Ľadvinky

Ľadvinka je módny doplnok, ktorý sa najväčšej popularite tešil začiatkom 90 rokov 20. storočia. Potom ich obľuba postupne klesala a na výslní sa opätovne dostali v roku 2018. V dnešnej dobe majú ľadvinky mnoho podôb a nosiť ich môžete prakticky pri každej príležitosti.

Ľadvinky sú veľmi obľúbené najmä vďaka svojej praktickosti. Dovnútra ľadvinky uschováte všetko, čo potrebujete nosiť stále pri sebe. Zmestí sa do nej mobilný telefón, doklady, peňaženka, slúchadlá, kľúče aj niektoré kozmetické prípravky. Výhodou ľadvinky je malý rozmer aj nízka hmotnosť. Ľadvinku môžete nosiť aj pod oblečením a vaše osobné veci tak budú maximálne chránené pred nenechavcami aj nepriaznivým počasím.

Moderné ľadvinky majú mnoho podôb, niektoré sú uspôsobené na bežné nosenie, iné sú vhodné pri športe, cestovaní či turistike. Každý typ je niečím špeciálny a hlavné slovo pri výbere by tak nemal mať iba vzhľad. Aby vám ľadvinka maximálne vyhovovala, je dôležité zamerať sa predovšetkým na jej praktickú stránku.

Porovnat ceny ledvinek

Typy

Na začiatku 90. rokov mali ľadvinky podobu malého vrecka na zips, ktoré sa nosilo výhradne okolo pása. Dnešné moderné ľadvinky budete môcť nosiť aj na ramene či okolo bokov. Vďaka tejto variabilite sa ľadvinky vrátili do prírody aj do mesta, kde ich môžete využívať pri športe aj bežnom nosení. Pred výberom si tak najskôr premyslite, za akým účelom budete ľadvinku používať.

Ľadvinka na behanie

Ak patríte k tým, ktorí pri behu radi počúvajú hudbu a nezaobídu sa tak bez mobilného telefónu a slúchadiel, oceníte praktickosť bežeckej ľadvinky. Bežecké ľadvinky sú k dostaniu v mnohých veľkostiach. Pre milovníkov krátkych úsekov sú postačujúce malé ľadvinky na osobné veci. Do väčšej ľadvinky potom vojde aj fľaša s vodou alebo napríklad náhradné oblečenie.

Ľadvinka na bicykel

Malou ľadvinkou sa môžu vybaviť aj cyklisti. Do cyklistickej ľadvinky spravidla nebudete môcť umiestniť fľašu s vodou, ale mnohé ľadvinky mávajú zabudovaný rezervoár s hadičkou na pitie. Ten budete môcť podľa potreby pravidelne dopĺňať.

Ľadvinka na turistiku

Milovníci turistiky sa bez batožiny nezaobídu. Vo väčšine prípadov sa osobné veci nosia spolu s ostatnými vo veľkom batohu, avšak praktické vždy bude mať osobné veci blízko po ruke. Mobilný telefón, peňaženku s dokladmi a ďalšie drobnosti tak môžete umiestniť do praktickej ľadvinky.

Ľadvinka na cestovanie

Cestovné ľadvinky majú svoje miesto v prostriedkoch MHD aj lietadla. Aj na týchto miestach môžete mať svoje osobné veci bezpečne pri sebe. Najmä na letisku si ušetríte mnohé stresové situácie pri hľadaní pasu.

Ľadvinka na bežné nosenie

Ľadvinku oceníte aj pri pohybe po meste. Praktická ľadvinka môže byť plnohodnotnou náhradou za kabelku či menší batôžtek. Ľadvinky na bežné nosenie sa od športových ľadvín líšia nielen tvarom, ale aj farbami.

Veľkosť

Tiež veľkosť by ste mali voliť v závislosti na aktivitách, pri ktorých budete ľadvinku používať. Menšie ľadvinky sú vhodné pri cestovaní aj niektorých športových aktivitách. Do väčšej ľadvinky umiestnite fľašu s vodou, menšiu desiatu či pláštenku. To sa môže hodiť na hudobných festivaloch či kratších výletoch.

Vnútorný priestor

Vnútri ľadvinky môžete nájsť iba jeden veľký priestor, viac menších vreciek, alebo kombináciu oboch. Športová ľadvinka na pitie má vo vnútornom priestore ukrytý hydrovak. Súčasťou ľadvinky môže byť aj klip na kľúče alebo špeciálne RFID vrecko.

Popruh

Každá ľadvinka by mala byť doplnená o nastaviteľný popruh. Ten sa prispôsobí akejkoľvek postave. Dôležitá je aj dĺžka popruhu, najmä v prípade, keď budete ľadvinku nosiť na zimnom oblečení.

Materiál

Na výrobu ľadvinky sa používajú rôzne syntetické materiály, drahšie ľadvinky sa vyrábajú z kože. Aj výrobný materiál z veľkej časti súvisí s typom aktivity.

  • Syntetický materiál – umelé materiály sa používajú predovšetkým pri športových ľadvinkách. Výhodou syntetického materiálu je dostatočná priedušnosť a nízka hmotnosť. Najčastejšie narazíte na ľadvinky vyrobené z nylonu alebo polyesteru.
  • Koža – na bežné nosenie sú veľmi vhodné kožené ľadvinky. Kožené ľadvinky sú veľmi elegantné a sú obľúbené predovšetkým u žien, ktoré ľadvinku nosia namiesto kabelky. Kožené ľadvinky sú k dostaniu aj v pánskom prevedení.
  • Ekologická ľadvinka – na výrobu sa používajú prírodné materiály, konkrétne eko bavlna a organické konope. Kúpiť môžete ľadvinku vyrobenú z jedného týchto materiálov, alebo v kombinácii oboch materiálov. Za lepší variant sa považuje práve kombinácia materiálov, v tomto prípade sa môžete spoľahnúť na veľkú pevnosť a odolnosť.

Značka

Ľadvinky sú na trhu zastúpené naozaj veľkým množstvom výrobkov. Svoje ľadvinky majú ženy aj muži. Ľadvinky pre dámy sú oveľa designovejšie a predávajú sa v mnohých farebných variáciách. Nájsť na nich môžete aj rôzne detaily a často majú väčšie množstvo menších vreciek.

Pánske ľadvinky sú potom jednoduchšie a nemávajú žiadne nápadné detaily. Obe varianty kúpite napríklad od Boll, Nike, Osprey, Deuter, Dakine, Salomon, Fischer a ďalších.

Cena

Cenové rozpätie ľadviniek je pomerne veľké. Ľadvinku môžete kúpiť za menej ako 9.1 eur, alebo za ňu naopak zaplatíte viac ako 86 eur. Cenu udáva veľkosť, možnosti aj výrobný materiál. Všetky cenové kategórie ponúkajú všetky typy ľadviniek, na svoje si tak príde skutočne každý.

Porovnat ceny ledvinek

Otázky a odpovede

Kde sa bude ľadvinka hodiť?

Ľadvinka je praktická všade tam, kde musíte mať neustále po ruke osobné veci a prekážala by vám väčšia taška alebo batoh. Úplne neoceniteľná je predovšetkým pri cestovaní a obľúbená je aj u milovníkov letných festivalov, koncertov a ďalších akciách, kde sa nachádza na malom priestore veľký počet ďalších osôb. Do malej ľadvinky dáte aspoň osobné veci, do tých väčších sa zmestí aj pláštenka, powerbanka či vreckovky.

Ako nosiť ľadvinku?

Ľadvinku môžete nosiť viacerými spôsobmi. Klasikou je nosenie pri páse. Napriek tomu, že bol tento spôsob nosenia v minulosti odsudzovaný, v súčasnej dobe sa opäť vracia do módy. Stačí ľadvinku posunúť mierne na stranu a budete opäť in.

Veľmi často sa dá vidieť ľadvinka nosená na chrbte či ramene. Oba spôsoby sú považované za veľmi štýlové a teda aj obľúbené. Poslednou možnosťou je ľadvinku umiestniť cez prsia. Aj tento spôsob je obľúbený u žien aj mužov. Cyklistické ľadvinky sú počas jazdy umiestnené na chrbte.

Čo je RFID ochrana?

RFID ochrana pracuje na princípe blokácie rádiových vĺn a je známa predovšetkým pri peňaženkách. Touto ochranou môžu byť vybavené aj drahšie ľadvinky. RFID ochrana zabráni krádeži citlivých elektronických dát, ktorými sú vybavené platobné karty a novšie doklady.

Ľadvinky s touto ochranou sú vhodné pri nosení na verejných miestach. Práve v miestach, kde sa nachádza viac osôb, bude pre zlodejov veľmi jednoduché získať všetky dáta z karty.

Záver

Ľadvinku môžete využívať pri behu, turistike, jazde na bicykli, cestovaní aj bežnom nosení. Stačí si tak vybrať iba vhodný typ na danú príležitosť a potom si už môžete užívať ich výhody.

Pri výbere sa nezabudnite zamerať na zdanlivé maličkosti, ako je nastaviteľnosť popruhu, riešenie vnútorného priestoru či hmotnosť ľadvinky. Najmä pri športových ľadvinkách je hmotnosť dôležitým parametrom. Čo sa týka vzhľadu, môžete vyberať ľadvinky mnohých farieb a tvarov.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.bagalio.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo