Odpadkové koše

Kôš na odpadky sa nachádza v každej domácnosti. Minimálne jeden je umiestnený v kuchyni, mnohokrát tento výrobok nechýba ani v ďalších miestnostiach, býva častým vybavením detských či študentských izieb, praktický je kôš v pracovni alebo na toalete.

Hoci je odpadkový kôš výrobok, ktorý nie je nijako zložitý a jeho jedinou úlohou je byť vždy po ruke, napriek tomu aj v tomto prípade je vhodné zohľadniť aspoň niektoré parametre. Tým najdôležitejším je praktickosť koša, čo oceníte najviac v kuchyni. Do kuchyne môžete inštalovať vstavaný kôš a veľký boom zažívajú koše na triedený odpad. Potom už prichádza na rad povedzme technické záležitosti ako je výrobný materiál veľkosť a tvar.

Porovnať ceny odpadkových košov

Typy

Koše na odpadky je možné roztriediť hneď do niekoľkých rôznych kategórií. Stále obľúbené sú jednoduché pedálové koše, alebo ručne otvárané koše. V moderných domácnostiach však stúpa obľuba bezdotykových odpadkových košov aj košov na triedený odpad.

S ručným otváraním

Tieto koše sú jednými z najlacnejších, podľa spôsobov otvárania ich možno rozdeliť do rôznych kategórií.

Kúpiť môžete kôš s úchytom, ktorý treba zdvihnúť zakaždým, keď budete chcieť niečo vyhodiť. Tieto koše tak nie sú praktické do kuchyne, kedy sa veľmi často stáva, že pracujete so špinavými rukami. Vhodné sú skôr do pracovne alebo detských izieb, práve tieto koše sú v detskom dizajne zastúpené vo veľkom množstve.

Praktickejší je kôš s výklopným vekom. Po zatlačení sa veko za pomoci špeciálneho mechanizmu otvorí. Ani v tomto prípade nie je možné úplne zabrániť možnému umazaniu koša, napriek tomu je možné tento spôsob otvárania už označiť za menej problematický.

Pedálový kôš

Ďalší obľúbený a cenovo dostupný odpadkový kôš je doplnený o pedál. Po jeho zošliapnutí dôjde k otvoreniu koša. Vďaka pedálu nemusíte na kôš pri používaní siahať, čo oceníte najmä v kuchyni. Aj tieto koše sú zastúpené v mnohých detských variantoch. Obľúbené sú aj v pracovni či študentskej izbe.

Bezdotykový kôš

Moderné odpadkové koše využívajú systém fotoelektrickej techniky. Toto senzorické otváranie využíva pohybové čidlo. Bezdotykové koše potrebujú na svoj chod batérie. K dostaniu sú koše, ktoré fungujú vďaka klasickým batériám, kúpiť môžete aj nabíjacie koše. V prípade bezdotykových košov už musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Triediace koše

Stále väčšia časť domácností triedi odpad. Práve pre nich sú k dostaniu väčšie koše, ktoré disponujú hneď niekoľkými boxmi, do ktorých môžete umiestňovať odpad rôzneho druhu.

Vstavané koše

V kuchyni sú pravdepodobne najpraktickejšie a najpoužívanejšie vstavané koše, ktoré sa najčastejšie umiestňujú do skrinky pod drez. Vstavaný kôš môže mať prakticky akúkoľvek podobu, vďaka špeciálnemu systému sa kôš sám otvorí kedykoľvek dôjde k otvoreniu skrinky. Vyhadzovanie odpadkov je tak veľmi jednoduché.

Vstavané môžu byť aj koše na triedený odpad, tie je možné umiestniť už do skrinky so šírkou 45 cm, väčšie možnosti však máte v prípade 60 cm skrinky.

Objem

To, aký veľký kôš budete potrebovať, závisí od počtu členov v domácnosti, ale aj umiestnenia koša. Pokiaľ budete chcieť vstavaný kôš a máte malú kuchyňu, nebudete si môcť dovoliť kúpiť nijako veľký kôš a to ani v prípade, že je vaša rodina početnejšia.

Najmenšie koše majú objem do 5 litrov, tieto malé koše sú vhodné skôr na toaletu, kúpeľne alebo pracovne. Do kuchyne budete potrebovať objem aspoň 10 litrov, najväčšie koše majú objem aj viac ako 200 litrov. K najžiadanejším patria koše s objemom cca 60 litrov.

Materiál

Výrobným materiálom je najčastejšie kov alebo plast, poprípade kombinácia oboch materiálov. V menšom množstve sú zastúpené koše drevené alebo látkové.

  • Plast – lacnejší a ľahší materiál. Kvalitné koše sú vyrobené z odolného materiálu, pri správnom zaobchádzaní by ste si mali vystačiť s jedným modelom desiatky rokov. Plastové koše sú k dostaniu v mnohých farebných kombináciách.
  • Kov – nerezové koše sú drahšie a predstavujú modernejší variant. Ak budete voliť kovový kôš, mali by ste preferovať koše vyrobené z nerezovej ocele. Tie sú odolné voči korózii a majú výborné hygienické vlastnosti.

Značka

Výrobcov košov je celý rad, v prípade lacnejších mechanických košov nehrá výrobca až takú podstatnú úlohu. Opatrnejšie by ste však mali byť v prípade bezdotykových košov. Tie sú už predsa len zložitejšie a drahšie a oceníte tak jeho dlhoročnú funkčnosť. Popredným výrobcom bezdotykových košov na odpad je Lamart, HiMAXX, Toro alebo iQtech.

Cena

Cenu určuje výrobný materiál, spôsob otvára, objem aj samotný vzhľad koša. K najlacnejším patria látkové podoby košov určené na triedenie odpadu. Tie kúpite do 15 Eur, za túto cenu sú k dostaniu aj plastové koše. Tie spravidla kúpite od 10 – 20 eur. Drahšie sú plastové koše na triedený odpad a koše veľkých rozmerov, ich cena môže vyšplhať k 40 eur.

Nerezové koše spravidla umožnujú bezdotykové otváranie, čomu zodpovedá aj ich obstarávacia cena. V závislosti na objeme sa cena pohybuje od 40 – 120 eur.

Porovnať ceny odpadkových košov

Otázky a odpovede

Čo je to sorter?

Pod týmto označením sa ukrývajú vstavané koše na triedený odpad. Umiestniť ich je možné na dvierka, k dostaniu sú vo výsuvnej podobe. Ich prednosťou je inteligentný dizajn, výber mnohých veľkostí, sortery spĺňajú všetky hygienické štandardy.

Ako vybrať kôš na biodpad?

Kôš na biodpad má niekoľko podôb. Môže ísť o nádobu, ktorá je súčasťou koša na triedený odpad. Nádoba je opatrená poklopom, súčasťou ktorého je aj filter určený na pohlcovanie pachov.

Kúpiť môžete aj samostatnú nádobu, ktorá umožňuje ukladanie bio odpadu do recyklovateľných sáčkov. Tie je možné aj s odpadom hodiť do kompostéra alebo kontajnera. Aj v tomto prípade sa jedná o bezzápachovú nádobu.

Kam umiestniť kôš v kuchyni?

Pre umiestnenie koša nie je žiadne pravidlo. Kôš je možné umiestniť prakticky kamkoľvek, kde nebude prekážať. Najobľúbenejšie sú vstavané koše, ktoré sú vždy po ruke av miestnosti nepôsobia rušivo.

Pokiaľ nie je možné kôš umiestniť do linky, bude najlepšie ho umiestniť do blízkosti pracovnej plochy. Súčasťou kuchynského odpadkového koša by mali byť aj vrecká na odpad. Najpraktickejšie sú vrecia s možnosťou zatiahnutia.

Záver

Odpadkový kôš patrí do každej domácnosti, mnohokrát v bytoch nájdete viac ako jeden kôš. Odpadkový kôš môže byť vyrobený z rôznych materiálov, voliť by ste však mali taký, ktorý sa vám bude dobre udržiavať. Praktické je, ak je súčasťou koša vnútorná vyberateľná nádoba, ktorú môžete ľahko umyť. Spôsob údržby si ostrážte najmä pri bezdotykových košoch.

Odpadový kôš vyberajte aj s ohľadom na jeho umiestnenie. V kuchyni oceníte väčší kôš, do kúpeľne postačí menší kôš, ktorý by mal byť obarený vekom. V pracovni si vystačíte aj s košom bez veka a vybrať môžete aj dizajnový kôš z dreva.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo