Masážne valce

Hoci sa pravdepodobne stretnete so spojením masážnej penovej valce, nie sú tieto valčeky určené iba na masáž. Valce spĺňajú aj efekt balančnej podložky, výhodou penového materiálu je v tomto prípade nízka hmotnosť a ľahká prenosnosť.

S pomocou penových valcov môžete vykonávať rôzne cvičenia, výborný je najmä na posilnenie hlbokého stabilizačného systému, simulovať môže tiež balančnú podložku a pomôcť vám s koordináciou. Používa sa pri jogových cvičeniach, core cvičeniach aj pilates. Pri jeho výbere vás bude zaujímať iba štruktúra povrchu, veľkosť a mäkkosť.

Porovnať ceny valcov

Typy

Penové valce sú k dostaniu v dvoch podobách v závislosti na tom, akým spôsobom ich budete používať.

Klasické penové valce

Tieto valce sú určené ako pomôcka na bežné cvičenie. S týmito valcami môžete cvičiť a využiť ich môžete pri naťahovaní. Sú vhodnejšie pre začiatočníkov, pretože sú mäkšie. Vyskúšať na nich môžete aj rolovanie. Masáž z týmito valcami nebude bolestivá a dôjde pri nej k požadovanému uvoľneniu.

Masážne penové valce

Tieto valce sú doplnené o rôznu podobu výstupkov, Tieto valce sú vhodné zakúpiť až po tom, čo budete mať nejaké skúsenosti s hladkými valce. Pre netrénované telo môže byť ich použitie nepríjemné až bolestivé a často sa nevyhnete ani modrinám. Takéto používanie tak môže byť skôr na škodu.

Veľkosť

Penové valčeky sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach. Veľkosť budete vyberať s ohľadom na použitie valčeka. Valček je k dostaniu v rôznych dĺžkach a priemeroch. Jednotlivé veľkosti je možné využiť nasledovne. Okrem viacerých rozvedených veľkostiach je možné kúpiť valčeky s priemerom v rozmedzí 6 – 65 cm.

  • Valček s priemerom 7 cm a dĺžkou 45 cm – využiť ho môžete na balančné cvičenie, kedy na ňom budete pri cvičení stáť. Možno ho použiť aj ako podložku pre boľavé kolená, pomôže aj na aktiváciu chodidla nohy.
  • Valček s priemerom 10 cm a dĺžkou 35 cm – je vhodný na uvoľnenie krčnej chrbtice. Využijete ho tiež na cvičenie plôšok nôh, preťahovanie šliach a svalov predlaktia a ruky. Využijete ho pri cvičení jogy, pilates a core.
  • Valček s priemerom 10 cm a dĺžkou 100 cm – s jeho pomocou spevníte stehná, zadok a brušné svaly. Použiť ho môžete pri aktivačnom aj balančnom cvičení aj aktivácii stredu tela. Hodí sa na cvičenie jogy, core i pilates.
  • Valček s priemerom 15 cm a dĺžkou 90 cm – je určený na cvičenie s vlastnou váhou a cvikov vhodných na aktiváciu stredu tela a rozvoja koordinácie. Valec s touto dĺžkou umožňuje rôzne naliehanie a tým má vplyv na vyrovnávanie chrbtice a odbúravanie blokád. Využijete ho opäť pri jogovom cvičení, core cvičení aj pilates a použiť ho možno aj pri preťahovaní.
  • Valček s priemerom 15 cm a dĺžkou 30 cm – ideálna veľkosť na uvoľnenie stehien. Umožňuje rolovanie rôznych častí tela, s jeho pomocou uvoľníte chrbticu, svalové stiahnutiny a vhodný je aj na masáže. Možno ho používať aj pri balančnom cvičení alebo na aktiváciu stabilizačného systému. Opäť ho použijete pri všetkých bežných cvičeniach.
  • Valček s priemerom 15 cm a dĺžkou 45 cm – je vhodný na precvičovanie ramien aj stabilizáciu trupu. Využijete ho predovšetkým na aktiváciu stabilizačného systému aj koordináciu tela. Aj táto podoba je vhodná na uvoľnenie chrbtice a valček využijete opäť na rolovanie.

Tuhosť

Valčeky sa líšia aj tuhosťou, v tomto prípade je nutné valček pred zakúpením vyskúšať. Nedá sa jednoznačne určiť, aký valček vám bude vyhovovať. Niekto zle znáša bolesť a bude teda preferovať mäkký valček bez výstupkov. Iný naopak uprednostní tvrdšiu podobu valčeka.

Všeobecne je možné povedať, že mäkší valček je vhodnejší na masírovanie stuhnutých svalov a častejšie ich používa pri jogovom cvičení alebo pilates. Ako už bolo spomenuté, nikdy by ste nemali ísť cez bolesť.

Materiál

Výrobný materiál určuje tvrdosť valčeka.

Najmäkšie valčeky sú vyrobené z fúkanej peny, vhodné sú pre osoby citlivé na bolesť aj menej náročných užívateľov. Využijete ich pri cvičení jogy alebo prehrievaní svalov.

Valčeky vyrobené z pevného polystyrénu sú opäť vhodné skôr pre tých, ktorí s týmito pomôckami iba začínajú. Tieto valčeky môžu umožňovať vytiahnuť prostriedok, vďaka tomu dôjde k ešte väčšiemu zmäkčeniu a využiť naviac môžete dve rôzne veľkosti valčeka.

EVA valčeky patria k najtvrdším, výhodou týchto valčekov je stálosť tvaru.

Značka

Masážne valčeky kúpite od značky HMS, Blackroll, Spokey, inSport line, Meteor, Hop-Sport, Merco atď.

Cena

Cena masážnych valčekov nie je nijako vysoká. Malé valčeky kúpite za necelých 10 eur. Tie najväčšie valce je možné kúpiť za cca 40 – 60 eur. Pred nákupom je vždy nutné vedieť, akým spôsobom budete valček využívať a kúpiť môžete aj viac veľkostí.

K najviac využívaným patria valčeky s dĺžkou v rozmedzí 30 – 45 cm, ktoré využijete pri rôznom cvičení aj masáže rôznych partií tela.

Porovnať ceny valcov

Otázky a odpovede

Čo je masážna tyč?

Ide o podobnú pomôcku ako je masážny valec. Aj touto pomôckou je možné rozmasírovať stuhnuté svaly. Súčasťou tyče sú dve protišmykové madlá, ktoré vám uľahčia masáž niektorých partií.

Na čo si dať pri používaní masážnych valcov pozor?

V prvom prípade nie je vhodné používať valec cez bolesť. Ak sa počas používania bolesť vyskytne, je potrebné zvoliť mäkší valček. Ideálne je však valček používať aspoň v začiatkoch pod dohľadom kvalifikovanej osoby. Nesprávnym používaním môže dôjsť k poškodeniu svalov s dlhodobými alebo trvalými následkami.

Čo sú fascie?

V prípade masážnych valcov sa často stretnete s pojmom fascia. Fascia je názov pre obal svalov. Jedná sa o kolagénové vlákna, ktoré oddeľujú kosti, nervy, cievy, svaly aj orgány a telo drží svoj tvar práve vďaka fasciám. Masážne valčeky sú ideálne práve na masáž fascií, ktoré pri správnom používaní dokážu rozmasírovať a uvoľniť. To pomáha k rýchlejšej regenerácii svalov.

Záver

Začiatočníci by mali uprednostniť mäkšie valce bez hrbolčekov. Po zoznámení s touto pomôckou môžete prejsť k tvrdším valcom. Skúsenejší používatelia môžu vyskúšať tvrdšie valce s rôznymi výstupkami. Vyskúšať môžete aj obľúbené masážne tyče alebo kúpiť valec 3 v 1. Ten umožnuje vybrať stredovú časť a súčasťou balenia je práve masážna tyč.


Zdroj: www.fitplus.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo