Aminokyseliny

Aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou proteínu, teda bielkovín. Bielkoviny sú veľmi potrebné látky, ktoré tvoria takmer všetky štruktúry ľudského tela. Okrem proteínu tvorí aminokyseliny tiež peptidy. V ľudskom DNA je 20 aminokyselín, 9 zložiek tvorí tzv. Esenciálne a 11 neesenciálne aminokyseliny.

Aminokyseliny ako doplnky stravy užívajú najmä športovci, ktorí majú vyššiu spotrebu bielkovín, pre ich anabolickú alebo antikatalogickou funkciu. Zjednodušene sa dá povedať, že aminokyselina chráni a obnovujú svalovú hmotu.

Medzi najviac predávané doplnky stravy patrí proteíny alebo gainery, aminokyseliny nepatrí na najvyššie priečky tohto pomyselného rebríčka. Užívajú sa väčšinou s ďalšími doplnkami stravy, teda práve proteíny, rôznymi vitamíny alebo omega 3.

Porovnať ceny aminokyselín

Typy

Aminokyseliny je možné rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvú skupinu tvoria rozvetvené alebo tiež komplexné aminokyseliny, ktoré obsahujú v jednom výrobku viacerých zložiek. Druhou skupinou sú potom jednotlivé aminokyseliny.

BCAA

Patrí medzi esenciálne aminokyseliny. BCAA obsahuje 3 aminokyseliny – leucín, izoleucín a valín. Ich hlavnou funkciou je funkcia antikatalogická, aminokyseliny bráni rozpadu svalovej hmoty. Užívaním leucínu zvýšite energiu a predídete kožným problémom aj možnému vypadávanie vlasov.

Isoleucín pomáha pri hojení, podporuje imunitu a reguluje cukor v krvi. Izoleucín sa nachádza najmä vo svalovom tkanive, jeho nedostatok tak hrozí starším osobám. Valín podporuje mentálne zdravie, udržuje emocionálne pokoj a ovplyvňuje koordináciu svalov.

BCAA sa používajú najmä u redukčných diét, kedy je svalové tkanivo vystavená väčšej záťaži. BCAA sa vyrába v rôznych pomeroch zložiek, kedy môžu chrániť viac pred rozpadom svalovej hmoty alebo je ich hlavná úloha budovať svalovú hmotu.

Výrobcovia používajú rôzne pomery zložiek:

 • 2: 1: 1 – základ, ktorý poskytuje predovšetkým ochranu svalovej hmoty.
 • 8: 1: 1 – 16: 1: 1 – tieto aminokyseliny majú vo väčšom pomere zastúpený leucín, ktorý sa stará o tvorbu bielkovín a je určený pre tých, ktorí chcú predovšetkým budovať svalovú hmotu.

BCAA sa užívajú predovšetkým po alebo pred tréningom. Výhodnejšie je však užívanie po tréningu, aminokyseliny totiž zvyšujú inzulín a tým znižujú stresový hormón kortizol. Odporúčaná denná dávka je 3 – 5 gramov leucínu, čo zodpovedá cca 5 – 10 g prášku. Presné dávkovanie je však vždy uvedené na konkrétnom výrobku a je vhodné odporúčanú dennú dávku zbytočne neprekračovať.

EAA

Pod touto skratkou sa ukrývajú esenciálne aminokyseliny, ktoré ľudské telo nedokáže samo vyprodukovať. EAA obsahuje všetkých 9 zložiek, ktoré majú okrem iného vplyv na rast svalov a minimalizujú stratu svalovej hmoty.

Esenciálne aminokyseliny sú obsiahnuté v hydine aj červenom mäse, rybách, mliečnych produktoch i vajciach. Z rastlinných zdrojov je EAA obsiahnuté v quinoa a sóje.

Leucín

Leucín je v BCAA aminokyselinách zastúpený v najväčšom pomere. Hlavnou úlohou leucínu je budovať svaly a samotný leucín tak môžete zaradiť ako podpornú zložku k aminokyselinám, ktoré sú v pomere 2: 1: 1. Leucín reguluje množstvo cukru v krvi. Nedostatok leucínu môže viesť ku kožným problémom a únave a ovplyvniť môže aj vypadávanie vlasov.

Glutamín

Glutamín je aminokyselina najviac zastúpená v ľudskom tele a slúži predovšetkým na regeneráciu svalov. Glutamín sa najčastejšie užíva pred spaním, kedy napomáha k vyplavovaniu rastového hormónu a plnia aj imunitný funkciu.

Užívať ho však môžete aj po tréningu, kedy je jeho úlohou naštartovať regeneračný proces. Odporúčaná denná dávka je 5 gramov jednorázovo, dávku však môžete rozdeliť do 2 – 3 menších dávok.

Arginín

Táto semi – esenciálna aminokyselina spôsobuje uvoľnenie ciev, lepšie prekrvenie a tým aj lepšiu regeneráciu svalov. Podľa rôznych výskumov je dokázané, že užívaním arginínu zlepšíte príznaky upchatých tepien a predísť môžete aj kardiovaskulárnym ochorením.

Tieto účinky sa však podľa iného výskumu nevzťahujú na osoby, ktoré už prekonali infarkt. Ak teda patríte medzi tých, ktorí riešia akýkoľvek srdcový problém, treba užívanie arginínu najskôr konzultovať s lekárom.

Medzi ďalšie prednosti arginínu patrí znižovanie únavy a zlepšenie vytrvalosti. Arginín môže dopomôcť aj so spaľovaním nadbytočných tukov. Arginín sa nachádza v červenom mäse, morčacích a kuracích pŕs.

Medzi ďalšie bežne dostupné potraviny patria ryby, mliečne výrobky, tekvicové semienka, arašidy, cícer alebo šošovica. Arginín by sa mal užívať spoločne s jedlom a vhodné ich dodržiavať dávkovanie výrobcu.

späť na obsah ↑

Značka

Aminokyseliny vo všetkých dostupných podobách kúpite od značky Extrifit. CzechVirus, Nutrend, BioTech USA, Prom-IN, Acra alebo napríklad GymBeam. Výrobcov je však oveľa viac. Vždy sa snažte preferovať známeho výrobcu, u ktorého si môžete byť istí kvalitou výrobku.

späť na obsah ↑

Cena

Cenu jednotlivých výrobkov je ťažké špecifikovať. Je odvodená od veľkosti balenia, zloženie výrobku alebo formy, v akej sú aminokyseliny k dostaniu.

V začiatkoch užívanie je vhodné kúpiť menšie balenie a výrobok najprv vyskúšať a až ak budete spokojní, môžete kúpiť väčšie balenie. Cena menších balení sa pohybuje okolo 5 – 10 EUR. Naopak veľké balenia kúpite aj za viac ako 40 EUR.

Porovnať ceny aminokyselín

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

V akej podobe je možné kúpiť BCAA a aký je medzi jednotlivými typmi rozdiel?

Aminokyseliny môžete kúpiť v tekutej forme, ktorá je už predpripravená. Jej užívanie je tak najjednoduchšie. Nevýhodou je však najvyššia obstarávacia cena. Druhou možnosťou sú tablety alebo kapsule. Aj tu je užívanie veľmi jednoduché a odporúča sa skôr uprednostniť kapsule pred tvrdými tabletami.

Posledná možnosť je instantný podoba. Aj tu je jednoduchá príprava, prášok stačí rozmiešať s vodou. Výhodou instantných aminokyselín je najnižšia obstarávacia cena, ale chuťovo nemusí vyhovovať každému.

BCAA je k dispozícii aj v podobe drinkov, tie obsahujú navyše kofeín. Vychladené drinky sú vhodné najmä v letných mesiacoch. Nevýhodou je, že drink obsahuje len jednu dávku, a jeho každodenné používanie je neekonomické, jedná sa teda o občasnú záležitosť.

Čo sa radí medzi esenciálne aminokyseliny?

Do tejto skupiny patrí niekoľko zložiek.

 • Lyzín – je zložka, ktorá udržiava pevné kosti a podporuje rast svalov. Urýchľuje hojenie a reguluje tvorbu enzýmov a hormónov. Ovplyvňuje tvorbu imunity i energie, a tiež produkciu kolagénu a elastínu.
 • Histidín – uľahčuje rast i regeneráciu tkanív. U obéznych osôb môže znížiť BMI.
 • Treonín a metionín – treonín je súčasťou zubnej skloviny, elastínu a kolagénu a má vplyv na zdravie zubov i pokožky. Metionín sa používa spoločne s neesenciálna aminokyselinou Cysteín a má pozitívny vplyv na zdravie vlasov, nechtov i pokožky.
 • Aminokyseliny – aminokyseliny BCAA sa skladajú z leucínu, izoleucínu a valínu a patrí medzi aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Užívajú sa pre regeneráciu svalov i produkciu energie.
 • Fenylalanín – ovplyvňuje správnu funkciu mozgu.
 • Tryptofán – je východiskovou látkou pre vznik melatonínu a seratonin. Seratonin reguluje chut k jedlu, náladu, spánok i bolesť. Melatonín má vplyv na spánok a nájdete ho v mnohých liekoch na spanie.

Čo sú neesenciálne aminokyseliny?

Neesenciálne aminokyseliny si môže ľudské telo samo vyrobiť. Aj tieto aminokyseliny sú navyše obsiahnuté v rôznych potravinách. Na rozdiel od esenciálnych ich nájdete iba v živočíšnych produktoch.

Medzi neesenciálne aminokyseliny patria napríklad arginín, ktorý pomáha detoxikovať pečeň a využíva sa pri liečbe sterility u mužov. Cysteín eliminuje škodlivé toxíny, chráni mozog aj pečeň, pomáha s regeneráciou po úrazoch i spaľovanie tukov. Taurín má pozitívny vplyv na činnosť srdca a zlepšuje zrak.

späť na obsah ↑

Záver

Aminokyseliny patria k bežným doplnkom stravy. Či už zakúpite akýkoľvek výrobok, dodržujte vždy odporúčané denné dávkovanie. Pri vyššom dávkovaní nezvýšite účinnosť, ale naopak znížite využiteľnosť produktu.

Pri nákupe dajte pozor aj na nekvalitné podozrivo lacné výrobky menej známych značiek. Tu môžete zakúpiť aminokyseliny v nižšom pomere. Vždy si overte, že výrobok obsahuje ideálne takmer 100% aminokyselín. Preto si pred nákupom dobre naštudujte aj zloženie výrobku.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk