Klávesnice

Klávesnice je neoddeliteľnou súčasťou každého počítača. Mohlo by sa zdať, že výberom novej klávesnice sa netreba príliš zaoberať. Stačí zájsť do správneho obchodu, poobzerať sa po modeli, ktorý vás osloví vzhľadom a cenou, a je to.

Nie je to však také jednoduché. Či už si vyberáte klávesnicu vhodnú na kancelársku prácu alebo na hranie hier, mali by ste poznať aspoň niekoľko základných parametrov, ktoré vám uľahčia jej používanie.

Porovnanie cien klávesníc

Typ

Spôsob práce na každej klávesnici je určený jej výrobnou konštrukciou. Existujú dva hlavné typy, a to gumové membránové klávesnice a mechanické klávesnice. Oba typy sú vysoko kvalitné a majú dlhú životnosť. Ktorý z nich bude pre vás vhodný, závisí najmä od typu použitia.

Klávesnica s gumovou membránou

Tieto klávesnice sú najjednoduchšie a patria medzi najlacnejšie. Tieto klávesnice postačia každému, kto nepotrebuje žiadny špeciálny dizajn alebo funkcie. Patria tiež medzi najobľúbenejšie, fungujú veľmi spoľahlivo a majú dlhú životnosť. Ak sa vo vnútri niečo pokazí, môžete si kúpiť novú klávesnicu za niekoľko sto korún.

Pod tlačidlami sa nachádza gumová membrána s výstupkami pre každé tlačidlo. Na spodnej strane výstupku sú uhlíkové kontakty. Membrána sa položí na fóliu s kontaktmi. V okamihu stlačenia tlačidla sa membrána ohne, čím sa dostane do kontaktu s tlačeným obvodom a vyšle signál do počítača.

Mechanické klávesnice

Na týchto klávesniciach sa o zdvih jednotlivých kláves stará mechanizmus, ktorý je často doplnený pružinou. Výhodou je v tomto prípade vysoká výdrž, dobrá odolnosť klávesu pri stlačení a tiež nižšia hlučnosť. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a náročnejšia údržba.

Nízkoprofilové klávesnice

Tieto klávesnice boli navrhnuté špeciálne pre mobilné zariadenia, ale možno ich pripojiť aj k stolovému počítaču. Fungujú na princípe kombinácie membránovej a mechanickej konštrukcie.

Kvôli nízkemu profilu klávesov nie je pružná membrána schopná vyvinúť dostatočnú silu na zdvih klávesov. Z tohto dôvodu je pod každým kľúčom umiestnený tzv. lôžkový mechanizmus na dokončenie zdvihu.

Výhodou je v tomto prípade úspora miesta, nízka hlučnosť a obstarávacia cena. Nevýhodou je náchylnosť na zlú kvalitu výroby. Tieto klávesnice patria k tým chybnejším.

Podľa typu použitia

V závislosti od typu použitia si môžete vybrať klávesnicu na hranie hier alebo kancelársku klávesnicu. Herné klávesnice sa vyznačujú najmä štýlovým a výrazným dizajnom. Sú vyrobené z odolnejších materiálov. Herné klávesnice majú mnoho funkcií, ktoré v prípade kancelárskych klávesníc nedostanete, a preto patria medzi tie drahšie.

Herné klávesnice

Herné klávesnice sa najčastejšie vyskytujú v mechanickom prevedení. Najdôležitejšou vecou na týchto klávesniciach sú jednotlivé spínače. Z hľadiska spínačov možno herné klávesnice rozdeliť do niekoľkých skupín.

  • Lineárny spínač – stláča sa len zhora nadol a pri stlačení nekladie žiadny odpor.
  • Hmatový spínač – tu už narazíte na určitý odpor.
  • S kliknutím – tieto spínače majú najväčší odpor v strede a vyznačujú sa špecifickým hlasným kliknutím.

Pri herných klávesniciach vás môže zaujímať aj sila aktivácie, aktivačná vzdialenosť a celková vzdialenosť jednotlivých klávesov. Tieto parametre nie sú pre bežného hráča podstatné, ale pre skutočného nadšenca môžu byť dôležité. Dalo by sa povedať, že tieto parametre udávajú, ako rýchlo sa bude spínač pohybovať, aký má odpor atď.

Ovládacia sila sa udáva v centinewtonoch, čo je v podstate hmotnosť, ktorou musí byť spínač zaťažený, aby došlo k pohybu. Aktivačná vzdialenosť je vzdialenosť medzi východiskovou polohou spínača a bodom, v ktorom sa spínač aktivuje. Celková vzdialenosť je vzdialenosť medzi počiatočnou a koncovou polohou prepínača.

Pokiaľ ide o veľkosť, môžete si kúpiť klávesnicu štandardnej veľkosti, ktorá obsahuje všetky klávesy. Druhou možnosťou je klávesnica bez numerického bloku. Najmenšie klávesnice nemajú numerický blok, klávesy so šípkami a funkčné klávesy.

Kancelárska klávesnica

Kancelársku klávesnicu si môžete vybrať podľa typu klávesov. Najbežnejším typom sú vysoké kľúče. Popularita týchto klávesníc však pomaly klesá, najmä kvôli nedostatočnej tuhosti klávesov. Vysoké klávesy sa preto pomaly nahrádzajú nízkoprofilovými klávesnicami, ktoré sú vhodnejšie na časté písanie.

Kancelárske klávesnice sú určené predovšetkým na písanie, preto nie je vhodné podceňovať lokalizáciu klávesov, t. j. ich usporiadanie. Dôležitý je aj jazyk. Iba na českom type klávesnice nájdete písmená s diakritikou v hornej číselnej časti.

Ergonómia

Okrem klasickej podoby sa môžete stretnúť aj s klávesnicami rôznych tvarov. Ergonómie klávesnice sa však nemusíte príliš obávať. Ak vám primárne nezáleží na vzhľade, budete môcť pracovať na akomkoľvek dizajne.

Vyhnite sa skôr atypicky umiestneným klávesom a klávesniciam zvláštneho tvaru. Týmto sa radšej vyhnite.

Spôsob pripojenia

Klávesnicu môžete k počítaču pripojiť káblovo aj bezdrôtovo. To, či si vyberiete káblové alebo bezdrôtové pripojenie, závisí skôr od vášho vkusu. V rôznych diskusiách však prevláda názor, že lepšia je drôtová klávesnica.

Naopak, používatelia si pochvaľujú bezdrôtové slúchadlá alebo myš. Nevýhodou káblového pripojenia je vo všeobecnosti ďalší kábel a pri bezdrôtovej klávesnici vás môže odradiť vyššia obstarávacia cena a potreba kupovať novú batériu alebo ju opakovane nabíjať. Bezdrôtovú klávesnicu môžete pripojiť pomocou rozhrania Bluetooth alebo vysielača USB, ktorý jednoducho vložíte do počítača.

Funkcie

Môžete si kúpiť bežnú klávesnicu alebo klávesnicu s ďalšími funkciami.

Podsvietenie

Podsvietené klávesnice sú obzvlášť praktické pri používaní v noci.

Ovládacie prvky

Na týchto klávesniciach nenájdete len štandardné klávesy. Klávesnica s ovládacími prvkami je vybavená programovateľnými klávesmi, ktoré možno nastaviť na konkrétnu funkciu. Tieto klávesnice môžu mať aj klávesy na ovládanie multimédií.

Zobrazovacie zariadenia

Zobrazovacie zariadenie, ktoré sa nachádza na drahších klávesniciach, je určitá forma displeja.

Odolné klávesnice

K dispozícii sú aj klávesnice so zvýšenou odolnosťou. Patria sem zariadenia odolné voči vode a prachu alebo typ klávesnice zo silikónu alebo gumy, ktorú môžete jednoducho zrolovať. Určite sa nájdu aj takí, ktorí majú pre tieto typy využitie, ale odporúča sa skôr kúpiť bežnú klávesnicu, ktorá určite vydrží dlhšie.

Programovateľné tlačidlá

Programovateľné klávesy týmto klávesom možno priradiť funkciu

Dotykový panel

Používa sa na polohovanie a môže nahradiť bežnú myš. Je ideálny najmä vtedy, keď používate počítač na cestách

Multimediálne funkcie

Ide o špeciálne tlačidlá označené napríklad PLAY, PAUSE alebo hlasitosť, ktoré môžete používať pri počúvaní hudby.

Značka

Existuje velké množství výrobců klávesnic. Jednotliví výrobci se od sebe liší především konstrukcí spínačů. Každá značka preferuje jiný systém, který nemusí vyhovovat každému.

Před nákupem konkrétního modelu je proto vhodné vyzkoušet několik klávesnic. Mezi přední výrobce klávesnic patří Logitech, Genius, Razer, Apple, Hama, Ducky a další.

Cena

Nákup klávesnice není složitý. Pokud nevyžadujete špičkové funkce, můžete si pořídit kvalitní klávesnici za přibližně 10 eur. Nejvíce jsou však na trhu zastoupeny klávesnice v cenové relaci 35 – 60 eur. Za tuto cenu si můžete pořídit kvalitní modely s různými funkcemi.

Nejdražší klávesnice využijí zejména vášniví hráči počítačových her. Pro běžného uživatele je investice do takto drahých modelů zcela zbytečná.

Porovnanie cien klávesníc

Údržba

Klávesnice nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Čistíte ji tedy pouze od prachu a jiných nečistot. Stačí ji tedy jednoduše otřít nebo vykartáčovat kartáčkem. Doporučuje se klávesnici čas od času vysát.

Otázky a odpovědi

Je lepší mechanická nebo membránová klávesnice?

Oba typy klávesnic jsou velmi odolné a kvalitní. Hráči počítačových her by však měli dát přednost mechanickému typu klávesnice, zatímco v kanceláři postačí membránová klávesnice. Membránová klávesnice má tvrdší stisk, což nemusí vyhovovat hráčům počítačových her.

Je možné koupit jiný typ než herní a kancelářský?

Největší skupinu tvoří kancelářské a herní klávesnice. Je však také možné zakoupit klávesnici k tabletu, kterou si koupíte společně s pouzdrem. Můžete je připojit přes Bluetooth nebo micro USB. K dispozici jsou také klávesnice, které můžete použít k ovládání chytrého televizoru.

Závěr

Správná klávesnice mi může usnadnit práci na počítači. Hráčům přinese více potěšení. Tyto produkty je vhodné vybírat především podle pocitu a je vhodné je nejprve vyzkoušet.

Při výběru se zaměřte na způsob používání kláves a měli byste také zvážit jejich rozložení. Soustřeďte se na důležité klávesy, mezi které patří enter a backspace.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk, www.hamashop.eu, www.naplne-do-tlaciarni.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo