Nožnice na živý plot

Záhradné nožnice sa postarajú o zastrihnutie živého plotu. Živý plot je možné strihať pomocou ručných alebo motorových nožníc. Pokiaľ budete chcieť udržiavať živý plot ručnými nožnicami, musíte sa pripraviť a oveľa namáhavejšiu prácu, ktorá vám nemusí priniesť vytúžené uspokojenie. Preto je vhodnejšie siahnuť radšej po elektrických, benzínových alebo akumulátorových typoch. Tieto plotové nožnice vám pomôžu dosiahnuť dokonalé zastrihnutie a pri ich používaní ušetríte aj veľké množstvo času.

Ponuka nožníc na živý plot je obrovská a vybrať si môže skutočne každý. Pri výbere by však nemala hrať hlavnú úlohu iba cena. Základným kritériom pri výbere týchto nožníc je druh pohonu. Dôležitým parametrom pri výbere plotových nožníc je aj výkon a od neho sa potom odvíja dĺžka strižnej lišty.

Porovnať ceny nožníc

Typy

Plotové nožnice sa líšia typom pohonu:

Mechanické

Jedná sa o ručné pákové plotostrihy. Tieto nožnice patria k tomu najjednoduchšiemu, čo môžete na údržbu plotu použiť. S ich pomocou však budete schopní zastrihnúť iba malé množstvo stromčekov a kríkov, udávaná dĺžka je cca 5 metrov. Vhodné sú aj na tvarovanie detailov u mäkších drevín. Výhodou týchto nožníc je dlhá životnosť a nízka obstarávacia cena.

Elektrické

Sú poháňané elektromotorom a ich jedinou nevýhodou je nutnosť zapojenia prívodného kábla do elektrickej siete 220 V. Samotné nožnice sú veľmi ľahké, ich ovládanie je ľahké a prácu zvládne úplne každý.

Aj v dnešnej dobe, kedy veľmi rastie obľuba akumulátorových nožníc, patria elektrické plotovky k tým najobľúbenejším a to najmä vďaka pomeru výkon/cena. Tieto nožnice sú ideálne pre majiteľov malých a stredne veľkých záhrad, na ktorých sa nachádzajú skôr mäkké dreviny. Elektrické nožnice sa líšia príkonom, pričom k najobľúbenejším patria stroje s príkonom od 450 – 700 W. Kúpiť môžete aj výkonnejšie nožnice, ktoré sú vhodné na staršie stromy so silnejšími vetvami.

Akumulátorové

Veľmi obľúbené sú aj akumulátorové nožnice, ktoré vám umožnia neobmedzený pohyb. Svojím výkonom sa vyrovnajú elektrickým nožniciam, pri práci vás nebude limitovať prívodný kábel. Nožnice sú ľahšie, ovládanie jednoduché a poteší aj tichá chod.

U akumulátorových nožníc sa zamerajte na kapacitu batérie, pracovať s nožnicami môžete najčastejšie 30 minút, ale dostať sú aj drahšie typy, ktorý vydrží na jedno nabitie aj viac ako 1 hodinu. Nevýhodou týchto nožníc je tak iba vyššia obstarávacia cena a to v porovnaní s elektrickými nožnicami.

Benzínové

Sú vhodné na údržbu veľkých plôch, ich najväčšou prednosťou je veľký výkon. Svoje využitie majú na rozľahlých záhradách, ale sú často používané aj na údržbu verejnej zelene. Tieto nožnice majú najväčšiu hmotnosť, patria k najrobustnejším, a vyžadujú pravidelnú údržbu. Možno ich použiť na údržbu urastených stromov so silnými vetvami.

Výkon

Pri výbere plotových nožníc prihliadnite aj na výkon jednotlivých modelov. Jednotkou výkonu sú Watty. Výkon určuje, ako ľahko bude možné nožnice používať a čo všetko s ich pomocou zastrihnete.

Najčastejšie je výkon v rozmedzí 400 – 1 000 W. Najväčším výkonom sa môžu pýšiť benzínové nožnice, v ich prípade je výkon v rozmedzí 800 – 1 000 W.

  • Pokiaľ sa budete starať o menšie stromčeky a mäkšie dreviny, vystačíte si s nožnicami s výkonom do 500 W.
  • Tí, ktorí majú vysoký plot so silnejšími vetvami, budú musieť použiť nožnice s výkonom 500 a viac W.

Dĺžka strižnej lišty

Je úzko spätá s výkonom nožníc, je uvádzané, že výkon okolo 100W je dostačujúci pre lištu s dĺžkou 10 cm. Z toho teda vyplýva, že čím je výkon vyšší, tým je strižná lišta dlhšia. Najčastejšie sa stretnete s lištou s dĺžkou 450 – 800 cm. Dĺžku by mala určovať veľkosť, ale aj zložitosť upravovanej plochy. S pomocou kratšej lišty budete môcť ľahko tvarovať rôzne tvary, dlhšia lišta vám umožní vytvoriť dokonalú rovinu.

Malé okrasné dreviny zastrihnete s lištou s dĺžkou do 20 cm. Takto krátke lišty sú typické pre malé akumulátorové nožnice, ktoré plnia aj funkciu nožníc na trávu.

Rozostup nožov

Rozostup nožov je parameter, ktorý určuje, aký priemer vetvy môžete s nožnicami odstrihnúť bez toho, aby sa vám pri práci z dôvodu preťaženia zastavoval motor. Tento parameter je niekedy uvádzaný aj ako maximálna hrúbka strihu. V súvislosti s rozostupom sa odporúča počítať aj s určitou rezervou. Kratšie lišty mávajú rozostup okolo 15 mm, dlhšie lišty majú rozostup aj 34 mm.

Zuby

Najdôležitejšou časťou strižnej lišty sú samotné zuby, ktoré sú vyrezané laserovou technológiou. Na ich brúsenie sa používa diamant. Toto prevedenie vám umožní vykonať rez rýchlo a čisto, bez zbytočného zaťaženia rastlín.

Nožnice na plot môžu mať jednostranné alebo obojstranné čepele.

  • Jednostranné – manipulácia je jednoduchšia, nožnice sú ideálne na strihanie rovných, dlhých úsekov. Pri týchto plotostrihoch oceníte možnosť otočnej čepele.
    Obojstranné – sú vhodnejšie pre skúsenejších užívateľov, práca s nimi nie je taká bezpečná. Vhodné sú aj na tvarovanie a žiadanou funkciou je možnosť nastaviť uhol rezu.

Konštrukcia

Pred nákupom si vyskúšajte, ako dobre vám nožnice na plot padnú do ruky. Aby bola práca jednoduchá, musia sa vám nožnice dobre držať. Z tohto dôvodu by nemala chýbať ani ergonomická rukoväť. Nožnice musia byť tiež dobre vyvážené.

Funkcia

Nožnice by mali byť bezpečné, ale aj praktické. Preto prihliadnite aj na možnosti, ktoré vám prácu ešte viac uľahčia.

  • Otočná rukoväť – jednou z najžiadanejších funkcií je práve otočná rukoväť. Tú je možné otočiť o 180 ° C, čo vám umožní vykonávať zvislé aj tvarovacie strihy.
  • Antivibračný systém – touto funkciou by mali disponovať benzínové plotové nožnice. Vďaka nemu je limitovaný prenos vibrácií z motora do rúk.
  • Trávny zastrihávač – niektoré plotové nožnice môžete využiť aj ako trávny zastrihávač. To vám umožní výmenná lišta. Túto funkciu majú spravidla najmenšie nožnice, ktoré využijete na tvarovanie malých okrasných drevín.
  • Teleskopická rukoväť – vhodná na zastrihávanie vysokých plotov a poslúži aj jarnému strihaniu vetvičiek ovocných stromov.

Z bezpečnostného hľadiska sú nožnice na plot vybavené poistkou proti prehriatiu a poistkou proti nechcenému spusteniu. O okamžité zastavenie stroja sa postará bezpečnostná brzda a náhodnému spusteniu zabráni bezpečnostný zámok. Žiadnym nožniciam by nemal chýbať ochranný kryt.

Značka

Nožnice na plot sú k dostaniu od rôznych viac či menej známych výrobcov. Na kvalitné nožnice vás upozorní najmä dlhšia záručná lehota. Vybrať výrobok známeho výrobcu sa rozhodne oplatí. Medzi tie najkvalitnejšie patria nožnice značiek Bosch, Makita, Ryobi, Metabo, Black & Decker, Stihl, Stiga, Gardena, Hecht, Extol atď.

Cena

Cena začína na necelých 40 eur. Hoci tu nájdete aj niektoré výrobky známych značiek, nebude ich kvalita nijako valná. Sú vhodné na občasnú údržbu krátkych a malých živých plotov.

Väčšiu kvalitu vám poskytnú nožnice od 80 eur. Prvé benzínové nožnice potom kúpite za cca 100 eur. Pre domáce použitie si vystačíte s modelmi s cenou do cca 200 eur. Drahšie nožnice sú vhodné skôr pre profesionálov.

Porovnať ceny nožníc

Údržba

Nožnice na plot vyžadujú patričnú údržbu. Z tohto hľadiska sú najnáročnejšie benzínové nožnice, kde sa budete musieť starať o samotný motor. Všetky nožnice potom vyžadujú pravidelné premazávanie lišty. Na tento účel môžete využiť tekuté mazivo v podobe spreja, ideálne je použiť obľúbený olej WD – 40. Pomocou oleja odstránite zvyšky živice aj všetku špinu a nôž dokonale vyčistíte. Pomocou spreja však ochránite lištu aj pred vlhkom a vyrovnáte mikroskopické nerovnosti.

Čas od času bude treba nechať odborne naostriť lištu. Ostrenie by malo byť radšej vykonávané v servisoch a to cca raz za 3 roky, podľa potreby aj skôr.

Otázky a odpovede

Aká dôležitá je hmotnosť?

Hmotnosť je parameter, ktorý by ste pri výbere nemali vynechávať. Každé deko navyše totiž po chvíli práce ucítite. Ideálna je hmotnosť okolo 3 kg. Tá je typická pre veľké množstvo elektrických aj akumulátorových nožníc. Tie najťažšie benzínové nožnice však môžu vážiť aj viac ako 5 kg.

Postačia na zastrihovanie ručné nožnice?

Práca s ručnými nožnicami je oveľa pomalšia a namáhavejšia. Pokiaľ máte živý plot vo väčšej dĺžke, mali by ste radšej voliť elektrické alebo akumulátorové nožnice. Ručné nožnice sú vhodné skôr na zastrihovanie jednotlivých kríkov alebo plotov s dĺžkou do 5 metrov.

Čo má vplyv na presnosť rezu?

Jednoznačne je to kvalita lišty. Pokiaľ chcete naozaj pekný plot, vyberajte nožnice s lištou vyrobenou z ocele, ktorej zuby sú rezané pomocou lasera ak brúseniu je použitý diamant. Kvalitnú lištu spoznáte aj podľa záručnej lehoty, u tých najkvalitnejších to môže byť až 7 rokov.

Záver

Nožnice na živý plot sú určené všetkým, ktorí potrebujú pravidelne udržiavať živé ploty aj zastrihovať rôzne kríky. K najobľúbenejším patria elektrické alebo akumulátorové nožnice, veľké živé ploty zastrihnete pomocou výkonných benzínových nožníc. Pri výbere zohľadnite výkon, ktorý ovplyvňuje dĺžku lišty aj rozostup nožov. Skontrolujte si ergonómiu aj vyváženie stroja a zamerajte sa na praktické aj bezpečnostné funkcie.


Zdroj: www.mountfield.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo