Kreslá

Kreslo je miesto určené na relaxáciu. Potom, čo zaznie slovo kreslo, si väčšina ako prvá predstaví kus nábytku, ktorý je súčasťou sedacej sústavy a stojí v obývacej izbe. U babičiek potom môže stáť kreslo ušiak alebo hojdacie kreslo. V moderných rodinách nechýba závesné alebo masážne kreslo. Všetky tieto typy potom môžeme označiť ako relaxačné kreslá.

Kreslo by malo byť predovšetkým pohodlné a nenáročné na údržbu. V závislosti od typu sa potom niektoré parametre menia. Vždy by ste sa však mali zaujímať o nosnosť a kvalitu konštrukcie.

Porovnať ceny kresiel

Typy

Kresiel je mnoho rôznych typov, týmto nábytkom tak budete môcť vybaviť prakticky akúkoľvek izbu a relaxáciu v kresle si môžete užiť aj na záhrade alebo terase.

 • Polohovacie kreslo – veľmi praktické a pohodlné kreslo, ktoré budete môcť nastaviť do rôznych polôh. Nastavíte potrebný sklon chrbtovej aj ručných opierok. Nohy môžete pohodlne položiť na vysúvaciu opierku.
 • Rozkladacie kreslo – poslúžiť môže aj ako občasné lôžko na prespávanie návštev. U tohto typu sa zamerajte na rozkladací mechanizmus aj kvalitu polstrovania.
 • Kreslo ušiak – tradičná podoba, ktorú môžete poznať z obývacích izieb starých rodičov. Ušiaky sa znovu dostávajú do módy najmä vďaka pohodliu, ktoré vám toto kreslo poskytne. Ušiak je možné považovať za multifunkčný nábytok, poslúžiť môže aj ako kancelárska alebo herná stolička. Ušiak má vysokú chrbtovú opierku a bočné opierky hlavy, ktoré nemusia byť vždy praktické, z kresla sa nebude môcť pozerať do všetkých uhlov.
 • Kreslo ušiak má silné polstrovanie, niektoré modely majú aj odnímateľný podsedák. Bežnou súčasťou sú aj rôzne vysoké nohy, vo výnimočných prípadoch nohy pri kresle nenájdete, k dispozícii môžete mať aj kolieska. Drahšie kreslo je možné polohovať alebo otáčať.
 • Relaxačné kreslo – toto kreslo je určené naozaj iba na relaxáciu. V kresle budete viac ležať ako sedieť a svoje miesto nájde v spálni alebo na terase.
 • Hojdacie kreslo – veľmi obľúbené sú aj hojdacie kreslá. Tieto kreslá sú vhodné do interiéru aj exteriéru, veľmi často ich nájdete na chate a chalupe. Hojdacie kreslo však nepatrí iba medzi retro nábytok. Moderným kreslám nechýba zabudovaný systém, ktorý vám umožní prehrávať hudbu. Vďaka dokovacej stanici potom budete môcť nabíjať mobilný telefón.
 • Závesné kreslo – pri závesnom kresle hrá dôležitú úlohu veľkosť aj materiál. Tieto parametre určujú, či je kreslo vhodné skôr do interiéru alebo exteriéru. Na záhradu môžete kúpiť ľubovoľne veľké kreslo s robustnou oceľovou konštrukciou, v bytoch sa budú dobre vynímať textilné kreslá. Závesné kreslá môžete kúpiť deťom aj dospelým.
 • Masážne – na obstaranie sú najdrahšie masážne kreslá. U týchto výrobkov máte k dispozícii rôzne množstvo funkcií, s ich počtom rastie priamo úmerne aj obstarávacia cena kresla. Čím viac funkcií kreslo má, tým väčší je aj jeho rozmer. Z masážneho kresla si ujasnite, aké funkcie naozaj využijete.
 • Detské kreslo – svoje kresielka majú aj najmenšie. Naozaj malým deťom budete môcť kúpiť molitanové kresielko, starším deťom potom menší variant závesného alebo hojdacieho kresla.

Nosnosť

Je úplne zásadný parameter, ktorý určuje, kto bude môcť kreslo používať. Vo väčšine prípadov majú kreslá nosnosť okolo 100 kg, mohutnejšie kreslá majú nosnosť viac ako 150 kg. V prípade závesných kresiel je nosnosť v rozmedzí 90 – 130 kg. V prípade detských kresiel je nosnosť pochopiteľne nižšia.

 • Hmotnosť – v súvislosti s nosnosťou možno spomenúť aj hmotnosť. Menej robustné kreslá môžu vážiť okolo 10 kg, robustnejšie kreslá majú hmotnosť v rozmedzí 150 – 30 kg. Masážne kreslá však môžu vážiť aj viac ako 50 kg, tie najmohutnejšie majú hmotnosť od 70 – 100 kg.

Materiál

V súvislosti s materiálom sa budete zaujímať o konštrukciu aj poťah.

Konštrukcia

Vo väčšine prípadov je konštrukcia vyrobená z dreva alebo kovu. Medzi dreviny, ktoré sa na výrobu kresiel používajú, patria borovice, smrek, buk, dub, akácie a iné. Medzi menej odolné materiály patrí drevotrieska alebo preglejka. Pri týchto materiáloch musíte počítať s nižšou nosnosťou.

Poťah

Tiež na výrobu poťahu sa používajú rôzne materiály. Poťah ovplyvňuje obstarávaciu cenu a má vplyv aj na údržbu.

 • Koža – drahý a luxusný materiál, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou, jedná sa o hypoalergénny materiál. Koža má však špecifické požiadavky na údržbu, odporúča sa ju aspoň 2x ročne impregnovať. Kožené kreslo by nemalo stáť na priamom slnku ani v blízkosti kúrenia. Vplyvom tepla totiž môže praskať.
 • Eko koža – lacnejšia alternatíva kože, ktorá nedisponuje takou životnosťou. Tomuto materiálu nevadí slnečné lúče ani teplo z kúrenia. Údržba je opäť jednoduchá.
 • Koženka – je lacná, ale nijak odolná. Koženka je materiál, u ktorého sú bežné rôzne prasklinky, nesvedčí ju ani pot.
 • Textil – používajú sa rôzne materiály, napríklad mikrovlákno, carabu, alcantara, bavlna, mikroplyš. Pri textile sa zamerajte na odolnosť voči oderu, odolnosť je označená názvom Martindale. Čím je hodnota Martindale vyššia, tým je materiál odolnejší.

Polstrovanie

Medzi najobľúbenejšie polstrovanie patrí PUR pena. Tento materiál je veľmi kvalitný, pohodlný a cenovo dostupný. Nekvalitné kreslá môžu mať polstrovanie z molitanu alebo textilnej drviny. Týmto materiálom sa radšej vyhnite. Molitan je materiál, ktorý sa veľmi rýchlo presedí a podobné vlastnosti môžete očakávať aj od textilnej drviny.

Značka

Dnešný trh ponúka veľké množstvo výrobkov, a nie inak je tomu aj v prípade kresiel. Krásne kreslá ponúkajú Halmar, Materasso Slovakia, Autronic, Signal alebo Kondela . Výrobcov je však pochopiteľne oveľa viac.

Cena

Kreslo môžete kúpiť za 80 – 1960 eur. Medzi lacné patria jednoduché hojdacie alebo závesné kreslá. Najdrahšie sú potom masážne kreslá, ich cena môže byť vyššia ako 1960 eur. Ak nemáte na kreslo žiadne prehnané nároky, vystačíte si s výrobkami, ktorých cena je v rozmedzí 200 – 400 eur.

Porovnať ceny kresiel

Otázky a odpovede

Aký textilný poťah patrí k najlepším?

Vyzdvihujú sa najmä prednosti mikrovlákna. Medzi prednosti mikrovlákna patrí priedušnosť, hypoalergénne vlastnosti, pomerne jednoduchá údržba. Samotný materiál je veľmi jemný a príjemný na dotyk.

Akým spôsobom uchytiť závesné kreslo?

Závesné kreslo môžete zavesiť na trám, alebo do stropu. Vždy však musí ísť o naozaj pevný kotviaci bod. Pokiaľ vás kúpa závesného kresla láka a nemáte žiadnu možnosť, kam kreslo zavesiť, môžete zakúpiť závesné kreslo s konštrukciou, alebo konštrukciu prikúpiť dodatočne.

Aké funkcie môžu mať kreslá?

Väčšina kresiel je považovaná za relaxačnú, najčastejšia funkcia je teda relaxačná. Obľúbenou funkciou je hojdanie alebo pohupovanie. Na tento účel slúži hojdacie kreslo. Ušiak môže ponúknuť aj otočnú funkciu, kreslo budete môcť natáčať rovnako ako kancelársku stoličku.

Do menších bytov môžete kúpiť rozkladacie kreslo, ktoré využijete aj pri občasnom prespávaní, polohovateľné kreslá môžete nastaviť do niekoľkých polôh. Najviac funkcií využijete pri masážnych kreslách. K dispozícii máte niekoľko rôznych masáží, stuhnuté svaly môžete tiež prehriať.

Záver

Každé kreslo je iné a nemusí všetkým úplne vyhovovať. Pred nákupom by ste mali kreslo vyskúšať. Vstávanie aj sadanie do kresla musí byť pohodlné, vyhovovať by vám mala jeho veľkosť a na vlastné oči uvidíte farbu a ohmatáte materiál.

Za najuniverzálnejšie je považované kreslo ušiak, ktoré zapadne do akéhokoľvek interiéru. Kreslo by ste mali vyberať aj s ohľadom na údržbu. Odolné a ľahko čistiteľné materiály ocenia najmä rodičia detí alebo majitelia chlpatých maznáčikov. Veľmi dôležitým parametrom je nosnosť, väčšina kresiel máva nosnosť od 100 – 130 kg.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo