Laná

Najlepším priateľom každého horolezca je bezpochyby horolezecké lano. Laná vhodné pre horolezcov patria do kategórie dynamických lán ak dispozícii sú v niekoľkých rôznych podobách.

Ďalej sa líšia svojim priemerom, dĺžkou a technologickými vlastnosťami. Výber správneho lana tak nie je úplne jednoduchý a budete teda potrebovať poznať aspoň niekoľko základných informácií.

Potom, čo si ujasníte, čo všetko môžete od horolezeckého lana očakávať, môžete prejsť k samotnému výberu lana a ďalšieho príslušenstva, bez ktorého sa na umelej stene ani prírodnej skale nezaobídete.

Porovnať ceny lán

Základné delenie

Laná, ktoré je možné na trhu kúpiť sa delia do dvoch základných skupín. V tej prvej nájdete laná statické a druhú tvoria laná dynamické.

Dynamické lano

Dynamické laná zahŕňajú všetky typy horolezeckých lán. Tieto laná mávajú tri poprípade štyri farby, ktoré sú v rovnakom pomere. Dynamické lano viac pruží, pokiaľ je zaťažené, dochádza k jeho preťahovaniu a pohlcovaniu pádovej energie.

Statické lano

Je lano, ktoré používajú všetci, ktorí musia pracovať vo výškach. Statické laná sa vyznačujú nižšou pružnosťou a známe sú aj ako nízkoprieťažné laná. Laná sa používajú pri speleológii, v záchranárstve atď. Tieto laná nie sú určené na zachytávanie pádov, ale umožňujú pohyb po lane.

Na rozdiel od dynamických lán sú tieto laná dvojfarebné, jedna farba je zastúpená vo väčšej miere, druhá je skôr doplnková. Statické laná majú značenie podľa STN EN 1891 a delia sa na dva typy.

  • Typ A – minimálna požadovaná pevnosť je 22 kN a používa sa pri prácach vo výškach, pri záchranárstve, speleológii atď.
  • Typ B – minimálna požadovaná pevnosť je 18 kN. Tieto laná majú menšie priemery a používajú sa najmä pri expedičných činnostiach.

Typy dynamických lán

Horolezectvo alebo všeobecne lezenie je veľmi široký pojem. Lezeckých disciplín je viac typov, každá z nich potom potrebuje špecifické horolezecké lano. Horolezecké dynamické laná je možné vďaka tomu rozdeliť na niekoľko rôznych typov. Rozlišujeme laná jednoduché, dvojité a polovičné.

  • Jednoduché laná – sú hlavnou a najviac zastúpenou kategóriou na trhu. Jednoduché horolezecké laná sa používajú v jednom prameni. Najčastejšie sa používajú pri športovom lezení na umelých stenách aj skalách.
  • Dvojité laná – bežne sa označujú ako dvojča a používajú sa v dvoch prameňoch a vhodné sú pri lezení v horách. Vďaka dvom prameňom sú laná bezpečnejšie, ale dva pramene majú svoj význam aj pri zlaňovaní.
  • Polovičné laná – aj tieto laná sa používajú v dvoch prameňoch, avšak na rozdiel od dvojitých lán sa laná cvakajú do istenia oddelene. Dôvodom, prečo to tak je, býva predovšetkým vyššia bezpečnosť. Druhým dôvodom je komfortnejšie vedenie lana a zníženie trenia pri výstupe. Tretím dôvodom je čo najmenšie zaťaženie postupového istenia v prípade pádu. Tieto laná sa používajú v horách alebo na ľadopádoch.

Priemer

U horolezeckých lán je dôležitý priemer. Každý z typov má rôzne priemery a každý je vhodný na trochu iný typ lezenia.

Jednoduché dynamické horolezecké laná mávajú priemer v rozmedzí 8 – 11 mm. Pri výbere priemeru venujte pozornosť aj isteniu. Každé istenie je kompatibilné s iným priemerom lana. Na každom istení by mal byť priemer lana uvedený.

  • 8 – 8,6 mm – laná s najmenším priemerom sú ideálne pre športových lezcov, ktorí si trúfnu na ťažké cesty. Dôvodom je predovšetkým nižšia hmotnosť lana. Dvojité laná sa vyrábajú s priemerom od 7 – 8,5 mm, ich dĺžka býva 50 – 80 metrov.
  • 9 – 10 mm – lano vhodné pre skúsenejších lezcov, vhodné na lezenie na prírodných skalách, kde by mohlo dôjsť k rýchlejšiemu opotrebovaniu. Výhodou je dlhšia životnosť lana.
  • 10 a viac mm – vhodné pri lezení na hrubých skalách, kde oceníte dlhú životnosť a najvyššiu odolnosť lana.

Dĺžka lana

To, aké dlhé lano budete potrebovať, závisí od toho, kde leziete najčastejšie. Za univerzálne sú považované laná s dĺžkou 60 metrov. Pri lezení na umelej stene si však vystačíte s kratším lanom, ktorého dĺžka môže byť okolo 40 metrov. Na väčšie výstupy budete naopak potrebovať lano s dĺžkou okolo 80 metrov. Neodporúča sa však kupovať príliš dlhé lano, ktoré býva ťažšie, čo nie je nijako praktické.

  • Umelá stena – potrebná dĺžka lana býva od 30 – 50 metrov. Vždy je potrebné, aby bolo lano dlhé ako dvojnásobok cesty.
  • Športové lezenie – pri lezení na skaly sa najčastejšie používajú laná s dĺžkou 50 – 60 metrov. Rovnakú dĺžku budete potrebovať aj pri horskom lezení.
  • Pieskovcové lezenie – pri lezení na pieskovcové veže sú ideálne laná s dĺžkou 60 – 80 metrov.

Rázová sila

Je parameter, ktorý sa udáva v kilonewtonoch. Čím je rázová sila menšia, tým sú pády do lana mäkšie a príjemnejšie. Za dostatočne kvalitné sú považované laná s rázovou silou okolo 8 kN. Laná s rázovou silou nižšou ako 8 kN ponúkajú veľmi mäkké pády do lana, laná s rázovou silou vyššou ako 8 kN ponúkajú tvrdšie pády, ale zároveň aj vyššiu odolnosť.

Počet pádov

Ďalšie číslo, ktoré horolezecké lano charakterizuje je počet pádov. Každé lano, ktoré je opatrené certifikáciou z výroby, musí prejsť aspoň 5 normovanými pádmi. Pod pojmom normovaný pád sa ukrýva naozaj nebezpečný pád, ktorý drvivá väčšina lezcov na svojich výstupoch nezažije. Aj tu platí pravidlo, že čím viac pádov horolezecké lano ponúka, tým je odolnejšie a kvalitnejšie.

Uzlovateľnosť

Je posledný číselný údaj, ktorý býva u horolezeckých lán uvedený. Tento parameter označuje, ako veľmi je lezecké lano ohybné a mäkké. Ohybnosť lana však najlepšie zistíte pri klasickom dotyku.

Ďalšie možnosti

U horolezeckých lán narazíte aj na ďalšie parametre, ktoré súvisia s technológiou výroby.

  • Impregnácia – ochráni lano pred vlhkosťou, nečistotami, drobným piesočkom a podobne. Impregnácia zaistí lanu dlhšiu životnosť. Impregnované môže byť celé lano alebo iba oplet. Úplne impregnované lano by mali preferovať tí, ktorí podnikajú výstupy v horách, alebo na ľadovcoch Práve tu ich môže prekvapiť dážď a dostanú sa do kontaktu s drobnými nečistotami.
  • Certifikácia – okrem Európskej certifikácie spĺňajú najkvalitnejšie laná certifikáciu UIAA, ktorá je ešte prísnejšia. Táto certifikácia zahŕňa okrem iného odolnosť lana proti vlhkosti.
  • Technológia SBS – skratka jednoduchého pletenia a znamená, že je priadza vpletaná v jednom vlákne, nie v dvoch. Výsledkom je utiahnutejší oplet, ktorý neprepustí prakticky žiadne nečistoty. Oplet je zároveň hladší, trenie je vďaka tomu nižšie a opotrebenie nižšie.
  • Technológia TEFIX – rieši problém posunu jadra lana voči opletu. Táto technológia sa postará o permanentné spojenie oboch vrstiev a lano tak získa vysokú odolnosť voči oderu a dlhú životnosť.
  • Označenie polovice lana – praktická pomôcka, ktorú využijete predovšetkým pri zlaňovaní. Toto označenie môže byť farebné, alebo ho spoznáte podľa odlišného pletenia.

Značka

Medzi najznámejších výrobcov patria laná značiek Beal, ktoré sú vyrobené technológiou Golden Dry. Druhým popredným výrobcom je Tendon, tu sa pri výrobe používa technológia Complete Shield. Obaja títo výrobcovia spĺňajú Európsku normu aj normu UIAA. Lacnejšie sú laná Singing Rock.

Cena

Cenu lana určuje výrobca, typ, dĺžka a priemer. Za najlacnejšie lano zaplatíte okolo 107 eur. Prvé vysoko kvalitné laná od popredných výrobcov kúpite za cca 129 eur. Za lano s dĺžkou 80 metrov zaplatíte okolo 255 eur.

Porovnať ceny lán

Údržba

Horolezecké lano vyžaduje pravidelnú údržbu. Vďaka správnej starostlivosti predĺžite životnosť lana. Špinavé lano je možné prať vo vode teplej maximálne 30 °C. Možné je ručné pranie, alebo ho môžete prať v práčke pomocou šetrného programu bez odstreďovania.

Použiť môžete iba šetrné pracie prostriedky. Po vypraní je nutné nechať lano riadne vysušiť. Skladovať ho musíte na tmavom a suchom mieste. Pred poškodením lano ochráni obal alebo plachta na lano. Tie sa odporúča používať aj vonku, kedy lano práve nepoužívate. Zavesiť ho možno iba na slučku alebo popruh.

Otázky a odpovede

Čo je univerzálne horolezecké lano?

Jedná sa o špeciálne lano, ktoré je možné použiť ako jednoduché, dvojité aj polovičné. Univerzálne lano musí byť opatrené certifikáciou a použiť ho môžete pri menej náročnom lezení v horách. Okrem týchto sa predávajú laná s certifikáciou dvojitého a polovičného lana. Tieto laná môžete použiť oboma spôsobmi. Výhodou týchto lán je nižšia hmotnosť, laná mávajú menšie priemery a kratšiu životnosť.

Aké dôležité je istítko?

Rôzne istidlá sú vhodné pre lano s iným priemerom. Priemer lana je veľmi dôležitý najmä pri istení poloautomatických istidiel. Tu priemer lana priamo ovplyvňuje funkčnosť istiaceho mechanizmu.

Akú rolu hrá farba lana?

Horolezecké laná sú k dostaniu v mnohých farebných variáciách. Samotná farba neoznačuje žiadnu špecifikáciu a nemá vplyv ani na funkčnosť, napriek tomu sa odporúča vyberať lano takej farby, ktorá vám bude pocitovo čo najviac príjemná. Horolezecké lano budete mať celú dobu pred očami a je príjemné pozerať sa na farbu, ktorý sa vám bude naozaj páčiť.

Záver

Horolezecké lano vyberajte podľa disciplíny, ktorej sa hodláte venovať. Na športové lezenie budete potrebovať jednoduché dynamické lano. Pri lezení v horách je vhodnejšie bezpečnejšie dvojité lano alebo kúpte lano, ktoré je certifikované ako dvojité a polovičné zároveň.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo