej opierky a výhodou je aj ich pohodlné polstrovanie. Najdrahšie sú potom super moderné a rastúce stoličky, ktorých cena môže šplhať až k 200 eur.

Porovnať ceny stoličiek

Údržba

Všetky jedálenské stoličky sú nenáročné na údržbu. Postačí ju jednoducho utrieť. Z tohto hľadiska je vhodnejšie kúpiť ľahko umývateľnú stoličku.

Moderné stoličky síce umožňujú zloženie poťahu, ktorý potom môžete vyprať, toto riešenie ale nie je ideálne, pretože pravdepodobne nebudete mať náhradný poťah, ktorý budete môcť podľa potreby používať.

Otázky a odpovede

Prečo kúpiť jedálenskú stoličku?

Jedálenská stolička poslúži deťom aj rodičom. Deti vďaka nej budú pri kŕmení v správnej polohe a vďaka bezpečnostným prvkom sa nemusíte báť žiadnych nehôd. Okrem toho bude mať dieťa pri jedle kontakt so zvyškom rodiny, čo je dôležité pre jeho správny psychický vývoj.

Kedy a ako stoličku používať?

Jedálenskú stoličku môžete podľa výrobcov používať od 6 mesiacov veku. Tento údaj je zavádzajúci, pretože každé dieťa je inak šikovné a do stoličky by ste ich mali umiestniť až vo chvíli, keď budú samostatne sedieť, čo môže byť od 5 – 9 mesiacov.

Skoršie používanie vám umožní iba modely s polohovateľnou opierkou chrbta. V stoličkách by deti nemali tráviť príliš dlhú dobu, ideálna doba na jedno kŕmenie je cca 15 minút. Toto sa týka najmenších detí. Staršie deti vo veku cca 1,5 a viac rokov už môžu v stoličke pobudnúť dlhšiu dobu.

Záver

Výber stoličky voľte podľa priestorových možností vašej domácnosti. Moderné stoličky umožňujú polohovanie alebo skladanie. Kúpiť môžete stoličku s odnímateľným pultíkom, ktorého súčasťou môže byť aj otvor na pitie.

Jedálenská stolička musí byť predovšetkým pevná a stabilná, výrobný materiál musí spĺňať bezpečnostnú normu. Kvalitná stolička by mala mať chrbtovú opierku vysokú aspoň 25 cm a chýbať by nemala ani opierka na nohy.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.biano.sk, www.kondela.skwww.bestent.sk, www.feedo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo