Plavecké okuliare sú praktickou pomôckou, ktorú používajú predovšetkým závodní plavci. Rovnako dobre však poslúži rekreačným plavcom, ktorí ich môžu nosiť počas pobytu v bazéne aj pri plávaní na kúpalisku. Plavecké okuliare vám umožnia plávať s otvorenými očami bez toho, aby ste museli riešiť bolestivé začervenanie očí. To spôsobuje predovšetkým pobyt v chlórovanej vode. Vďaka plaveckým okuliarom budete mať dokonalý prehľad o dianí vo vode aj vo vašom okolí. Používať ich môžete aj pri skokoch do bazéna. Okuliare do vody sú ideálne aj pri výučbe malých detí. Tie už nebudú musieť riešiť problémy so striekajúcou vodou.
Plavecké okuliare sú na trhu v mnohých podobách. Vybrať môžete správne okuliare do vnútorných aj vonkajších priestorov. Na svoje si prídu profesionáli aj rekreační plavci. Pri výbere okuliarov by ste mali venovať pozornosť každej časti zvlášť. Plavecké okuliare tvoria očnice, u nej vás bude zaujímať farba a tvar. Druhou časťou je nosník, ktorý môže byť pevný alebo vymeniteľný. Rozdiel je aj v tesnení, niektoré okuliare majú tesnenie masívne, iné skôr minimalistické. A nakoniec je to riešenie pásky.
Typy
Okuliare na plávanie by mali byť vyberané podľa účelu použitia.
Rekreačné plavecké okuliare
Bežný užívateľ očakáva od okuliarov pohodlie. U týchto okuliarov je dôležitý aj vzhľad a väčší priezor, ktorý vám umožní pozorovať podvodný svet. Rekreačné okuliare preto bývajú väčšie, aby sa mole lepšie prispôsobiť tvári.
Závodné plavecké okuliare
Závodní plavci nosia okuliare s nízkym profilom, ktoré sú známe ako škrupiny. Vďaka malému rozmeru a nízkemu profilu kladú okuliare pri plávaní len veľmi malý odpor. Pre tieto okuliare je typické aj malé alebo dokonca žiadne tesnenie. Pri používaní tak budú okuliare pravdepodobne tlačiť a očné okolie si na ne musia jednoducho zvyknúť.
Triatlonové plavecké okuliare
Aj pre tieto okuliare sú typické väčšie očnice, ktoré plavcom umožnia dobre vidieť, čo sa deje v ich okolí. Okuliare pre triatlon musia mať vysoké tesnenie a veľký dôraz je u nich kladený na odolnosť. Pri triatlone môže dôjsť k zrážke s iným pretekárom a úlohou okuliarov je túto situáciu ustáť. Okuliare určené na preteky na otvorenej vode mávajú zrkadlové, dymové alebo polarizované sklá.
Dioptrické plavecké okuliare
Trochu stranou stoja dioptrické okuliare, ktoré sú určené plavcom používajúcim klasické okuliare. V tomto prípade je však výber veľmi malý a uspokojiť sa musíte s tým, čo trh ponúka.
Sklá
Najdôležitejšou časťou okuliarov sú sklá. V ich prípade si všímajte prevedenie, kvalitu aj sfarbenie.
Prevedenie
Sklá okuliarov môžu byť mäkké alebo tvrdé. Ďalej je možné zaobstarať okuliare so zrkadlovými alebo polarizovanými sklami.
- Mäkké – mäkké sklá sú komfortnejšie a vyrábajú sa z cellulózy polyméru alebo polykarbonátu. Okuliare sa dajú ohnúť a vo väčšine prípadov nemajú vymeniteľný nos. Mäkké sklá sú typické najmä pre rekreačné okuliare.
- Tvrdá – sú vyrobené z polykarbonátu, ktorý sa vyznačuje výbornou optickou kvalitou a odolnosťou. Tvrdé sklá sa používajú najmä u závodných okuliarov. Tvrdé sklá nie je možné ohnúť.
- Zrkadlová – okuliare so zrkadlovými sklami sa používajú pri vonkajšom plávaní. Sklá okuliarov ponúkajú veľmi dobrú ochranu pred UV žiarením.
- Polarizované – tiež polarizované sklá sú ideálne pri plávaní vonku, ale použiť ich môžete aj na silne osvetlenej vodnej ploche. Tieto sklá efektívne znižujú únavu od svetelných odrazov aj žiary vody.
Farba
Ďalšie, čo vás bude zaujímať je farba skiel. Najviac sú na trhu zastúpené okuliare s čírou, modrou, zrkadlovou alebo dymovou farbou, ale kúpiť môžete aj ďalšie odtiene.
- Číre – tieto sklá prepúšťajú najviac svetla a používajú sa pri vnútornom plávaní.
- Zrkadlové – tieto sklá ponúkajú rôznu silu zatemnenia. V závislosti od zatemnenia ich tak môžete používať na vnútorné i vonkajšie plávanie. Okuliare s väčším zatemnením sú ideálne na vonkajšie plávanie, kedy vás nebude oslňovať svietiace slnko.
- Modré – modré sklá znižujú oslnenie z ostrého svetla. Aj tieto sklá sú teda vhodné pre vnútorné aj vonkajšie použitie. Okuliare s modrými sklami môžete používať vo vnútorných bazénoch so žiarivkami.
- Dymová – okuliare s dymovými sklami sú vhodnejšie pre vonkajšie používanie. Nosiť ich však môžete aj vo vnútorných veľmi dobre osvietených bazénoch. Dymové sklá znížia intenzitu svetla, ale farby skresľujú minimálne.
- Ružová/fialová – majú lepší kontrast v porovnaní s modrými sklami.
- Oranžová/žltá – farby vhodné do vnútorných priestorov. Tieto farby dokážu vyostriť a rozjasniť pohľad vo vode.
Nosnice
Aj nosná časť má niekoľko variantov, ktoré ovplyvňuje najmä výrobný materiál. Plavecké okuliare s nosom môžu byť samočinné alebo vymeniteľné. Kúpiť môžete okuliare so zarážkami alebo gumičkou.
- Samočinný – pevný nos, ktorý je vyrobený z mäkkých materiálov. Okuliare sa môžu veľkosti tváre veľmi dobre prispôsobiť.
- Vymeniteľný nos – býva súčasťou závodných okuliarov. Súčasťou balenia môžu byť 3 – 4 rôzne nosy. Zvoliť tak môžete veľkosť, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie.
- Zarážky – súčasťou okuliarov so samočinným nosom môžu byť zarážky. S ich pomocou môžete veľkosť nosa nastaviť.
- Gumička – gumičky mávajú spravidla malé škrupinové okuliare. Gumičku je možné posúvať a meniť tak veľkosť nosa.
Tesnenie
Tesnenie sa postará o to, aby okuliare nepadali, musia jednoducho pevne držať na svojom mieste. Tesnenie je možné využiť už počas skúšania. Správne zvolené okuliare by sa mali k očiam prisať a zostať chvíľu držať bez toho, aby ste museli použiť opasok.
- Silikón – je najčastejší materiál, ktorý sa na výrobu tesnení používa. Tento materiál je pohodlný a hypoalergénny. Jednotlivý výrobcovia používajú rôzne typy aj hrúbky silikónu.
- Neoprén – tesnenie môže byť aj neoprénové. Tiež neoprén patrí medzi hypoalergénne materiály, má však horšie tesniace vlastnosti a nemusí vyhovovať každému. Nevýhodou neoprénu je aj nižšia životnosť v porovnaní s tesnením silikónovým.
- Guma – použitým materiálom je termoplastická guma. Tento materiál je veľmi kvalitný a býva súčasťou drahších okuliarov, ktoré používajú skôr profesionáli.
- Bez tesnenia – k dostaniu sú aj okuliare bez tesnenia. Jedná sa o závodné okuliare škrupiny, ktoré musia byť čo najmenšie a najľahšie. Tieto okuliare veľmi často spôsobujú otlaky.
Opasok
Opasok je časť, ktorú okuliare uchytíte okolo hlavy. Plavecké okuliare môžu mať opasok jednoduchý, dvojitý alebo rozdvojený.
- Jednoduchý – tento opasok je súčasťou najmä detských okuliarov. Pomocou jednoduchého pásika je možné okuliare veľmi jednoducho nasadiť. Za najväčšiu výhodu jednoduchého pásika sa tak považuje práve komfortnosť.
- Dvojitý – opasok sa rozdvojuje pri očniciach a okuliare vďaka tomu veľmi dobre sedia. Dvojitý opasok vám umožní posadenie okuliarov prispôsobiť vašim potrebám.
- Rozdvojený – tento variant kombinuje výhody predošlých typov. Začiatok pásky je jednoduchý, potom sa rozdvojuje. Rozdvojený opasok je v súčasnosti tým najobľúbenejším.
Určenie
Plavecké okuliare sú rozdelené aj podľa určenia. Veľké množstvo okuliarov je unisexových a používať ich môžu ženy aj muži. Ženy však môžu vyberať aj medzi okuliarmi vhodnými práve pre nich. Svoje okuliare majú pochopiteľne aj deti.
- Ženy – ženská tvár je menšia a bežné unisex okuliare im preto nemusia sedieť. Z tohto dôvodu majú svoje okuliare s menšími očnicami a nosníkmi. Pre dámske okuliare je typický rozdvojený opasok, do ktorého môžete umiestniť cop. Dámske okuliare sa líšia aj jemnejším vzhľadom.
- Deti – detské okuliare sú rozdelené do dvoch kategórií podľa veku. V prvej kategórii nájdete okuliare pre 2 – 6 ročné deti. Druhú tvoria okuliare pre 6 – 14 ročné deti. Aj tieto okuliare sú malé a je u nich kladený väčší dôraz na odolnosť. Detské okuliare kryjú väčšiu časť tváre a veľmi dobre držia.
Značka
Výrobcov plaveckých okuliarov je celý rad. Pokiaľ chcete naozaj kvalitné okuliare, mali by ste ich vždy kupovať v špecializovaných obchodoch, kde sú zastúpené iba kvalitnými výrobcami. Medzi obľúbené patria okuliare značky Intex, Aqua Sphere, Bestway, Arena, Seac, Swans, Speedo, Spokey alebo napríklad Adidas.
Cena
Cena určuje kvalitu okuliarov. Rekreačným užívateľom, ktorí si okuliare nasadia skôr príležitostne, postačia modely s cenou do 22 eur. Tu nájdete okuliare v mnohých tvaroch, veľkostiach aj podobách. Uspokojiť sa musíte s menej kvalitnými materiálmi.
Väčšiu kvalitu ponúkajú okuliare s cenou od 22 – 43 eur. Kúpiť môžete očnice so zrkadlovou úpravou, bežná je ochrana proti zahmlievaniu atď. Tieto okuliare sú vhodné pre rekreačných aj aktívnych plavcov.
Najdrahšie okuliare sú určené profesionálom. Sú vyrobené z prvotriednych materiálov a ich cena môže vyšplhať aj nad 86 eur.
Otázky a odpovede
Ako si vybrať profil očnice?
Pri výbere očnice zohľadnite nasledujúce. Nižší profil očnice má lepšiu hydrodynamiku. Okuliare tak budú pri plávaní klásť menší odpor. Okuliare s nízkym profilom sú tak jasnou voľbou pre závodných plavcov. Okuliare s vysokým profilom na prvý pohľad pripomínajú plaveckú masku. Na tvári okuliare oveľa lepšie držia a ich výhodou je aj veľké zorné pole.
Aké zafarbenie skiel je vhodnejšie pre vonkajšie plávanie?
Na vonkajšie plávanie budete potrebovať okuliare s tmavými očnicami. Najvhodnejšie sú dymové, polarizované alebo zrkadlové sklá, ktoré veľmi dobre tlmia svetlo a tak nenamáhajú oči.
Pri vnútornom plávaní sú naopak vhodnejšie svetlejšie alebo číre očnice. Vďaka nim bude pohľad jasný a nebude dochádzať k skresľovaniu farieb. Tí, ktorí plávajú vo vnútri aj vonku by nemali robiť kompromisy a mali by vlastniť oba varianty okuliarov.
Ako zaistiť dlhú životnosť?
Aby okuliare dlho vydržali, je vhodné dodržiavať niekoľko pravidiel. Nikdy by ste nemali siahať na vnútornú časť skiel. Na vytieranie okuliarov nepoužívajte prsty, ale vreckovku alebo uterák. Vnútri okuliarov je protihmlievacia vrstva ktorú môžete nešetrným zaobchádzaním veľmi rýchlo zničiť.
Túto vrstvu je možné aspoň čiastočne obnoviť pomocou špeciálneho spreja. Nepoužívané okuliare skladujte v puzdre alebo aspoň vrecúška. Týmto spôsobom zabránite ich poškriabaniu. Okuliare chráňte pred ostrým slnkom, ani ich neklaďte na kúrenie. Môžete zničiť ich tesnenie aj opasok.
Záver
Plavecké okuliare môžu pri plávaní používať dospelí aj deti. Na trhu sú okuliare zastúpené mnohými tvarmi a veľkosťami. Vybrať tie správne okuliare tak nie je jednoduché. Aby ste mali istotu, že vám okuliare skutočne dobre padnú, je vhodné ich pred nákupom vyskúšať. Správnu veľkosť okuliarov zistíte jednoducho.
Nasadené okuliare by na očiach mali držať aj bez použitia pásika. Pokiaľ okuliare padajú, nebudú svoju funkciu plniť správne. Ak sa okuliare na vašej tvári niekoľko sekúnd udržia, mali by ste ich vyskúšať aj s opaskom. Ten by nemal nijako tlačiť a nosenie okuliarov by malo byť vždy komfortné.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?