Pokladničné tlačiarne

Pokladničné tlačiarne sú nevyhnutné najmä pre majiteľov obchodov, reštaurácií alebo firiem. Využívajú sa iba pre rýchlu tlač účteniek alebo paragónov. Pokladničná tlačiareň sa vyznačuje veľmi malou veľkosťou a jej prednosťou sú aj veľmi nízke náklady na tlač.

Pokladničná tlačiareň je v súčasnej dobe povinným vybavením živnostníkov, ktorí musia poskytnúť údaje o množstve predaného tovaru do systému EET, teda elektronickej evidencii tržieb.

Pri výbere pokladničnej tlačiarne hrá veľmi dôležitú úlohu to, koľko dokladov budete potrebovať denne vytlačiť, aké požiadavky máte na samotnú tlač a aký spôsob pripojenia k pokladni preferujete.

Porovnať ceny pokladničných tlačiarní

Typy

Tlačiareň na účtenky sa delí na ihličkové a termálne. U podnikateľov a živnostníkov sú obľúbenejšie termotlačiarne, čo svedčí aj o množstve dostupných výrobkov. Ale aj používanie ihličkových tlačiarní prináša množstvo výhod.

Tlačiareň s termotlačou

Rýchla a prakticky bezhlučná tlačiareň využíva na tlač účteniek špeciálny termopapier. Ten je počas tlače zahrievaný vykurovacím telesom, ktoré je hlavnou časťou tlačiarne. Vplyvom tepla sa biela farba umiestnená na termopapieri premenená na farbu čiernu.

Tlačiareň vhodnú pre priamu termotlač nájdete pod skratkou DT. Nevýhodou týchto tlačiarní je nedostatočná kvalita tlače. Vytlačené údaje pomerne rýchlo vyblednú, preto sa tento typ tlačiarne neodporúča používať tým, ktorí potrebujú tlačiť účtenky trvalej povahy. Pokiaľ potrebuje účtenky uchovávať po dobu niekoľkých rokov, bude pre vás vhodnejší druhý typ tlačiarne.

Ihličková tlačiareň

Ihličková tlačiareň tlačí pomocou tlačovej hlavy. Tá je schopná nanášať farbu počas tlače iba po jednotlivých riadkoch. Nevýhodou týchto tlačiarní je pomalšia a hlučnejšia tlač.

Účtenky vytlačené ihličkovou tlačiarňou sa vyznačujú väčšou trvanlivosťou, účtenky je možné uchovávať rádovo desiatky rokov. Sú teda vhodné pre tých, ktorí potrebujú tlačiť účtenky trvalej povahy. U týchto tlačiarní sú nižšie prevádzkové náklady. Na druhú stranu ihličkovú tlačiareň neoceníte v miestach, kde je potrebné tlačiť veľké množstvo pokladničných dokladov.

Pripojenie

Pokladničnú tlačiareň môžete k pokladni pripojiť drôtovo pomocou konektora LAN alebo USB. Bezdrôtové pripojenie je možné u drahších tlačiarní s využitím Wi-Fi alebo Bluetooth.

Práve podľa spôsobu pripojenia tlačiarne s pokladňou sa pokladničné tlačiarne delia na stolné trvalé a mobilné prenosné. V prípade, keď bude stáť tlačiareň po celú dobu prevádzky na jednom mieste, nie je potrebné riešiť nič ďalšie. Tí, ktorí preferujú prenosnú tlačiareň, by sa mali zamerať na životnosť batérie. U mobilných prístrojov tak berte do úvahy životnosť batérie. Najdrahšie tlačiarne môžete používať aj 8 hodín denne, lacnejšie tlačiarne však majú životnosť batérie oveľa nižšiu.

Šírka účteniek

Jednotlivé tlačiarne účteniek sa líšia aj šírkou tlače. Tá sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 48 – 80 mm. Väčšie tlačiarne vytlačia aj doklady so šírkou do 90 mm. Drahšie tlačiarne umožňujú meniť šírku tlače podľa vašich potrieb. To, akú šírku účtenky preferujete, je čisto vec každého. Rozmer pokladničného dokladu nie je v zákone nijako špecifikovaný.

Možnosti

Pokladničné tlačiarne sú k dostaniu v pomerne veľkom cenovom rozhraní. Najlacnejšie tlačiarne využijete iba pre rýchlu tlač účteniek, tie drahšie umožňujú využívať ďalšie funkcie. Využiť môžete napríklad:

  • Automatické strihanie papiera
  • Podpora 1D aj 2D tlače, či možnosť tlače QR kódov
  • Viacjazyčné písmo
  • Drahšie ihličkové tlačiarne môžu tlačiť na viac papierov, k dispozícii tak budete mať originál aj kópiu účtenky

Značka

Pokladničné tlačiarne sú na trhu zastúpené pomerne veľkým množstvom výrobkov. Hoci sme spomenuli prednosti ihličkových tlačiarní, sú na trhu vo väčšom zastúpení termotlačiarne. Ihličkovú tlačiareň kúpite od značky Star a Epson. Termotlačiarne kúpite okrem iného od Bixolon, Citizen, TSC, Metapace, Xprinter a ďalších.

Cena

Mobilné tlačiarne je možné kúpiť už za cenu mierne prevyšujúcu 43 eur. Tieto tlačiarne využívajú termotlač. Ihličkové tlačiarne sú k dostaniu v stolnej podobe, ich cena je v rozmedzí 86 – 214 eur. Termotlačiarne v stolnej podobe sa cenovo príliš nelíšia, aj tieto typy je možné kúpiť od cca 86 – 340 eur.

Porovnať ceny pokladničných tlačiarní

Otázky a odpovede

Je nutné kupovať pokladničnú tlačiareň zakaždým?

Ak budete chcieť podnikať, budete musieť účtenky tlačiť vždy, teda sa bez pokladničnej tlačiarne nezaobídete. To, či budete musieť zhotovovať externú pokladničnú tlačiareň, závisí od toho, akú budete vlastniť pokladnicu. Súčasťou mnohých pokladníc je už zabudovaná vstavaná tlačiareň pokladničných dokladov.

Aké prednosti má ihličková tlačiareň?

Okrem už spomínanej dlhej životnosti pokladničných dokladov sú veľkou prednosťou aj minimálne prevádzkové náklady. Ihličkové pokladničné tlačiarne používajú na tlač dokladov obyčajný papier. Prevádzka tlačiarne je tak oveľa menej nákladná ako v prípade tlačiarne s termotlačou. V tomto prípade budete musieť kupovať špeciálny termo papier.

Ako predĺžiť životnosť účteniek vytlačených na tlačiarni využívajúcej termotlač?

Nevýhodou týchto tlačiarní je nižšia kvalita tlače. Nepriaznivo na vytlačené účtenky pôsobí najmä slnečný svit. Ak budete potrebovať účtenky aspoň nejaký čas skladovať, odporúča sa ich uložiť na tmavé miesto, ideálne do tmy a skladovať ich pri izbovej teplote.

Záver

Pokladničné tlačiarne sa delia na ihličkové a tlačiarne využívajúce termálnu tlač. Ihličková tlačiareň je pomalšia a hlučnejšia, na druhú stranu s jej pomocou vytlačíte doklady, ktoré sa môžu pochváliť dlhou životnosťou. Tlačiareň s termotlačou vytlačí účtenky rýchlo a bezhlučne. Nevýhodou je kratšia životnosť vytlačených účteniek a vyššie prevádzkové náklady.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.tonerpartner.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo