Kimona

Klasické kimono je tradičný odev, ktorý nosia ženy v Japonsku. Pôvodne boli slovom kimono označované všetko oblečenie, neskôr bolo označenie kimono spájané práve s tradičným dlhým rúchom. Svoje kimona však majú aj karate bojovníci. Tu plní kimono funkciu športového úboru.

V nasledujúcom texte sa zameriame na športové kimona. Tie budete vyberať podľa toho, aký šport budete prevádzkovať. Potom vás už bude zaujímať iba správna veľkosť a kvalita materiálu, ktorá je vždy daná obstarávacou cenou a tiež výrobcom.

Porovnať ceny kimon

Typy

Kimona je možné rozdeliť do 2 hlavných skupín. V prvej nájdete kimona ako tradičný odev japonských mužov a žien. V druhej sa potom nachádza kimona určená športovcom. Práve tým sa budete v tomto článku viac venovať.

Tradičný odev

Dámska aj pánska kimona majú mnoho podôb. Toto oblečenie, ktorého presný názov je wafuku, sa dnes nosí iba pri výnimočných príležitostiach a svoje kimona majú aj Gejši. Dámska kimona sú rúcha s dĺžkou po členky, nechýbajú dlhé široké rukávy a vysoký golier. Odev sa nosí spoločne s tradičnou obuvou a ani v tomto prípade nechýba opasok. Pre tieto kimona sú typické pestré vzory a muži aj ženy môžu vyberať z hneď niekoľkých rôznych podôb tohto odevu.

Športové kimono

Športové kimono je vhodné na rôzne bojové športy. Svoje kimona majú judisti, karatisti a používa sa aj pri iných športoch. Ponuka je široká a vybrať môžete kimona v mnohých veľkostiach.

  • Karate/ kung-fu – bojovníci karate budú potrebovať klasické tenké otváracie kimono. Tu je nutné kúpiť naozaj tenké neprešívané kimono, ktoré dobre saje pot. Nevýhodou tenkého materiálu je nízka pevnosť, vo chvíli, keď za kimono zaťaháte, dôjde pravdepodobne k jeho roztrhnutiu. Súčasťou karate kimona musí byť aj opasok. Toto celorozopínacie kimono budete potrebovať nielen na karate, ale aj na ďalšie podobné športy.
  • Taekwondo – toto kimono už nemožno roztvoriť, typický je pre neho veľký výstrih do V. Kimono je opäť vyrobené z tenkého materiálu, za ktorý by ste nemali ťahať. Kvalitné kimono by malo dobre sať pot a pri nosení musí byť kimono príjemné a pohodlné.
  • Judo – kimono na judo je už vyrobené zo silnejšieho materiálu. Kimono je niekoľkokrát prešívané a vydrží hody aj ťahanie.
  • Brazílske juu-jitsu / brazílske judo – na tieto športy budete potrebovať silná a veľmi pevná kimona. Tieto kimona sú niekoľkonásobne prešívané a látku je ťažké zlomiť medzi prstami. Pri zápasoch sa za kimona bežne ťahá, a preto je tu kladený veľký dôraz práve na pevnosť materiálu.
  • Sambo – aj tu je potrebné kúpiť kvalitné a pevné kimono.
  • Laido – ak sa chcete naučiť techniku japonského šermu, budete aj v tomto prípade potrebovať špeciálne kimono.

Vzhľad

Každé športové kimono je zložené z blúzky, nohavíc a opasku.

  • Blúza – blúza môže byť celorozopínacia alebo s výstrihom, opäť záleží na type bojového umenia.
  • Opasok – musí byť súčasťou každého kimona, avšak kúpiť ich musíte samostatne. Opasky majú rôzne farby, začiatočníci musia mať opasok bielej farby. S tým, ako v športe postupujete, sa mení farba opasku.
  • Nohavice – pre niektoré športy sú typické dlhé nohavice, na iné naopak budete potrebovať nohavice krátke. Nohavice sa zaväzujú pomocou šnúrky a pre dlhé nohavice je typický väčší uhol v rozkroku. Pohyblivosť bojovníka tak nie je nijako obmedzená a pre väčšiu pevnosť majú nohavice v rozkroku ešte priečne švy.

Veľkosť

Kimona pre všetky športy sú k dostaniu v detských i dospelých veľkostí. Najviac sú na trhu zastúpené kimona na karate, judo a iné populárne bojové športy. V prípade menej známych športov je však výber skôr obmedzený. Pri výbere veľkosti je nutné myslieť aj na väčšiu zrážanlivosť materiálu a kúpiť by ste tak mali kimono dlhšie o 5 – 10 cm.

Blúza

Veľkosť blúzky je nutné vyberať klasicky na základe výšky postavy. Kimona je možné kúpiť deťom aj dospelým a s výberom vám pomôžu prehľadné veľkostné tabuľky. Vhodné však je kimono pred nákupom vyskúšať, iba takto najlepšie uvidíte, či vám kimono naozaj sadne. Najmenšie kimona majú veľkosť 110 a sú vhodné pre deti s výškou 108 – 117 cm. Najväčšie kimona majú veľkosť 200 a sú vhodné pre osoby s výškou 198 – 209 cm.

Veľkosť opasku

Opasky u kimona majú predpísanú veľkosť a nemožno ho teda vyberať bez rozmyslu. Opasok by mal mať 2x dĺžku pása a pripočítať musíte aj potrebnú dĺžku koncov. Koniec by mal mať od uzla podľa typu športu dĺžku 20 – 40 cm, myslieť teda musíte na to, že potrebujete centimetre násobiť 2x. 15 cm je potom dĺžka, ktorú potrebuje uzol.

Pre väčšiu prehľadnosť sú opasky rozdelené do tabuľky a vybrať správnu veľkosť nie je zas tak zložité. Pokiaľ chcete mať úplnú istotu, kupujte kimono v kamennom obchode, kde vás s výberom pomôžu.

Materiál

Na výrobu kimona sa používa kvalitná bavlna. Pevnosť materiálu je nutné vyberať podľa druhu športu, ktorý chcete praktizovať. Ako už bolo povedané na niektoré športy je určený tenký, a na iné zase silný materiál.

Na výrobu kimona sa používa 100% bavlna, avšak objavujú sa aj kimona vyrobená z bavlny a polyesteru. Tieto kimona sú rovnako príjemné na nosenie, ale zároveň u tohto materiálu nedochádza k takému zmršťovaniu a ani po viacerých praniach sa neobjavujú typické žltkasté škvrny.

Značka

Aby bolo kimono kvalitné a mohli by ste sa spoľahnúť na jeho funkčnosť a väčšiu životnosť, je treba vybrať kvalitný výrobok. Medzi popredných výrobcov športových kimon patrí Adidas, Sedco, Tatami, Merco, Venum, Spartan a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie sú tenké karate kimona. Detské kimono môžete kúpiť za menej ako 22 eur. Dospelí zaobstará kimono do 43 eur. Silnejšie kimona na judo alebo ninjutsu možno kúpiť od 43 – 86 eur. Najdrahšie sú silné kimona na brazílskej juu-jitsu/ brazílskej judo, tu je cena vyššia ako 86 eur.

Porovnať ceny kimon

Údržba

Kimona vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Prať ich môžete v práčke pri teplote 30 – 40 stupňov. Používať by ste však mali šetrné pracie prostriedky, ktoré neobsahujú bielidlá. V niektorých prípadoch výrobcovia odporúčajú prať kimono najskôr v studenej vode a až potom za použitia práčky.

V prípade, keď podobné odporúčanie, ktoré sa týka údržby, nájdete, je vhodné ich dodržať, zvýšite tak jeho životnosť. U kimon je typický väčšia zrážanlivosť. To, akú kvalitu môžete od výrobku očakávať, určuje obstarávacia cena aj renomovaný výrobca. Kimono nie je možné sušiť v sušičke. Sušenie je možné iba na čerstvom vzduchu.

Väčšinu kimon je nutné žehliť. K dostaniu sú však aj drahšie kimona vyrobené v kombinácii niekoľkých kvalitných materiálov, ktoré žehliť nutné nie je. Pokiaľ budete kimono žehliť, nemala by byť teplota vyššia ako 30°C. Do kontaktu so žehličkou by nemalo prísť logo.

Otázky a odpovede

Čo označuje oz?

Táto jednotka je označenie pre plošnú hmotnosť. Začiatočníci a mierne pokročilí si vystačia s kimónmi s plošnou hmotnosťou 8,9 alebo 10 oz. Pokročilejší bojovníci by mali voliť kimona s plošnou hmotnosťou 10 – 12 oz. Profesionáli alebo inštruktori potom budú potrebovať kimona s plošnou hmotnosťou 16 oz.

Ako kimono skúšať?

Pred nákupom je vhodné kimono správne vyskúšať. Veľmi dôležité je skúšať blúzku spoločne s uviazaným pásikom. Vďaka tomu sa upraví dĺžka rukávov a zistíte aj to, či má opasok potrebnú dĺžku. Nohavice by potom mali siahať ku členkom. Ak budete kupovať kimono prostredníctvom internetových obchodov, vyberajte také, ktoré vám umožnia nevyhovujúce kimono vrátiť.

Čo je keiko-gi?

Keiko-gi je ďalšie označenie pre športový úbor. Niektoré športy môžete prevádzkovať v kimone alebo inom športovom úbore. Špeciálny úbor potrebujú milovníci kickboxu. To či kúpite kimono alebo oblek môžete zvoliť aj v prípade kung-fu.

Záver

Vybrať správne kimono nie je zase tak zložité. Pri výbere hrá hlavnú rolu typ bojového športu. Pre prehľadnosť majú výrobcovia jednotlivé kimona rozdelené do patričných kategórií. V každej potom nájdete lacnejšie a drahšie kimona, pričom pochopiteľne platí, že čím je cena kimona vyššia, tým je aj kvalitná.

Šetriť by ste nemali najmä pri nákupe kimon vyrobených zo silnejších materiálov. Tu je kvalita materiálu naozaj dôležitá, pretože kimona toho musí pri zápasoch veľa vydržať.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo