Počítačky peňazí

Počítačka peňazí je zariadenie, ktoré bohužiaľ v mnohých bežných domácnostiach nenájdete. Hodiť sa vám bude iba v prípade, keď máte svoju živnosť. Toto zariadenie je bežne k videniu v bankách alebo na poštách, zaobstarať ju však môžete do reštaurácie, obchodu, či kamkoľvek inak. S jej pomocou rýchlo spočítate papierové bankovky alebo mince.

Pred tým, než pôjdete počítačku peňazí vyberať, zvážte, čo presne od prístroja vyžadujete. Dostupných je hneď niekoľko typov, ktoré si líšia počtom funkcií, veľkostí a pochopiteľne aj cenou. Počítačky nie sú na trhu zastúpené vo veľkom množstve a na presnosť má vplyv aj kvalitný výrobca.

Porovnať ceny počítačok peňazí

Typy

Počítačok peňazí je na trhu viac druhov, ktoré sa líšia obstarávacou cenou aj jednotlivými funkciami. To, akú počítačku vo svojom podnikaní využijete, záleží predovšetkým, na toľko peňazí si vo svojej činnosti prídete.

Základné

Sú najlacnejšie aj najmenej vybavené, avšak pre drobného podnikateľa úplne dostačujúce. S týmito počítačkami môžete počítať iba papierové bankovky.

V prípade týchto počítačiek nie je možné vkladať bankovky rôzne hodnoty, pretože sa nedozviete, koľko peňazí vlastne máte. Sú však schopné spočítať počet kusov, a výslednú cifru si teda musíte vypočítať sami. Kvalitnejšie počítačky sú schopné odhaliť prípadné falzifikáty. Na podozrivú bankovku budete upozornení akustickým signálom.

Pokročilé

Na rozdiel od základných, môžete v prípade pokročilých počítačiek využiť rôzne funkcie. Do týchto počítačiek je možné vložiť neroztriedené bankovky, napriek tomu budete po dokončení procesu presne vedieť, aký obnos ste do počítačky vložili. Rozlíšenie falšovaných bankoviek je v tomto prípade samozrejmosťou.

Veľkou prednosťou vyspelých počítačiek je skutočne veľká rýchlosť. Počítačky sú dokonca schopné bankovky roztriediť.

Druhy

Rozdiel medzi základnou a pokročilou počítačkou sme už načrtli, okrem toho je však možné vybrať model, ktorý je schopný spočítať okrem bankoviek aj mince. A dostupné sú aj počítačky určené iba na počítanie mincí.

Počítačky bankoviek

Tieto modely sme si už priblížili. Len pre zhrnutie, kúpiť môžete počítačku v základnom alebo pokročilom prevedení. Základné sú lacnejšie a nedisponujú toľkými funkciami.

Spočítajú vám iba počet kusov bankoviek a nie sú schopné rozlíšiť a akú hodnotu bankovky ide. Pokročilé vám naopak spočítajú celú výslednú sumu a jednotlivé bankovky môžu tiež roztriediť. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, hmotnosť a rozmer.

Počítačka mincí

Pokiaľ sa vám hodí iba prístroj, ktorý je schopný počítať mince, je možné zakúpiť aj samostatnú počítačku mincí. Prístroj je schopný mince spočítať aj roztriediť. Pri tomto type sa zamerajte predovšetkým na veľkosť zásobníka, ktorý určuje, koľko mincí môžete do počítačky vložiť a ako rýchlo budete mať hotovo. Na základe obstarávacej ceny sa potom líši aj počet funkcií. Z tých najpraktickejších môžeme uviesť:

 • Automatické dávkovanie
 • Možnosť počítať rôzne meny
 • Možnosť tlačenia výsledkov na termografickej tlačiarni
 • Automatické zastavenie
 • Jednotlivých funkcií však môže byť pochopiteľne viac.

Počítačky bankoviek a mincí

Niektoré počítačky spočítajú mince aj bankovky. Mince sú v tomto prípade počítané na základe hmotnosti. Prístroj je opatrený akousi váhou v tvare misky, do ktorej mince umiestnite.

V pamäti má počítačka nastavenú hmotnosť jednotlivých mincí a to hneď v niekoľkých menách. V prípade týchto počítačiek vyberajte takú, ktorá má schopnosť automatickej kalibrácie. Aj tieto prístroje sú doplnené o mnohé funkcie:

 • Možnosť počítať sáčky či valce mincí a zväzky bankoviek
 • Môžu disponovať aj niekoľkými rôznymi menami
 • Tichý chod
 • Automatické sčítanie
 • Možnosť pripojiť počítač alebo tlačiareň

Vkladanie bankoviek

Počítačky umožňujú vkladať bankovky dvojakým spôsobom. Vkladať ich môžete zozadu alebo spredu.

 • Spredu – bankovky sa umiestňujú na plocho. Vďaka tomu je možné počas počítania ľubovoľne pridávať ďalšie bankovky. Zvýšite tak rýchlosť počítania.
 • Zozadu – bankovky sa umiestňujú na bok alebo aj na stojato. V tomto prípade nie je možné počas akcie pridávať ďalšie bankovky.

Značka

Medzi popredných výrobcov patrí značka Safescan, ktorá je na trhu zastúpená v najväčšom počte. Kvalitné sú aj počítačky Ratiotec, Olympia alebo AccuBanker. Kvalitný výrobca je v tomto prípade veľmi dôležitý, počítačky sú všeobecne veľmi presné, avšak v závislosti od frekvencie používania vyžadujú občasný servis. Ten vám poskytne práve kvalitný výrobca.

Cena

Základné počítačky v stolnom aj vreckovom prevedení je možné zakúpiť od 86 – 255 eur. Za cenu okolo 214 eur kúpite aj samostatnú počítačku a triedičku mincí. Počítačky bankoviek počítajú triedené bankovky aj stravné lístky a využiť u nich môžete aj niektoré ďalšie funkcie.

Pokročilejšie modely vás vyjdú na 255 – 427 eur. V tomto prípade je bežnou súčasťou aj detektor pravosti, počítať môžete aj netriedené bankovky a určite využijete tiež možnosť prepojiť počítačku s počítačom alebo tlačiarňou.

Náročnejší užívatelia potom môžu prístroje drahšie ako 427 eur, cena tých najdrahších prevyšuje aj 1705 eur. Tieto počítačky sú vybavené mnohými funkciami, bankovky spočítajú aj roztriedia. Často disponujú 2 zásobníkmi a pripojiť ich môžete k počítaču.

Porovnať ceny počítačok peňazí

Otázky a odpovede

Je možné kúpiť cestovnú podobu počítačky?

Áno, k dostaniu sú aj menšie a ľahšie prenosné počítačky, ktoré je možné prenášať. Fungujú v kombinácii s elektrickou zásuvkou a do niektorých je možné vložiť aj batérie. Aj tieto menšie počítačky sú pomerne rýchle a kúpiť môžete aj model, do ktorého je možné vkladať aj stravné lístky.

Je detektor falzifikátov súčasťou každej počítačky?

Najlacnejšie počítačky túto možnosť mať nemusia. Pokiaľ ju oceníte, zistite si dopredu, či je vami zvolená počítačka touto funkciou vybavená. Dostupný je aj samostatný prístroj, ktorý využijete iba na kontrolu bankoviek. Nájdete ho pod názvom detektor falzifikátov.

Čo všetko by mala počítačka vedieť?

Aj tie najlacnejšie počítačky by mali byť doplnené o základné funkcie. Medzi tieto funkcie patrí možnosť počítať rôzne meny, ale aj stravné lístky alebo iné ceniny.

Za základnú rýchlosť sa považuje 600 bankoviek/minútu. K pokročilým funkciám patrí detekcia falzifikátov, možnosť pričítania bankoviek, automatický štart, prepojenie k ďalším zariadeniam pomocou USB kábla atď.

Záver

Pred nákupom počítačky si dobre premyslite, čo presne od prístroja očakávate. Lákavé môžu byť počítačky mincí aj bankoviek. Hoci sú tieto počítačky nepochybne veľmi kvalitné, nie sú vybavené tak, ako samostatné počítačky mincí alebo bankoviek.

Dobre zvážte aj rozmer a všetky funkcie, ktoré pri počítačke využijete. Hodiť sa môže napríklad možnosť prepojenia s tlačiarňou a niektorí určite ocenia menšie počítačky, ktoré fungujú aj vďaka batériám.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo