Klietky pre hlodavce

Zvieratá patria k človeku od nepamäti. V drvivej väčšine domácností nájdete nejakého domáceho maznáčika. Medzi najobľúbenejšie patria pochopiteľne psy a mačky, ale veľmi obľúbení sú aj rôzni hlodavce. Ak aj vy uvažujete o nákupe škrečka, morčiatka, osmáka, potkana, králika alebo napríklad činčily, nezaobídete sa bez základného vybavenia. K tomu úplne základnému patrí priestor, kde bude hlodavec prebývať.

Pred nákupom klietky pre hlodavce je potrebné sa najskôr rozhodnúť, aké zviera budete chcieť chovať. Výber malých hlodavcov je pomerne veľký a každé zviera potrebuje trochu inú starostlivosť. Odlišná je aj náročnosť na priestor či zvyky zvieratka. Zakrpatený králik je hlodavec, ktorý je aktívny po celý deň, škrečok naopak ožíva na večer. Osmák je zviera, ktoré nemá rado samotu a vhodné je vždy kupovať zvieratká dve.

Podľa toho je nutné vymyslieť, kde bude klietka stáť, hoci sa budete o zvieratko starostlivo starať, nemožno predísť neporiadku alebo zápachu. Umiestniť klietku s hlodavcom do obytných izieb nemusí byť nijako dobrý nápad. Aby bolo bývanie pre hlodavce pohodlné, je nutné klietku vybaviť ďalším potrebným vybavením.

Porovnať ceny klietok

Typy

Na trhu sa objavuje veľké množstvo rôznych klietok, ktoré sa líšia výrobným materiálom a rozmerom. Drobné hlodavce môžete chovať v malých drôtených klietkach alebo plastovom boxe. Úplne iné obydlia vyžaduje väčší králik alebo morča. Klietky pre hlodavce je možné rozdeliť podľa výrobného materiálu.

Klietka

V klietke s kovovými mrežami môžete chovať akéhokoľvek hlodavca. Klietka je všeobecne pre chov hlodavcov tým najvhodnejším. Tieto klietky sú veľmi dobre odvetrávané a zvieratko zabaví aj šplhanie po mrežový. Nevýhodou je neporiadok, ktorý bude zviera z klietky vyhadzovať. Kovová klietka by nikdy nemala stáť v prievane.

Pri kovových klietkach venujte pozornosť vzdialenosti mreží. Drôty klietky by nemali byť vo väčšej vzdialenosti ako 1 cm. Mláďatá väčších hlodavcov a škrečky však budú potrebovať mreže vo vzdialenosti maximálne 0,5 cm.

Terárium

Malé hlodavce možno chovať v teráriu. U tohto typu najviac oceníte skutočnosť, že z terária nebude zvieratko vyhadzovať podstielku alebo kŕmenie. Terárium môže byť vhodnejšie aj na chov malých myšiek, škrečkov alebo všeobecne mláďat.

Nevýhodou je náročnejšia údržba, čistiť bude nutné aj steny. V terárium dochádza k oveľa horšej cirkulácii vzduchu. Najmä zlá cirkulácia vzduchu môže viesť u nedostatočne udržiavanej klietke k vzniku vlhkosti a baktérií. Počítať musíte aj s väčším zápachom. Pokiaľ o teráriu napriek tomu uvažujete, vyberajte model, ktorý je vybavený priedušným sklom alebo vetracou mrežou.

Terárium neumožňuje zvieraťu šplhať po mrežiach, preto je vhodné túto nevýhodu kompenzovať jeho väčšou veľkosťou. Za ideálnu je považovaná veľkosť 80 x 40 x 40 cm. Vnútro terária je vhodné vybaviť rôznymi šplhadlami alebo rebríkmi. Škrečky ocenia aj bežecký bicykel.

Veľkosť

Veľkosť klietky je kľúčovým faktorom pre spokojný život každého hlodavca. Každé zviera sa potrebuje v aktívnej dennej fáze prebehnúť, čo im umožní iba klietku väčšej veľkosti. V prípade, keď zvieratko ubytujete v malej klietky, neprežije spokojný život a privodiť mu môžete aj mnohé zdravotné komplikácie.

Pri výbere veľkosti klietky platí jednoduché pravidlo, čím je klietka väčšia, tým lepšie sa v nej bude zvieratku bývať. Veľkosť klietky by sa mala úmerne zväčšovať s počtom zvierat, ktoré budú v klietke bývať.

Klasická klietka máva spravidla plastové dno a kovové mreže. Kúpiť však môžete aj celoplastový box, alebo drevenú králikáreň.

  • Kov – kovové mreže by mali mať vrchnú úpravu, väčšinou narazíte na pozink veľmi obmedzene je možné kúpiť na elox úpravu. Tá priaznivo ovplyvňuje jej životnosť. Mreže musia odolať častému okusovaniu a musia byť pochopiteľne zdravotne nezávadné.
  • Drevo – používa sa na výrobu králikárne. Drevená klietka je vhodná na vonkajší chov.
  • Plast – plastové sú dna klietok, ale v predaji sú aj celoplastové boxy. Prednosťou plastu je ľahká údržba a nízka hmotnosť.

Druh zvieraťa

Každé zviera vyžaduje trochu iné ubytovanie:

Klietka pre škrečka_

Hoci škrečok patrí medzi najmenšie hlodavce, majú aj oni pomerne veľké nároky na priestor. Vo voľnej prírode je škrečok schopný ujsť veľkú vzdialenosť pri nočnom hľadaní potravy, preto ocenia väčší výbeh, alebo aspoň každodennú možnosť prebehnutia.

Tiež škrečky sa budú najlepšie cítiť v klietke s plastovým dnom a kovovými mrežami. Rozteč mreží by mala byť cca 6 – 8 mm. Ideálna klietka by mala mať jednu stranu dlhú 60 cm. Ak nemáte pre takto veľkú klietku priestor, odporúča sa kúpiť klietku s dvoma poschodiami.

Klietka pre potkana

Mal by mať k dispozícii priestor okolo 50 cm2. Vhodná veľkosť klietky pre jedného potkana je 80 x 50 x 60 – 80 cm. Potkany ocenia vyššiu kovovú klietku, pretože majú záľubu v šplhaní. Nevhodné je sklenené akvárium alebo klietka s dreveným dnom, do nej sa bude vsakovať moč a klietka bude veľmi skoro cítiť.

Klietka pre králika/morča

Králik a morča môžete chovať vonku aj v byte. Títo hlodavci potrebujú veľké kovové klietky s plastovým dnom alebo ich môžete chovať vo vonkajšej drevenej králikárni. Za minimálnu veľkosť sa považuje priestor s veľkosťou 80 x 40 x 40 cm. Vhodnejšie je však zaobstarať ubytovanie väčšie.

Nevýhodou drevených klietok je náročnejšia údržba. Výhodou je pekný vzhľad a možnosť ku klietke zaobstarať aj vonkajší výbeh. Mnoho drevených králikární je výbehom priamo vybavených. U týchto typov musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Klietka pre činčilu/osmáka

Tieto zvieratá potrebujú vysoké kovové klietky s niekoľkými poschodiami, ktoré im umožnia šplhať. Aj tieto klietky mávajú odnímateľné plastové dno, ktoré vám umožnia ľahké čistenie. Vnútri klietky by malo byť väčšie množstvo rebríkov a hojdadiel. Veľmi vhodné je do klietky umiestniť aj vetvu z ovocného stromu, ktorú môžu zvieratá ohlodávať.

Dno

Veľmi dôležitou súčasťou každej klietky je dno. Zaujímať by vás mal materiál aj hĺbka dna.

  • Materiál – úplne nevhodné je mrežované dno. Mreže budú hlodavcom spôsobovať bolesť a môžu spôsobiť časté zranenie. Nevhodné je aj drevené dno. Drevo bude vsakovať zvierací moč a veľmi skoro začne zapáchať. Ak plánujete nákup králikárne, malo by byť drevo opatrené. PVC vrstvou. Najvhodnejším materiálom je plast, ktorého najväčšou prednosťou je ľahká údržba.
  • Hĺbka dna – najvýhodnejšie sú klietky s hlbokým plastovým dnom. Hlboké dno vo väčšej miere zabráni vyhadzovaniu podstielky a krmiva. Dno máva spravidla hĺbku 8 – 20 cm. Najčastejšie narazíte na dno s výškou okolo 16 cm.

Umiestnenie

Klietka pre hlodavce by nemala byť umiestnená na priamom slnku. Umiestniť by ste ju teda mali na tienisté miesto. Najmä mrežové klietky by nemali stáť v prievane. Vhodné je klietku umiestniť na vyvýšené miesto, pretože malí hlodavce sú náchylní aj na chlad od podlahy.

Vybavenie

Okrem klietky budete potrebovať aj ďalšie vybavenie, ktoré je pre chov hlodavcov nevyhnutné. Veľa klietok je možné kúpiť so základným vybavením. V klietke tak nájdete misku na kŕmenie, napájačku poprípade záchodiek. Okrem toho základného by nemali chýbať hračky, rebríky a iné pomôcky na šplhanie či hojdanie.

  • Domček – je miestom, kde bude mať zvieratko svoje súkromie. Nejaký domček by mal byť súčasťou každej klietky. K dostaniu sú domčeky z plastu, ktoré však nie sú na chov hlodavca príliš vhodné. Lepšou možnosťou sú domčeky z dreva, kokosové škrupiny alebo pálené hliny.
  • Kúpadlo – okrem misky na kŕmenie môžete zaobstarať aj misku na kúpanie. Naplniť ju môžete špeciálnym kúpacím pieskom.
  • Behacie koleso – malí hlodavce ocenia možnosť prebehnúť sa v behacom kole.
  • Dávkovač sena – praktická pomôcka, do ktorej vložíte menšie množstvo sena. Hlodavec sa zasýti a zároveň aj zabaví.

Značka

Na trhu sú klietky pre hlodavce k dostaniu od výrobcov ako Inter Zoo, Trixie, Ferplast, Zolux, Flamingo, Tommi, Kerbl, Jk Animals a mnoho ďalších. Kvalitný výrobca vám zaručí, že na výrobu klietky bol použitý kvalitný zdravotne nezávadný materiál.

Cena

Obstarávacia cena bežných klietok nie je nijako závratná. Dostatočne veľkú klietku budete môcť kúpiť do 20 eur. Ak budete chcieť novému členovi domácnosti dopriať viac priestoru, môžete kúpiť klietku za viac ako 40 eur. K najdrahším patria veľké vonkajšie drevené klietky. Ich cena začína na 80 eur a šplhať môže do 200 eur. Drevenú klietku môžete vyrobiť sami, alebo si ju necháte vyrobiť na mieru.

Porovnať ceny klietok

Otázky a odpovede

V čom sú výhodné dvojposchodové klietky?

Dvojposchodové klietky ponúkajú hlodavcom väčšie miesto na šplhanie alebo behanie. Jedná sa o dobu alternatívu pre tých, ktorí nemôžu kúpiť dostatočne veľkú klietku. Čo nebudete môcť zvieraťu ponúknuť do dĺžky, to ponúkne výška klietky.

Akú podstielku zaobstarať?

Najčastejšie sa dno klietky vysype hoblinami. Tie sú cenovo veľmi dostupné a kúpiť ich môžete v akomkoľvek zverimexe. Obstarať si ich však môžete aj v stolárskej dielni. Použiť je však možné iba prírodné hobliny bez akýchkoľvek farieb alebo lakov. Úplne nevhodné sú však piliny, ktoré bývajú prašné a spôsobiť môžu mnoho zdravotných problémov.

Ako podstielku môžete použiť aj drevené granule. Tie sú vhodné skôr pre väčšie hlodavce, malé myšky alebo škrečky sa budú v granulkách horšie pohybovať. Do granúl sa hlodavce nemôžu zahrabávať a nevýhodou je aj ich vyššia obstarávacia cena. Králikom, činčilám alebo osmákom môžete bývanie vystlať slamou alebo senom.

Na čo sa zamerať pri vchode?

Vchod je vo väčšine prípadov umiestnený na prednej strane klietky. Niektoré modely majú aj odklápaciu strechu. Túto variantu by mali voliť tí, ktorí nemajú problémy s priestorom. Malý vchod umiestnený v prednej časti využijete aj na venčenie zvieratka. Vo všetkých prípadoch by však mal byť vchod dostatočne veľký, aby vám umožnil kontakt so zvieraťom aj pravidelne dopĺňať vodu a kŕmenie.

Záver

Pri výbere klietky pre hlodavce je najdôležitejšie zvoliť správnu veľkosť. U každého zvieraťa platí, že čím väčšia klietka bude obývať, tým bude jeho život spokojnejší. Ak musíte zaobstarať menšiu klietku, mal by mať hlodavec možnosť každodenného väčšieho výbehu.

Výbeh býva súčasťou drevených králikární, ale môžete ho zaobstarať aj samostatne. Za najvhodnejšie sa považujú klietky s vysokým plastovým dnom a kovovými mrežami. Pri výbere klietky venujte pozornosť aj spôsobu, akým je možné klietku otvoriť, akú veľkú má vchod veľkosť a akým spôsobom je možné klietku čistiť.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo