Miešačky

Stavebná miešačka je stroj určený na miešanie betónu či malty. Využijete ju teda pri budovaní vlastného bývania, rôznych rekonštrukciách a podobne. Miešačka je jedným zo strojov, ktoré si môžete požičať, to sa však oplatí iba v prípade, že ju budete potrebovať naozaj nárazovo.

Pri nákupe stavebnej miešačky zohráva dôležitú úlohu niekoľko parametrov. Zaujímať vás bude predovšetkým objem bubna a výkon, ktorý miešačka na správne premiešanie potrebuje.

Medzi parametre, ktoré sa mnohokrát toľko neriešia, ale je vhodné ich pri výbere zohľadniť patrí aj výrobný materiál a kvalita spracovania, čo sú parametre, ktoré veľmi ovplyvňuje výrobca. Ďalej je to aj hmotnosť a možnosť premiestňovania, napätia a nakoniec aj cena.

Porovnať ceny miešačiek

Typy

Miešačka je k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a práve podľa toho, koľko zmesi je schopná naraz pripraviť ju je možné rozdeliť do nasledujúcich skupín.

Ručná miešačka

Medzi ručné miešačky sa radia malé miešačky s bubnom do 60 litrov. Tieto výrobky však zoženiete skôr náhodne. Preto sa dnes už do kategórie ručných miešačiek radí ručné miešadlá, ktoré zmes miešajú pomocou metly. Vyberať môžete medzi menej výkonným akumulátorovým, a výkonnejším elektrickým, ktoré využijete práve pri miešaní menšieho množstva betónu.

Hobby miešačka

Ide o najpredávanejšie typy bežných domácich miešačiek. Majú spravidla objem do 150 litrov a pracujú pod napätím 220/230 V. Využite ich pri menších stavbách či opravách.

Profi miešačka

Väčšie miešačky, ktoré majú objem do 800 litrov. Pre domácnosť si z tejto kategórie môžete vybrať miešačku s objemom do 200 litrov, pre väčšie stroje nebudete mať pravdepodobne z dlhodobého hľadiska využitie. Tieto miešačky majú väčší výkon a spravidla sú trojfázové 380 V.

Spôsob miešania

Podľa spôsobu premiešavania zmesi je možné miešačky rozdeliť na gravitačné a nútené.

  • Gravitačné – fungujú na princípe gravitácie. Tento spôsob je typický pre väčšinu hobby miešačiek. Čepele vo vnútri bubna sú umiestnené na pevno a otáča sa celý bubon, často pod rôznym uhlom. Zmes je premiešavaná dopadom na vnútorné opláštenie.
  • Nútené – pracujú na úplne opačnom princípe, bubon je tu umiestnený na pevno a otáča sa iba čepele. Tento postup je možné prirovnať k práci kuchynského mixéra. Tieto miešačky patria skôr do kategórie profi.

Objem

Miešačky majú objem bubna v rozmedzí od 120 – 250 litrov. K dostaniu sú aj väčšie miešačky, ktoré sa líšia aj svojim vzhľadom a svoje využitie majú iba na profesionálnej úrovni.

Do kategórie domácich miešačiek sa radia stroje s kapacitou do 150 litrov, ktoré naraz spracujú cca 2 kolieska zmesi. To či dokážete spracovať naraz väčšie množstvo betónu je na vašom uvážení. Umiešať môžete pochopiteľne menšie množstvo zmesi, ale veľké miešačky sú pochopiteľne vďaka svojej veľkosti náročnejšie na priestor, čo je niečo, na čo treba tiež myslieť.

Výkon

To koľko miešačka dokáže utiahnuť, určuje jej výkon. Jednotlivé modely môžu mať príkon v rozmedzí od 500 – 1 000 W. V tomto prípade je určite rozumnejšie voliť stroj s vyšším výkonom, ktorý zmes spracuje rýchlejšie a lepšie. Na občasné používanie si vystačíte s miešačkou, ktorej výkon sa pohybuje okolo 700 W.

Napätie

Domáce hobby miešačky sú napájané spravidla 220 V zásuvkou, okrem nich však môžete kúpiť stroj na 380 V.

220V/230V – na stavbu menších rodinných domov, či drobnejšie úpravy či prestavby

380V/400V – tieto modely sú vhodnejšie pri prestavbe či rekonštrukcii predovšetkým starších objektov. Svoje využitie majú aj na väčších stavbách, kde je potrebný veľký objem bubna a miešačka bude v chode dlhú dobu.

Hmotnosť a konštrukcia

Hmotnosť súvisí s veľkosťou miešačky a zaujímať by vás mala najmä vtedy, keď budete miešačku častejšie premiestňovať. Pre ľahší presun sú mnohé stroje vybavené prepravnými kolieskami.

Miešačky s objemom okolo 120 litrov majú hmotnosť do 55 kg. Väčšie miešačky s objemom okolo 200 litrov potom môžu vážiť 70 a viac kg.

Pred použitím si overte aj stabilitu stroja, kvalitná miešačka by mala stáť stabilne, avšak pre zvýšenie stability sa odporúča ju ukotviť, alebo aspoň vypodložiť. Čo sa týka samotnej konštrukcie, mala by byť ideálne oceľová a robustná, aby sa vplyvom preťaženia žiadnym spôsobom nedeformovala. Práve nekvalitné prevedenie je typické pre podozrivo lacné a aj ľahké miešačky.

Samotný bubon je potom najčastejšie vyrobený z ocele, zliatin alebo kovu. Na jeho kvalitu vás upozorní predovšetkým hrúbka steny. Čím je bubon širší, tým kvalitnejšia miešačka bude.

Motor

O prevádzku sa stará motor, ktorý je bezpečne zakrytovaný a nachádza sa vedľa bubna. Na kryte sa potom spravidla nachádzajú aj tlačidlá, ktorými sa miešačka dáva do pohybu. Samotný výber motora nie je možné nijako ovplyvniť a spoľahnúť sa musíte predovšetkým na kvalitného výrobcu.

O to, aby miešačka fungovala dlho, a bezpečne sa už môžete postarať sami. Každý motor by mal byť opatrený vstupmi, vďaka ktorým sa môže motor ochladzovať. Práve tým je nutné venovať pozornosť a vhodné ich vždy skontrolovať, či nie sú zanesené nečistotami. Pokiaľ áno, je nutné prieduchy očistiť, v opačnom prípade hrozí prehrievanie a nezvratné poškodenie motora.

Ovládanie

Umiešanú zmes môžete z miešačky spravidla vyklopiť vďaka otočnému kolesu, ktoré je doplnené o vlastnú prevodovku. Tým je vybavená väčšina miešačiek. Menej časté riešenie je ovládanie pomocou páky.

Značka

Medzi odporúčané výrobcu patrí XTline, M.A.T., Levior, Hecht a mnoho ďalších. Výrobcov je veľké množstvo, pri výbere je vhodnejšie voliť výrobok známejšej značky a možné ich aj prihliadnuť na užívateľské recenzie.

Cena

Hobby miešačky s objemom do 150 litrov kúpite už za 200 – 280 eur. Sú ideálne na občasné domáce používanie, stavbu základov na plot, betónovanie chodníkov a pod.

Pokiaľ vyberáte miešačku určenú pre stavbu domu, je vhodnejšie voliť stroj vo vyššej cenovej kategórie. Veľký výber ponúka cena do 400 eur. Aj tu sú zastúpené skôr menšie, ale kvalitnejšie stroje.

Profi miešačky s objemom okolo 200 litrov vás vyjdú na necelých 590 eur. Sú ideálne na stavbu väčších domov alebo častejšie využitie. Miešačku kúpite za cenu od 590 eur a viac . Tieto stroje majú svoje využitie skôr u stavebných firiem. Pre domáce používanie je investícia skôr zbytočná.

Porovnať ceny miešačiek

Otázky a odpovede

Kedy postačí ručné miešadlo?

Ručné miešadlo je určené pri spracovávaní malého množstva rôznych zmesí. Využiť ich môžete pri rôznych dokončovacích prácach. Sú vhodné na miešanie zmesi na omietku, rôznych lepidiel alebo omietkovej farby.

Výkonnejšie elektrické miešadlá zvládnu spracovať aj menšie množstvo betónu. Pokiaľ budete potrebovať väčšie množstvo betónu či malty nezaobídete sa bez klasickej stavebnej miešačky.

Na čo po práci nezabudnúť?

Miešačka vyžaduje po práci dôkladné očistenie. Vždy je nutné ju vypláchnuť vodou a odstrániť všetky zvyšky betónu alebo malty. Zatvrdnutých zvyškov sa zbavíte pomocou kamienkov. Na vypláchnutie postačí použiť väčší prúd vody, ideálna je napríklad tlaková umývačka.

Okrem starostlivosti o bubon venujte pozornosť motoru. V tomto prípade je potrebné kontrolovať, či nie sú zanesené prieduchy určené na cirkuláciu vzduchu. Nepoužívanú miešačku skladujte na suchom mieste otočenú bubnom dole.

Na čo dať pri práci pozor?

Miešačka je pomerne bezpečné zariadenie. Najdôležitejšie je zabezpečenie jej stability. Mala by byť umiestnená na rovnom pevnom podklade. Pokiaľ chcete zabrániť jej možnému prevrhnutiu, je vhodné ju radšej ukotviť. To sa hodí najmä v prípade, že sú v jej okolí deti.

Okrem stability vyžadujú určitú pozornosť aj prívodný kábel. Ten je treba chrániť pred možným poškodením napríklad prejdením.

Ideálne je ho umiestniť do výšky. Kábel je vždy lepšie pri dlhšom nepoužívaní miešačky radšej odpojiť, vyhnete sa tak nežiaducemu spusteniu, ktoré môžu mať opäť na svedomí predovšetkým deti.

Opatrnosť je nutná aj pri vhadzovaní materiálu. Lopota sa v žiadnom prípade nesmie dostať do kontaktu s lopatkami. A čas od času sa neubránite ani nechcenému vystreknutiu miešanej zmesi, pre tieto prípady sa hodí adekvátna ochrana očí.

Záver

Miešačka je neoceniteľný pomocník na rôznych stavbách či rekonštrukciách. Najobľúbenejšie hobby miešačky majú objem do 150 litrov, na domáce použitie môžete využiť aj 200 litrovú miešačku. Pri výbere sa zamerajte na jej výkon aj spôsob napájania. Kvalitná miešačka má robustnú konštrukciu, prepravné kolieska a predovšetkým dostatočne silný bubon.


Zdroj: www.boel.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo