Pásové píly

Pomocou pásovej píly môžete rezať nielen drevo a kov, ale aj iné materiály. Pásová píla reže tieto materiály pomocou ostrého pásového listu. Ten sa pohybuje medzi vodiacim aj hnacím kotúčom. O bezpečnosť sa starajú vodiace kamene, pomocou ktorých je pás zaistený.

Pásovú pílu môžete využiť v kutilskej dielni a je aj bežnou súčasťou profesionálov. Pomocou pásovej píly môžete urobiť presný, rýchly aj rovný rez s menším množstvom odpadu. Pásová píla sa vyznačuje aj pomerne tichým chodom. Pomocou pásovej píly môžete rezať rovné rezy, ale aj vyrezávať rôzne zaoblené tvary, vlnky atď.

Pri výbere pásovej píly hrá najdôležitejšiu úlohu spôsob, akým budete pílu využívať. Domáci majstri sa vystačia so stojanovou alebo stolnou pílou, profesionáli potom pravdepodobne zvolia horizontálnu alebo vertikálnu pílu. Pri každej pásovej píle by vás mal zaujímať výkon. Jednotlivé píly sa ďalej líšia kvalitou pílových listov a tým aj kvalitou rezu.

Porovnať ceny píl

Typy

Pred tým, než si pásovú pílu zaobstaráte, dobre zvážte, akým spôsobom ju budete používať.

Na drevo

Pre tých, ktorí budú pomocou pásovej píly rezať iba drevo, sú určené špeciálne menej výkonné a lacnejšie píly na drevo. Pásová píla na drevo je menej výkonná ako kotúčová píla, rezy sú však precíznejšie. Tieto píly by mali umožniť nastaviť rýchlosť rezu, pri vyššej rýchlosti je možné rezať väčšie kusy dreva, jemnejšiu prácu môžete vykonávať pri pomalšom chode píly.

Pomocou pásovej píly na drevo môžete rezať aj plasty. Prednosťou týchto píl je menší rozmer, hmotnosť, nižšia obstarávacia cena, ale aj veľká výška rezu. Tieto píly je možné pripojiť k odsávaču pilín a prachu, využiť môžete naklápací stôl či vodiaci a uhlový príložník. K dostaniu sú aj píly bez vlastného stola, ktoré je možné pripevniť k pracovnej doske.

Na kov

Druhou možnosťou je zvoliť pásovú pílu na kov. S touto pílou však môžete rezať aj plasty alebo sklo. Tieto píly sú k dostaniu v dvojakom prevedení, voliť môžete medzi horizontálnou a vertikálnou pílou.

  • Horizontálna – je vhodná na rezanie rôznych profilov a rúrok malých aj veľkých priemerov.
  • Vertikálne – s jej pomocou môžete rezať rôzne tvary z ľachu.

Súčasťou pásovej píly na kov by mal byť chladiaci systém a špeciálna kefa, ktorá je určená na odstraňovanie kovových triesok.

Kmeňová

Ako kmeňová je označená pásová píla, ktorá je výhradne určená na rezanie guľatín do priemeru 90 i viac cm. Tieto píly umožňujú horizontálne nastavenie rezu, samotné nastavenie je rýchle a jednoduché. Kmeňová píla môže byť ručná, elektrická aj hydraulická.

Určenie

Pásové píly sú určené amatérom aj profesionálom. Zastúpenie na trhu je široké, z hľadiska určenia možno píly rozdeliť nasledovne.

Ručné

S ručnou pásovou pílou si vystačia menšie dielne aj domáci majstri. Tieto píly sú najlacnejšie, ich prednosťou je aj malý rozmer, ktorý vám umožní pílu pomerne jednoducho premiestňovať. Ručné pásové píly sú bežne k dostaniu, ich obstarávacia cena začína na cca 3 000 Sk.

Poloautomatické/ automatické

Do tejto skupiny patria skôr profesionálne pásové píly. Ide o veľké píly, ktoré je možné čiastočne alebo plne naprogramovať a píla tak môže rezať aj bez asistencie obsluhujúcej osoby. Tieto píly sú oveľa výkonnejšie a zvládnu aj nepretržitú prevádzku. Obstarávacia cena je rádovo desaťtisíce až státisíce korún.

Pohon

Najčastejšie využíva pásová píla pre svoj chod elektrickú energiu, k dostaniu sú však aj benzínové alebo akumulátorové píly. Benzínová píla je vodná všade tam, kde potrebujete výkonnú pílu a nemáte prístup k elektrickej energii.

Využíva sa najčastejšie na stavbách, na trhu je zastúpená v malom množstve. Akumulátorové náradie sa teší stále väčšej obľube, použiť ho môžete prakticky kdekoľvek. Tieto píly mávajú o niečo menší výkon, na domáce použitie sú však dostačujúce.

Výkon

Výkon je pri každej píle jedným z najdôležitejších parametrov. Práve výkon určuje kvalitu rezu. Začiatočníkom a tým, ktorí budú nástroj používať skôr príležitostne, postačí píla s výkonom okolo 500 W. Ani v prípade, keď budete pracovať s pílou občas, by ste nemali kupovať pílu, ktorej výkon je nižší, než 250 W. Pre častejšie používanie sú vhodnejšie píly s výkonom nad 500 W, profesionálom sú určené píly s výkonom okolo 1 500 W.

Rýchlosť rezu

Kvalitná pásová píla by vám mala umožniť nastaviť rýchlosť rezu podľa potreby. S rýchlosťou rezu úzko súvisí kvalita rezu. Rýchlosť rezu vás bude zaujímať skôr v prípade, keď budete pomocou píly rezať väčšie množstvo materiálu. Rýchlosť rezu sa udáva v m/sec, rýchlosť pásu v m/min. Rýchlosť sa odvíja od typu stroja a nájdete ju uvedenú v technických parametroch jednotlivých výrobkov.

Hrúbka rezu

Určuje prechodovú šírku aj výšku a určuje, aký veľký materiál môžete pomocou píly rezať. Hrúbka sa často pohybuje od 8 – 25 cm, výška býva v rozmedzí 15 – 35 cm. Naraziť však môžete aj na píly s odlišnou šírkou aj výškou rezu.

Pílový pás

Pílový pás by mal tvoriť základné príslušenstvo, ktoré by malo byť súčasťou každej pásovej píly. Pílové pásy majú rozdielny počet zubov a líšia sa aj výrobným materiálom.

  • Počet zubov – dostať sú pílové pásy, ktorých počet zubov je v rozmedzí 4/6 – 10/12
  • Materiál – kvalitný pílový pás je vyrobený z ocele alebo tvrdokovu. Za najkvalitnejšie sú považované bimetalové pásy. Zuby týchto pásov sú vyrobené v kombinácii niekoľkých materiálov, ktoré majú rozdielnu tepelnú rozťažnosť a vyznačujú sa aj dlhšou životnosťou.
  • Dĺžka – pri pílových pásoch si všímajte aj dĺžku. Jednotlivé pásy môžu mať dĺžku v rozmedzí 106 – 263 cm. Tento parameter vás bude zaujímať vo chvíli, keď budete musieť pílový pás meniť.
  • Napínanie – Pílový pás by malo byť možné správne napnúť, vďaka tomu bude píla rezať presne aj správne.

Značka

Najmä hobby pílu môžete zaobstarať aj od menej kvalitných výrobcov. Kvalitný nástroj však kúpite iba od popredných výrobcov, ktorí vám umožnia dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo a postarajú sa aj o potrebný servis. Medzi popredných výrobcov náradia patrí napríklad Scheppach, Makita, Güde, Parkside, Holzmann, Optimum a ďalšie.

Cena

Cenové rozpätie pásových píl je pomerne veľké, tu záleží predovšetkým na tom, či kupujete malú stolnú pílu, ktorú využijete na domáce použitie alebo pílu do profesionálnej dielne.

Kvalitnú hobby pílu je možné zaobstarať od cca 120 – 320 eur. Cena poloprofesionálnych píl je najčastejšie v rozmedzí 590 – 790 eur. Za automatickú profesionálnu pílu môžete zaplatiť aj viac ako 3 920 eur.

Porovnať ceny píl

Otázky a odpovede

Čo všetko je možné k pásovej píle dokúpiť?

Medzi príslušenstvo, ktoré môžete k týmto pílam dokúpiť, patria: ukazovateľ napätia pásu píly, odsávanie, posuvné aj pozdĺžne pravítko, rýchloupínacia páka, kružítko, doska na pevné upevnenie, atď. Nie všetky píly umožňujú využiť všetko príslušenstvo, preto sa dopredu informujte o tom , čo všetko budete môcť k pílam dokúpiť.

Je pásová píla bezpečná?

Pásové píly sú doplnené o bezpečnostné prvky, medzi ktoré patrí ochrana proti prehrievaniu motora. Z hľadiska bezpečnosti si overte aj to, či sú ovládacie tlačidlá umiestnené v bezpečnej vzdialenosti od pílového listu.

Akú údržbu pásová píla vyžaduje?

Čo sa týka údržby, mali by ste sa vždy držať toho, čo vám odporúča výrobca. Pred každým použitím by ste mali minimálne skontrolovať technický stav píly. Po každom použití by ste mali odstrániť piliny aj prach a to najmä z chladiacich otvorov. Čas od času je nutné jednotlivé časti píly premazať. V prípade, že nebude píla fungovať správne, mali by ste zložitejší servis prenechať výrobcovi.

Záver

Pásová píla je nástroj, ktorý je určený na vykonávanie presných a čistých rezov. Tí, ktorí nemajú s týmto nástrojom žiadne skúsenosti, by sa mali pred prvým použitím s pílou dôkladne zoznámiť. Práca s pílou by mala byť predovšetkým bezpečná.

Pásové píly majú mnoho podôb, domácu dielňu môžete vybaviť malou pílou, ktorej hmotnosť je od 10 – 150 kg, do profesionálnej dielne je možné kúpiť pílu s hmotnosťou od 100 – 800 a viac kg. Súčasťou pásovej píly by mal byť pracovný stôl, ktorý je možné naklápať pod uhlom 0 – 45 °.


Zdroje: www.igm.cz, www.simonds.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo