Štítkovače

Tlačiareň štítkov alebo aj štítkovač je praktická pomôcka, ktorú oceníte v sklade, kancelárii aj pri organizácii vašej domácnosti. Štítkovač využije pre lepšiu orientáciu, vďaka popisom budete vedieť, kde máte čo uskladnené, čo vám uľahčí hľadanie rôznych tlačovín.

Štítkovač je malý prístroj, ktorý je schopný tlačiť vami napísané popisky na špeciálne pásky. Každý štítkovač umožňuje tlačiť na rôzne silné pásky a zvoliť môžete aj ich farebné prevedenie. Jedna strana pásikov je lepiaca a štítok je možné prilepiť na plast, kov, sklo, drevo a papier.

Štítkovače sa líšia princípom, na ktorom fungujú, veľkosťou, šírkou štítkov i počtom funkcií. Prenosné štítkovače by malo byť možné držať pohodlne v jednej ruke, a druhou rukou by ste mali zvládnuť písať na klávesnici. Užívateľský komfort vám tak poskytne ergonomická rukoväť a dopredu overiť by ste si mali spôsob ovládania.

Porovnať ceny štítkovačov

Typy

Štítkovač je k dostaniu v dvoch prevedeniach. Na občasné používanie si vystačíte s mechanickým štítkovačom. Pre častejšie používanie sú k dostaniu digitálne prístroje. Oba typy sú prenosné a držať ich môžete pohodlne v jednej ruke. Väčšie sú stolné štítkovače, ktoré sú však určené do náročnejších prevádzok.

Mechanický

Štítkovač písmená na pásky skôr vytláča, než tlačí. Mechanické štítkovače sú pomerne lacné a jednoduché prístroje. V tomto prípade budete musieť nastaviť každé písmeno zvlášť.

Digitálne

Do väčších spoločností, skladov aj kancelárií sa oplatí zainvestovať do drahšieho prístroja. Tlač je rýchlejšia, všetko sa nastavuje automaticky. Najkvalitnejším je priemyselný štítkovač, ktorý využijete v skutočne náročných prevádzkach. Výhodou priemyselného štítkovača je veľmi odolná tlač, ktorá vydrží aj náročné priemyselné prostredie. S priemyselným štítkovačom často pracujú technici aj elektrikári.

Stolný

Stolový alebo aj desktopový štítkovač je už väčší a svoje využitie má pri tlači balíkových štítkov. Využíva sa vo veľkých skladoch aj zdravotníctve. Vďaka svojej väčšej veľkosti je schopný tlačiť veľké štítky.

Parametre

Pri výbere štítkovača sa odporúča zohľadniť nasledujúce parametre:

Pásky

U ručných štítkovačov je najbežnejšie pásky so šírkou do 18 mm. U väčších štítkovačov alebo tlačiarní na štítky môže byť šírka od 6 -25 mm. Tlačiareň však môže tlačiť aj na pásky so šírkou viac ako 60 mm. To vám umožní tlač vizitiek alebo navštíveniek.

Pásky je treba vyberať podľa mechanizmu tlače. Mechanická aj digitálna tlač vyžadujú pásku z odlišných materiálov. Okrem šírky treba zohľadniť aj jej odolnosť. Okrem bežných pásikov, môžete kúpiť pásky s väčšou odolnosťou proti oderu, UV žiareniu a vode. Na výber máte aj niekoľko farieb.

Rozlíšenie

Jednotlivé štítkovače a tlačiarne môžu vďaka štandardnému rozlíšeniu 200 dpi tlačiť štítky s veľmi dobrou čitateľnosťou, prečítať je možné aj drobné písmo. Ak však budete chcieť napríklad logá alebo zložitú grafiku, mali by ste voliť zariadenie s väčším rozlíšením, odporúča sa rozlíšenie 360 dpi.

Konektivita

Bude vás zaujímať iba u prístrojov, ktoré chcete prepojiť s počítačom alebo iným zariadením. Pripojenie je väčšinou možné pomocou USB kábla, ale veľké množstvo štítkovačov pripojíte pomocou WiFi alebo Bluetooth. V tomto prípade máte k dispozícii aj integrovaný software.

Napájanie

Ručné štítkovače sú spravidla napájané ceruzkovými batériami, drahšie umožnia aj dobíjanie. Stolové štítkovače a tlačiarne na štítky je väčšinou nutné pripojiť do siete, pre tlač v teréne sú v prípade niektorých k dispozícii aj akumulátorové základne.

Počet riadkov

Tiež k tomuto parametru je vhodné prihliadnuť u častejšie používaných štítkovačov. Jednoduchšie ručné štítkovače tlačia väčšinou na tenšie pásky a dovolia vám vytlačiť maximálne 2 riadky. Kvalitnejšie štítkovače umožňujú tlačiť na väčší počet riadkov.

Formátovanie

Najlacnejšie štítkovače umožňujú tlačiť iba jedným typom písma. U drahších môžete vybrať nielen písmo, ale využijete tučné či podčiarknuté písmo a taktiež kurzívu. Najkvalitnejšie tlačiarne spolupracujú s aplikáciou Excel, Outlook aj Microsoft Excel. Zvoliť si môžete logo, symbol a čokoľvek ďalšie.

Funkcia

Ručné štítkovače mnoho funkcií nemajú, väčšie možnosti vám ponúkajú stolné štítkovače alebo tlačiarne na štítky.

Ručné štítkovače:

Mechanický štítkovač má číselník s cca 50 znakmi, nechýba znak Eura a @.

Pri digitálnom štítkovači oceníte možnosť náhľadu pred tlačou. Tlačiť môžete niekoľkými štýlmi písma a okrem znakov je možné tlačiť aj rámčeky. Drahší digitálny štítkovač môže tlačiť na pásky rôznych šírok. K dispozícii máte aj pamäť, ktorá vám umožní opakovanú tlač štítkov. Z ďalších funkcií môžeme menovať:

  • Manuálne odstrihnutie pásky
  • LCD displej s podsvietením
  • Pripojenie k počítaču
  • Dobíjacie batérie

Stolové štítkovače a ručné tlačiarne sú, čo sa funkcií týka najvybavenejšie. Okrem všetkého, čo možno považovať za bežné umožňujú:

  • Tlač na samolepiace štítky
  • Tlač na nelepiace karty
  • Tlač čiarových kódov
  • Možnosť výroby plastových aj papierových štítkov
  • Akumulátorová základňa – využijete ich vždy, keď budete tlačiareň používať mimo zdroj elektrickej energie.
  • Možnosť tlačiť vo viacerých farbách

Značka

Vďaka kvalitnému výrobcovi získate štítkovač potrebnej kvality a pri správnom používaní sa môžete spoľahnúť na jeho dlhú životnosť. Ani u tohto zdanlivo jednoduchého prístroja sa neoplatí voľba lacného prístroja neznámej značky. Naopak kvalitnými výrobcami sú Zebra, Dymo alebo Brother.

Cena

Najlacnejšie sú ručné mechanické štítkovače s cenou do 13 eur. Sú vhodné pre príležitostné používanie a na trhu zastúpené v malom počte. Cena ručných digitálnych štítkovačov je v rozmedzí 22 – 129 eur. Čím je štítkovač drahší, tým viac vám toho ponúkne.

Cena stolných štítkovačov a tlačiarní býva v rozmedzí 129 – 298 eur. Tieto veľké prístroje však naplno využijete iba v kanceláriách, skladoch atď.

Porovnať ceny štítkovačov

Otázky a odpovede

Ako využiť štítkovač v domácnosti?

V domácnosti si vystačíte s lacnejším digitálnym alebo obyčajným mechanickým štítkovačom. Hodiť sa vám bude v kuchyni na popisovanie dóz so surovinami, označiť môžete aj úložné boxy. Svoje využitie má štítkovač aj na označenie zavarenín atď. Praktický bude v dielni či pracovni. Ocenia ho všetci, ktorí majú radi svoje veci prehľadne uložené.

Je možné štítkovač prepojiť s počítačom?

Túto možnosť môžete v prípade niektorých štítkovačov využiť. S využitím jednoduchého softvéru, ktorý si inštalujete do počítača, môžete vytvárať svoje vlastné návrhy. Zvoliť môžete typ aj veľkosť písma a možné ich tlačiť aj čiarové kódy.

Je možné použiť na tlač štítkov aj tlačiareň?

Ak budete tlačiť väčšie množstvo štítkov, môžete na tento účel použiť špeciálnu tlačiareň. Tlačiarne umožňujú tlač vo vysokom rozlíšení a disponujú množstvom funkcií. Vytlačiť môžete adresy, menovky, cenovky, čiarové kódy a mnoho iného. Štandardnou funkciou je WiFi a Bluetooth. Pripojiť ju môžete k počítaču či inému zariadeniu.

Záver

Pri výbere štítkovača dobre zvážte, za akým účelom a ako často ho budete používať. Na občasné využitie v domácnosti je zbytočné kupovať príliš drahý štítkovač, ktorý naplno nevyužijete.

Pri pravidelnom používaní pre vás naopak nemusí byť lacný prístroj dostačujúci. Digitálne ručné štítkovače už majú mnoho praktických funkcií. U týchto prístrojov si ustrážte, či umožňujú komunikáciu v slovenskom jazyku.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.activa.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo