Gainery

Gainery sú prípravky určené na naberanie telesnej hmotnosti. Sú teda vhodné pre osoby, ktoré majú problémy s nízkou váhou a nie sú schopní pribrať pomocou klasických potravín. Užívať ich môžu aj športovci, ktorí absolvujú dlhotrvajúce a vyčerpávajúce tréningy.

Do tejto skupiny je možné zaradiť futbalistov, hokejistov, atlétov, cyklistov, ale aj tých, ktorí prepadli aerobiku. Týmto športovcom gainery doplnia do vyčerpaných svalov cukry a bielkoviny.

Užívanie týchto doplnkov by mali zvážiť majitelia zavalitejších postáv. Ďalej nie sú vhodné ani pre osoby so sedavým zamestnaním a všetkých, ktorí nemajú dostatočný energetický výdaj. V týchto prípadoch sa môže väčšina živín, ktoré výrobok obsahuje, zmeniť v podkožný tuk.

Gainery môžu obsahovať v jednej porcii až 1 000 kalórií. Ak teda patríte do tejto skupiny, vyberajte radšej medzi niektorými proteínovými prípravkami, ktoré obsahujú v jednej porcii asi 100 – 150 kalórií.

Tieto potravinové doplnky obsahujú sacharidy a bielkoviny. Podiel bielkovín je asi 20%, zvyšok tvoria sacharidy, vitamíny a minerály. Súčasťou kvalitnejších prípravkov sú aj tráviace enzýmy, ktoré podporujú a uľahčujú trávenie.

Porovnať ceny gainerov

Typy

Pri výbere vhodného gaineru je potrebné zohľadniť najmä typ postavy. Podľa vášho somatotypu treba vyberať vhodné zloženie potravinového doplnku.

Hard gainer

Gainery s vysokým obsahom jednoduchých sacharidov tzv. Hard gainery sú určené najmä pre osoby s veľmi štíhlou postavou, ktoré majú ťažkosti s pribúdaním na váhe.

Veľká časť jednoduchých sacharidov je v tomto prípade tvorená glukózou alebo maltodextrínom či fruktózou. Obsah bielkovín je potom v rozmedzí od 10 – 15%. Súčasťou gainerov býva často tiež kreatín.

Soft gainer

Ak nepatríte medzi ektomorfné typy a nemáte problémy s veľmi rýchlym metabolizmom, môžete užívať gainery v inom zložení. Soft gainery majú vyšší podiel bielkovín a ich súčasťou sú aj vitamíny, zdravé tuky a minerály. Ďalšími zložkami sú potom napríklad kreatín, glutamín, BCAA a ďalšie zložky.

Zloženie

Gainery sú k dostaniu v mnohých podobách, kvalitný výrobok spoznáte predovšetkým podľa zloženia.

Bielkoviny

Medzi kvalitné bielkoviny je možné zaradiť natívny srvátkový izolát, micelárny kazeín, izolát vaječné bielkoviny a hrachový alebo sójový proteínový izolát.

K menej kvalitným bielkovinám patria sušené mlieko a srvátka, sušené vaječné bielky, srvátkový a sójový koncentrát, kazeinát sodný a vápenatý.

Sacharidy

Medzi jednoduché sacharidy, ktoré sa vstrebávajú okamžite, patrí glukóza a fruktóza. Disacharidy sú pomaly vstrebateľné sacharidy. Do tejto skupiny sa radia sacharóza, maltóza a laktóza. Poslednú skupinu tvoria sacharidy, ktoré sa uvoľňujú po nejakej dobe. Jedná sa o maltodextrín a izomaltulózu.

V prípade kvalitných gainerov bude obsiahnutá glukóza, fruktóza, sacharóza a maltóza. Z ďalších zložiek potom môžete nájsť tiež maltodextrín a izomaltulózu. Posledná zložka býva označená aj ako palatinóza.

Súčasťou lacnejších gainerov je len fruktóza. Často sa stretnete aj s laktózou, ktorá môže spôsobovať problémy s trávením. Okrem týchto dvoch základných zložiek sú často obsiahnuté zdraviu prospešné nasýtené tuky, potravinárske prísady a sladidlá.

Dávkovanie

Nie je možné presne povedať, aké veľké množstvo sa všeobecne odporúča. Každý výrobok obsahuje iné zložky a každý teda vyžaduje iné dávkovanie. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že denná dávka je cca 300 g, iný výrobok má odporúčanú aj polovičnú dávku. Vždy sa riaďte radou výrobcu.

Výživový odborníci však radia, vzhľadom k veľkému obsahu kalórií, na začiatku užívať polovičnú dávku lieku. Ak sa výsledky po niekoľkých dňoch nedostavia, je možné dávku zvýšiť.

Gainer je možné užívať kedykoľvek počas dňa, v prípade, že chcete predovšetkým zvýšiť svoju telesnú hmotnosť. Ak sa radíte medzi športovcov, užívajte gainer ideálne ihneď po skončení tréningu.

Veľkosť balenia

Týchto prípravkov je k dostaniu veľké množstvo. Môžete vyberať od mnohých výrobcov a k dostaniu sú aj rôzne ochutené gainery. Z tohto dôvodu nie je vhodné hneď na prvýkrát kupovať veľké balenie, ktoré vám nemusí svojou chuťou vyhovovať. Možno hneď nájdete tú vhodnú značku aj príchuť, pravdepodobne však vyskúšate viac výrobkov, než narazíte na ten pravý.

Gainer je možné kúpiť v sáčkovej podobe. Balenie môže obsahovať rôzny počet vreciek. Vhodné je začať tiež menším balením, ktoré obsahuje 400 g. Ak výrobok splní vaše očakávania, môžete kúpiť aj niekoľko kilogramové balenie, ktoré je cenovo výhodnejšie.

Značka

Doplnky stravy kupujte vždy u preverených výrobcov. Najmä pre laika môže byť ťažké rozlíšiť vysoko a menej kvalitný výrobok. Na všetkých výrobkoch by ste si mali prečítať presné zloženie gaineru a tiež spôsob a množstvo dávkovania. Uvedená by mala byť aj krajina pôvodu.

Medzi odporúčané výrobky patria značky Royal Mass, Reflex Nutrition, Optimum Nutrition, MyoTec, Kevinom Levron, Extrifit, Prom-IN, Amix alebo Nutrend.

Cena

Ako už bolo povedané, na začiatku je vhodné zakúpiť menšie balenie tohto lieku. Možno kúpiť rôzne veľké vrecká, ktorých cena sa pohybuje okolo 5 EUR. Vo väčšine prípadov sa však jedná o jednu alebo dve dávky.

Vhodnejšie je preto kúpiť cca pol kilogramové balenie, ktoré vás väčšinou vyjde na 15 – 20 EUR. Do 20 EUR je však možné kúpiť aj väčšie balenia o váhe 1 – 1,5 kg.

Podľa zloženia sú k dostaniu gainery v cenovom rozpätí od 20 – 80 EUR. Jedná sa o vysoko kvalitné výrobky vhodné pre bežných užívateľov aj vrcholových športovcov.

Porovnať ceny gainerov

Otázky a odpovede

Aké sacharidy sú v gaineroch obsiahnuté?

Prípravky obsahujú pomalé sacharidy, ako je glukóza a fruktóza. Obsiahnuté sú tiež rýchle sacharidy, napríklad maltodixtrín. Vďaka tejto kombinácii sa docieli rýchle aj pomalé zásobovanie organizmu energiou.

Aký je rozdiel medzi gainermi a proteínmi?

Gainer je podobne ako proteín zdrojom bielkovín, sacharidov a tukov. Tieto zložky sú v jednotlivých doplnkoch stravy v rozdielnom pomere. Medzi proteíny sa radia produkty, ktoré obsahujú aspoň 50 a viac % bielkovín. Gainer potom obsahuje predovšetkým sacharidy a to v množstve od 70 – 90%. Zvyšok tvoria bielkoviny a tuky.

Aké je základné rozdelenie somatotypov?

Somatotypy sa delia na 3 základné typy. Prvú skupinu tvoria ektomorf, druhú endomorf a mezomorf. Medzi ektomorfy sa radia osoby väčšej výšky s veľmi štíhlou postavou, pre ktoré je typický plochý hrudník, úzke ramená i chrbát. Dlhé a tenké sú aj končatiny. Títo ľudia musia kvôli veľmi rýchlemu metabolizmu prijímať potravu každé 2 hodiny.

Endomorf sa vyznačuje robustnou postavou. Títo ľudia mávajú spravidla okrúhlu tvár, mohutné kosti, širokú panvu aj ramená, ale aj pás a boky. Aj keď majú normálnu váhu, môžu pôsobiť ako osoby trpiace nadváhou. Endomorfovia majú väčší sklon k naberaniu tukov. Ak sa však pustia do cvičenia, naberajú veľmi ľahko svalovú hmotu.

Mezomorf sa vyznačuje kulturistickou postavou. Typické sú pre nich široké ramená a úzky pás. Tieto typy veľmi ľahko naberajú svalovú hmotu a ťažkosti im nerobí spaľovanie tukov.

Záver

Gainer vám môže pomôcť v dosiahnutí ideálnej telesnej hmotnosti, v prípade, že patríte k tým, ktorí nemôžu pribrať bežným spôsobom. Možno ho užívať kedykoľvek počas dňa a vďaka svojmu zloženiu môže nahradiť aj jedno jedlo alebo napríklad desiatu.

Športovcom má predovšetkým pomôcť k lepším výkonom a získať sily, podporuje rast svalovej hmoty. Ak patríte medzi športovcov, užívajte gainer najlepšie do niekoľkých minút po tréningu.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.protein.cz, www.scitecpro.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo