Teleskopické obušky

Teleskopické obušky sú tým najlepším, čo môžete použiť pri sebaobrane. Tieto zbrane sú bežnou súčasťou výstroja polície, armády aj súkromných bezpečnostných služieb. Na rozdiel od klasických obuškov, môžete teleskopický obušok rozložiť, čo ho robí ľahšie prenosným. Tento obušok otvoríte jednoduchým švihnutím ruky, je teda pripravený behom niekoľkých sekúnd na použitie.

Pri výbere obušku budete brať do úvahy iba vhodnú veľkosť. Z hľadiska materiálu sú za kvalitné považované obušky vyrobené z kalenej ocele. Kvalitné obušky kúpite v špecializovaných predajniach alebo internetových obchodoch. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na kvalitných výrobcov. Tí vám k svojim výrobkom dodajú aj ďalšie praktické doplnky.

Porovnať ceny teleskopických obuškov

Typy

Teleskopický obušok nemusí byť iba zbraň určená na sebaobranu. Dostupné sú aj iné typy, ktoré sa líšia tvarom, výrobným materiálom aj spôsobom použitia.

  • Tréningový obušok – jedná sa o špeciálne typy, ktoré sa líšia tvarom a používajú sa iba ako cvičebné pomôcky.
  • Kompaktná – menšia verzia oceľových teleskopických obuškov, ktoré sú vhodné na skryté nosenie. Ide o obušky do veľkosti 21“.

Veľkosť

Teleskopické obušky sú k dostaniu v dĺžkach od 14 – 26“. Rozdiel vo veľkostiach je teda pomerne značný. To aká veľkosť pre vás bude vhodná, určuje aj spôsob nosenia. Najmenšie veľkosti sa pohodlne zmestia do vrecka, väčšie môžete nosiť v kabelke či za opaskom. Najväčšie napríklad voziť v aute.

Na druhú stranu, čím bude obušok dlhší, tým väčší si budete udržovať bezpečnú vzdialenosť od útočiacej osoby.

Spôsob ovládania

Pri nákupe obušku je dobré vyskúšať, akým spôsobom je možné obušok otvoriť. Kvalitnejšie modely by mali umožňovať viacero spôsobov:

  • Švihom – ak sa dostanete do problémov, kedy musíte rýchlo reagovať, mali by ste obušok otvoriť ráznym švihom ruky. Nevýhodou v tomto prípade môže byť zaseknutie obušky, ktoré má vplyv na ťažšie zloženie.
  • Kliknutím – niektoré obušky otvoríte aj kliknutím ruky o ruku. Tento spôsob je šetrnejší, viac diskrétny a obušok aj pomerne ľahko zložíte.

Materiál

Pri výbere teleskopických obuškov narazíte na rôzne farebné kombinácie. To, aký má obušok design, nehrá pri výbere príliš podstatnú úlohu. Obušok by sa mal pochopiteľne páčiť, mal by byť však hlavne praktický.

  • Tvrdená oceľ – kvalitné obušky sú vyrobené z tvrdenej ocele. Tento materiál používajú poprední výrobcovia, iné materiály u nich nenájdete.
  • Karbón – v menšom zastúpení sú k dostaniu obušky vyrobené z karbónu. Ich výhodou je nižšia hmotnosť a dostatočná pevnosť. Počítať musíte s trochu vyššou obstarávacou cenou.
  • Bežná oceľ – menej kvalitné obušky sú k dostaniu skôr výnimočne. Na nekvalitný materiál vás upozorní nízka obstarávacia cena a neznámy výrobca.

Doplnky

Teleskopický obušok môžete osadiť rôznymi doplnkami.

  • Svietidlo – tým najzákladnejším a zároveň najpraktickejším je svietidlo. Svietidlo je možné naskrutkovať namiesto koncovej krytky. Svietidlá sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov, čo ich robí prakticky nerozbitnými. Hoci sa jedná o pomerne malý výrobok, sú svietidlá veľmi výkonné a spoľahlivé.
  • Puzdro – praktické puzdro vám umožní nosiť obušok pripevnený k opasku alebo inému popruhu. Kvalitnejšie puzdrá umožňujú nastaviť ľubovoľnú šírku a bývajú aj otočné. Niektoré drahšie obušky sú k dostaniu priamo s puzdrom.
  • Úderový nástavec – s týmto nástavcom je možné v prípade potreby rozbiť okno pri aute. V bežnom živote ho použijete snáď iba v prípade nehody. Ide skôr o príslušenstvo vhodné pre profesionálov.

Tonfa

Pri výbere teleskopického obušku veľmi často narazíte aj na tonfy. Jedná sa o špeciálne obušky s rukoväťou, ktoré môže bežne vidieť u policajtov. Aj v tomto prípade je možné tonfu kúpiť a to v klasickej aj teleskopickej podobe. Tieto obranné zbrane však nie sú určené na skryté nosenie a sú teda menej praktické.

Značka

Kvalitný teleskopický obušok kúpite od výrobcov APS a ESP. Väčšie zastúpenie na trhu má značka ESP. Teleskopické obušky pravdepodobne kúpite aj od iných značiek, v týchto prípadoch si však nemôžete byť istí kvalitou a tým, že obušok v tej najmenej vhodnej chvíli nezlyhá.

Cena

Cenu v tomto prípade určuje iba veľkosť. Najmenšie obušky kúpite do 22 eur, tie najväčšie vás vyjdú na viac ako 43 eur. V prípade drahších modelov je často súčasťou balenia aj praktické puzdro, ktoré môže mať hneď niekoľko podôb.

Porovnať ceny teleskopických obuškov

Otázky a odpovede

Ako správne obušok používať?

Aby ste sa vyhli prípadným problémom, je vhodné naučiť sa obušok správne používať. To vás naučí na špeciálnych kurzoch sebaobrany. Tu sa naučíte nielen základy, ale aj pokročilejšie spôsoby, pretože teleskopický obušok môžete používať v rôznych bežných situáciách, nielen pri sebaobrane.

Čo robiť, keď nejde obušok znova zasunúť?

Toto môže byť častý problém najmä v prípade, keď sa obušok zablokuje pri otváraní švihom. Vyskúšať môžete zatlačenie o zem. Pokiaľ sa vám stále nedarí obušok zasunúť do rukoväte, odporúča sa s ním ľahko poklepať o zem. To by malo pomôcť uvoľniť jednotlivé časti a obušok by mal ísť opäť zložiť.

Je teleskopický obušok legálny?

Teleskopický obušok je úplne legálna zbraň. Kúpiť a vlastniť ho môže úplne každý. Tento ochranný prostriedok je nutné používať skutočne iba pri sebaobrane. To, akým spôsobom útočníka pomocou teleskopického obušku spacifikovať a pritom ho neohroziť na zdraví alebo živote vás naučí v kurzoch sebaobrany.

Záver

Teleskopický obušok je praktická zbraň, ktorú používajú aj bezpečnostné zložky. Aj to svedčí o ich praktickosti a spoľahlivosti. Pri výbere hrá najdôležitejšiu úlohu veľkosť. Kratšie obušky sú menej nápadné a nosiť ich môžete skryté. Dlhšie obušky vám zase umožnia väčší odstup od útočníka.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo