Lešenie

Lešenie využije každý, kto stavia dom alebo potrebuje rekonštruovať staršie objekty. Lešenie je akási pomocná stabilná konštrukcia, ktorá vám umožní bezpečne pracovať vo výškach vonku aj vo vnútri budovy. Okrem stability pri lešení oceníte jednoduchú montáž a demontáž.

Lešenie je k dostaniu v niekoľkých typoch, to aké lešenie budete potrebovať, záleží predovšetkým na početnosti využitia a výške, do ktorej musíte lešenie postaviť. Na domáce použitie sú vhodné malé konštrukcie, stavebné spoločnosti môžu vyberať z rôzne veľkých konštrukcií, ktorých cena sa šplhá k 100 000 Sk. Pokiaľ budete lešenie používať skôr jednorazovo, je vhodnejšie lešenie na určitú dobu zapožičať.

Porovnať ceny lešenia

Typy

Lešenie je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa typu konštrukcie. Niektoré typy lešení môžete využiť doma, iné sú určené skôr na firemné účely.

Rámové lešenie

Známe aj ako fasádne alebo systémové je najčastejší typ lešenia, ktorý sa používa pri oprave rôznych komerčných objektov alebo stavbách. Jeho prednosťou je jednoduchá, rýchla montáž, pretože konštrukciu tvorí malý počet dielov.

Napriek tomu je toto lešenie bezpečné, jedná sa o akúsi stavebnicu, ktorá tvorí kostru. V každom poschodí sú potom zasunuté najčastejšie drevené podlahy. Konštrukcia rámového lešenia môže byť tyčová, priestorová alebo plošná.

Rebríkové

Moderné hliníkové lešenie je ideálne na rôzne menšie opravy na domoch alebo pri stavbe rodinného domu. Základná výška tohto typu má cca 5 metrov. Pokiaľ budete potrebovať lešenie na stavbe alebo rôznych opravách, bude to pravdepodobne tento typ, ktorý je jedným z cenovo najdostupnejších.

Počítať však musíte s o niečo pracnejšou montážou a demontážou, jednotlivé časti je nutné zoskrutkovať. Niektoré lešenia môžu byť z dôvodu ľahšej manipulácie vybavené kolieskami.

Kozlíkové

Ďalší typ obľúbeného a cenovo dostupného lešenia využijete pri vonkajších aj vnútorných opravách. Toto lešenie má výšku najčastejšie do 4 metrov, hodí sa teda na drobnejšie stavebné práce. Konštrukciu lešenia tvoria priečniky a pozdĺžniky. Nohy lešenia je možné teleskopicky vysunúť do potrebnej výšky.

HAKI

Jedná sa o dielcové lešenie, u tohto typu sa uvádza až 4 x rýchlejšia montáž ako je tomu pri lešení rúrkového. Samotná montáž je veľmi jednoduchá a potrebovať nebudete ani žiadne náradie. Lešenie sa zakladá na pätky a jednotlivé diely sa zabezpečujú pomocou závesov. Do nich je možné zasunúť pozdĺžniky aj priečniky. Na hotovú konštrukciu sa opäť pokladajú jednotlivé podlahy. Celú konštrukciu je možné doplniť aj o bezpečnostné zábradlie.

Rúrkové

Predtým najbežnejší typ sa v dnešnej dobe používa viac-menej sporadicky. Nájdete ho najmä pri opravách atypických alebo veľkých stavieb, pretože výhodou tohto typu je možnosť zostaviť lešenie prakticky do akejkoľvek podoby.

Jednotlivé rúrky je možné podľa potreby rôzne nastavovať. Rúrky konštrukcie sa spájajú pomocou upínacích spojok, tie tvoria krížový spoj. Podlaha býva tvorená drevenými doskami. Nevýhodou tohto lešenia je však časovo náročnejšia stavba.

Plošina

Ide o závesné lešenie, ktoré sa využíva pri opravách výškových budov. Vo väčšine prípadov sú plošiny pojazdné a využívajú sa aj pri umývaní okien, rôznych úpravách, maľovaní atď.

Materiál

Najčastejšie narazíte na robustné oceľové alebo ľahšie lešenie vyrobené zo zliatin hliníka. Okrem toho možno zaobstarať aj lešenie drevené. Z dreva sú potom veľmi často vyrobené jednotlivé podlahy, ktoré sa na lešenie umiestňujú. Práve po nich je možné na lešenie chodiť.

  • Oceľ – lešenie je stabilné a pevné. Nevýhodou je vysoká hmotnosť a obstarávacia cena. Oceľové lešenie môže po rokoch začať korodovať.
  • Hliník – v súčasnej dobe sa jedná o najpoužívanejší materiál. Hoci je aj hliníkové lešenie veľmi odolné a bezpečné, jeho najväčšou prednosťou je nižšia hmotnosť.
  • Drevo – drevené lešenie je v dnešnej dobe skôr raritou. Napriek tomu si aj tento materiál postupne získava svojich priaznivcov a pravdepodobne sa s ním budete v budúcnosti stretávať častejšie.

Upevnenie

Lešenie je možné rozdeliť aj podľa spôsobu upevnenia:

  • Fixné – je považované za najbezpečnejšie a najstabilnejšie. Toto lešenie veľmi dobre odoláva poveternostným vplyvom a používa sa pri dlhodobejších stavebných prácach. Najčastejšie sa jedná o rámovú alebo rúrkovú konštrukciu.
  • Pojazdné – výhodou pojazdného lešenia je jednoduchá preprava, toto lešenie sa odporúča používať skôr pri rýchlejších opravách. Ak chcete pojazdné lešenie používať vo väčších výškach, je nutné ich spoľahlivo ukotviť alebo podoprieť. Toto lešenie musí stáť na rovnom podklade, a nemožno naň inštalovať zdvíhacie zariadenie.

Zákon

Pri stavbe lešenia by mali byť dodržané odporúčané postupy a predpisy:

  • Stavbu lešenia by mali vykonávať iba preškolené osoby
  • Lešenie môže byť postavené na spevnenom teréne. Únosnosť terénu by mala zodpovedať zaťaženiu lešenia vrátane prevádzky.
  • Vo výške 1,1 m musí byť zábradlie, vo väčších výškach by mala byť použitá aj ochranná sieť
  • Rebríky musia lešenie presahovať aspoň o 1,1 m, spodná časť rebríka musí byť zaistená proti pošmyknutiu.
  • Priechodná výška musí byť 180 cm, v prípade, že poschodie slúži na priechod osoby, musí byť výška 210 cm.
  • Šírka podlahy musí byť v prípade ľahkých lešení aspoň 60 cm, pri ťažkých je to potom 80 cm.
  • Medzera medzi lešením a stenou nesmie byť väčšia ako 25 cm.

Značka

Značku budete riešiť iba v prípade nákupu nového lešenia. Pokiaľ budete lešenie požičiavať, nebude pre vás výrobca nijako zásadný. Kvalitné lešenie poznáte podľa stabilnej konštrukcie. Výrobou lešenia sa zaoberá Alve, G21, Krause, Alumet, Elkop alebo ToughBuilt

Cena

Menšie lešenie je možné kúpiť za cenu do 200 eur. Ide o malé konštrukcie, ktoré využijete pri malých opravách. Použiť ich môžete pri vnútorných aj vonkajších rekonštrukciách. Cena väčších lešeniach, ktoré je možné vyžiť pri stavbách rodinných domov je v rozmedzí 400 – 790 eur. Stavebné firmy však môžu zakúpiť oveľa väčšie lešenie, cena sa pohybuje od 1180 – 9800 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny lešenia

Otázky a odpovede

Oplatí sa lešenie kúpiť?

Ak potrebujete lešenie nárazovo, kúpa novej konštrukcie sa vám neoplatí. V tomto prípade je rozumnejšie lešenie požičať. Investícia bude nižšia a nebudete musieť riešiť, kde lešenie uskladniť.

Požičať lešenie nebýva problém, dá sa povedať, že v každej väčšej dedine alebo meste narazíte na stavebnú firmu, mnohokrát je možné zapožičať aj lešenie obecné. V tomto prípade si však budete musieť poradiť s tým, čo je práve k dispozícii.

Na čo nezabudnú pri stavbe lešenia?

Lešenie by malo stáť pokiaľ možno na rovnom a pevnom podklade. Jednotlivé rúrky konštrukcie by mali stáť vždy na pätkách, neodporúča sa používať rôzne podložky av žiadnom prípade nie je možné konštrukciu postaviť priamo na zeminu.

Podceniť by ste nemali stavbu, ale ani kotvenie či možné vystuženie konštrukcie. Práve tieto faktory majú vplyv na neskoršiu stabilitu a tým aj bezpečnosť.

Aké lešenie zvoliť?

To, aké lešenie nakoniec zvolíte, závisí od rozsahu stavebných prác. Pokiaľ sa jedná o dlhodobú prácu, je ideálne postaviť lešenie rámové alebo rúrkové, ktoré je stabilné a odolné. Do menších výšok je možné postaviť aj HAKI lešenia, toto lešenie je však v súčasnej dobe nahradené obľúbenými pojazdnými vežami. Pojazdné veže sú všeobecne vhodné pri menších a rýchlejších opravách.

Záver

Nákup lešenia by ste mali riadne zvážiť, obstarávacia cena nie je práve malá av prípade keď lešenia využijete skôr nárazovo, bude jednoduchšie lešenie vypožičať. Pre domáce použitie sú najvhodnejšie valeriány alebo rebríkové lešenia, použitý môžete tiež HAKI lešenia.

Nákup lešenia sa oplatí skôr stavebným firmám alebo tým, ktorí budú lešenia využívať pravidelne. Pri stavbe a využívaní lešenia nepodceňujte ani bezpečnosť práce. Svoju bezpečnosť zvýšite používaním helmy, proti pádu náradia môžete použiť zabezpečenie v podobe ochranných sietí.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo