Závesné kreslá

Závesné kreslá sú veľmi obľúbeným miestom na leňošenie. Častejšie bývajú vidieť na záhrade alebo na terase, ale závesné kreslo môžete umiestniť aj do interiéru. Do závesného kresla môžu zasadnúť dospelí aj deti, pre tie najmenšie sa vyrábajú špeciálne jednoduché kreslá.

Závesné hojdacie kreslá budete vyberať najmä podľa toho, akým spôsobom ich budete chcieť zavesiť. Na zavesenie môžete využiť trámy alebo kúpiť aj kreslo, ktorého súčasťou je aj robustný stojan. Okrem spôsobu zavesenia sa zamerajte na výrobný materiál, a to najmä v prípade, keď bude kreslo zavesené na záhrade. Veľmi dôležitá je aj nosnosť, pri ktorej je vhodné počítať aj s určitou rezervou. Až potom, čo zvážite všetky zásadné parametre, sa budete môcť zamerať na cenu a vzhľad.

Porovnať ceny kresiel

Typy

Závesné kreslá je možné rozdeliť do dvoch typov podľa toho, kde ich budete používať. Z odolnejších materiálov by mali byť vyrobené kreslá, ktoré budete používať vonku, menej náročné sú kreslá interiérové.

Na záhradu

U kresiel na záhradu sa viac zamerajte na kvalitu materiálu. Dvojnásobne to platí pri kresle, ktoré nebude ukryté pred poveternostnými vplyvmi. Tu by ste mali uvažovať skôr o kovovej robustnej konštrukcii, ktorá nevadí dážď ani silný vietor. Pod strechou potom môžete používať aj ratanové alebo drevené. Vonkajšie kreslá bývajú priestranné a pohodlné, pretože na záhrade nebude toľko obmedzení priestorom.

Do bytu

Do bytu sa skôr kupujú menšie textilné kreslá, ktoré sú určené deťom i dospelým. Do veľkých miestností však môžete pochopiteľne zaobstarať aj veľké záhradné kreslo.

Veľkosť

Závesné kreslá sú dostatočne priestranné, aby poskytli pohodlie aj robustnejším postavám, veľké množstvo výrobkov je naopak určené výhradne deťom. Najväčšie kreslá môžu využívať aj 2 osoby. Pri kresle sa nikdy nezameriavajte len na veľkosť, veľmi dôležitá je aj nosnosť.

Nosnosť

Pri veľkých kreslách sa nosnosť pohybuje okolo 100 kg. Štandardne to býva rozmedzie 90 – 130 kg. Robustné kreslá majú nosnosť aj 150 kg. Menšie kreslá majú nosnosť od 80 – 90 kg. U kresiel sa odporúča počítať s určitou rezervou, ktorá by mala byť ideálne okolo 20 kg.

Uchytenie

Spôsob uchytenia je pri výbere kresla úplne zásadný. Tí, ktorí nemajú možnosť kreslo zavesiť na nejakú konštrukciu, budete musieť zvoliť kreslo so stojanom.

Kreslo na kotviaci bod

Kreslo je možné zavesiť na trám, vetvu stromu alebo na akýkoľvek iný vhodný a veľmi stabilný kotviaci bod. Textilné kreslá je možné zavesiť aj pomocou chemickej kotvy alebo hmoždinky. Vždy sa však ujasnite, že vami vybraný kotviaci bod je skutočne stabilný.

So stojanom

Kreslá, ktorých súčasťou je stojan sú drahšie, istotu však máte v ich stabilite a budete ich môcť podľa potrieb premiestňovať. Nevýhodou je aj vyššia hmotnosť. Kreslá so stojanom je možné zaobstarať aj deťom. Stojan by mal vždy stáť na rovnom a pevnom mieste, aby bolo posedenie v kresle skutočne bezpečné.

Materiál

Závesné kreslá sa vyrábajú v kombinácii rôznych materiálov. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené kreslá z ratanovým výpletom alebo kreslá textilné. Výber na trhu je veľký a vybrať tak budete môcť kreslo podľa svojho vkusu aj možností.

Medzi najobľúbenejšie v súčasnej dobe patria:

Látkové kreslá

Na ich výrobu sa používajú prírodné aj umelé materiály. Medzi obľúbený prírodný materiál patrí bezpochyby bavlna, ktorá je príjemná na dotyk ale náročnejšia na údržbu. Pri syntetických materiáloch je to presne naopak, na dotyk kresla toľko príjemné nie sú, ale ich údržba je jednoduchá.

Ratanové kreslá

Tento materiál je obľúbený u vonkajších aj vnútorných kresiel. Ratan je veľmi odolný materiál, ktorému nevadí ani náročnejšie poveternostné podmienky. Jeho prednosťou je aj nižšia hmotnosť, kreslo budete môcť ľahšie presúvať.

U závesných kresiel sa zaujímajte o výrobný materiál konštrukcie, odpočívacie plochy aj polstrovanie.

Konštrukcia

Táto časť býva kovová aj drevená. Oba materiály sú veľmi kvalitné, drevené kreslá by však nemali zbytočne zostávať vo vlhku. Medzi odolnejšie dreviny sa radí buk, dub a obľúbené sú aj ratanové kreslá. Kovová konštrukcia zvládne akékoľvek počasie a nevyžaduje žiadnu údržbu.

Sedacia časť

Plocha určená na sedenie tvorí veľmi často ratanový výplet alebo odolná textília. Menej kvalitné kreslá majú sedaciu časť plastovú.

Polstrovanie

Polstrovanie vyberajte opäť s ohľadom na to, či budete kreslo používať v interiéri alebo exteriéri. Polstrovanie sa vyrába zo syntetických aj prírodných materiálov.

Typickým syntetickým materiálom je polyester, ktorého najväčšou prednosťou je jednoduchá údržba a vyššia odolnosť. Prírodným materiálom dominuje bavlna alebo bio-bavlna. Oba materiály sú veľmi príjemné na dotyk. Prírodné materiály sa odporúčajú používať predovšetkým pri interiérových kreslách.

Značka

Výrobcov týchto kresiel je veľké množstvo. Známy výrobca je známkou kvality aj bezpečia. Medzi tie obľúbené patria kreslá značky La Siesta, Sportago, Sedco a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie sú kreslá látkové. Tá je možné kúpiť za menej ako 40 eur. Zastúpené sú kreslá s výpletom aj kvalitným polstrovaním. Od 80 eur je možné kúpiť textilné kreslá so stojanom a stále môžete vyberať medzi textilnými a výpletovými kreslami. Cena ratanových kresiel so stojanom začína na cca 160 eur. Naozaj luxusné kreslá môžu stáť aj 400 eur, ešte drahšie sú potom kreslá pre dvoch.

Porovnať ceny kresiel

Údržba

Závesné kreslo vyžaduje pravidelnú údržbu. Do kresla budete často usadiť s niečím dobrým na jedenie alebo pitie a nevyhnete sa možnému zašpineniu. Dvojnásobne to platí u kresiel určeným deťom.

Najväčšiu starostlivosť vyžaduje polstrovanie alebo textilné kreslá. Ideálne je, ak budete môcť textíliu z konštrukcie zložiť a vyprať v práčke. Samotnú konštrukciu budete iba čistiť za pomoci vlhkej handričky. Drevenú konštrukciu je nutné pravidelne ošetrovať ochrannými nátermi. Prípadnú koróziu, ktorá sa môže objaviť na kovovej konštrukcii, odstránite pomocou bežne dostupných prípravkov.

Otázky a odpovede

Na čo sa zamerať pri polstrovaní?

Väčší užívateľský komfort budete mať u kresiel, ktoré majú polstrovanie pripevnené pomocou suchých zipsov, povrázkov alebo rôznych spôn. Skontrolujte si aj výšku použitých polstrov. Hoci vyššie polstre sú drahšie, sú aj oveľa pohodlnejšie. Polstre používané na vonkajších kresiel by mali byť vyrobené z nepremokavého materiálu.

Aké farby patria k najobľúbenejším?

Závesné kreslá sú k dostaniu v mnohých farebných kombináciách. Medzi najobľúbenejšie farby patrí dlhodobo čierna, šedá alebo hnedá farba. Veľmi obľúbené sú však aj kreslá v prírodných farbách. Väčší výber ponúka farba vankúšov. Obľúbené sú krémové, čierne, šedé alebo zelené.

Aké doplnky je možné prikúpiť?

Doplnkov, ktoré môžete ku kreslu zaobstarať je veľké množstvo. Najčastejšie sa zaobstaráva náhradné polstrovanie. Kúpiť budete môcť aj stojan, ktorý môžete použiť pri vnútorných aj vonkajších kresiel. Medzi ďalšie doplnky patrí slnečník alebo strieška, ktorá vás ochráni pred slnkom.

Pred dotieravým hmyzom vás ochráni moskytiéra, nohy môžete podložiť podnožkou. Praktické môže byť aj závesné vrecko alebo malý odkladací stolík. Pred dažďom vaše kreslo spoľahlivo ochráni nepremokavý obal.

Záver

Závesné kreslá sú veľmi obľúbené najmä vďaka pohodliu, ktoré vám poskytne. Hojdanie v kresle upokojí aj uvoľní malých aj veľkých užívateľov. Kúpiť môžete jednoduché textilné kreslá, alebo môžete zvoliť luxusnú ratanovú podobu. Tieto kreslá vás nadchnú svojim krásnym vzhľadom a oceníte ich na akejkoľvek terase alebo záhrade.


Zdroj: www.zanada.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo