Nožnice na trávu

Nožnice na trávu nájdete pravdepodobne u všetkých majiteľov záhrad. Niektoré sú určené výhradne na dočistenie miest, kam sa nedostanete s bežnou kosačkou. Inými môžete zastrihovať vetvy stromov aj kríkov.

Rýchlejšiu a menej namáhavú prácu vám umožnia akumulátorové nožnice. Kúpiť môžete modely 2v1, ktoré použijete na strihanie trávy aj úpravu kríkov. Druhou možnosťou je zakúpenie dobíjacích nožníc určených predovšetkým na strihanie vetiev.

Hlavným kritériom pri výbere nožníc na trávu je účel použitia, ten záleží najmä na type rastlín, ktoré budete strihať. Dôležité je aj množstvo trávy a rastlín, ktoré budete zastrihovať a tiež početnosť používania.

Porovnať ceny nožníc

Typy

Nožnice na trávu sú k dostaniu v dvojakom prevedení. Klasiku predstavujú známejšie ručné nožnice, ktoré môžete používať skôr na zastrihovanie rastlín, strihanie bylín, ale aj prestrihávanie vetiev. Tieto nožnice predtým predstavovali to jediné, čo bolo bežne na zohnanie.

V dnešnej dobe sa odporúčajú kúpiť iba na občasné použitie. Na častejšie používanie a ošetrovanie aj väčších plôch sú určené akumulátorové nožnice. Aj tých je k dostaniu veľké množstvo.

Ručné

Ručné nožnice sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Ich výber je závislý aj od toho, či ich bude častejšie používať žena alebo muž. Kúpiť môžete malé nožnice, ktoré sú vhodnejšie pre mužov, iné menej objemné nožnice, budú vhodnejšie pre ženskú ruku.

Súčasný trh ponúka nožnice určené iba na strihanie trávy, voliť môžete aj klasiku a zakúpiť nožnice, s pomocou ktorých zastrihnete trávu, ale aj rôzne rastliny, byliny, kríky alebo vetvy stromov.

Bezpečnostným prvkom ručných nožníc sú poistky. Poistku pri drahších nožniciach môžete ovládať pohodlne jednou rukou. Poistka je umiestnená na každej strane, nožnice tak môžu byť používané pravákmi aj ľavákmi. Poistku pri lacnejších nožniciach budete ovládať za pomoci druhej ruky. Posledným typom je potom zabezpečenie rukoväte pomocou zadnej poistky.

Akumulátorové

Akumulátorové nožnice sú modernou verziou, sú vhodné na dočisťovanie zákutí, kam sa nedostane kosačka na trávu. Kvalitné nožnice by mali umožňovať meniť nástavce. Vďaka tomu ich môžete použiť aj na strihanie prípadne tvarovanie kríkov.

Akumulátorové nožnice však môžu mať aj podobu ručných nožníc. Tieto typy sú určené najmä pre jednoduchšie prestrihávanie vetiev, čo uľahčí prácu najmä sadárom. Akumulátorové nožnice na vetvy vo väčšine prípadov nemajú vyberateľnú batériu, dobíjať ich budete rovnako ako mobilný telefón pomocou prívodného kábla.

Aj akumulátorové nožnice sú z bezpečnostných dôvodov doplnené o bezpečnostné poistky. Štandardom je poistka proti nechcenému spusteniu a ďalej potom poistka, ktorá prevádzku preruší, pokiaľ dôjde k zablokovaniu čepelí.

Čepele

Ručné nožnice sa delia na jednočepeľové a dvojčepeľové. Každý typ je vhodnejší na trochu iné strihanie. Nie je však nevyhnutné kupovať oba typy, vyberajte nožnice podľa toho, akým spôsobom ich budete najčastejšie používať.

Napríklad na strihanie čerstvých vetiev sa viac hodia dvojčepeľové nožnice. Čerstvé vetvy však odstrihnete aj jednočepeľovými, práca však bude o trochu náročnejšia a môže pri nej dôjsť k miernemu poškodeniu kôry.

Jednočepeľové

Ich spodná časť slúži ako prítlačná plocha, horná časť je určená na samotné strihanie. Tieto nožnice sú vhodnejšie na strihanie suchým konárov. Vhodné sú aj na skracovanie koreňov, pretože sú menej náchylné na poškodenie pieskom. Jednoduchšie je aj ich brúsenie.

Dvojčepeľové

Oba brity sú určené na strihanie, týmito nožnicami docielite čistejší rez. Dvojčepeľové nožnice sú určené na strihanie čerstvých vetiev, vďaka dvom ostrým čepeliam nebude dochádzať k poškodeniu kôry.

U akumulátorových nožníc vás bude zaujímať šírka záberu čepeľou. Veľké množstvo výrobkov má štandardnú šírku 80 mm. Kúpiť môžete aj nožnice so šírkou záberu až 120 mm. Pri výbere záleží opäť na veľkosti plochy, ktorú budete upravovať. U čepelí oceníte nepriľnavú úpravu, ktorá zabráni lepeniu nečistôt.

Konštrukcia

Podľa konštrukcie je možné ručné nožnice rozdeliť na klasické a prevodové. Prevodový mechanizmus je častý u väčších nožníc, ktoré sú určené na strihanie silnejších vetiev. Výhodou tohto mechanizmu je niekoľkonásobné zvýšenie strižnej sily. S týmito nožnicami môžete odstrihnúť vetvy s priemerom až 5 cm.

Na silnejšie vetvy je vhodnejšie zaobstarať nožnice s predĺženou rukoväťou. Tie vám poslúžia ako páka a práca nebude vyžadovať nijako veľkú fyzickú námahu. Ak majú nožnice teleskopickú rukoväť, môžete s nimi strihať aj vetvy vo väčšej výške.

Výdrž a dobíjanie batérie

Výdrž batérie je zásadný parameter, ktorý vás bude pri výbere akumulátorových prístrojov zaujímať. V závislosti od modelu aj ceny výrobku, môžete nožnice používať od 30 – 120 minút.

Nožnice s najmenšou kapacitou sú logicky najlacnejšie a môžu stačiť tým, ktorí budú nožnicami zastrihovať menšie plochy. Majitelia rozľahlejších záhrad a živých plotov by mali uprednostňovať nožnice s väčšou výdržou. Doba nabíjania je v rozmedzí 3 – 6 hodín.

Kapacita a napätie

Najviac sú na trhu zastúpené nožnice s kapacitou 1,5 Ah. Výkonnejšie nožnice majú kapacitu v rozmedzí 2,5 – 3 Ah. Kúpiť potom môžete aj výrobky s kapacitou väčšou.

Veľkosť napätia je najčastejšie okolo 3,6 V. Pokiaľ budete vyberať medzi univerzálnejšími nožnicami, môže byť napätie aj viac ako 7 V.

Funkcie a príslušenstvo

U ručných nožníc môžete naraziť na možnosť otáčania o 360 °, teleskopickú rukoväť a prevodovú konštrukciu.

Tiež akumulátorové nožnice môžete zakúpiť s teleskopickú násadu. Pri práci sa tak nebudete musieť ohýbať. Pokiaľ majú nožnice aj zabudované kolieska, bude údržba trávnika ešte jednoduchšia. S takými nožnicami budete pracovať rovnako ako s malou kosačkou.

Vo väčšine prípadov je súčasťou akumulátorových nožníc tiež nadstavec určený na strihanie živého plotu alebo kríkov.

K funkciám patrí aj indikátor, ktorý vás bude priebežne informovať o stave batérie. U niektorých prístrojov narazíte aj na aretáciu spúšťacieho gombíka. Táto vlastnosť vám umožní plynulý chod, bez nutnosti držať gombík neustále stlačený.

Značka

Popredným výrobcom ručných aj akumulátorových nožníc na stromy je Fiskars, výrobky tejto značky patria dlhodobo k najobľúbenejším. Kvalitné ručné nožnice zakúpite aj od značiek Gardena, Bahco, XTline, Proteko, Hecht alebo Festa.

Akumulátorové nožnice kúpite opäť od Gardena, ďalej potom môžete vyberať nožnice značky Makita, Fieldmann, Bosch, Riwall atď.

Cena

Cena oboch typov nožníc je takmer totožná. Za cca 20 eur, môžete kúpiť kvalitné ručné aj akumulátorové nožnice. V prípade ručných je možné zakúpiť aj výrobky za cenu nižšiu ako 10 eur.

Sú určené na bežné používanie av prípade, že tieto výrobky kúpite od kvalitných výrobcov, budú vám slúžiť dlhú dobu. Drahšie výrobky majú pogumované ergonomické rukoväte, teflónovú a chrómovanú úpravu čepelí.

V prípade akumulátorových nožníc sú najviac zastúpené výrobky v cenovom rozmedzí 40 – 80 eur. Vyznačujú sa väčším výkonom aj väčšou výdržou batérie. V tomto cenovom rozpätí sú zastúpené aj modely s teleskopickou násadou a kolieskami.

Porovnať ceny nožníc

Otázky a odpovede

Je potrebné nožnice nejakým spôsobom udržiavať?

Aj tento zdanlivo jednoduchý výrobok si zaslúži patričnú údržbu. Kvalitné nožnice sú vyrobené z nerezovej ocele, napriek tomu by mali byť po každom použití utreté a osušené. Nožnice by sa nemali zbytočne vystavovať dažďu ani vlhkému počasiu. Ručné nožnice je možné z času na čas premazávať.

Ako kvalitný je nadstavec na živý plot?

Nadstavec na živý plot sú určené na strihanie a tvarovanie rôznych kríkov. Hodí sa skôr na zastrihávanie menších kríkov a tenších vetvičiek. Lišta nedosahuje takú dĺžku ako u nožníc určených výhradne na strihanie živých plotov. U týchto nožníc je dĺžka cca 15 cm a to najmä vzhľadom na nižší výkon akumulátorových nožníc.

Záver

Nožnice na trávu kupujte od kvalitných výrobcov. Vďaka tomu kúpite kvalitnú podobu ručných nožníc, ktorých najväčšou výhodou je takmer neobmedzená životnosť a nulová poruchovosť. Moderné nožnice vám prácu uľahčia na základe prevodového mechanizmu.

Akumulátorové nožnice sú vhodnejšie na údržbu väčších plôch. Kúpiť môžete modely so zabudovanými kolieskami a teleskopickou násadou. S nimi bude práca naozaj pohodlná a jednoduchá. Nevýhodou je pri tomto type nutnosť dobíjania batérie a tiež nižšia životnosť.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo