Kompostéry

Kompostovaním bio odpadu znížite množstvo tohto odpadu, ktoré by inak skončilo na skládkach. Kompostovať môžete v prípadoch, keď bývate v rodinnom dome, ktorého súčasťou je záhrada, ale aj v prípade, že obývate v mestskom byte. Domáce kompostéry sú tiež výborné materiály, ktorými môžete prihnojovať izbové rastliny, ovocné stromy i kríky. Použiť ich môžete aj ako hnojivo na záhony.

Kompostéry treba vyberať podľa veľkosti záhrady, prípadne množstva a druhu odpadu, ktorý v domácnosti vyprodukujete. U záhradných kompostérov je potrebné zohľadniť aj odvetrávanie a tiež spôsob možného premiešavania kompostu. Kompost je potrebné pravidelne prehadzovať, aby ste zabezpečili stály prísun kyslíka. Dôležité je tiež správne umiestnenie kompostéra a je nutné dodržiavať správny postup.

Porovnať ceny kompostérov

Typy

Kompostéry môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín podľa miesta umiestnenia. Pravdepodobne známejšiu skupinu tvoria kompostéri záhradné, ktoré často tvoria vybavenie záhrad.

Druhú skupinu potom tvoria kompostéry pre domáce využitie. Oba typy sa vyrábajú v niekoľkých rôznych prevedeniach a líšia sa aj výrobným materiálom.

Záhradný kompostér

Do záhradného kompostéra môžete vhadzovať všetko, čo upracete zo záhrady aj všetok bio odpad z kuchyne. Z tohto dôvodu sa jedná o veľké nádoby s objemom 500 – 2 000 litrov. Aký veľký kompostér budete potrebovať, záleží predovšetkým od veľkosti záhrady.

Všeobecne sa udáva, že na 1m2 plochy využijete objem 1 litra kompostéra. Veľa však záleží aj na tom, čo všetko sa na záhrade nachádza, a čo budete do kompostéru dávať. Je tiež vhodné zaobstarať skôr dva menšie kompostéry, ktoré budete plniť a následne vyprázdňovať na preskáčku, pretože bio odpad potrebuje určitý čas, než sa z neho stane kvalitný kompost.

Záhradné kompostéry sú vyrábané z rôznych materiálov, najčastejšie narazíte na plastové kompostéry. Domáci majstri môžu vyrobiť kompostér z dreva. Drevený kompostér môžete tiež kúpiť a k dostaniu je tiež v kovovej alebo betónovéj podobe.

Plastový kompostér patrí k najlacnejším, je ľahký, jednoducho ho zložíte aj rozoberiete. Horšie je to však s možnosťou kompost prehadzovať a plast môže vďaka zmenám teplôt praskať. Plastové kompostéry tak vydržia iba niekoľko rokov.

Drevo patrí k prírodným materiálom, tento kompostér môžete ľahko vyrobiť napríklad z paliet. V drevenom kompostéri sa vám bude s kompostom lepšie pracovať. Drevo však môže vplyvom poveternostných vplyvov po čase začať hniť.

Kovové kompostéry bývajú vyrobené z kovových tyčí a bežná je pre nich povrchová úprava. Možno ich ľahko rozobrať a zložiť a aj u tohto typu máte ku kompostu dobrý prístup. Oproti drevu je kov takmer nezničiteľný materiál, môže však narušovať celkový vzhľad záhrady.

Otočný kompostér ako jediný umožňuje celoročné kompostovanie. K dostaniu je v plastovéj alebo kovovéj podobe. Vďaka ľahkému premiešavaniu je kompostovanie rýchlejšie. Kompostovaný materiál v tomto prípade nepríde do styku s pôdou.

Domáce kompostéry

Ak vlastnú záhradu nemáte a predsa nechcete bio odpad z kuchyne hádzať medzi komunálny odpad, môžete si zaobstarať niektorú z variant domácich kompostérov. Ide o štýlové nádoby, ktoré sú úplne bez zápachu. Aj pre domáce kompostovanie môžete vyberať medzi viacerými druhmi kompostérov.

Domáce kompostéry bývajú vo väčšine prípadov vyrobené z plastu, alebo v kombinácii dreva a plastu. K dostaniu sú tiež nerezové alebo keramické nádoby na odpad.

Vermikompostéry

V tomto prípade sa na rozklade bio odpadu podieľajú kalifornské dážďovky. Vermikompostér má podobu niekoľkých poschodových nádob, ktoré môžete umiestniť kamkoľvek do bytu, ideálne tam, kde sa teplota pohybuje okolo 20 ° C.

Pri kompostovaní vzniká nielen kvalitný kompost, ale tiež tekuté hnojivo, ktorému sa hovorí dážďovkový čaj. Týmto hnojivom je možné prihnojovať izbové rastliny, ktorým dodá veľké množstvo živín. K hnojeniu izbových, ale aj záhradných rastlín môžete používať aj samotný kompost.

Dážďovky je možné zakúpiť na dážďovkových farmách, ktoré vyhľadáte na internete pomocou tzv. Dážďovkovích máp. Pri nákupe je potrebné dážďovkám pripraviť v kompostéri vhodnú podstielku.

Tú vytvoríte z novín, papiera, plátu od vajíčok, trávy, lístia alebo rašeliny. Zo začiatku je potrebné kŕmiť dážďovky menším množstvom odpadu, potom môžete postupne pridávať. Po cca 3 mesiacoch sú schopné spracovať až štvrť kilogramu odpadu.

Baktérie Bokashi

Ide o kompostéry, kde sa o rozklad odpadu starajú baktérie Bokashi. Vďaka nim je rozklad veľmi rýchly, celý proces trvá 2 – 4 týždne.

Do kompostéru sa postupne vrství odpad, potom čo dosahuje do výšky cca 4 centimetrov, pridajú sa baktérie. Takto postupne vrstvíme až do úplného naplnenia kompostéra. Potom, čo je kompostér plný, nechá sa všetko aspoň 10 dní spracovať.

Aj v tomto prípade okrem kompostu vzniká tekutina, ktorú môžete pomocou ventilu priebežne odpúšťať a po zriedení vodou používať ako hnojivo.

Automatický kompostér

Tento typ kompostéru potrebuje ku svojej činnosti elektrický prúd. Automatický kompostér kompost každé 4 hodiny premieša, odpad je pravidelne prevzdušňovaný a zahrievaný.
Kompostér môžete umiestniť do bytu, ale aj na balkón, kde môže zostať aj v zime.

Kuchynské nádoby

Využívať môžete aj rôzne veľké kuchynské nádoby. Odpad je možné vkladať priamo do nádoby, ideálne je však použiť recyklovateľné sáčky. Vo chvíli, kedy je sáčok naplnený, odnesiete ho jednoducho do kontajnera na bio odpad.

Tieto nádoby bývajú vybavené uhlíkovým filtrom, ktorý je schopný pojať prípadný zápach. Nádoby sú veľmi štýlové a môžu byť umiestnené aj na linke, alebo napríklad okennom parapete bez toho, aby pôsobili akokoľvek rušivo.

Umiestnenie

Záhradný kompostér je vhodné umiestniť skôr na tienisté miesto. Pokiaľ bude podstatnú časť dňa umiestnený na slnku, bude dochádzať k jeho vysušovaniu.

Kompostéry určené k domácemu používaniu je možné umiestniť do chodby, alebo napríklad do technickích miestností. Umiestniť ich ale môžete prakticky kamkoľvek, pretože počas rozkladu nebude z kompostéru vychádzať zápach. Ani tieto kompostéry by však nemali stáť na priamom slnku, v blízkosti radiátorov alebo iných tepelných zdrojov.

Čo kompostovať?

Kompostovať môžete prakticky všetko, čo nájdete na záhrade. Do kompostéra patrí tráva, lístie, popadané ovocie i ovocné zvyšky. Kompostovať môžete tiež menšie vetvy, ktoré je však nutné nasekať na menšie kusy. Kompostovať môžete tiež zvierací trus, škrupiny z vajec, všetky zvyšky z kuchyne, ale aj staré pečivo.

Do kompostéru sa neodporúča vhadzovať mäso ani časti rýb či trus mäsožravých živočíchov. Nie je vhodné do kompostéru štandardne vhadzovať ani rastliny, ktoré sú napadnuté rôznymi chorobami.

Tie je možné kompostovať iba za predpokladu, že teplota vo vnútri kompostéru stúpne nad 50 ° C. Takto vysoká teplota zničí rôzne choroby, ale aj semená buriny.

Značka

Záhradné kompostéry môžete kúpiť v plastovej podobe. Tieto výrobky ponúka napríklad Prosperplast, Jelínek, JRK alebo M.A.T. Drevený môžete jednoducho vyrobiť svojpomocne alebo kúpiť od značiek ako Meva-tec, KMP, Gutta, Gabonom atď. Kovový je k dostaniu od Limes, Dema, JRK alebo Biedrax.

Otočné kompostéry vyrába Lifetime, M.A.T., Omer, AL-KO atď. Vermikompostéry ponúka Plastia, Bokashi kompostér kúpite od značky Organko, automatický dodáva FoodCycler.

Cena

Záhradné kompostéry sú k dostaniu v mnohých prevedeniach, ich súčasťou môže byť poklop, ktorý chráni odpad pred dažďom alebo slnkom. Jednať sa však môže o jednoduchú ohrádku. Záhradné kompostéry patria k lacnejším, môžete ich zaobstarať za cca 40 – 120 a viac eur, v závislosti na veľkosti a materiálu.

Kompostéry na domáce použitie sú menšie, ale cenovo sa od tých záhradných príliš nelíšia. K najlacnejším patria rôzne kompostovacie nádoby, ktoré kúpite do 40 EUR. Ostatné typy kúpite od 60 – 120 a viac eur.

Porovnať ceny kompostérov

Otázky a odpovede

Kde kúpiť baktérie Bokashi?

Baktérie Bokashi sú dodávané priamo s kompostérom, možno ich kúpiť aj samostatne v rôzne veľkých baleniach. Ich cena sa pohybuje podľa veľkosti od 5 – 10 Eur.

Čo sú kompostovateľné vrecká?

Jedná sa o vrecúška, ktoré sú vyrobené z rastlinných škrobov alebo iných rozložiteľných materiálov. Rozložia sa cca za 5 – 6 týždňov. Majú široké využitie, nemusia slúžiť len na umiestňovanie bio odpadu.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o zdravotne nezávadný materiál, môžu prísť do priameho kontaktu s potravinami. Možno do nich teda baliť aj desiatu, alebo ich používať na uskladňovanie pečiva.

Čo je urýchľovač?

Urýchľovač urýchli zrenie kompostu, ktorý je umiestnený v záhradnom kompostéri. Vo väčšine prípadov sa skladá z baktérií a enzýmov, ktorých odporúčané množstvo rozmiešate vo vode a následne vlejete do kompostéra. Bez urýchľovača môže trvať premena odpadu na kompost asi 1 rok, s použitím urýchľovačov, proces skrátite na cca 3 mesiace.

Záver

Vďaka kompostovaniu bio odpadu sa zníži množstvo, ktoré je pravidelne pridávané do smetiaka medzi ostatný odpad. Netriedený odpad končí zvyčajne na skládke, kde pri jeho postupnom rozklade dochádza k úniku metánu, ktorý patrí medzi významné skleníkové plyny.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo