Laminátory

Laminátory nenájdu svoje využitie iba v kanceláriách alebo iných komerčných priestoroch. Rôzne tlačoviny, dokumenty alebo napríklad fotografie môžete zalaminovať aj doma. Úlohou laminácie je predĺžiť životnosť dokumentov, vďaka ochrannej fólie zabránite ich zvlhnutiu aj znečisteniu.

Medzi parametre, ktoré budete musieť pri výbere laminovačky zvážiť patrí šírka vstupu, ktorá určuje, aké formáty môžete pomocou laminátora využívať. Veľkosť výkonu určuje rýchlosť nahriatia prístroja na prevádzkovú teplotu. A oceníte aj rôzne funkcie, ktoré vám celý proces uľahčia.

Porovnať ceny laminovačiek

Typy

Laminátory je možné rozdeliť podľa početnosti používania na kancelárske, profesionálne a domáce.

Domáce

Sú určené pre menej časté alebo občasné používanie. Najväčší formát, ktoré tieto laminovačky zvládnuť spracovať je spravidla A4. Samotná laminácia prebieha cez ohrevné valce. Najbežnejšie sú vybavené 2 valcami.

Kancelárska

Zatavovačka už zvládne strednú aj vyššiu prevádzku. Tieto laminátory sú kvalitnejšie, zatiaľ čo domáce typy majú valce spravidla uchytené v plastovom puzdre, kancelárske stroje majú puzdrá kovové.

To sa pozitívne podpisuje na životnosti stroja a tieto laminátory patria k najpredávanejším. Na laminovanie stroje využívajú tri valce a väčšinou umožňujú nastaviť teplotu aj rýchlosť laminácie.

Profesionálna

Sú určené na nepretržité používanie a bežne využívajú rolovacie fólie. Tiež profesionálne zatavovačky umožňujú nastavovať teplotu aj rýchlosť.

Technológia laminácie

Laminovať je možné za tepla aj za studena. Každý spôsob je vhodný pre niečo iné, konečný výsledok je väčšinou takmer totožný.

Za tepla

Laminácia za tepla je bežnejšia pri kancelárskych aj profesionálnych prístrojoch. Táto technológia vyžaduje používanie kvalitných farieb, ktoré vysoká teplota nijako neznehodnotí. Výhodou tohto spôsobu je nižšia cena a veľká rýchlosť.

Za studena

Táto technológia sa ďalej delí na mokré a suché laminovanie. Bežnejšie sa stretnete so suchým laminovaním, ktoré nevyžaduje používanie laminátora.

Stačí iba na dokument nalepiť samolepiacu fóliu. Pri väčšom počte dokumentov sa uhladenie fólie vykonáva pomocou valcov, ktoré fóliu dokonale vyrovnajú. Laminovanie za mokra sa používa iba v priemyselnej výrobe.

Materiál

Výrobným materiálom menej zaťažovaných strojov je plast. Pri viacerých zaťažených kancelárskych a profesionálnych strojoch narazíte aj na kovovú konštrukciu, ktorá je mnohonásobne odolnejšia. Počítať však musíte s vyššou cenou prístroja.

Plastové laminátory sú tiež ľahšie, váha sa pohybuje od 1 – 2 kg. S počtom kovových častí rastie aj hmotnosť, tá je u kancelárskych prístrojov v rozmedzí 3 – 6 kg.

Formát papiera

Šírka vstupu je jedným z najdôležitejších parametrov a určuje, akú najväčšiu šírku budete môcť laminovať. Bežne sa predávajú zatavovačky, ktoré umožňujú vkladať dokumentu formátu A4 aj A3.

To akú veľkosť uprednostníte, záleží na tom, aké dokumenty budete chcieť laminovať. Formát by mal byť uvedený na každom prístroji.

Laminovať môžete akýkoľvek papier a laminovačku môžete používať na laminovanie menšieho formátu, než ktorý je uvedený. S laminátorom, ktorý si poradí s formátom A4, tak môžete vyrábať rôzne vizitky, kartičky a čokoľvek iné až do veľkosti A4.

Pri laminovaní menších formátov môže zvoliť dva odlišné postupy. V prvom prípade je možné menšie dokumenty najskôr zalaminovať a potom vystrihnúť. Tento spôsob je vhodnejší pre menej namáhané dokumenty.

Druhou pracnejšou, ale trvanlivejšou metódou je najskôr vystrihať jednotlivé kartičky, vizitky a pod. Tie potom vložíte do fólie tak, aby medzi nimi bola vzdialenosť aspoň 3 mm. Potom všetko zalaminujete a potom vystriháte. Takto vytvoríte trvanlivejšiu a odolnejšiu vreckovú lamináciu.

Hrúbka fólie

Opäť je uvádzaná maximálna hrúbka fólie, ktorú môžete používať. Hrúbka fólie je udávaná v mikrónoch pod skratkou mic. Vo väčšine prípadov je možné použiť fólie s hrúbkou od 75 – 250 mic.

Je však možné kúpiť aj prístroj, ktorý si poradí so silnejšou fóliou. Čím bude fólia silnejšia, tým bude dokument pevnejší a jeho životnosť dlhšia.

Rýchlosť laminovania

Rýchlosť laminovania sa z veľkej časti odvíja od obstarávacej ceny prístroja. Obvyklá rýchlosť je od 10 – 60 sekúnd, čo je prijateľné pre domáce aj kancelárske využitie.

Rýchlosť sa odvíja od počtu valcov. Lacnejšie laminátory majú valce dva a rýchlosť laminovania je teda menšia.

  • Dva valce – dvoma valcami sú najčastejšie vybavené domáce laminátory. Valce sa otáčajú pomaly a fólia nie je dostatočne napnutá, čo sa podpíše na menej kvalitnej laminácii, kedy nemusíte dosiahnuť optimálnu hladkosť.
  • Tri valce – pri kancelárskych prístrojoch už máte k dispozícii tri valce. Laminácia je výrazne rýchlejšia a výsledná podoba dokumentu oveľa lepšia.

Príkon

Príkon ovplyvňuje rýchlosť zahriatia zatavovačky na prevádzkovú teplotu. V prípade domácich laminovačiek je najčastejšie v rozmedzí 100 – 250 W. Doba nahriatia je v rozmedzí 3 – 6 minút. Kancelárske laminátory majú príkon od 500 – 1 500 W. Najvýkonnejšie prístroje sú nahriate do 1 minúty, tie menej výkonné potrebujú asi 3 minúty.

Funkcia

Pri laminovačkách máte k dispozícii aj nejaké funkcie. Tou najbežnejšou je spätný chod, ktorý vám uľahčí odstránenie uviaznutého papiera.

Pomocou svetelnej signalizácie budete mať prehľad o nahriatí prístroja na prevádzkovú teplotu.
Automatické vypnutie je možné zaradiť medzi bezpečnostné funkcie. Vďaka nemu sa laminovačka po určitej dobe nečinnosti vypne sama.

Drahšie laminovačky umožňujú regulovať teplotu a to od 0 – 140 °C. Stretnúť sa môžete aj s možnosťou nastaviť teplotu a hrúbku fólie ručne.

Pod označením JAM free nájdete technológiu, ktorá zabráni zaseknutiu papiera.

Niektoré laminovačky umožňujú vypnúť nahrievanie valcov a laminovať môžete aj za studena. Určitú úsporu energie vám poskytne úsporný režim, do ktorého sa prístroj môže automaticky prepnúť. Pri drahších prístrojoch môžete využiť zrýchlený ohrev alebo automatickú detekciu hrúbky fólie.

Značka

Medzi výrobcov patrí Leitz, Sencor, DSB, Genie, Peach, Olympia, AVELI, Fellowes, GBC a ďalšie.

Cena

Laminátor môžete kúpiť ako samostatný prístroj, ale zaobstarať môžete aj prístroj spoločne s ďalším príslušenstvom, ktoré pri laminovaní využijete. Medzi praktické pomôcky patrí strúhač aj pravítko a častá je aj sada fólií.

Najlacnejšie laminátory kúpite do 43 eur. Sú vhodné na občasné domáce používanie. Pracujú pomocou 2 valcov a počítať musíte s dlhšou dobou zahrievania aj samotnej laminácie. Tieto laminátory sú celoplastové, avšak disponujú aj niekoľkými funkciami.

Cena kancelárskych prístrojov sa pohybuje od 43 – 427 eur. V závislosti na cene rastie počet funkcií aj príkon, vďaka ktorému je prístroj rýchlejšie pripravený na prevádzku. Využiť môžete aj väčší počet valcov, ktoré sa postarajú o kvalitné spracovanie.

Porovnať ceny laminovačiek

Otázky a odpovede

Čo má vplyv na výslednú lamináciu?

Ak chcete, aby boli vaše dokumenty či iné tlačoviny zalaminované naozaj kvalitne, je treba zamerať svoju pozornosť už na samotnú tlač.

Dokumenty môžu byť natlačené na akékoľvek papieri, dôležitá je však kvalita použitej farby. Preto vyberajte naozaj kvalitné farby, ktoré neovplyvnia ani vyššia teplota, ktorou sú pri laminácii vystavené.

Čo je vreckové laminovanie?

Tento spôsob laminácie ochráni vaše dokumenty aj pred pôsobením vody. Fólia musí byť v tomto prípade o niečo väčšia ako papier. Tým sa vytvorí vrecko, ktoré dokumenty ochráni pred vlhkosťou a mastnotou.

Dokumenty tak môžete používať za rôzneho počasia, vadiť im nebude sneh ani dážď. Vreckové laminovanie sa často používa v reštauráciách alebo iných podobných prevádzkach. Ak dôjde k zašpineniu dokumentu, je možné ho veľmi ľahko očistiť pomocou bežných prípravkov bez toho, aby ste čokoľvek poškodili.

Čo je prieťažná laminácia?

Ide o rovnaký princíp ako pri vreckovej laminácii. Rozdiel je vo veľkosti dokumentov, zatiaľ čo vreckové laminovanie využijete pri bežných veľkostiach do formátu A3, prieťažné laminovanie sa vykonáva až do šírky nad 120 cm. Prieťažná laminácia sa tak vykonáva iba u profesionálnych strojov.

Záver

Pomocou laminovačky môžete zachovať dôležité dokumenty, ale vyrobiť môžete aj pomôcky do školy, vizitky, pozvánky a mnoho ďalšieho. Podľa početnosti používania je potrebné zvoliť vhodný typ. Pre domácnosti sú určené najlacnejšie laminátory, avšak mnoho používateľov volí kvalitnejšie kancelárske prístroje.

Kvalitný prístroj by mal byť vybavený aspoň základnými funkciami, medzi ktoré patrí spätný chod, automatické vypnutie. Chýbať by nemala ani kontrolka, ktorá vás upozorní na optimálne zahriatie. Dlhšiu životnosť vám zaručia hrubšie fólie, aby bolo možné tieto kvalitné fólie použiť, postrážte si maximálnu hrúbku označovanú v mikrónoch.


Zdroj: www.lamitec.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo