Pergoly

Pergola je miesto, kde môžete tráviť príjemné chvíle najmä počas letných dní. Tí, ktorí uvažujú o čiastočne alebo úplne uzavretej pergole, môžu ju využívať prakticky celoročne. Pergola je rovnako ako terasa miestom, kde sa schádza rodina, organizujú oslavy alebo rôzne večierky. Vo väčších pergolách nájde svoje miesto, kryl, letná kuchyňa, vonkajší krb aj udiareň. Stačí iba pergolu vybaviť funkčným záhradným nábytkom, závesnou hojdačkou a kvalitným osvetlením a môžete si vychutnávať zaslúžené chvíle odpočinku.

Pred samotným výberom si položte otázku, kde bude pergola umiestnená. Výber miesta má zásadný vplyv na veľkosť aj materiál, ktorý by ste mali pri výbere preferovať. Potom vás už bude limitovať iba rozpočet. Na trhu sú zastúpené rôzne pergoly, ktoré môžu splniť vaše očakávania, oveľa častejšie vám však výrobca umožní zvoliť vzhľad pergoly presne podľa vašich požiadaviek.

Pri voľbe materiálu môžete prihliadnuť na rôzne odporúčania, vyberať budete materiál aj vzhľad strechy, ďalej potom materiál stien alebo podlahy. Majitelia pergol potom môžu toto miesto vybaviť rôznymi doplnkami, ktoré ešte zvýšia jej užívateľský komfort.

Porovnať ceny pergol

Umiestnenie

Vybrať správne miesto, na ktorom bude pergola umiestnená s úplne zásadnou. Od tohto parametra sa odvíja všetko ostatné, ako tvar, veľkosť, tienenie aj kotvenie.

Presná definícia označuje pergolu ako okrasnú ľahkú stavba, ktorá môže byť ukotvená pri vonkajšej stene domov, ale jednať sa môže aj o podloubí, ktoré býva videné v zámockých záhradách alebo parkoch. Typické pergoly sa hojne využívali na ľahký rast popínavých rastlín. Moderné pergoly môžu mať podobu otvorenej verandy, ich súčasťou bývajú markízy aj žalúzie, ktoré stavbu chránia zo všetkých strán. Môže však mať aj podobu samostatne stojaceho altánku.

Samostatná pergola

Veľmi obľúbeným riešením je umiestniť pergolu voľne do priestoru. Hoci sa za praktickejšie riešenie považuje pergola umiestnená pri dome alebo na dom priamo nalepená, má samostatne stojaca pergola svoje čaro. Nepraktické je tu najmä dodatočné dorábanie osvetlenia, či väčšia vzdialenosť od domu, v prípade, keď budete pergolu využívať ako miesto na grilovanie alebo stolovanie.

Pergola pri dome

Pergola môže byť akýmsi predĺžením domova, väčšinou sa jedná o zastrešenú terasu, ktorá môže byť čiastočne alebo úplne uzavrela. Tieto pergoly bývajú často presklené, umožňujú otváranie celej jednej alebo dvoch strán a sú určené na celoročné používanie. Do pergoly máte veľmi často vstup priamo z kuchyne alebo obývačky, čo zvyšuje komfortnosť tohto miesta.

Veľkosť

S umiestnením úzko súvisí veľkosť pergoly, tu máte väčšie možnosti pri samostatne stojacich typoch. To, akú veľkosť zvolíte, je však čisto individuálna záležitosť. Veľkosť pochopiteľne ovplyvňuje počet členov v domácnosti, ale aj to, čo všetko chcete do pergoly umiestniť a akým spôsobom ju hodláte využívať.

Jediné, čo si musíte v súvislosti s veľkosťou ustrážiť je nutnosť požiadať o stavebné povolenie v prípade, keď je pergola väčšia ako 250m2.

Materiál

Materiál ovplyvňuje obstarávaciu cenu, životnosť, ale aj vzhľad pergol. Konštrukcia pergoly môže byť vyrobená z hliníka alebo dreva. Väčšie možnosti ponúka materiál strechy a zvoliť môžete aj typ podlahy.

Drevená konštrukcia

Drevené pergoly sú obľúbené, vyniknú v záhradách rodinných domov a veľmi vhodné sú najmä v chatových oblastiach. Drevenú pergolu si môžete postaviť svojpomocne, čo veľmi zníži jej obstarávaciu cenu. Bežne dostupné dreviny však vyžadujú pravidelnú údržbu. Drevo je náchylné na plesnivenie alebo iným chorobám.

Hliníková pergola

Moderný materiál je zastúpený v mnohých farbách, čo vám dáva možnosť pergolu dokonale zladiť s farbou domu. Výhodou hliníka je dlhá životnosť a bezúdržbová. Tento materiál by ste mali voliť v prípade, keď zvažujete bočné tienenie. Hliníkovú konštrukciu majú aj bioklimatické pergoly, ktoré sú doplnené o naklápacie lamely.

Zastrešenie

Pergole by nemala chýbať ani strecha, ktorá vám poskytne ochranu pred slnkom aj dažďom. Zastrešenie nemusí plniť iba ochrannú funkciu, vďaka množstvu rôznych materiálov premení vašu pergolu na dizajnovú stavbu.

Navyše môžete zvoliť aj možnosť posuvného zastrešenia, ktoré si jednoducho nastavíte podľa aktuálnej potreby. Posuvné zastrešenie máva podobu výsuvných markíz, naklápacích lamiel, tvoriť ho môže polykarbonát, sklo alebo baldachýn.

Komôrkový polykarbonát

Najobľúbenejší spôsob zakrytia pergoly. Tento materiál sa pokladá aj na jednoduché prístrešky, ktoré slúžia ako státie pre autá. Výhodou polykarbonátu je nízka hmotnosť, ktorá konštrukciu zbytočne nezaťažuje, čo je praktické najmä v zime, keď môže byť strecha pokrytá väčšou vrstvou snehu.

Materiál je aj veľmi odolný, je však nutné umiestniť polykarbonátové dosky správne, aby nedochádzalo k možnému zatekaniu vodou, čo by mohlo spôsobiť najväčšie problémy v zime. Zamrznutá voda by mohla strechu dokonca roztrhať.

Polykarbonát vás ochráni aj pred slnkom, možnosť odcloniť slnečné lúče má najmä najobľúbenejší komôrkový polykarbonát. Okrem tohto typu je možné zaobstarať aj vlnité alebo trapézové polykarbonátové dosky.
Výhodou je aj pomerne nízka cena a rozmanitosť. K dostaniu je nielen číre, ale aj dymové alebo farebné prevedenie.

Sklolaminátové dosky

Sklolaminát je cenovo výhodnejšia, výhodou aj prirodzenejšia farba svetla, ktorú sklolaminát prepúšťa. Posedenie pod pergolou bude vďaka tomu príjemnejšie. Sklolaminátové dosky môžu byť iba číre, preto sa odporúča preferovať dosky s povrchovou úpravou, ktorá má hrubú kvapkovú štruktúru.

Výhodou sklolaminátových dosiek je možnosť zaobstarať si dosku prakticky akejkoľvek veľkosti, čo vyrieši problémy s napájaním a možnou netesnosťou. Je však nutné dodržiavať odporúčaný rozostup medzi krokvami, v opačnom prípade sa môže doska polámať. Aj v tomto prípade môžete vyberať rôzne farby alebo zvoliť nepriesvitovú dosku.

Veľké pergoly sa odporúča zastrešiť pomocou samonosných oblúkov. Tie sú všeobecne vhodné na zastrešenie stavieb bez nosnej konštrukcie. Oblúky sú z výroby prehnuté a kotvia sa iba v rohoch.

Rákos

Ak chcete byť štýlový, môžete pokryť pergolu rákosím. Materiál je vhodný pre drevené aj hliníkové konštrukcie. Rákosové zastrešenie vám umožní nerušený odpočinok v tieni, ale neumožňuje používať pergolu za dažďa. Nie je teda vhodný v prípade, keď máte pergolu vybavenú náchylným nábytkom alebo iným príslušenstvom.

Asfaltové šindle

Ďalším obľúbeným materiálom sú šindle z asfaltu. Vďaka nim bude pergola vyzerať dobre a navyše vydrží niekoľko rokov. Životnosť šindľov je cca 50 rokov, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou. Asfaltové šindle nie sú nijak ťažké, samotnú konštrukciu tak nijako zvlášť nezaťažia. Šindle veľmi dobre odolávajú vetru, sú obzvlášť vhodné v miestach, kde celoročne viac fúka.

Krytiny z PVC

Za najlacnejšie sú považované plastové krytiny, ktoré sa však nijako zvlášť neodporúčajú. Plast je veľmi ľahký, náchylný na poškodenie, odhadovaná životnosť je 20 rokov. Plastové zastrešenie môžu poškodiť krúpy alebo prelomiť väčšiu vrstvu mokrého snehu. Plast je aj veľmi náchylný na extrémne teploty, vplyvom vysokej teploty sa môže taviť a pri veľmi nízkych teplotách naopak popraskať.

Podlaha

Zvážiť by ste mali aj materiál podlahy, aj tu je na výber z niekoľkých možností.

Dlažba

Pravdepodobne najobľúbenejšie je položiť pod pergolu zámkovú alebo keramickú dlažbu. Pokládka betónovej dlažby je pomerne jednoduchá, dlažba je navyše mrazuvzdorná. Keramickú dlažbu voľte skôr v miestach s miernejšou zimou, pri veľmi nízkych teplotách môže dlažba praskať.

Drevo

Materiál vhodný pre drevené konštrukcie, používa sa drevo z borovice, smreka alebo smrekovca, náročnejšie môžu siahnuť po drahších tropických drevinách. Ich výhodou je vyššia odolnosť a stálosť. Drevo je materiál, ktorý vyžaduje patričnú starostlivosť, podlahu budete musieť pravidelne natierať a ošetrovať.

Drevoplast

Pokiaľ trváte na prirodzenom vzhľade podlahy, ale nechcete sa o podlahu starať, bude vám vyhovovať drevoplast. Výhodou materiálu je odolnosť, tvrdosť a stálofarebnosť. Drevoplast je veľmi odolný voči slnku, škodcom aj vlhkosti. Podlaha je veľmi príjemná aj pre bosú chôdzu a poteší aj jednoduchá inštalácia.

Kameň

Výhodou je tu dlhá životnosť a jednoduchá údržba. Kameň je vhodný najmä pre vlhké prostredie, nevýhodou je však zložitejšia pokládka a vyššia cena. Najčastejšie sa používa pieskovec, mramor, žula alebo travertín.

Možnosti

Aby bolo možné pergolu používať v akúkoľvek dennú dobu, bude sa vám hodiť osvetlenie. To môže byť klasické, ale veľmi obľúbené sú aj LED svetlá. Vďaka vykurovacím telesám budete môcť pergolu používať aj v chladnejších dňoch. Počúvanie hudby si užijete vďaka reproduktorom. Väčšiu pergolu môžete vybaviť grilom aj udiarňou.

Značka

Hliníkové pergoly sú na trhu zastúpené vo väčšom počte, kúpiť ich môžete v rôznych rozmeroch, ale máte aj možnosť nechať si pergolu vyrobiť na mieru. Tieto pergoly sú k dostaniu od značky Gutta, Scobax, Lanit Plast, Blumfeldt, Goleto alebo napríklad Rojaplat.

Drevené pergoly sú zastúpené v menšom počte, avšak tieto typy vám mnoho výrobcov vyrobí na mieru. Obrátiť sa však môžete aj na nejakú firmu zaoberajúcu sa výrobou z dreva, ktorá sa nachádza v okolí vášho bydliska.

Cena

Cenu zistíte skôr u bežne dostupných hliníkových pergol, v závislosti na veľkostiach a možnostiach sa cena pohybuje od 400 – 3 920 a viac tisíc eur. Rovnakú cenu určite ponúkajú aj drevené pergoly. Konečný rozpočet vám však presne povie výrobca.

Porovnať ceny pergol

Otázky a odpovede

Oplatí sa zaobstarať hotovú pergolu?

Výber hotových pergol je skutočne veľký, kúpiť môžete najmä vzdušné drevené pergoly, ktorých súčasťou nebýva zastrešenie alebo hliníkové pergoly, pre ktoré je zastrešenie naopak typické. Dostupné sú aj zimné záhrady a pergoly s bočným tienením.

Výhodou je jednoduchý stavebnicový systém, vďaka ktorému zvládnete pergolu postaviť svojpomocne, priaznivejšia je aj obstarávacia cena. Pergoly sú na trhu zastúpené poprednými výrobcami, ktorí sú zárukou kvality a bezpečnosti. Vďaka popredným výrobcom možno zhotovovať hotové pergoly za veľmi kvalitné, štýlové i nadčasové a ich nákupu sa tak nemusíte nijako obávať.

Akým spôsobom je možné pergolu ukotviť?

V mnohých prípadoch je možné pergolu ukotviť do fasády. Stĺpiky potom ukotvíte pomocou zemných vrutov alebo betónových pätiek. Najmä používanie zemných vrutov je veľmi obľúbené, pretože nevyžaduje žiadne veľké skúsenosti ani znalosti. S týmto spôsobom si pomerne ľahko poradia aj menej manuálne zruční. Zemné skrutky však nie je možné použiť v piesočnatom alebo kamenistom teréne. Ideálne sú v miestach, kde sa nachádza iba minimálne množstvo kameňov.

Ak bude stáť pergola na terase, je možné ju ukotviť do zámkovej dlažby aj betónu pomocou špeciálnych úchytov, ktoré majú tvar písmena U a pripevňujú sa pomocou hmoždiniek. Za najstabilnejšie je považované kotvenie do betónových pätiek, ktoré je však vzhľadom na realizáciu najviac náročné a vyžaduje nielen znalosti, ale aj potrebné náradie.

Čo je bioklimatická pergola?

Pergola je doplnená o naklápacie lamely, ktoré reagujú na zmeny počasia. Lamely sa ovládajú pomocou diaľkového ovládania, v prípade potreby ich môžete rôzne natáčať. Modernejším riešením je ovládanie pomocou systému chytrej domácnosti, čo vám umožní lamely ovládať aj pomocou smartfónu.

Lamely je možné vyklápať do uhla cca 140 °, upravovať tak môžete tienenie av letných dňoch vám tento spôsob umožní potrebné vetranie. Bioklimatická pergola je veľmi odolná, lamely vydržia aj väčší nápor snehu, zaobstarať ich tak môžete prakticky kamkoľvek. Konštrukcia pergoly je hliníková, nemusíte si tak robiť starosti ani s údržbou.

Záver

Pergola je moderný a praktický spôsob, ako zastrešiť terasu. Tieto stavby sú typické pre novostavby a môžu mať množstvo podôb. Do kategórie pergol spadajú aj zastrešené pergoly alebo altány. Pergolu môžete kúpiť na trhu, ponuka je skutočne veľká, obľúbená je aj možnosť nechať pergolu vyrobiť na mieru. Pred samotným výberom zvážte, kde bude stavba umiestnená a čo všetko od tejto konštrukcie očakávate.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo