Ako vyčistiť sedačku?

Pre niekoho môže byť látková sedačka najväčšou hrozbou, pretože sa na nej každá nečistota rýchlo uchytí a následné čistenie býva komplikovanejšia ako pri koženej sedacej súprave. Na druhú stranu textilná sedačka má väčšiu životnosť, je odolnejšia proti pazúrikom domácich maznáčikov, a navyše býva oveľa pohodlnejšia. V tomto článku sa dozviete, ako vyčistiť textilnú sedačku a uvidíte, že sa nemusíte ničoho báť.

Prevencia

Čistú sedačku je dobré tzv. impregnovať, čo znamená, že na ňu nanesiete vodeodolnú vrstvu, ktorá chráni textíliu pred všetkými tekutinami aj nečistotami. V dnešnej dobe je najčastejšia nano-impregnácia, ktorá funguje na báze nanočastíc a mala by zaistiť dlhodobejší a ekologickejší účinok. Impregnácia sa najčastejšie predáva v spreji a 500 mililitrov môžete zohnať do 1 000 korún.

Ďalším spôsobom, ako ochrániť vašu sedačku, je obyčajná deka. Ponúka sa možnosť aj špeciálne vodeodolné alebo protišmykové deky. Pokiaľ chcete rozmery na mieru, môžete si zakúpiť látkový prehoz vo veľkosti a tvare vašej sedačky.

Sedaciu súpravu pravidelne vysávajte ručným vysávačom, a to asi raz týždenne, aby sa vám na povrchu netvorila prachová vrstva.

Čistenie sedačky

Jedlá sóda

Ak sa vám objavila na sedačke škvrna, napríklad od vína, moču alebo krvi, nezúfajte. Stačí vám pozerať v kuchyni jedlú sódu, ktorú zmiešate s vlažnou vodou, a to v pomere 1:2. Vytvorí sa vám hustá kašička, ktorú bude treba naniesť na vzniknutú škvrnu.

Dĺžka pôsobenia sa odvíja na tom, ako veľmi je škvrna veľká, a či je napríklad mastná. Väčšinou postačí pár desiatok minút, ale ak sa jedná o zapáchajúcu alebo mastnú škvrnu, môžete nechať pôsobiť aj pár hodín. Potom zvyšok utrite navlhčenou handričkou a zvyšný prášok môžete povysávať.

Čističe

Jedlá sóda nemusí zabrať vždy, a ak je to aj váš prípad, skúste použiť prací prášok s vodou alebo špeciálne čističe škvŕn ako je Vanish alebo Savo. Jedlú sódu tiež môžete nahradiť roztokom octu a vody v pomere 1:1.

Kompletné čistenie

Chcete, aby vaša sedačka vyzerala zase ako nová? Potom bude najlepšie najať si špeciálnu službu, kedy k vám domov za pár minút dorazia odborníci na upratovanie a kompletne vám vyčistia sedaciu súpravu. Môže to ale stáť nemalé peniaze. Pokiaľ sa radšej spoliehate na seba, je možné si v požičovni vypožičať stroj na čistenie a do upratovania sa pustiť sami. Za vypožičanie musíte zaplatiť poplatok a vratnú zálohu, ale čiastky nie sú príliš vysoké.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Ja čistím sedačku iba ručným výkonným vysávačom a nemôžem sa sťažovať. Sedačka vyzerá zakaždým ako nová. Samozrejme, keď mám na sedačke škvrny, tak to čistím jedlou sódou a škvrny sú hneď preč.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo