Jedlonosiče

Jedlonosiče sú špeciálne viacposchodové nádoby, ktoré sa používajú na prenášanie hotového obeda. Využiť ich môžete v akejkoľvek domácnosti, budú pre vás neoceniteľné v mnohých situáciách.

Jedlonosič je veľmi jednoduchý a nemožno od neho príliš očakávať, avšak aj tento výrobok je vďaka svojej obľúbenosti na trhu zastúpený v niekoľkých podobách. Okrem toho sa na výrobu jedlonosičov používajú rôzne materiály, ktoré sa potom líšia v ďalšom používaní. V nerezovom jedlonosiči bude jedlo dlhšie teplé, plastový vám potom umožní pokrm ohriať v mikrovlnnej rúre poprípade zamraziť v mrazničke.

Práve preto, že každý jedlonosič vám umožní trochu odlišné používanie a každý môžete využívať v inej situácii je vhodné zistiť si o tomto výrobku aspoň niekoľko základných informácií. Potom už budete s istotou vedieť, ktorý výrobok je pre vás tým pravým, alebo zistíte, že sa vo vašej domácnosti využije aj viac rôznych výrobkov.

Porovnať ceny jedlonosičov

Typy

Jedlonosiče sú veľmi často spájané so staršími občanmi, ktoré ich využívajú pri donáške obedov. Tieto nádoby sú však k dostaniu v mnohých rôznych podobách a vo veľkom ich používajú deti aj dospelí. Preto sa najskôr pozrieme, čo všetko súčasný trh ponúka.

Jedlonosič

Klasické jedlonosiče majú obvykle 2 – 4 poschodia a sú určené na prenášanie celého obeda. Jedna nádoba je určená na polievku, do druhej potom môžete dať zvyšok obeda, poprípade rozdeliť hlavný chod a prílohu. 4 poschodie využijete na prepravu šalátu alebo dezertu. Nádoby sú vyrobené z plastu alebo nerezu, vhodné sú pre deti aj dospelých.

U týchto modelov si overte, akým spôsobom je možné nádoby otvárať a prenášať. Deťom budú pravdepodobne viac vyhovovať ľahšie a ľahšie ovládateľné plastové jedlonosiče. Dospelí si hravo poradia aj s pevnejšími nerezovými nádobami. Ani jednej verzii by nemalo chýbať ucho na bezpečné prenášanie.

Jedlonosič s termoobalom

Náročnejší môžu siahnuť po jedlonosiči, ktorého súčasťou je aj termoobal. Spravidla nerezový jedlonosič môžete celý vložiť do špeciálneho plastového termoobalu. Ten udrží potraviny dlhšiu dobu teplé a používať ho môžete aj samostatne ako ďalšiu nádobu.

Druhou možnosťou sú potom jedlonosiče alebo plastové nádoby, ktoré je možné vložiť do termotašky. Súčasťou obalu je účinná termoizolačná alumíniová vložka. Výhodou plastových nádob je, že ich môžete vložiť do chladničky, mrazničky aj mikrovlnnej rúry a potraviny vďaka tomu uchováte dlhú dobu v požadovanej teplote.

Ešus

Ešusy nie je nutné nijak dlho predstavovať. Ešusy sú obľúbené predovšetkým pri trampoch a všetkých, ktorí radi trávia čas pobytom v prírode. Ešus budú potrebovať aj malí skauti alebo deti, ktoré navštevujú prázdninové tábory, používať ich môžete pri kempovaní, kde vám nahradia tanier.

Ešus je spravidla zložený z 3 nádob, ale aj v tejto kategórii nájdete dvojdielny alebo naopak štvordielny set. Balenie často obsahuje aj lyžicu, poprípade celý príbor a hrnček. Na výrobu prvých ešusov sa používal hliník, dnes sa ešusy vyrábajú aj z ocele, nerezu alebo titánu.

Elektrický box

Na cestách je možné používať ohrievací box, tieto moderné jedlonosiče je možné napájať pomocou 12 V aj 230 V. Vďaka tomu ich môžete používať v aute, doma, na chalupe, študentských internátoch atď. Aj v tomto prípade máte k dispozícii niekoľko plastových nádob, ktoré sa zmestia do praktického obalu. Súčasťou výrobku potom býva aj príbor a potrebné káble.

Elektrické boxy sú na trhu zastúpené v menšom počte, líšia sa objemom nádob aj príkonom. Ich súčasťou býva spravidla iba LED kontrolka, ktorá sa pri uvedení do prevádzky rozsvieti. Samotné použitie je potom veľmi jednoduché.

Materiál

Na výrobu sa používajú rôzne materiály. V najväčšom zastúpení sú nerezové alebo plastové jedlonosiče. Nájdete aj tradičné hliníkové alebo naopak moderné titánové nádoby.

Nerez

Tento materiál sa používa na výrobu jedlonosičov aj ešusov. Nerezové nádoby sú veľmi obľúbené, ľahko sa udržujú, umývať ich môžete v umývačke. Nerez je zdravotne nezávadný materiál, ktorý nie je náchylný na mechanické poškodenie a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Nerezové nádoby môžete umiestniť do chladničky, avšak pokrm si v tomto materiáli neohrejete v mikrovlnnej rúre. Spomenúť môžeme aj o niečo vyššiu hmotnosť, ale aj s nerezovým jedlonosičom si veľmi dobre poradia malí stravníci.

Plast

Plast je považovaný za menej kvalitný materiál, avšak v prípade jedlonosiča môžete využívať aj mnoho výhod. Plastové nádoby je možné vkladať do chladničky, mikrovlnnej rúry, mrazničky aj umývačky na nádoby. Kvalitné plastové nádoby je možné používať pri teplotách od -40 ° C do + 90 ° C Vďaka tomu sú plastové jedlonosiče veľmi obľúbené.

Plast je však menej odolný materiál a nepoužíva sa na výrobu ešusov. Pri plaste vždy dbajte na výrobcu. Nekvalitný materiál môže byť zdravotne závadný, pri ohreve nádoby môže dochádzať k uvoľňovaniu nebezpečných toxických látok. Nekvalitná plastová nádoba sa taktiež môže vplyvom tepla deformovať. Kvalitné nádoby môžete vkladať do umývačky, menej kvalitné je nutné umývať v ruke. Nevýhodou plastu je aj pohlcovanie pachov.

Hliník

Jedlonosiče a ešusy vyrobené z hliníka sú ľahké a hliníkový riad je stále veľmi obľúbený. Jeho ďalšou výhodou je dlhá životnosť a nízka obstarávacia cena. Hliník je veľmi dobrý tepelný vodič, čo však u jedlonosiča ani ešusu nevyužijete. Hliníkové nádoby nie je možné umývať v umývačke a poškriabať ich môžete pomocou ostrých predmetov.

Dočítať sa môžete aj o škodlivosti hliníkov, táto téma sa však týka klasického riadu vyrobeného z hliníka. Tu traduje názor, že pri zahrievaní sa môžu do potravín uvoľňovať škodlivé látky. Jedlonosič ani ešus však nebude vkladať do rúry ani ohrievať na platni, preto tieto obavy pustite z hlavy. O obľúbenosti hliníkových ešusov hovorí veľké zastúpenie na trhu.

Titán

Jedlonosiče a ešusy vyrobené z titánu patria k tomu najdrahšiemu, čo môžete kúpiť. Výhodou tohto materiálu je predovšetkým vysoká odolnosť a nízka hmotnosť. Tento materiál je ideálny pre tých, ktorí sa pohybujú v extrémnych podmienkach. Titán je odolný voči všetkým biologickým aj chemickým látkam, ktoré môžu byť v potravinách obsiahnuté. Výhodou je aj ľahké čistenie.

Objem

Klasické jedlonosiče môžu mať 2 – 4 nádoby. Jednotlivé nádoby majú rovnaké aj odlišné veľkosti. Oveľa častejšie narazíte na variant s rovnako veľkými nádobami, v prípade, keď je veľkosť rozdielna, je najväčšia nádoba vhodná na polievku, menšie nádoby na hlavný chod a dezert. Jedlonosiče môžu mať objem od 1 – 2,5 litra. Ešusy mávajú objem okolo 1,25 litra.

Značka

Výrobcov jedlonosičov je celý rad. Obľúbené sú výrobky značky Orion, Tescoma, Deco Haus, Banquet, M.A.T. Group.

Cena

Najlacnejšie jedlonosiče stoja okolo 9 eur. Kúpiť môžete menšie nerezové aj plastové výrobky. V rozmedzí 13 – 22 eur je výber naozaj veľký a zvoliť môžete aj netradičný a ojedinelý vzhľad. Prakticky rovnaká je aj obstarávacia cena ešusov. Drahšie sú iba elektrické jedlonosiče, tu sa cena pohybuje najčastejšie od 26 – 43 eur.

Porovnať ceny jedlonosičov

Otázky a odpovede

Čo jedlonosič ponúka?

Tieto výrobky sú naozaj jednoduché a spravidla vám žiadny bonus neponúknu. Výnimkou je skutočnosť, že zatiaľ čo niektoré budete musieť používať vždy ako komplet, iné umožňujú bezpečne prenášať menší počet nádob.

Čo je materiál bez BPA?

Plastové jedlonosiče sa vyrábajú z polypropylénu, čo je kvalitný a odolný plast. U niektorých sa potom môžete dočítať, že neobsahujú BPA. Tieto nádoby sú veľmi kvalitné a majú množstvo výhod, ktoré vám lacnejšie a menej kvalitný plast neponúkne. Plastové nádoby sú viac náchylné na nasávanie pachov, avšak v prípade kvalitného materiálu túto skutočnosť riešiť nemusíte. Drahšie plastové nádoby potom majú oveľa kvalitnejšie tesnenie.

Čo je anodizovaný hliník?

Hliník je pre mnohých menej kvalitný a zdraviu škodlivý materiál, preto výrobcovia prišli s eloxidovaným alebo aj anodizovaným riadom. Riad vyrobený z anodizovaného hliníka má špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá sa vykonáva pomocou elektrického prúdu.

Týmto spôsobom sa vytvorí ochranná vrstva. U tohto riadu si môžete byť úplne istí zdravotnou nezávadnosťou a väčšou odolnosťou. Súčasne však zostávajú aj ďalšie prednosti hliníka, teda dobrá tepelná vodivosť a nízka hmotnosť. Z tohto materiálu sa vyrábajú hrnce, kastróly alebo práve ešusy.

Záver

Najobľúbenejšie sú v súčasnej dobe plastové jedlonosiče, ktorých nádoby môžete ohrievať v mikrovlnnej rúre aj zamrazovať v mrazničke. Pri tomto materiáli si vždy overte, že neobsahuje BPA. Druhým najobľúbenejším materiálom je nerez a bez obáv môžete používať aj hliníkové ešusy.

Veľkosť voľte podľa vlastnej potreby, zatiaľ čo jedni si pohodlne vystačia s jedlonosičom, ktorý sa skladá z dvoch nádob, iný naopak ocenia veľký jedlonosič so štyrmi nádobami. Najväčšie pohodlie budete mať pri nádobách, ktoré je možné mať v umývačke.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo