Meteostanice

Predtým, ako ráno vyjdeme z domu, zvyčajne skontrolujeme, aké je vonku počasie, aby sme vedeli, ako sa máme obliecť. Samozrejme, na prvý pohľad môžeme zistiť, či prší alebo fúka, ale bez teplomera by sme len ťažko určili teplotu.

Dnes už väčšina domácností nahradila klasický teplomer modernou meteorologickou stanicou. Z toho vyplýva, že meteostanice sú vhodné pre každú domácnosť. Plánujete svoj prvý nákup alebo sa vaša stará meteorologická stanica už doslúžila? Potom vám budú užitočné nasledujúce riadky.

Porovnání ceny meteostanic

Ako vybrať meteostanicu?

Výběr správné meteostanice závisí na vašich požadavcích, protože dnes můžeme najít modely, které mají mnoho pokročilých funkcí, ale také základní typy, které jsou pro mnoho lidí dostačující. Jaké parametry byste tedy měli zvolit?

Drôt alebo bezdrôtový senzor

Wardi meteorologické stanice sú nevyhnutným modelom, môžete ich rozoznať pomocou kábla na vonkajší senzor. Drôtová alebo bezdrôtová verzia je tiež základným rozdelením meteostanických typov. Avšak meteorologická stanica drôtu má značne obmedzené funkcie, sú to lacnejšie modely, ktoré dokážu merať vonkajšiu teplotu a stať sa modernejším digitálnym teplomerom.

Bezdrôtové meteorologické stanice majú externý senzor, na ktorý nie je kábel vedúce a nie je tak obmedzený tam, kde umiestnite senzor. Jediným obmedzením je rozsah signálu, od svojej vlastnej meteorologickej stanice, do ktorej odosiela údaje. Tento rozsah je v súčasnosti medzi 30 – 150 m, v závislosti od modelu meteorologickej stanice.

Bezdrôtové senzory majú tú výhodu, že lepšie umiestnia v tieni, aby boli namerané hodnoty presnejšie. Externé senzory pre bezdrôtové meteorologické stanice majú množstvo pokročilých funkcií vrátane barometrov, rýchlosti vetra atď.

Možnosti nabíjania

Pri výbere poveternostných staníc, ak je vyberený výkon, vyberieme medzi dvoma základnými typmi. Jedná sa o meteorologické stanice a meteorologické stanice poháňané zo siete.

Lacnejšie modely meteorologických staníc sú zvyčajne poháňané batériami, ktoré sa musia často meniť. Okrem toho je ich displej ťažšie prečítať, pretože nie je zrejmé, že energia batérie sa uloží.

Lepšie meteorologické stanice sú potom poháňané z elektrickej siete, tj z klasickej zásuvky. S týmito väčšinou bezdrôtovými modelmi však nemôžete robiť bez batérií, pretože batérie sa vkladajú do externých senzorov.

Pravdepodobne však budete radi, že lepšie modely týchto meteorologických staníc majú externé senzory, na ktorých si môžete prečítať teplotu priamo na svojom displeji vonku, aj keď pracujete v záhrade. Zobrazy pre meteorologické stanice sú zvyčajne lepšie čitateľné a dokonca majú možnosť zobrazenia podsvietenia.

Môžete sa však stretnúť aj s meteorologickými stanicami, kde vonkajší senzor funguje na batérii, čo znamená, že sa zvyčajne môže nabíjať ako mobilný telefón.

Ponúkané funkcie meteorologických staníc o predpovedi počasia

Keď si vyberiete meteorologickú stanicu, ktorá vám povie, ako je momentálne mimo, potrebujete len lacnejšie modely, ktoré majú iba základnú funkciu funkcie vo vnútri aj zvonku. Okrem toho si môžete vybrať modely s časom kontrolovaným rádiom.

Osobne však odporúčame zvoliť si meteorologické stanice, ktoré pôsobia aj ako predpoveď počasia, keď sa dozviete, čo znamenajú jednotlivé ukazovatele.

Tlak vzduchu

Tlak vzduchu je veľmi praktický ukazovateľ, pretože vo všeobecnosti môžeme predpovedať počasie podľa zmien. Ak tlak vzduchu neustále klesá, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa zvýši. Ak tlak stúpa, znamená to, že oblak sa postupne znižuje.

Vlhkosť

Indikátor vlhkosti nás tiež varuje pred pravdepodobným dážďom, ale čo je hlavnou vecou pre rozdiel v skutočnej a teplote pocitu. Ak máme teplotu 8 ° C na teplomeri a zároveň vysoká vlhkosť bude nižšia ako skutočná teplota, takže sa môže zdať vonku, že je iba 5 ° C.

Meranie rýchlosti a smeru vetra

Meteostani majú často funkciu merania rýchlosti a smeru vetra, ak vietor odfúkne zo severu, je chladnejší, ale teplejší z juhu. Pokiaľ ide o jeho rýchlosť, sa týka meteorológov vetra podľa stupnice Beaufort, čo je pre koncových používateľov veľmi praktickým ukazovateľom.

  • Vinutý až 1 km/h – sa považuje za bez vetra.
  • Breeze – Považujeme to za príjemné, najmä v letných dňoch má rýchlosť medzi 1-5 km/h.
  • Vánok – vánok, keď listy na stromoch krásne majú rýchlosť medzi 6-11 km/h.
  • Slabý vietor – nepohybuje iba listy, ale aj vetvičky a rýchlosť vetra medzi 12-19 km/h.
  • Mierny vietor – je schopný víriť prach alebo malé odpadky na uliciach a tento jav sa vyskytuje rýchlosťou vetra 20 až 28 km/h.
  • Čerstvý vietor -už to považujeme za trochu nepríjemné, najmä ak prší alebo je chladný. Čerstvý vietor sa už pohybuje s kríkmi, ktoré sú výrazne nižšie ako stromy a fúkajú pri 29-39 km/h.
  • Ak vyfúkneme silný vietor s rýchlosťou 40 – 49 km/h – už používajú dáždniky dosť náročné.
  • S miernym vetrom, rýchlosťou 50 – 61 km/h – je už samotná vetra.
  • Pri rýchlosti vetra 62 – 74 km/h – je skutočne veľmi ťažké chodiť proti vetru, deťom a seniormi sa odporúča, aby nevyšli alebo sa držali pri chôdzi po stenách, aby nakoniec mohli niečo zachytiť.
  • Silný vietor a plný vietor s rýchlosťou 75-88 a 89-102 km/h -Already spôsobujú poškodenie materiálu, ako je poškodenie komína alebo poruchy strechy.
  • Vietor s pevnosťou vetra 103 – 116 km/h – spôsobuje väčšie poškodenie
  • Orcan s rýchlosťou vetra nad 117 km/h – potom je schopný roztrhať strechy a zdvíhať dokonca ťažké bremeno.

Možnosť uložiť alebo odosielať údaje

Mnoho meteorologických staníc má tiež funkciu ukladania údajov, či už ide o maximálnu alebo minimálnu dennú teplotu alebo maximum a minimum pre celú dobu merania. Zvyčajne máte podrobnejšie informácie, ak si vyberiete vyššie Wi-Fi meteostány, ktoré sú schopné nepretržite odosielať údaje do mobilného telefónu alebo tabletu.

Na týchto modeloch však musíte vopred premýšľať, či chcete tieto informácie mať iba na telefóne alebo tablete, alebo či chcete tieto informácie vidieť okamžite na meteorologickej stanici, pretože existujú modely, ktoré nemajú displej A stačí odoslať údaje cez Wi-Fi do spárovaných zariadení.

Hovoríme meteostánom, ktorí pracujú prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth, nazývame inteligentnú meteostnú stanicu. Zároveň najlepšie inteligentné meteostné stanice zaznamenávajú tieto údaje v cloude v rôznych časových intervaloch.

Veľkosť a typ displeja

Ak si vyberiete meteorologickú stanicu s displejom, odporúčame premýšľať o tom, aký veľký displej chcete. Niekto vyhovuje menšiemu displeji, ostatným väčším, takže sa nemusí pozerať na aktuálne údaje zakaždým, keď sa chcú pozrieť na aktuálne údaje.

Pokiaľ ide o typy displeja, rozlišujeme nasledujúce:

  • Meteostáni, ktorí majú displej TFT – zvyčajne ponúkajú nastavenia kontrastu a jasu, je to základný typ displeja pre meteorologické stanice.
  • Meteostáni s LED displejom – zobrazovanie farby ich displeja je zvyčajne výrazné a ľahko čitateľné.
  • Máme tiež meteorologickú stanicu s inverzným displejom – tento displej zobrazuje biele údaje o pozadí a jeho nastavenia sú nezmenené.
  • Meteostáni s LCD displejom – majú nižšiu spotrebu energie, ale sú menej čitateľné, pretože tieto poveternostné stanice sú poháňané iba batériami a dávajú im nízky vstup energie.
  • Meteostans s VA Display – je jedným z najnovších, pretože tento displej sa používa celkom krátko a stavia sa na významnom kontraste, pretože pozadie displeja je pre oči čierne a také príjemné.

Ovládanie

Zložitosť meteostanickej kontroly zvyčajne závisí od funkcie meteorologickej stanice. Ak hľadáte model s jednoduchším ovládaním ako darček pre starých rodičov, odporúčame modely, ktoré majú hodiny nastavené na rádiovom signáli a zvyšok je automatický.

Takže všetky požadované údaje sa zobrazujú priamo na displeji. V tejto situácii je určite výhodnejšie vybrať si meteorologickú stanicu s menším počtom tlačidiel.

Meteostani s pokročilejšími funkciami alebo profesionálnymi meteorologickými stanicami už majú okrem inštalácie rôznych senzorov vo vonkajšej strane samozrejme zložitejšiu kontrolu nad samotnou meteorologickou stanicou. Musíme sa spoľahnúť na potrebu nastaviť párovanie cez smerovač alebo Bluetooth. Ostatné funkcie sa potom nastavujú priamo do aplikácie na meteorologickú stanicu.

Podľa miest domácnosti

Samotná meteorologická stanica sa potom dá umiestniť doma na stenu, ak je to model vhodný na zavesenie alebo na stôl alebo na zásuvkách. Tam, kde zvyčajne vkladáme dizajnérske kúsky, je to hlavne meteorologická stanica so stojanom.

Ďalšie funkcie

Mnohé moderné meteorologické stanice, ktoré sú vybavené hodinami, má tiež alarmovú funkciu. Meteorologická stanica s alarmom a funkciou opakovaného vzrušenia pre každý deň alebo len v pracovných dňoch alebo dokonca funkciu „snooze“, ktorú alarm znova zazvoní za päť minút, kým ho nevypracujete správne.

Pretože mnoho meteorologických staníc má pre vývojárov čas, ktorý už nie je taký problém na pridanie klasických reproduktorov prehrávania rádia. Meteorologická stanica s rádiom nahradí ďalšie domáce zariadenie a ušetrí priestor.

Okrem toho majú niektoré z meteorologických staníc so stojanom na fotografii rám. Tieto meteorologické stanice s fotorámom majú v interiéri zaujímavý účel, pretože okrem praktických informácií o počasí bude fotografia určite spokojná s fotografiou blízkeho alebo domáceho maznáčika.

Okrem vyššie uvedeného displeja má meteorologická stanica aj možnosť projekcie údajov o stene. Oceníte meteorologickú stanicu s projekciou steny, napríklad keď ju používate v spálni a ako alarm, pretože okrem meteorologických údajov môžete vidieť aktuálny čas a viete, že stále môžete spať alebo pomaly vstávať, pretože Alarm bude počuť.

Typy meteorologických staníc

Na základe vyššie uvedených rád, ako si vybrať meteorologickú stanicu, môžeme uviesť ich typy. Toto je základné rozdelenie meteostaníc na káblové a bezdrôtové meteostanice, domáce a profesionálne meteostanice a meteostanice so závesom alebo stojanom.

Okrem uvedeného by sme sa mali viac zaoberať aj samotnými profesionálnymi meteorologickými stanicami. Profesionálne meteorologické stanice majú všetky vyššie uvedené meteorologické funkcie a navyše pracujú s rôznymi meteorologickými modelmi na predpovedanie počasia.

Veľmi často používaný je systém zo Švajčiarska s názvom Meteotime. Meteorologické stanice so systémom Meteotime majú centrálne vyhodnocované údaje, ktoré sa posielajú rádiovým signálom rovnako ako hodiny.

Profesionálne meteorologické stanice zobrazujú aj čas západu a východu slnka, rosný bod alebo fázu mesiaca. Medzi ďalšie parametre, ktoré môžu tieto stanice merať a zobrazovať, patrí znečistenie ovzdušia CO2 alebo úroveň hluku.

V prípade profesionálnych meteorologických staníc je náročnejšia inštalácia externých snímačov, pretože každý z nich musí byť umiestnený na inom mieste a podľa základných pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať na získanie presných údajov.

Umiestnenie každého snímača by malo byť nasledovné:

Snímače teploty – zvyčajne sú umiestnené na severnej strane a vždy v tieni.
Snímače vetra – umiestnite na voľné priestranstvo vo výške 1-2 metre nad zemou alebo na strechu. Vetru nesmú brániť žiadne prekážky, ktoré by skresľovali namerané hodnoty.
Snímače dažďa – potom ich umiestnite voľne v oblasti tak, aby senzor nebol zakrytý žiadnymi budovami alebo stromami.
Externý barometrický senzor – t. j. senzor tlaku vzduchu umiestnime vonku, ale tak, aby bol chránený pred dažďom.

Značky

Portfólio produktov v oblasti meteorologických staníc je naozaj veľmi široké, pretože na trhu je veľa značiek, ktoré predávajú meteorologické stanice na domáce použitie, ale aj ďalší výrobcovia, ktorí sa zameriavajú na profesionálne použitie a amatérskych meteorológov.

Medzi najdôležitejšie značky v oblasti meteostaníc na domáce použitie patria nepochybne značky ako Sencor, Garni, Emos a Hama.

V oblasti poloprofesionálnych a profesionálnych meteostaníc sú najobľúbenejšie značky Garni, TFA alebo Ventus.

Ceny

Z uvedeného je zrejmé, že cenové rozpätie meteorologických staníc bude veľmi veľké. Rozdeľme teda meteorologické stanice do rôznych cenových kategórií.

Až do výšky 40 eur

Najlacnejšie meteostanice sa niekedy dajú nájsť v obchodoch alebo na internete s cenou okolo sto korún, ale tieto meteostanice sú skôr vonkajším a vnútorným teplomerom s hodinami. V cenovej kategórii do 2 eur nájdete meteostanice, ktoré už majú množstvo zaznamenaných parametrov, dosah externého snímača zvyčajne nepresahuje 30 m.

Od 40 do 80 eur

Meteorologické stanice v tejto cenovej kategórii majú zvyčajne dosah bezdrôtového snímača viac ako 50 m. Okrem toho sú zvyčajne farebne podsvietené, takže ich displeje sú veľmi dobre čitateľné. Tieto meteorologické stanice majú aj barometer a vlhkomer.

Niektoré meteostanice v tejto cenovej kategórii dokonca zobrazujú informácie o východe a západe slnka, fáze mesiaca, rýchlosti vetra a dokonca aj o zrážkach.

Od 80 do 120 eur

V cenovej relácii od 80 do 120 eur si môžete kúpiť poloprofesionálne meteostanice, ktoré možno prostredníctvom aplikácie pripojiť k mobilnému telefónu alebo tabletu a vďaka tejto aplikácii už môžete mať výstupy meraní v grafoch alebo rôznych tabuľkách. Meteostanice, ktoré nájdete v obchodoch za tieto ceny, sú už pomerne presné a nadchnú každého amatérskeho meteorológa.

Nad 120 eur

V najvyššej cenovej kategórii nájdeme skutočne sofistikované modely, ktoré sú veľmi presné a na základe ich údajov si už môžete vytvoriť vlastnú predpoveď počasia. Tieto profesionálne meteostanice majú množstvo praktických funkcií, ktoré bežný používateľ ani nedokáže oceniť.

Porovnání ceny meteostanic

Údržba

Čo sa týka údržby meteostanice, závisí od typu, ktorý si vyberiete, v prípade tých základných zvyčajne stačí vymeniť batérie, utrieť ich od prachu a vonkajšie senzory od peľu. Niekedy sa stáva, že sa externé senzory po čase poškodia, skorodujú atď., ale pri lepších modeloch stačí kúpiť nový externý senzor namiesto výmeny celej meteostanice.

Profesionálne meteostanice sú samozrejme náročnejšie na údržbu a je dôležité prečítať si priložený manuál pre každý model, pretože údržba nie je vždy rovnaká.

Záver

Ak si po vyššie uvedenom rozsiahlom sprievodcovi stále nie ste istí výberom ideálnej meteostanice, môžu vám pomôcť používateľské recenzie alebo testy rôznych spoločností.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo