Korenisté spreje

Každý sa môže dostať do situácie, keď sa bude cítiť v ohrození. Báť sa môžete o seba, ale aj o svojich blízkych. Pokiaľ sa stanete obeťou krádeže alebo nejakého napadnutia, budete chcieť zabrániť tomu, aby sa táto situácia ešte niekedy opakovala, a chrániť budete chcieť pochopiteľne aj svoju rodinu alebo priateľov.

Existuje niekoľko pomôcok, ktoré môžu tejto situácii zabrániť. Jednou z nich je korenistý sprej. Možno si hovoríte, že kupovanie korenistého spreja sa vás netýka, pretože pravdepodobnosť, že budete obeťou napadnutia, je takmer nulová. Podľa štatistík je však dokázané, že možnosť, že sa práve vy alebo napríklad vaše deti stanú obeťou násilníka je viac ako 50 x väčšia, než možnosť, že sa zraníte pri autonehode.

Korenistý sprej alebo tiež obranný sprej sa radí medzi nesmrtiace obranné pomôcky. Princípom použitia nie je zraniť, ale paralyzovať útočiacu osobu. Vďaka tomu sa vám naskytne možnosť dostať sa z nepríjemnej situácie v zdraví preč.

Korenistý sprej má podobu dezodorantu, repelentu, ale aj napríklad rúžu či riasenky a je teda k dostaniu v rôznych veľkostiach. Sprej sa ovláda pomocou ovládacích prvkov umiestnených v hornej časti.

Porovnať ceny pepřových sprejov

Typy

Korenisté spreje obsahujú zmes vody a kajenského korenia, tento extrakt sa po stlačení ovládania dostáva z nádoby von. Práve podľa toho, v akej podobe je kapsaicín vystrelený von, sa korenisté spreje delia do niekoľkých skupín.

Hmla

Hmlisté alebo tiež FOG spreje využívajú podobu známu napríklad od antiperspirantov. Hmla sa používa na kratšie vzdialenosti, ich výhodou je však možnosť zasiahnuť väčší počet útočiacich osôb. Pri používaní FOG spreja sa odporúča pomaly cúvať, aby aj vás nezasiahli čiastočky obsahu spreja.

Tryska

Tieto spreje sú známe aj pod označením JET. JET spreje sa používajú na väčšiu vzdialenosť, ktorá môže byť až 5 – 6 metrov. S ich pomocou si môžete udržať útočníka od tela a vyhnúť sa tak najmenšiemu kontaktu.

Gél

Za najlepšie sú považované práve gélové spreje, zohnať ich môžete aj pod označením penové. Gélové spreje vystrekujú mazľavú látku, ktorá priľne na tvári útočníka, ktorý sa len veľmi ťažko pálivého extraktu zbaví.

Vďaka tomu máte najviac času utiecť, alebo agresora zneškodniť a privolať pomoc. Gélové spreje je možné používať na krátke aj stredne veľké vzdialenosti.

Obsah spreja

Pri nákupe korenistého spreja narazíte na označenie OC alebo CN. Tieto skratky vám poskytujú informáciu o látke, ktorú sprej obsahuje.

  • OC – najčastejšie sa do sprejov používa koncentrát papričiek chilli. Po zasiahnutí touto látkou nastupuje kašeľ, dýchavičnosť, pálenie očí až dočasná slepota. Spreje fungujú aj na útočiace psy.
  • CN – spreje so skratkou CN sa považujú za slzné plyny, nie sú toľko agresívne a nástup účinku nie je okamžitý. Spreje nemusia spoľahlivo účinkovať ani na osoby, ktoré sú pod vplyvom drog.

Funkcie a možnosti

Korenisté spreje nie sú nijako zložité a pri výbere vás tak bude zaujímať hlavne dizajn a veľkosť. Kúpiť môžete väčšie výrobky, ale aj malé spreje, ktoré sa zmestia do vrecka. Dámy môžu uprednostniť nenápadné spreje, ktoré vzhľadom pripomínajú bežnú kozmetickú pomôcku.

Medzi funkcie, ktoré sa vám môžu hodiť aj v bežnom živote patrí svietidlo. Tieto spreje obsahujú LED diódu, ktorú napája batéria. Biele svetlo, ktoré perový sprej so svietidlom vydáva, je veľmi ostré. Využiť ho môžete vždy, keď si chcete posvietiť na cestu, ale použiť ho môžete aj na oslnenie útočníka.

Okrem svetla je možné kúpiť aj sprej s klipom. Ten je vyrobený z plastu, v prípade väčších a ťažších sprejov môže byť aj kovový.

Okrem bežných sprejov sú k dostaniu aj spreje s podobou pištole. Do nich sa vkladá rôzny počet nábojov, ktoré obsahujú korenistú alebo slznú látku. Pištole majú dostrel až niekoľko metrov a veľký je aj rozptyl.

U týchto variantov sa nemusíte obávať, že budete látkou zasiahnutí aj vy. Účinnosť sa v tomto prípade udáva rádovo niekoľko desiatok minút, čo vám umožní nielen útek, ale aj spacifikovanie alebo privolanie pomoci.

Značka

Medzi výrobcov korenistých sprejov patrí Mil-Tec, F.W. KLEVER GmbH, Perfecta, Ballistol alebo MFH.

Cena

Cena sprejov nie je nijako závratná, klasickú podobu je možné podľa veľkosti kúpiť za 5 – 13 eur. Ak chcete kúpiť menej nápadný dizajnový sprej alebo napríklad korenistý sprej so svietidlom, bude sa jeho cena pohybovať okolo 22 eur.

Drahšie sú aj obranné spreje na medvede, ktoré sú určené na zneškodnenie všetkých veľkých zvierat. Cena sa pohybuje od 22 – 43 eur a viac eur. Najdrahšie sú potom spreje, ktoré majú podobu pištole, tu je cena aj viac ako 100 eur.

Porovnať ceny pepřových sprejov

Otázky a odpovede

Ako sa korenistý sprej používa?

Ovládanie korenistého spreja je uspôsobené tak, aby použitie bolo možné aj počas vypätej situácie. Spreje sú často vybavené poistkou, ktorú zdvihnete jednoduchým pohybom palca a ihneď môžete začať striekať.

Poistka môže mať aj podobu páčky, ktorú treba pred použitím posunúť. Opäť je však všetko rýchle a jednoduché. Vďaka tomu sú tieto spreje vhodné pre dospelých, ale aj staršie deti.

Z čoho je korenistý sprej vyrobený?

Vnútri nádoby sa nachádza extrakt z kajenského korenia, čo sú vlastne veľmi silne pálivé papričky. Tomuto extraktu sa správne hovorí kapsaicín a vďaka vode, ktorá je tiež súčasťou extraktu, je potom po stlačení ovládania zo spreja vystrelený von.

Čo korenistý sprej spôsobuje?

Úlohou spreja je paralyzovať útočníka, potom, čo príde do styku s látkou obsiahnutou v spreji, dochádza okamžite k intenzívnemu páleniu a to na akomkoľvek mieste. Látka pôsobí aj na sliznice a spôsobuje kašeľ a dýchavičnosť.

V prípade, že sú zasiahnuté oči, nastupuje slzenie, bolesť, ktorá núti nechať oči zatvorené a dočasné oslepnutie. Spreje pôsobia bez výnimky na každého, v bezpečí pred nimi nie sú ani osoby pod vplyvom návykových látok alebo tí, ktorí majú znížený prah bolesti. Pomocou spreja je možné paralyzovať aj agresívne zvieratá.

Záver

Korenistý sprej je záležitosť, ktorá vás vyjde na minimum. Životnosť spreja sa pohybuje niekoľko rokov, odporúča sa ho vymeniť každé 3 – 5 rokov. Vďaka tomuto obrannému prostriedku môžete ochrániť seba a svojich blízkych pred možným násilníkom, ale spacifikovať vám pomôže aj napríklad agresívne psy, ktorých útoky sú viac ako časté.

Pri výbere sa zamerajte na spreje s účinnou látkou z čili papričiek, ktoré sú označované skratkou OC. Aby bolo možné sprej okamžite použiť, nemal by sa nachádzať na dne kabelky.

Častou výbavou sprejov sú klipy, ktoré vám umožnia sprej bezpečne umiestniť na oblečenie, opasok, batoh alebo kabelku. Malé spreje sa zmestia pohodlne do vrecka. Praktické potom je kúpiť korenistý sprej so svietidlom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.branse.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo