Kuchynské roboty

Kuchynský robot je multifunkčný spotrebič, ktorý môžete využiť mnohými spôsobmi. Poslúži vám pri varení aj pečení. Súčasťou každého robota je rôzne početné príslušenstvo. Využiť môžete nástavce určené na mletie mäsa, sekanie, strúhanie. Pri príprave dezertov oceníte šľahače, hnetače a nadstavec na váľanie cesta. Medzi ďalšie nástavce patrí mixér, nádoba na prípravu smoothie, citrusovač, zmrzlinovač alebo nástavec na domáce cestoviny.

Nevýhodou kuchynského robota je veľký rozmer samotného tela robota, ale aj ďalšieho príslušenstva. Do menších kuchýň tak môže byť veľmi problematické tento prístroj uskladniť. Preto je pred nákupom nutné zvážiť, ktoré príslušenstvo skutočne využijete. Ak je však vaša kuchyňa dostatočne priestranná, získate v tomto výrobku neoceniteľného pomocníka.

Porovnať ceny kuchynských robotov

Typy

Kuchynské roboty je možné kúpiť v dvoch prevedeniach.

Sklopné rameno

Metla je umiestnená na sklopnom ramennej a neuberá z celkového objemu misy. Súčasťou robotov je bohaté príslušenstvo. Tieto roboty využijete na miesenie, šľahanie a mixovanie. Súčasťou robotov môžu byť aj nástavce na mletie mäsa a mnoho rôznych krájacích kotúčov. Nevýhodou je väčší rozmer a hmotnosť prístroja.

Spodný pohon

Čepele sú umiestnené v dolnej časti misy a otáčajú sa okolo stredovej osi. Tieto prístroje sú ľahšie a skladnejšie. Využijete ich pri šľahaní, strúhaní, miešaní, krájaní a kosení.

Príkon

Veľkosť príkonu má vplyv na kvalitu a rýchlosť spracovávania jednotlivých surovín. Čím je výkon vyšší, tým kvalitnejšie a rýchlejšie bude robot pracovať. Lacnejšie výrobky môžu mať výkon menej ako 500 W, čo však nie je ideálne a spotrebič s týmto výkonom nemusí, zvládnu všetky požadované úkony. V ideálnom prípade by sa mal výkon pohybovať od 700 W vyššie.

Naozajstnú kvalitu vám zaručia výrobky s výkonom 1000 a viac W. S pomocou tohto prístroja nebude problém pomlieť aj veľké kusy mäsa alebo uhnetať tuhšie cesto. Najvýkonnejšie prístroje majú výkon v rozmedzí 1 400 – 1 600 W.

Pohon metličky

Aj tu môžete vyberať z dvoch typov miešania:

  • Stredové miešanie – jedna metla sa otáča okolo svojej osi, alebo sa dve metly otáča okolo seba.
  • Planetárne – novší typ, metla sa otáča okolo svojej osi a pohybuje sa po mise. Pri tomto miešaní dochádza ku kvalitnejšiemu prepracovaniu cesta bez zvyškov na stenách.

Veľkosť misy

Ani tento parameter nie je vhodné pri výbere podceniť. Veľkosť misy určuje, koľko surovín je možné naraz pripraviť. Veľkosť misy je teda závislá od počtu členov v domácnosti, všeobecne sa odporúča 1 liter na osobu.

Jednotlivcovi alebo dvom osobám postačí objem 0,5 litra, čo je najmenšia veľkosť, ktorá je teraz k dostaniu. Klasická štvorčlenná rodina by mala vlastniť prístroj, ktorého misa pojme 3 – 4 litre surovín. Najväčšie roboty majú misu o veľkosti 7 litrov. Tieto veľkosti však využijú predovšetkým profesionáli.

Pri výbere robota si nezabudnite skontrolovať, či hnetacia alebo šľahacia metla dosiahnu až na dno. Nie vždy to tak bohužiaľ je. V prípade, že je metla príliš krátka, nebude možné vyšľahať napríklad šľahačku alebo vaječný sneh. Tiež premiešavanie surovín nebude ideálne. Kvalitný kuchynský robot by mal umožňovať nastaviť metlu do ružovej výšky.

Materiál

Materiál určuje kvalitu, odolnosť a funkčnosť kuchynského robota. Výrobným materiálom je plast alebo kov, častá je potom kombinácia oboch materiálov. Lacnejšie výrobky majú plastové časti, avšak aj tieto prístroje by mali mať kvalitné kovové nástavce.

Tiež misa by mala byť vyrobená z nerezovej ocele, skla alebo tvrdeného plastu. Drahšie výrobky sú potom celokovové. Celkovú údržbu prístroja vám uľahčí materiál, ktorý je možné vkladať do umývačky.

Vybavenie

Ako už bolo povedané, súčasťou robota je mnoho ďalšieho príslušenstva, ktoré využijete pri príprave rôznych druhov potravín. V prípade robota s výklopným ramenom by mal byť v základnom vybavení ochranný poklop na misu.

Metly

Najčastejším vybavením sú rôzne metly. Využiť môžete metlu na tuhé cestá, ktorú využijete najmä pri príprave cesta na chlieb. Balónová alebo šľahacia metla je určená na spracovanie ľahších ciest a bielkového snehu. S flexi metlou budete môcť pripraviť hladké krémy. Táto metla je vybavená stierkou na dokonalé premiešanie surovín. Miešacia metla je opäť určená na ľahké cestá, do ktorých sa nepridávajú kvasnice.

Okrem tohto príslušenstva býva súčasťou robota mnoho ďalších nástavcov. Čím drahšie je prístroj, tým viac príslušenstva môžete využiť.

Základné nadstavce

Do tejto skupiny patria rôzne nástavce na strúhanie a kosenie.

Nadštandardné nadstavce

Do tejto skupiny patria nástavce na mletie mäsa, obilnín, maku alebo strúhanky. Medzi ďalšie patrí nadstavec na odšťavovanie, cestoviny, strúhač alebo nadstavec na výrobu klobás. A súčasťou veľkého množstva robotov je aj mixér av niektorých prípadoch zmrzlinovač.

Funkcia

Jednotlivé modely sú vybavené niekoľkými bezpečnostnými funkciami. Každý prístroj by mal mať bezpečnostnú poistku, ktorá vám nedovolí uviesť prístroj do chodu vo chvíli, keď nie je správne zostavený a jednotlivé časti do seba ideálne nezapadajú. Aj v prípade nejakej chyby sa prístroj nezapne.

  • Ďalšou bezpečnostnou poistkou je poistka proti prehriatiu motora. Aj v prípade, že dôjde k prehrievaniu, prestane robot pracovať. Zapnúť ho bude možné vo chvíli, keď dôjde k jeho opätovnému vychladnutiu.
  • Samozrejmosťou sú aj protišmykové nožičky, ktoré zabránia možnému posúvaniu po linke alebo pády robota na zem.
  • Regulácia rýchlosti a pulzové tlačidlo patrí k bežnému vybaveniu každého prístroja.
  • Prednastavené programy sú súčasťou drahších výrobkov.
  • Prístroj je možné ovládať pomocou tlačidiel, otočných koliesok a súčasťou tých drahších je displej s časovým spínačom.
  • Súčasťou niektorých prístrojov je aj váha, s pomocou ktorej odvážite potrebné množstvo jednotlivých surovín.

Značka

Zárukou kvalitného výrobku je overený výrobca. Ten by vám mal poskytnúť možnosť predĺženej záruky, zakúpenia náhradných dielov a ďalšieho možného príslušenstva, poprípade poskytnú nutný pozáručný servis.

Ku kvalitným a zároveň obľúbeným výrobcom patrí Eta, Sencor, Philips, Catler, Kitfort, Bosch, Klarstein, Kenwood, Delimano, Royalty Line, Profi Cook alebo Tefal.

Cena

Cena je odvodená od výrobného materiálu a množstva príslušenstva. Kuchynské roboty je možné zaobstarať za cenu v rozmedzí 80 – 590 eur. a viac.

Najlacnejšie roboty využijú najmä menej nároční používatelia. Jedná sa o výrobky, ktoré sú vyrobené v kombinácii tvrdeného plastu a nerezy. Tieto prístroje nemajú veľa príslušenstva a disponujú menším výkonom.

Najobľúbenejšie sú výrobky, ktoré je možné kúpiť za cca 200 – 400 eur. Ponúka množstvo bežne využívaného príslušenstva, kvalitný je výkon aj výrobný materiál. Táto kategória bude vyhovovať aj náruživým kuchárom. Profesionáli môžu vyberať medzi robotmi, ktorých cena presahuje 400 eur. Cena tých najdrahších môže byť aj viac ako 1 180 eur.

Porovnať ceny kuchynských robotov

Údržba

Údržba nie je náročná. Väčšinu nástavcov je možné umiestniť do umývačky. Telo prístroja utrite jednoducho navlhčenou handričkou. Neodporúča sa používanie agresívnych umývacích prostriedkov a ani prípravky na báze piesku. V tomto prípade hrozí, že robot poškriabete.

Otázky a odpovede

Aká je hmotnosť kuchynského robota?

Väčšina výrobkov má hmotnosť okolo 5 kg. Naraziť však môžete aj na ťažšie spotrebiče, ich váha sa pohybuje v rozmedzí 10 – 20 kg. Takto ťažké prístroje je vodné trvalo umiestniť na kuchynskú linku.

Je mlynček u kuchynského robota rovnako kvalitný ako samostatný elektrický mlynček?

Pokiaľ chcete využívať naozaj kvalitný mlynček, budete sa musieť poobzerať po samostatnom mlynčeku. Mlynček, ktorý je súčasťou robota zďaleka nedosahuje takú kvalitu, a to ani v prípade, že je súčasťou drahších výrobkov.

Elektrický mlynček disponuje mnohými kotúčmi, vďaka ktorým môžete zvoliť hrubosť mletia, má väčší rozmer, čo vám umožní mlet veľké kusy mäsa. Jeho súčasťou je aj väčšie množstvo príslušenstva. V prípade, že meliete mäso príležitostne, bude vám mlynček, ktorý je súčasťou robota vyhovovať.

Záver

Kuchynský robot nepatrí medzi najlacnejšie spotrebiče. Nie je však vhodné šetriť na výrobnom materiáli alebo nevyhovujúcom výkone. Cenu môže znížiť najmä množstvo príslušenstva. Pri výbere teda zohľadnite, aké nástavce budete plne využívať. Venujte pozornosť aj zdanlivým detailom, medzi ktoré patrí skutočnosť, že miešacia metla dosiahne až na dno misy.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.datart.sk, www.hej.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo