Krabičkové diéty

Krabičkové diéty sú moderným spôsobom, ako začať žiť zdravo. Namiesto toho, aby ste hodiny stáli pri platni a vypočítavali ideálne množstvo kalórií, stačí si objednať niekoľko škatuliek na deň, v ktorých nájdete lahodné jedlo presne podľa vašich požiadaviek. Či už ste vegán, vegetarián alebo len chcete zredukovať váhu, škatuľková diéta pre vás môže byť ideálnym riešením. Podľa čoho vyberať a ako to celé funguje?

Čo sú krabičkové diéty?

Krabičkové diéty väčšinou využívajú ľudia, ktorí sa chcú zbaviť váhy navyše a nevedia, ako na to, alebo sa im jednoducho nechce. Chodia cvičiť, ale čas na prípravu výživovo hodnotného jedla nemajú. Krabičky im tak kuriér dováža každé ráno alebo deň vopred a na nich je iba konzumácia pripravenej porcie. Môžu si tak byť istí, že jej kvalitné jedlo primeraného množstva as takými hodnotami, ktoré vyhovujú ich stravovaciemu plánu. Existuje niekoľko druhov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vytýčené ciele.

Typy stravovacích programov

Stravovacích program je niekoľko, pretože aj ľudia sa stravujú veľmi odlišne. Jedálny lístok tiež prispôsobujete svojim cieľom – ak chcete schudnúť, ste v kalorickom deficite, pokiaľ chcete nabrať svalovú hmotu, tak presne naopak. Pozerajte sa po takých programoch, ktoré zostavuje nutričný poradca, aby ste si boli istí, že vám strava bude skutočne pomáhať uskutočniť váš cieľ.

Zdravá redukcia váhy

Najčastejšou voľbou býva práve táto verzia škatuliek, ktoré obsahujú vyvážený pomer všetkých živín, vitamínov a minerálnych látok. Pomáha vám udržiavať zdravú váhu, poprípade redukovať tuk. Je možné si jedálniček upraviť alebo navýšiť množstvo ovocia a zeleniny. Ak chcete začať žiť zdravo, ale nechcete sa obmedzovať, je to ideálna voľba.

Naberanie svalovej hmoty

Tento stravovací program je určený predovšetkým športovcom a mužom, ktorí chcú nabrať svaly. Strava obsahuje veľké množstvo proteínu (bielkovín) a zvýšenie energetickej hodnoty. Optimálne rozloženie živín, prítomnosť komplexných sacharidov a nenasýtených tukov.

Lowcarb

Lowcarb, inak zvaná nízkosacharidová diéta, sa zameriava na prijímanie minima sacharidov, čo vedie k redukcii hmotnosti. Hodí sa ako krátkodobo, tak dlhodobo. Objavuje sa hlavne u osôb s vysokým krvným tlakom alebo s cukrovkou. Kvalitné živočíšne zdroje bielkovín, zelenina, zdravé tuky, sladidlá s nízkym obsahom cukru.

Sugar free

Vhodnou stravou pre diabetikov je sugar free program, ktorý neobsahuje žiadne jednoduché cukry. Potraviny s vlákninou (strukoviny a ovsené vločky), obmedzené množstvo tukov, dostatok ovocia a zeleniny. Veľmi obľúbené aj u seniorov.

Whole30

Používa sa ako reštart pre organizmus, vyhovovať bude aj osobám trpiacim na zápaly a ekzémy, žalúdočné problémy či alergikom. Stravovací program vychádza z paleo stravy, pri ktorej sa jej iba mäso, vajcia, zelenina, ovocie, orechy a zdravé tuky. Ingrediencie neprechádzajú silným priemyselným spracovaním.

Sacharidové vlny

Veľmi na psychiku náročná strava, ktorá dávkuje sacharidy vo vlnách, sa nazýva „sacharidové vlny”. Využívajú ju predovšetkým športovci, keď chcú vyrysovať svaly. V jeden deň prijímate minimálne množstvo sacharidov, druhý deň zase nejete skoro nič iné. Pre vaše telo je to záhuľ, preto sa môžete cítiť unavení, bez nálady či podráždenia.

Bezlepková strava

Pre alergikov na lepok je krabičková diéta bez lepku skvelým riešením, ktoré im ušetrí dosť času. Jedlá neobsahujú ovos, jačmeň, raž ani pšenicu.

Bezlaktózová strava

Ak máte intoleranciu na laktózu, v jedálničku sú mliečne produkty vymenené za sójové či ryžové výrobky. Nestane sa vám tak, že by sa dostavili žalúdočné ťažkosti.

Vegetariánska strava

Pokiaľ sa v jedálničku vyhýbate mäsu, niekedy je zložité stále vymýšľať nové recepty, ktoré by vašej diéte vyhovovali, obsahovali dostatok potrebných živín a nasýtili vás. Krabičky sa o to za vás postarajú a pripravia vám chutné pokrmy, ktoré sa budú skladať zo sójy, quinoy, baklažánu a podobných alternatív.

Vegánska strava

Okrem mäsa sa vegáni nestravujú žiadnymi živočíšnymi produktmi, medzi ktoré patrí mlieko, vajcia alebo med. Tento typ diéty môže byť pre niektorých náročný, pretože si vyžaduje kontrolu nad potravinami. Pokiaľ navyše bývate v menšom meste či dedine, na náhradky veľmi nenarazíte. Pri zaobstaraní krabičkovej diéty si už s ničím nemusíte robiť starosti a len vychutnávať vopred pripravenú stravu.

Pre mamičky

Ste mamička, ktorá ešte dojčí? Potom je pre vás pripravená taká diéta, ktorá neobsahuje potraviny nevhodné pri dojčení bábätiek do 4 mesiacov. Nie je potrebné si ich vyhľadávať a premýšľať nad tým, čo do jedálnička namiesto nich zahrnúť. Pokiaľ vaše bábätko často plače, možno vám toto riešenie bude na prospech.

Rodinný program

Ak nemáte žiadne preferencie, či už ste rodina alebo jedinec, rodinný program je to, čo budete hľadať. Energetické hodnoty sa budú odvíjať od vašich požiadaviek, jedálniček je možné si upraviť. Ide o klasickú domácu stravu, ktorá sa ale zameriava na zdravé a kvalitné suroviny.

Typy krabičkovej diéty podľa pohlavia

Krabičkové diéty pre mužov a ženy sa môžu líšiť, pretože aj telesné proporcie a fungovanie organizmu je rozdielne. Všetko je však individuálne, preto sa môžete poradiť s nutričným terapeutom, ktorý vám odporučí vhodnú diétu.

Krabičková diéta pre mužov

Mala by mať vyššiu energetickú hodnotu, všetko sa ale odvíja od toho, aké sú vaše plány (chcete chudnúť, udržiavať alebo naberať) a tiež od toho, či robíte fyzicky náročnú alebo sedavú prácu.

Krabičková diéta pre ženy

Naopak, ženám bude stačiť nižšia energetická hodnota, opäť ale záleží na vašom životnom štýle.

Energetická hodnota programu

Kritérium pre výber energetickej hodnoty programu je váš cieľ, vek aj životný štýl. Mal by vám ju ideálne určiť nutričný terapeut.

Všeobecné odporúčania znie takto:

  • Pre deti 1 500 až 2 000 kcal (6 300 až 8 400 kJ)
  • Ženy so sedavým zamestnaním cca 1 500 kcal (6 300 kJ)
  • Muži so sedavým zamestnaním cca 1 800 až 2 200 kcal (7 560 až 9 240 kJ)
  • Ženy s aktívnym životným štýlom (športovci či fyzicky namáhavá práca) cca 1 800 až 2 200 kcal (7 560 až 9 240 kJ)
  • Muži s aktívnym životným štýlom (športovci či fyzicky namáhavá práca) cca 2 200 až 2 700 kcal (9 240 až 11 340 kJ)

Všetko je ale veľmi individuálne a je nutné, aby ste sa na to pozerali komplexne, práve preto je vhodné jedálniček konzultovať s odborným poradcom.

Počet jedál v balíčku na deň

Chcete dostať porcie na celý deň alebo len niektoré jedlá? Všetko si môžete navoliť podľa vašich preferencií, čo sa tiež odrazí na cene.

Celodenný variant

Svoj balíček obdržíte ráno a nájdete v ňom päť porcií – raňajky, dopoludňajšiu desiatu, obed, popoludňajšiu desiatu a večeru. Celkovo dávajú dohromady zvolenú energetickú hodnotu, a preto by ste nemali jesť nič mimo, pokiaľ sa chcete striktne držať jedálnička.

Individuálny výber jedál

Neradi raňajkujete? Prispôsobte si jedálniček podľa vašich preferencií a vynechajte jedlá, ktoré nemáte potrebu jesť.

Kvalita

Keď už si za jedlo platíte a nemáte možnosť byť pri platni, mali by ste vedieť, odkiaľ jednotlivé suroviny pochádzajú a ako sa s nimi zaobchádza. V ideálnom prípade firma sprostredkovávajú krabičkovú diétu berie potraviny od miestneho prevereného dodávateľa. Malo by ísť o čerstvý tovar, ktorý je dochucovaný iba soľou a čerstvými bylinkami. V zložení by ste rozhodne nemali objaviť glutamáty, konzervanty a umelé dochucovadlá. Všetky informácie nájdete na webe alebo na obale.

Nutričné ​​poradenstvo

Neviete si rady s výberom vhodnej krabičkovej diéty? Potom vám pomôže nutričný poradca, ktorý v niektorých prípadoch býva aj zahrnutý v cene. Pokiaľ nie, môžete si za jeho služby priplatiť a získať tak jedálniček presne na mieru – odborník vám vykoná diagnostiku a zmeria zloženie vášho tela.

Rozvoz a odberné miesta

Krabičky sa dajú buď vyzdvihnúť na výdajných miestach alebo si ich môžete nechať priviezť až k vám domov alebo do práce. Pokiaľ často nie ste doma alebo neviete, v koľko domov dorazíte, využijete skôr odberné miesta, ktoré sú naopak nevhodné pre niekoho, kto je 12 hodín v práci. Záleží aj na lokalite.

Výdajné miesta

Ak bývate vo väčšom meste, nájdete v ňom výdajné miesta (rôzne fitness centrá či jedálne), do ktorých sa krabičky zviažu, av ktorých si ich môžete kedykoľvek počas dňa vyzdvihnúť. Všetky informácie o prevádzkovej dobe a odbere nájdete na webe danej firmy.

Rozvoz domov či do práce

Nikam sa vám nechce chodiť alebo nemáte tú možnosť? Zadajte adresu, niekde dokonca aj čas a deň, a čakajte na svoju porciu. Nevýhodou môže byť výdaj navyše, ktorý sa pohybuje od 49 Sk až po 149 Sk za jeden závoz jedla. U väčších firiem býva táto služba zadarmo.

Funkcia

Krabičkové diéty sú náhradou klasického varenia, ktoré vás stojí čas a vtedy, keď máte veľa práce alebo školy, to nemusíte stíhať. Namiesto toho, aby ste hladovali alebo jedli spracované potraviny, objednajte si krabičky, ktoré si vyzdvihnete alebo vám ich kuriér zavezie a doprajte si porcie na celý deň podľa vášho jedálnička.

Značka

Značiek je na slovenskom trhu už veľa, medzi tie najobľúbenejšie patrí Vitabox, Easydiet, Monyk a Fiteat. Nie všetky fungujú vo vašom meste, treba si dostupnosť zistiť. U niektorých je možné využiť poradenstvo od nutričného odborníka, u iných nie.

Cena

Ceny sa dosť líšia, a to ako v rámci jednotlivých dodávateľov, tak aj podľa druhu jedálnička. Najlacnejšie krabičky mávajú nízkou energetickou hodnotou alebo neobsahujú všetkých päť porcií na deň. Tie vás vyjdú na 13 eur do 17 eur na deň.

Ak máte vyššie nároky, napríklad ste vegetarián či vegán, krabičkovú diétu zaobstaráte za 17 eur až 26 eur na deň.

Krabičkové diéty s vysokou energetickou hodnotou, varianty pre naberanie svalovej hmoty alebo pre osoby so špeciálnymi požiadavkami patria medzi tie najdrahšie a ich cena sa pohybuje nad 26 eur na deň.

Čo sa týka dopravy, ktorú tiež nemôžeme zabudnúť, obvykle nebýva zahrnutá v cene. Bežne sa pohybuje medzi 1,5 eur a 6 eur za rozvoz jedného jedla, u niektorých firiem býva aj zadarmo. Pokiaľ teda chcete ušetriť, radšej si krabičky vyzdvihujte na odberných miestach.

Otázky a odpovede

Pre koho sú krabičkové diéty určené?

Krabičkové diéty sú určené všetkým, dokonca aj deťom. Ide len o správny výber diéty, ktorý je prispôsobený každému – vegetariánom, vegánom aj ľuďom s bezlepkovou či bezlaktózovou stravou. Je ale dôležité, aby daná firma rozvážala/mala výdajné miesto vo vašom meste, aby ste sa ku krabičke mohli dostať.

Podľa čoho zvoliť stravovací program?

Aký máte cieľ? Chcete schudnúť, udržiavať formu alebo naberať svaly? Máte nejaké obmedzenia? Chcete sa zamerať na určitú diétu alebo si len spestriť jedálniček? To všetko má podiel na vašom rozhodnutí ohľadom stravovacieho programu. Pokiaľ si nie ste s výberom istí, vyskúšajte pomoc odborníka v rámci nutričného poradenstva.

Akým spôsobom si vyzdvihnúť krabičky?

Krabičky môžete buď vyzdvihnúť na odbernom mieste alebo si ich nechať priviezť domov či do práce. Takto nemusíte nikam chodiť, iba napíšete adresu, poprípade dátum a čas, a kuriér vám jedlo dovezie na celý deň, niekedy deň dopredu.

Záver

Krabičkové diéty sú vhodným riešením pre všetkých, ktorí sa chcú stravovať zdravo a kvalitne. Ak nestíhate jedlo pripravovať, namiesto zvolenia nevydatnej stravy si zaplaťte toľko porcií na deň, koľko chcete, a len ich zjedzte, nič iné sa po vás nechce. Vzhľadom k tomu, koľko druhov možností firmy ponúkajú a aké veľké množstvo ich na slovenskom trhu existuje, sú krabičkové diéty dostupné pre každého. Stačí si len vybrať podľa vašich preferencií a užívať si servis, ktorý vďaka nim získate.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo