Termosky

Termosky sú špeciálne nádoby, ktoré umožňujú nejaký čas udržať nápoje aj potraviny pri požadovanej teplote. Vďaka tomu je možné termosky používať celoročne, nejedná sa iba o výrobky vhodné do zimných mesiacov. Termosky majú pomerne dlhú históriu, vynájdené boli už v roku 1892, kedy s prvou termoskou prišiel James Dewar. Práve vďaka svojmu výrobcovi niesla termoska názov Dewarka.

Termosky majú mnoho podôb, dnešný trh ponúka termosky mnohých veľkostí aj podôb. Termosku budete vyberať podľa účelu použitia, voliť budete medzi termoskou určenou na uchovávanie nápojov a termoskou, ktorá je vhodná na uchovávanie rôznych potravín. Medzi najdôležitejšie parametre patrí objem a výrobný materiál. O užívateľský komfort sa postará uzáver a niekoľko ďalších možností, ktoré termosky ponúka.

Porovnať ceny termosiek

Typy

Ako už bolo povedané, na trhu sú k dispozícii termosky rôznych veľkostí a podôb. Z tohto dôvodu si najskôr jednotlivé výrobky bližšie popíšeme.

Termoska na pitie

Termosky určené na uchovanie nápojov majú niekoľko podôb. V najväčšom zastúpení sú klasické termosky, ale kúpiť môžete aj termofľašu alebo termohrnček.

  • Termoska – je zo všetkých týchto nádob najväčšia a vyznačuje sa aj najlepšou schopnosťou tesniť. Vďaka tomu sú termosky veľmi vhodné na prenášanie. Súčasťou niektorých termosiek je aj pumpička, ktorá sa postará o pohodlné dávkovanie nápojov.
  • Termofľaša – termofľaša poteší všetkých, ktorí trávia radi čas v prírode. Využiť ju môžete pri turistike, kempovaní a špeciálne termofľaše možno zaobstarať pre cyklistov. Termofľaše majú tvar klasickej fľaše, pri pití sa teda dobre držia. Termofľaše majú menší objem, aj tu sa o správne tesnenie postará skrutkovací uzáver.
  • Termohrnček – termohrnčeky majú mnoho podôb. Cestovné hrnčeky bývajú nerezové, ich súčasťou býva ucho, ktoré môžete využiť aj na bezpečné zavesenie hrnčeka.

Tieto hrnčeky mávajú pevný skrutkovací uzáver, ktorého súčasťou je zarábací otvor na pitie. Do kancelárie aj domov môžete kúpiť aj keramický hrnček s jednoduchým silikónovým uzáverom. Tieto hrnčeky však nie sú vhodné na prenášanie. Objem termohrnčekov je do 0,5 litra.

Termoska na jedlo

Do týchto termosiek a termomies môžete vkladať hotové obedy alebo napríklad zmrzlinu. Veľmi obľúbené sú aj rôzne termohrnce, ktoré využijete pri hodovaní vonku.

  • Termonádoba – jej vzhľad pripomína klasickú termosku najviac. Do termonádoby môžete naliať polievku, vhodná je aj na šaláty, guláša, rizota a ďalšie pokrmy, ktorých súčasťou nie je príloha. Termonádoby sa často používajú na uschovanie zmrzliny.
  • Termonádoby majú vo väčšine prípadov skrutkovacie uzávery, ktoré sa postarajú o to, aby všetko zostalo na svojom mieste. Viečko môžete súčasne použiť ako misku na jedlo. O ľahšie prenášanie sa postarajú praktické uši.
  • Termomisa – tieto nádoby sa už vyznačujú ľúbivým dizajnom. Termomisy bývajú označované aj ako termohrnce a je možné do nich uskladniť potraviny pred samotným servírovaním.
  • Obľúbené sú najmä pri vonkajšom stolovaní s rodinou alebo priateľovi. V termomise udržíte dlhší čas polievku, omáčky aj mäso. Termomisa má podobu klasického hrnca, nie je teda uspôsobená na prenášanie. Uzáver tvorí klasická odklápacia pokrievka.
  • Termojedlonosič – vzhľadom ho možno prirovnať k bežnému jedlonosiču, rozdiel je však v samotnej konštrukcii. Podobne ako termosky majú termojedlonosiče dvojitú stenu, ktorá sa postará o potrebnú teplotu pokrmu. Termojedlonosiče sa štandardne skladajú z niekoľkých jednotlivých častí, vďaka tomu do nich môžete vložiť celý obed.
  • Box s príhrevom – tento moderný box vám umožní jedlo vo vnútri podľa potreby ohrievať. Súčasťou boxu je prívodný kábel a box tak môžete zapojiť do elektrickej siete. Tieto boxy spravidla umožňujú pripojenie do autozásuvky a fungujú na 12 V. Hodia sa teda na dlhšie cesty a obľúbené sú aj u profesionálnych vodičov. Veľké množstvo boxov disponuje aj priehradkou na príbory, vďaka nej budete mať všetko po ruke.
  • Termobrašňa – trochu bokom stoja termobrašne, ktorých účinnosť je najkratšia. Súčasťou termobrašne je izolačná fólia, ktorá sa postará o potrebnú teplotu. Niektoré termobrašne sú doplnené o plastovú nádobu, ktorú môžete používať aj samostatne.

Materiál

Výrobný materiál určuje, ako dlho bude termoska schopná teplotu udržať. Termosky sú vyrobené z rôznych materiálov. Tradičné termosky sú vyrobené z titánu, nerezu alebo plastu. Na výrobu ďalších termonádob sa používa aj sklo, keramika a ďalšie materiály. Súčasťou týchto nádob je však veľmi často nerezová vnútorná nádoba.

Titán

Najkvalitnejšie a najdrahšie termosky sú vyrobené z titánu. Tieto termonádoby udržia obsah 24 a viac hodín v požadovanej teplote. Aj tu je priestor vyplnený vákuom.

Nerez

Kvalitné termosky sú vyrobené z nerezu. Tento materiál patrí k najobľúbenejším a na trhu je zastúpený v najväčšom počte. Steny termosky sú vyplnené vákuom, termoska je schopná udržať obsah pri požadovanej teplote 6 – 12 hodín. Nerezové termosky majú najlepší pomer cena/výkon.

Plast

Plastové termosky sú lacné a ľahké, čo sa dá považovať za výhodu. Aj tieto termosky majú dvojitú stenu, vnútorný priestor vypĺňa izolačná pena. Plastová termoska udrží nápoj teplý alebo naopak chladný najkratšiu dobu, a to iba 4 – 6 hodín.

Uzáver

Neoddeliteľnou súčasťou termosky je uzáver. Ten sa postará o to, aby všetko zostalo tam, kde má. Termosky sú najčastejšie uzavreté pomocou skrutkovacieho alebo klikacieho mechanizmu. Veľmi často však narazíte na kombináciu oboch.

  • Skrutkovací – je u termosky najbežnejší a patrí k najobľúbenejším. Termoska so skrutkovacím uzáverom je praktická aj bezpečná. Uzáver vám súčasne poslúži aj ako praktický hrnček. Výhodou je aj veľmi jednoduché čistenie a dlhšia životnosť.
  • Klikací – alebo tiež cvakací mechanizmus je najčastejšie v kombinácii so skrutkovacím uzáverom. Vďaka tomu je tesnenie zaistené aj po dlhodobom používaní. Klikací mechanizmus je náchylný na opotrebenie. Nevýhodou je aj náročnejšia údržba.
  • Zátka – býva súčasťou skôr menej kvalitných termofliaš. Tento spôsob tesnenia vám nezaručí 100% tesnosť.

Objem

Pri výbere termosky zohráva podstatnú úlohu aj jej veľkosť, v tomto prípade skôr objem.
Termosky – najväčšie sú klasické termosky, ktorých objem je 0,75 l a 1 liter. Kúpiť však môžete aj termosky s objemom 0,5 litra alebo naopak viac ako 3 litre.

  • Termohrnčeky – majú spravidla objem v rozmedzí 0,25 – 0,5 litrov. Termofľaše majú objem do 1 litra.
  • Termonádoby – a termomisy majú objem do 5 litrov. Väčšie nádoby sa už považujú za termovárnice.

Možnosti

Výrobcov termosiek je celý rad, z tohto dôvodu sa jednotliví výrobcovia predvádzajú v tom, ako termosku čo možno najviac zatraktívniť. Termosky sú k dostaniu v mnohých podobách, k dostaniu sú termosky určené malým i väčším deťom a pochopiteľne aj dospelým. Okrem atraktívneho vzhľadu termoska ponúka:

  • Možnosť otvárania jednou rukou
  • Nádoba na pitie
  • Integrované sitko
  • Dávkovaciu pumpičku
  • Protišmykovú úpravu
  • Popruh na prenášanie

Značka

Výrobcov termosiek je naozaj veľké množstvo. K obľúbeným patria termosky značky Berlingerhaus, Stanley, Orion, Tescoma, Banquet, Thermos a ďalšie.

Termosky na jedlo kúpite aj od značky Esbit, Thermos, Stanley, Tescoma či Lamart.

Cena

Cena termosiek nie je nijako vysoká. Najlacnejšie termosky je možné kúpiť od 9.1 – 13 eur. Kvalitnejšie termosky kúpite od 22 eur, tu platí jednoduché pravidlo, čím je termoska drahšia, tým je výrobný materiál kvalitnejší a výdrž termosky dlhšia.

Cena termosiek na jedlo býva v rozmedzí 11 – 64 eur. Termomisy väčších objemov kúpite za cca 22 eur, najdrahšie sú elektrické boxy a termojedlonosiče.

Porovnať ceny termosiek

Otázky a odpovede

Ako sa o termosku starať?

Termoska je určená na uchovávanie nápojov a potravín, pravidelná údržba je teda na mieste. Termosku by ste mali dôkladne vymyť po každom použití, tým ju zbavíte nečistôt aj zápachu, ktorý je pre termosky typický. Termosky je možné spravidla umývať iba v ruke, niektoré termonádoby môžete vkladať aj do umývačky. Pri čistení termosky postupujte vždy podľa odporúčania výrobcu.

Čo sú detské termosky?

Termosku je možné zaobstarať aj najmenším deťom, Termosky pre dojčatá sú dvojplášťové nádoby, ktoré majú na svojom konci tradičný silikónový cumlík. Starším deťom môžete kúpiť klasickú termofľašu alebo malú detskú termosku.

Aký vplyv má na termosku obstarávacia cena?

Obstarávacia cena určuje kvalitu materiálu. Pri výbere môžete naraziť na termosky rovnakého objemu, ktoré sú zhodne vyrobené z nerezovej ocele. Tieto výrobky sa môžu líšiť obstarávacou cenou.

Nerezová oceľ, ktorá sa na výrobu termosiek používa, máva odlišnú kvalitu, čo sa odráža na dobe, počas ktorej je schopná termoska udržať teplotu. Lacné termosky majú výdrž okolo 5 hodín, tie najkvalitnejšie majú výdrž až 12 hodín.

Záver

Kvalitná termoska sa vyznačuje dlhou výdržou. Najkvalitnejšie nerezové termosky majú výdrž až 12 hodín, titánová termoska môže teplotu potravín alebo nápojov udržať až 24 a viac hodín. Každá termoska by mala byť uzavretá kvalitným uzáverom, ktorý zabráni prípadnému pretekaniu nápojov. A podceniť by ste nemali ani pravidelnú údržbu alebo užívateľský komfort.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.planeo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo