Koše na bielizeň

Kôš na bielizeň je určený na odkladanie špinavej bielizne. Svoje miesto nájde v kúpeľni, na chodbe či inde v interiéri. Praktický je predovšetkým v poschodových domoch, v ktorých sa spálňa nachádza v podkroví, zatiaľ čo práčka na prízemí.

Kôš na bielizeň plní predovšetkým estetickú funkciu, vďaka veľkému výberu však nie je problém vybrať kôš, ktorý bude ladiť s ďalším vybavením. Kôš na bielizeň môžete využívať viacerými spôsobmi. Použiť ho môžete aj na čistú bielizeň, alebo do nej uskladníte napríklad hračky či čokoľvek iné.

Dôležitý je aj výrobný materiál, ktorý určuje odolnosť aj spôsob zatvárania aj otvárania. Zabudnúť nesmiete ani na veľkosť a jednoduchú údržbu. Konštrukcia koša by mala umožniť oblečenie dýchať, z tohto dôvodu sú koše doplnené o otvory, ktoré sa nachádzajú na veku či po celom tele koša.

Porovnať ceny košov

Typy

Hoci je kôš na bielizeň pomerne jednoduchý výrobok, môžete aj v tomto prípade vyberať medzi rôznymi typmi.

Klasický

Najväčší výber máte v prípade tradičných košov. Tie využijete iba na uskladnenie bielizne, pričom kôš stojí na podlahe. Tieto koše sú dostupné v mnohých tvaroch a veľkostiach, zvoliť môžete materiál a vybrať môžete kôš s úchytmi aj kolieskami.

Kôš so sedákom

Drevené koše vám môžu ponúknuť aj miesto na sedenie. Z tohto dôvodu máte k dispozícii polstrované sedadlo. Pri výbere takého koša sa zamerajte na nosnosť a kvalitnú konštrukciu. Drevené koše je možné umiestniť rôzne v interiéri, ale nie sú určené do vlhkých kúpeľní.

Kôš na zavesenie

Tí, ktorí bývajú v menších bytoch, môžu voliť závesné varianty košov. Spravidla sa jedná o textilné alebo menšie plastové koše. V menšej miere sú zastúpené koše kovové.

Hmotnosť

Hmotnosť určuje výrobný materiál a veľkosť koša. Svoju rolu hrá aj miesto, kde bude kôš umiestnený. V prípade, že kôš postavíte priamo k práčke, nebude hrať hmotnosť až takú rolu, pretože pravdepodobne nebudete musieť kôš nikam prenášať. V opačnom prípade je hmotnosť priamo hlavný parameter.

Ľahšie koše sú nutnosťou predovšetkým v prípade, keď budete kôš nosiť po schodoch. Ak vám nebudú ľahké koše dizajnovo ladiť, budete musieť nájsť nejakú alternatívu, ako dostať špinavú bielizeň do práčky. Niektoré koše sú z dôvodu lepšej mobility doplnené o prepravné kolieska.

Veľkosť

Veľkosť koša je na zváženie každého. Prispôsobiť ju môžete počtu členov v domácnosti, množstvu špinavej bielizne a početnosti prania. Svoju úlohu pri voľbe vhodnej veľkosti hrá aj miesto, kde bude kôš umiestnený.

V prípade, že máte málo miesta, môžete vyberať vysoký a úzky kôš. Jeho nevýhodou je ťažšie vyberanie bielizne. Nižšie, ale rozmernejšie koše sú praktickejšie, avšak náročnejšie na priestor.

Materiál

Čo sa týka materiálu, máte hneď niekoľko rôznych možností. Zastúpené sú klasické koše z prútia, dreva, ratanu či bambusu. Kúpiť môžete aj kôš plastový, látkový alebo nerezový.

Materiál nemá vplyv iba na vzhľad a hmotnosť, zaujímať by vás mala aj údržba. Z tohto hľadiska sú ideálne plastové či nerezové koše. Z hľadiska údržby sú drevené koše vybavené látkovou vložkou, ktorú je často možné vybrať a vyprať.

Materiál koša vyberajte aj s ohľadom na umiestnenie. Nie každý materiál je vhodný do priestorov vlhkej kúpeľne. To sa týka predovšetkým drevených košov. Do kúpeľne je možné bezpečne umiestniť plastové aj nerezové koše.

  • Drevo – patrí k obľúbenej klasike, ktorá nesklame. K dostaniu sú v rôznych tvaroch a veľkostiach a umiestniť ich tak môžete do veľkých aj menších domácností. Pri tomto materiáli musíte počítať s ťažšou údržbou a skutočnosťou, že drevo by nemalo byť vystavené zbytočnej vlhkosti.
  • Plast – plastové koše sú štýlové, vyberať môžete medzi klasickým aj moderným vzhľadom. V ponuke sú v rôznych farebných variantoch. Prednosťou plastu je ľahká údržba, nízka hmotnosť aj obstarávacia cena.
  • Textil – do študentských bytov, detských izieb aj moderných domácností môžete kúpiť jednoduchý textilný kôš. Jeho prednosťou je ľahká údržba, mobilita, skladnosť a prenosnosť. Aj tieto koše sú priedušné a často umožňujú zavesenie na stenu.
  • Nerez – elegantný a moderný materiál, ktorý obstojí v každej modernej domácnosti. Aj tieto koše je možné zavesiť na stenu a okrem špinavej bielizne môžu plniť funkciu kúpeľňových poličiek.

Značka

Koše na bielizeň sú k dostaniu od mnohých rôznych značiek, v tomto prípade však výrobca nehrá zásadnú rolu a kôš môžete zakúpiť prakticky kdekoľvek. Spomenúť však môžeme krásne a obľúbené výrobky značky Goleto. Obľúbené sú aj jednoduchšie, ale praktické výrobky o značiek Heidrun, Springos, Kinekus, Orion, Compactor alebo Morex.

Cena

Investícia do koša na bielizeň nijako veľká. Menšie najmä plastové a textilné koše je možné kúpiť za menej ako 10 eur. Väčšie koše zakúpite za cenu do 20 eur. Vyberať môžete medzi plastovými, kovovými aj drevenými výrobkami. Cena najdrahších košov potom môže vyšplhať aj ku 80 eur.

Porovnať ceny košov

Otázky a odpovede

Na čo nezabudnúť pri koši na bielizeň?

Kôš na bielizeň by mal umožniť z hľadiska hygieny cirkulovať vzduch. Na trhu je možné zohnať mnoho výrobkov, ktoré svojim vzhľadom kôš na bielizeň pripomínajú.

Pokiaľ však kôš ani veko nie je vybavené týmito špeciálnymi otvormi, nejedná sa o klasický kôš na bielizeň. Vďaka otvorom umožníte bielizni dýchať. Do koša na bielizeň nie je možné odkladať mokrú alebo vlhkú bielizeň, ktorá by mohla začať zapáchať a plesnivieť.

Čo všetko môže kôš na bielizeň ponúknuť?

Pri týchto výrobkoch môžete oceniť prepravné kolieska a úchyty, ktoré vám uľahčia premiestňovanie koša z miesta na miesto. Z praktického hľadiska sú ideálne koše na bielizeň, ktoré majú oddelené priestory.

Vďaka nim môžete bielizeň priebežne triediť, čo vám pochopiteľne uľahčí pranie. Tieto koše sú pochopiteľne priestrannejšie a vhodné do väčších priestorov.

Ako má vyzerať ideálny kôš na bielizeň?

Ideálny kôš by mal vyhovovať všetkým vašim požiadavkám po designovej stránke. Z hľadiska prepravy by mal disponovať úchytmi aj prepravnými kolieskami.

Údržba musí byť jednoduchá, a stačiť by malo utretie koša vlhkou handričkou. Veko by malo umožniť jednoduché otváranie a zatváranie, chýbať nezje potrebné otvory. Textilné koše je možné zatvárať sťahovacou šnúrkou.

Záver

Vďaka košu na bielizeň budete mať špinavú bielizeň vždy upratané. Predídete tak povaľovaniu kusov oblečenia po izbách, chodbách aj kúpeľniach. Aby všetko fungovalo podľa vašich predstáv, budete musieť všetkých členov domácnosti do tohto upratovania nekompromisne zapojiť.

V opačnom prípade vás nezachráni ani kôš nainštalovaný v každej miestnosti vášho bytu. Bielizeň by nemala byť v koši dlhšie ako 14 dní a mokré či vlhké oblečenie do neho nepatrí vôbec. Prepotené odevy je teda nutné nechať najskôr usušiť alebo hneď vyprať.


Zdroj: www.kondela.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo