Osobné váhy

Osobné váhy sú bežným vybavením v domácnosti. Vďaka nim sa dozviete informáciu o vašej telesnej hmotnosti. Mnohí z tých, ktorí sa podstatnú časť života trápia s nadváhou alebo nekonečnými diétami si na klasickú váhu môžu vypestovať averziu.

Samotné váženie vám poskytne informáciu iba o vašej hmotnosti, čo môže byť značne demotivujúce. V dnešnej dobe sú však k dostaniu chytré váhy, ktoré vám o vašom tele poskytnú oveľa viac informácií a ktoré môžu byť pri chudnutí veľkými pomocníkmi.

V prípade chudnutia budete potrebovať poznať údaje o percentách tuku a vody v tele. Tieto o mnoho ďalších informácií vám poskytne dobre zvolená osobná váha.

Porovnať ceny vah

Typy

Osobná váha je k dostaniu v niekoľkých prevedeniach, od obyčajnej po moderné tzv. diagnostické váhy. Tieto váhy majú mnoho rôznych funkcií, okrem hmotnosti je to funkcia merania podielu vody a tuku v tele, dokážu určiť hmotnosť kostí. Niektoré môžu informovať o indexe telesnej hmotnosti IBM, svalovej hmote alebo bazálnom metabolickom výdaji.

Mechanické

Predtým patrili k vybavenej domácnosti. Ide o základný a najjednoduchší model. Tieto váhy väčšinou nevážia úplne presne, záleží na tom, ako je nastavená mechanika. Odchýlka v tomto prípade môže byť až 2 kilogramy.

Digitálne

V dnešnej dobe sú digitálne váhy najbežnejšie a najpredávanejšie. Pracujú na rovnakom princípe ako mechanické, ale sú oveľa presnejšie. Odchýlka je u týchto váh maximálne 50 gramov.

Digitálne váhy sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Základné prevedenie je určené iba na váženie. Pokročilejšie modely vám poskytnú informácie o množstve tuku v tele, výdaji energie atď.

SMART

Smart váhu môžete pomocou aplikácie prepojiť s telefónom cez Bluetooth alebo WIFI. Vďaka tejto aplikácii môžete namerané výsledky uložiť a neskôr sa k nim vracať. Výhodou aplikácie je možnosť použitia pre viacerých členov domácnosti.

Dojčenské

Váhy určené na váženie novorodencov. Jedná sa o digitálne prevedenie, súčasťou váhy je vanička, na ktorú je bábätko položené. V prípade, že je možné vaničku odrobiť, môžete ju použiť na váženie detí do nosnosti 40 kg.

Čo všetko môže váha zobrazovať?

Jednoduché digitálne váhy vám poslúžia iba na určenie vašej telesnej hmotnosti. Čím viac za váhu zaplatíte, tým viac funkcií vám ponúkne.

Percento telesného tuku

Je merané najpresnejšou dostupnou metódou BIA. Elektródy v dotykových bodoch vyšlú slabý a neškodný prúd telom. Tento signál prechádza svalstvom rýchlejšie ako tukom.

Svalová hmota

Múdra váha stanový hmotnosť vnútorných orgánov a priečne pruhovaných i hladkých svalov, vrátane vody, ktorá je v nich obsiahnutá.

Percento vody v tele

Je podiel všetkých tekutín v tele, ktorý je vyjadrený v percentách telesnej váhy. Voda zohráva dôležitú úlohu vo veľkom množstve telesných procesov a je obsiahnutá v každej bunke av každom orgáne.

Kvalita svalstva

Spolu so svalovou hmotou určuje celkový stav svalstva. Svaly u mladých a pravidelne športujúcich ľudí bývajú v dobrom stave. Stav sa však zhoršuje s rastúcim vekom a klesajúcou úrovňou fyzickej aktivity.

Hodnotenie somatotypu

Hodnotenie somatotypu porovnáva zloženie vášho tela, konkrétne telesný tuk a svalovú hmotu. Pri zvýšenej aktivite sa zníži množstvo telesného tuku a vaša fyzická kondícia sa podľa toho zmení, aj keď vaša hmotnosť zostáva nemenná.

Hodnotenie zdravej úrovne tuku a viscerálneho tuku u dospelého aj u dieťaťa – váha automaticky porovnáva percento tuku s percentom tuku zdravého človeka. Tento údaj je stanovený svetovou zdravotníckou organizáciou na základe dlhodobých výskumov.

Viscerálny tuk

Je tuk, ktorý sa ukladá v brušnej dutine a obklopuje vnútorné orgány. Je dokázané, že hoci je vaša hmotnosť a percento celkového telesného tuku rovnaká, dochádza s pribúdajúcim vekom k zmene ukladania tuku.

Ten sa čoraz viac ukladá v oblasti brucha, čo je jav častý najmä u žien v menopauze. Vysoký viscerálny tuk vedie k srdcovým chorobám, vysokému tlaku atď. Vďaka tejto funkcii môžete viscerálny tlak lepšie udržovať v prípustných hodnotách.

Hmotnosť kostí v tele

Hmotnosť kostí v tele určuje množstvo vápnika a ostatných minerálov. Na zdravie rozvoj kostného tkaniva, ktorý vedie k vývinu silnejších a zdravších kostí má blahodarný vplyv najmä pravidelné cvičenie.

Bazálny metabolizmus (BMR)

Je výpočet energetického výdaja organizmu v kľudovom stave. Jeho hodnota sa určuje podľa pohlavia, veku, hmotnosti, obsahu tuku v tele a početnosti pohybovej aktivity. Možno z nej vyčítať potrebný príjem kalórií aj optimálnu potrebu fyzickej aktivity alebo energetického výdaja vzhľadom k životnému štýlu.

Metabolický vek

Na základe BMR váha spočíta priemerný vek, ktorému patrí váš metabolizmus. Ak je váš metabolický vek vyšší ako váš skutočný vek, znamená to, že musíte zlepšiť bazálny metabolizmus a fyzickú kondíciu.

Ďalšie funkcie

Jednotlivé váhy majú okrem už spomínaných funkcií aj ďalšie možnosti, ktoré sa týkajú predovšetkým jednoduchého používania.

LCD displej

Najlacnejšie digitálne váhy sú vybavené displejom. Ten zobrazuje nielen rôzne informácie o hmotnosti, ale aj mnoho ďalšieho, ako napríklad ukazovateľ preťaženia, nutnosť vymeniť batérie atď.

Pamäť na viacerých užívateľov

Pamäť patrí medzi funkcie, ktoré sú bežné aj v prípade lacnejších digitálnych typov. Táto funkcia zaznamená údaje viacerých osôb v domácnosti.

Wi-Fi alebo Bluetooth

Inteligentné váhy je možné prepojiť pomocou aplikácie s mobilným telefónom alebo tabletom. Na displeji sa tak nemusia zobrazovať všetky namerané hodnoty, tie sú vám odosielané práve na vami zvolené zariadenie vybavené aplikáciou. Tu si môžete dáta zobraziť aj v prehľadných grafoch pomocou niektorých fitness aplikácií.

Ovládanie

Niektoré váhy sa ovládajú pomocou tlačidla, modernejšie majú funkciu automatického zapínania a vypínania a tie špičkové je možné ovládať iba hlasom.

Oddeliteľný displej

Niekedy sa pri osobnej váhe stretnete s možnosťou, kedy môžete oddeliť displej, ktorý si môžete dať pri vážení do úrovne očí.

Nosnosť a materiál

Nosnosť váhy by mala byť odvodená od hmotnosti najťažšieho člena rodiny. Klasické váhy majú nosnosť do 120 Kg. Bežne sú však k dostaniu váhy, ktorej nosnosť je 150, 200 alebo 220 Kg.

Okrem nosnosti sa zamerajte aj na rozmer váhy. Pri správnom vážení treba na váhe stáť celou plochou nohy. Pokiaľ majú vaše nohy neštandardnú dĺžku, nemusia vám bežné rozmery vyhovovať.

Najlacnejšie váhy sú vyrobené z plastu, v tomto prípade môžete vyberať prístroj aj podľa farby. Modernejší vzhľad majú váhy vyrobené z nerezu, ktorý je potom často v kombinácii so sklom. Váhy sú napájané pomocou batérií, ktoré majú životnosť niekoľko mesiacov alebo rokov, záleží na početnosti váženia.

Značka

Na prvých miestach v obľúbenosti je možné nájsť niekoľko výrobkov značky Sencor. Sencor ponúka váhy vo všetkých cenových reláciách vhodných na domáce použitie.

O ďalšie popredné miesta sa potom delia váhy značiek Xiaomi, Silvercrest, Huawei, Omron, AEG, Vigan, Eta alebo Malatec. Aj v tomto prípade je vhodné preferovať výrobok prevereného výrobcu, ktorý je vám schopný poskytnúť prípadný servis.

Porovnať ceny vah

Cena

Zaobstarať osobnú váhu vyžaduje predovšetkým zodpovedne vybrať ten správny typ, ktorý splní všetky vaše očakávania. Cena osobnej váhy sa pohybuje v rozmedzí od cca 10 – 7840 eur, čo je naozaj ohromné cenové rozpätie.

Najlacnejšiu váhu kúpite za necelých 10 eur. Aj táto váha je v digitálnom prevedení a poslúži vám iba na váženie. Do 20 eur však už zaobstaráte váhu, ktorá je vybavená väčším množstvom funkcií.

Okrem váhy môžete zistiť hodnotu BMI alebo BMR, ako aj množstvo tuku alebo vody v tele. Nechýba ani pamäť alebo automatické zapínanie a vypínanie. Ďalej je to indikácia preťaženia alebo slabých batérií.

Kvalitné osobné váhy vhodné pre bežné používanie vás vyjdú na 40 – 80 eur. Okrem vysoko kvalitných digitálnych váh s vyššími nosnosťami s množstvom funkcií sú k dostaniu aj prvé fitness váhy, ktoré je možné prepojiť s aplikáciou v smartfóne.

Pre osobné účely môžete siahnuť po výrobku v cenovom rozpätí 80 – 200 eur. Váhy majú okrem všetkých možných funkcií aj zaujímavý a elegantný dizajn. Ich nosnosť je až 200 Kg. Drahšie váhy sú určené skôr na komerčné využitie.

Údržba

Osobnú váhu je potrebné v prípade potreby utrieť vlhkou handričkou, ktorou ju zbavíte prachu. Na čistenie elektród je možné použiť čistiaci alkohol. Osobná váha bude po určitej dobe vyžadovať výmenu batérií. Na slabé batérie vás prístroje upozornia pomocou indikátora.

Pri používaní váhy sa môžete stretnúť s indikátorom, ktorý vás upozorní na chybovú hlášku. Na jej odstránenie je nutné použiť návod od výrobcu, kde sú všetky symboly týchto hlásení zaznamenané, vysvetlené a je tu podrobne popísané, ako chybu odstrániť.

Otázky a odpovede

Ako sa správne vážiť?

Vážiť by ste sa mali cca 1 x týždenne, najlepšie ráno po toalete a pred raňajkami ideálne v spodnom prádle. Na váhe treba stáť vzpriamene a celou plochou chodidiel.

Akýkoľvek pohyb môže ovplyvniť výsledok váženia. Pri vážení sa nepredkláňajte, váha naváženú hodnotu nejakú dobu zobrazuje. Pri vážení by mala váha stáť na rovnom a tvrdom podklade.

Čo je metóda bioelektrickej impedancie?

Svaly, krvné cievy a kosti sú tkanivá, ktoré majú vysoký obsah vody a vedú dobre elektrický prúd. Telesný tuk je tkanivo, ktoré má nízku elektrickú vodivosť. Váha vysiela za účelom stanovenia množstva tukového tkaniva do tela veľmi slabý elektrický prúd s frekvenciou 50 kHz.

Tento slabý elektrický prúd počas používania prístroja vôbec nepocítite. Na účely stanovenia skladby ľudského tela používa váha elektrický odpor spolu s informáciami o vašej výške, hmotnosti, veku a pohlaví. Metódu BIA by nemali využívať osoby so srdcovým kardiostimulátorom alebo tehotné ženy.

Záver

Osobná váha už nie je iba jednoduchý prístroj, ktorý vám poskytne údaj iba o telesnej hmotnosti. Môže to byť pomocník, s ktorým sa vám na základe rôznych nameraných hodnôt podarí schudnúť alebo odhaliť možné zdravotné problémy.

Na druhú stranu nie je nutné investovať do drahého prístroja, ktorého funkcie nebudete plne využívať. Pokiaľ teda nie ste fanúšik moderných technológií, postačí zakúpiť kvalitnú klasickú váhu.

Digitálne váhy sú presné, majú jednoduché ovládanie a prehľadné displeje. Aj jednoduchšie prístroje vám poskytnú väčšie množstvo funkcií.


Zdroje: www.datart.cz, www.fitness4u.sk, www.planeo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo