Plotre

Pod pojmom ploter sa ukrýva niekoľko rôznych prístrojov. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené rezacie plotre, ktoré nie sú vybavené atramentom ale vyrezávacím nožom. Druhé typy plotrov pri práci atrament využívajú a často ich nájdete aj pod označením veľkoformátová tlačiareň. Tieto plotre sú určené najmä na komerčné využitie, bežne ich používajú architekti alebo grafici.

Výber plotra je potrebné starostlivo zvážiť, pretože nejde o úplne lacnú záležitosť. Kúpa najlacnejšieho plotra nemusí byť úplne vhodná najmä pre tých, ktorí vyžadujú od prístroja presnú prácu. Na nenáročné domáce využitie však môže byť ideálna.

Plotre sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, a je teda dopredu vedieť, aké najväčšie výrobky by mal ploter dokázať vyrezať. Zvážiť treba aj to, aké materiály budete používať, najlacnejšie plotre využijete na rezanie fólií. Drahšie zvládnu spracovať silnejšie plasty alebo textílie.

Porovnať ceny plotrov

Typy

Pod pojmom ploter je dostupných viac prístrojov. V krátkosti si jednotlivé typy predstavíme, avšak potom sa už zameriame na rezací ploter, ktoré majú svoje využitie aj v domácnostiach. Tlačové plotre sú typické pre komerčné využitie as ich výberom vám poradia samotní výrobcovia.

Rezací ploter

Pomocou rezacieho plotra vyrobíte rôzne dekorácie, podľa vlastných predlôh. Plotre sa používajú aj na vyrezávanie nápisov, obrázkov, výšiviek atď. Svojím vzhľadom ploter pripomína obyčajnú tlačiareň, obdobná je aj jeho veľkosť. Rovnaký je aj spôsob zapojenia do počítača.

Predlohy môžete najprv v počítači vyrobiť, potom ich pošlite na spracovanie. Všetky vaše návrhy sa vyrezávajú do vinylu, použiť však môžete obyčajný papier, koženku alebo látku. Dá sa povedať, že bežný domáci ploter spracuje rôzne materiály s hrúbkou 2 mm.

Na trhu sú zastúpené dva typy týchto prístrojov. Na občasné používanie si vystačíte s valcovým, predovšetkým do komerčných priestorov alebo pre profesionálov sú vhodné väčšie stolné plotre.

Valcový ploter

Ploter menších rozmerov sú vďaka nižšej cene vhodné do každej rodiny. Valcový ploter je multifunkčný pomocník, ktorý je schopný spracovávať rôzne materiály od fólií, cez látku aj kožu. Využijete ho teda rôznymi smermi. Valcový ploter je k dostaniu vo veľkom cenovom rozpätí a vyberú si menej nároční aj náročnejší používatelia.

Stolový ploter

Tieto plotre sa využívajú najmä v reklamných spoločnostiach. Sú veľmi presné a spoľahlivo spracujú aj drobné detaily. Vďaka väčším rozmerom s jeho pomocou vyrobíte veľké nápisy, logá či čokoľvek iné.

Plotre umožňujú nastaviť prítlak noža a spracujú mnoho materiálov. Do bežných domácností si ho však pravdepodobne vďaka vysokej obstarávacej cene nekúpite.

Kresliaci ploter

Medzi kresliace plotre je možné zaradiť atramentové, ceruzkové a perové plotre. Najviac sú zastúpené atramentové plotre, ktoré pracujú rovnako ako atramentové tlačiarne.

Veľké plotre však môžu tlačiť na formáty A0. Ceruzkové plotre využívajú pri kreslení špeciálne ceruzky, bežne ich však nekúpite. A podobne je na tom aj perový ploter, ktorý tiež nie je bežne na zohnanie.

Materiál

Rezacie plotre zvládnu spracovať rôzne materiály. Najlacnejšie prístroje využijete na rezanie slabších fólií alebo papiera. Na rezanie slabších materiálov využijete najmä lacnejšie valcové plotre. Na rezanie hrubších materiálov ako sú textílie či silnejšie plasty využijete plotre stolové. Rezací ploter obvykle využijete na rôzne materiály do hrúbky 2 milimetrov.

Prítlak noža

Tento parameter je potrebné zohľadniť v prípade, že budete na prístroji používať rôzne materiály. V tomto prípade vyberajte prístroje, ktoré umožňujú prítlak noža nastaviť. Parameter prítlaku noža sa udáva v gramoch a meniť ho budete podľa hrúbky materiálov, z ktorého budete vyrezávať.

Funkcia

Plotre majú mnoho rôznych funkcií. Rozdiel je aj samotnej obsluhe, ktorá môže byť s veľkým množstvom funkcií náročnejšia. Niektoré funkcie nemusíte plne využiť, pri používaní plotra sa však nezaobídete bez rezacieho programu. Tiež rezacie programy sa v počte funkcií líšia.

Počet funkcií zohľadnite aj s ohľadom na počet osôb, ktoré budú ploter používať. V prípade viacerých osôb je rozumnejšie vyberať jednoduchšie zariadenie, s ktorým si každý užívateľ poradí. Ak vyberáte ploter sami pre seba, môžete zariadenie vyberať podľa vlastných predstáv.

Značka

Ani ten najkvalitnejší prístroj vám nemôže zaručiť bezporuchový chod. Občas bude treba zakúpiť aj náhradné diely. Na tieto skutočnosti treba pri nákupe myslieť tiež. Ploter je možné kúpiť aj v bazároch, lacné modely môžu patriť k už nevyrábaným radom.

V oboch týchto prípadoch bude veľkým problémom poruchový ploter opraviť a mnohokrát sa vám nemusí podariť zaobstarať náhradné diely, medzi ktoré najčastejšie patria rezacie nože. Kvalitné plotre kúpite od značiek ako Brother, Canon, Epson alebo HP.

Cena

Cena rezacích plotrov nie je nijako nízka. Najlacnejšie prístroje stoja od 340 – 427 eur. Sú určené pre menej náročných užívateľov alebo tých, ktorí budú ploter používať iba občasne. Väčšie možnosti vám ponúknu prístroje s cenou od 427 – 853 eur.

V tomto prípade ploter využijete na spracovanie rôznych materiálov. Napriek tomu, že je cena pomerne vysoká, stále sa pohybujeme v kategórii valcových rezacích plotrov. Cena stolných plotrov začína v prípade najlacnejších na cca 1 061 eur. Pre menej náročných užívateľov sú určené plotre s cenou do 2 132 eur. Detailné rezy spracujete veľmi presne s plotrami nad 2 132 eur.

Porovnať ceny plotrov

Otázky a odpovede

Ako tvoriť predlohy alebo šablóny?

Vyrezávať budete môcť vlastné predlohy pomocou grafického programu. Niektoré plotre sú schopné predlohy naskenovať a nemusíte sa tak trápiť tvorením svojich predlôh. Pokiaľ si so zložitým softvérom nebudete rozumieť, môžete si svoje šablóny jednoducho nakresliť rukou.

Aké funkcie ploter ponúka?

Jednotlivých funkcií je viac. Vymenovať môžeme možnosť kreslenia pomocou pier. Tá môžu kresliť na papier aj látku. Pre tých, ktorí budú tvoriť na látku, môžu byť atraktívne miznúce perá. Využiť môžete funkciu skenovania. Jednoducho sa šablónu vytlačíte z niektorých voľne dostupných alebo si nakreslíte svoju vlastnú.

Niektoré plotre umožňujú priame rezné, embosovanie alebo aj vytláčanie, bodkovanie a ďalšie. Jednotlivé výrobky ponúkajú rôzne funkcie, pred samotným výberom si dôkladne prejdete viac modelov vo vami zvolenom cenovom rozhraní.

Akým spôsobom je možné ploter prepojiť s počítačom?

Veľmi bežné je prepojenie pomocou USB kábla, rovnaký postup ponúkajú aj tlačiarne. Veľa plotrov však umožňuje bezdrôtové pripojenie pomocou Bluetooth. A častá je aj možnosť využiť obe tieto varianty.

Záver

Pokiaľ budete vyberať ploter, najčastejšie sa bude jednať práve o ploter vyrezávací, ktorého obľuba aj napriek vyššej obstarávacej cene pozvoľna stúpa. Vyrezávací ploter sú schopné spracovať rôzne materiály do hrúbky 2 – 3 mm. Univerzálna veľkosť plotra je 38,1 cm, čo je hrúbka plotrovej fólie, ktorá sa na vyrezávanie používa. Okrem nej je však možné tvoriť šablóny na papier, látku a iné materiály.

Rôzne materiály môžete používať vďaka možnosti nastaviť optimálny prítlak noža. Rezací ploter vyberajte aj s ohľadom na výrobcu, ktorý vám zaručí dostupnosť náhradných dielov, medzi ktoré patria predovšetkým rezacie nože.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.pean.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo