Ako vyčistiť klávesnicu?

Počítačovú klávesnicu, ktorú veľká časť populácie používa na dennej báze, treba pravidelne čistiť. Medzi klávesmi sa usadzuje mnoho nečistôt, ako je prach, omrvinky z vášho jedla alebo baktérie, ktorých máte na dlaniach veľa. Pokiaľ je o klávesnicu dobre postarané, zaručene budete mať lepší pocit z vášho pracovného miesta.

Ako vyčistiť klávesnicu pri notebooku?

Ak používate klávesnicu na notebooku, máte na pol vyhrané. Čistenie tohto typu klávesnice je výrazne jednoduchšie ako čistenie externej klávesnice.

 • Najprv vypnite počítač. Potom celú klávesnicu utrite čistiacimi obrúskami na plastové povrchy – ak také doma práve nemáte, mala by vám postačiť akákoľvek navlhčená handrička. Dávajte pozor, aby handrička nebola veľmi nasiaknutá vodou, pretože ako vieme, voda sa s elektronikou veľmi nemusí.
 • Ďalej sa vám budú hodiť vatové tyčinky namočené v alkohole, ktorými môžete vyčistiť bočné strany jednotlivých klávesov.
 • Super vychytávkou je špeciálny čistiaci gél, čo je lepivý kus suchej plastickej hmoty podobný „slizom“ pre deti. Nie je to veľmi drahá záležitosť, dá sa použiť opakovane a prilepí sa na ňu každé zrniečko prachu.

Ako vyčistiť externú klávesnicu?

Pred čistením vypnite počítač a klávesnicu odpojte.

 • Máte odnímateľné klávesy a trochu času navyše? Prima, ako prvý krok vyberte každý kláves. Pripravte si hrniec alebo veľkú misu, kde rozmiešate teplú vodu s umývacím prípravkom. Všetky klávesy tam nechajte nejaký čas odmočiť.
 • Dosku klávesnice otočte hore nohami a vytrepte z nej všetky omrvinky a nečistoty. Šikovným pomocníkom vám môže byť stlačený vzduch v plechovke. Stojí okolo 150 korún a pomocou tlaku dokážete vyfúkať nečistoty aj z tých najtenších škár klávesnice. Pripravte sa ale na to, že stlačený vzduch rozvíri nečistoty všade naokolo.
 • Namiesto komprimovaného vzduchu môžete použiť aj vysávač, všeobecne sa to ale neodporúča, pretože je to pomerne riskantné a mohli by ste omylom povysávať nejakú malú súčiastku.
 • Odmočené klávesy nechajte vyschnúť. Až budú kompletne suché, môžete klávesnicu znovu skompletizovať a zapojiť do počítača.

Tipy na záver

Aby vám klávesnica zostala nádherne čistá čo najdlhšie, odporúčame dodržiavať týchto pár tipov, ktoré zabránia jej znečisteniu.

 • Predtým, než začnete písať na klávesnici, dôkladne si umyte ruky. Ak máte kúpeľňu ďaleko, hodí sa mať vždy blízko počítača antibakteriálny gél.
 • Nikdy pri klávesnici nejedzte, a keď už musíte, odsuňte ju, čo najďalej od seba.
 • Pitie pri monitore je doslova najväčším zabijakom všetkých klávesníc. Na pitie si vyhraňte špeciálne miesto, odkiaľ nemôžete ohroziť vašu klávesnicu.
 • Pri dlhšom nepoužívaní klávesnicu otočte hore nohami alebo ju prikryte čistou utierkou. Zabránite tak vrstveniu prachu.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo