Rybárske kreslá

Rybárčenie je činnosť, ktorá sa nezaobíde bez dlhého, mnohokrát aj niekoľkohodinového čakania na úlovok. Pri dlhom čakaní môžete sedieť na rybárskej stoličke, pohodlne sa uvelebiť na rybárskom kresle alebo poležať na pohodlnom ležadle. Príslušenstvo pre rybárov má mnoho podôb, výber na trhu je veľký a mnohokrát sa nebudete môcť rozhodnúť, ktorý variant je pre vás tou pravou. Najlacnejšie budete môcť zakúpiť malé stoličky, ktoré však pravdepodobne nesplnia väčšie nároky pravidelným rybárom.

Pri výbere vhodného sedátka teda najskôr zvážte, ako často budete kreslo využívať. Či ho budete musieť dlhší čas nosiť av akom ročnom období na ryby vyrážate. Práve podľa týchto parametrov vyberie vhodnú podobu, hmotnosť a materiál. Myslieť by ste mali aj na svoje pohodlie a bezpečie. Ďalším dôležitým parametrom, ku ktorému by ste nemali zabudnúť prihliadnuť je aj nosnosť, možnosť polohovania, stabilita alebo nadštandardné doplnky.

Porovnať ceny kresiel

Typy

Rybárske kreslá sú obľúbený a pohodlný variant, avšak nie je tým jediným typom posedenia, ktoré je na trhu v predaji. Tí, ktorí sa venujú lovu rýb skôr výnimočne, môžu sedieť na menej pohodlnej stoličke. A rybári, ktorí sa rybárčeniu venujú skutočne intenzívne, môžu zase preferovať nákup rybárskeho lehátka.

Stolička

Rybárska stolička má veľmi jednoduchú konštrukciu, je mimoriadne skladná a ľahká. Stoličku môžete behom chvíľky zložiť a rozložiť a neprenesie sa ani počas dlhej pešej túry k vyvolenej vodnej ploche. Pohodlie, ktoré vám stolička prinesie, však nie je nijako veľké. Vzhľadom na absenciu chrbtovej a ručnej opierky nebude dlhodobé používanie stoličky príliš komfortné. Výhodou je však aj veľmi nízka obstarávacia cena.

Kreslo

V súčasnej dobe sa jedná o najobľúbenejší variant, zastúpenie na trhu je veľké a vyberať môžete kreslá v rôznych cenových reláciách. Čím viac budete ochotní do kresla investovať, tým viac pohodlia si budete môcť dopriať. Kreslá majú oveľa odolnejšiu a pevnejšiu konštrukciu, počítať tak musíte s jeho vyššou hmotnosťou. Pokiaľ k vodnej ploche pôjdete dlhšiu dobu, bude jeho prenášanie oveľa zložitejšie, obzvlášť v prípade, keď budete musieť niesť aj ďalšiu výbavu. Mnohé rybárske kreslá je možné výškovo nastavovať alebo rôzne polohovať.

Lehátko

Lehátko sa oplatí iba tým, ktorí v prírode trávia nielen dni, ale aj noci. Lehátko je veľmi stabilné, konštrukciu dopĺňa 6 – 8 nôh. O pohodlné spanie sa postará robustné polstrovanie. Lehátko však často neslúži iba na ležanie, väčšina výrobkov ponúka možnosť polohovania a používať ich tak môžete aj ako pohodlné kreslo. Nevýhodou lehátka je vysoká hmotnosť a obstarávacia cena.

Konštrukcia

Kostra rybárskeho kresla je vyrobená z kovu, vyberať môžete medzi oceľou alebo hliníkom. Oba materiály sú kvalitné a ponúkajú dlhú životnosť. U oceľových kresiel potom môžete počítať s vyššou nosnosťou, hliníková zase ponúka nižšiu hmotnosť as ňou spojenú jednoduchšiu manipuláciu.

Ďalej si môžete vybrať medzi kreslami s pevnou alebo polohovateľnou konštrukciou:

  • Pevná konštrukcia – je bežná pri lacných kreslách. Tieto kreslá budú vyhovovať skôr menej aktívnym rybárom alebo tým, ktorí nechcú do kresla príliš investovať.
  • Polohovateľná konštrukcia – obľúbenejší variant, ktorý ponúka využívať 2 – 3 polohy. Vďaka možnosti polohovania je kreslo oveľa pohodlnejšie a poslúžiť môže aj na núdzové prespanie.

Stabilita

Rybárske kreslá budú často stáť na nerovnom a nie príliš stabilnom podklade. Preto sa zamerajte aj na to, či konštrukcia kresla umožňuje výškovo nastaviť nohy. Tie by malo byť následne možné na pevno zaaretovať. Pozornosť venujte aj šírke a tvaru zakončenia. Kreslo musí byť možné postaviť aj do piesku alebo mäkkej hliny.

Materiál

Ďalšie, čomu by ste mali venovať pozornosť je materiál látky alebo polstrovanie. Najlacnejšie kreslá disponujú textilným poťahom. Drahé kreslá majú širšie a mnohokrát aj zateplené polstrovanie. Na výrobu poťahov sa používajú rôzne materiály, každý z nich je v niečom výnimočný. Všetky materiály by však mali byť predovšetkým vodeodolné a ľahko umývateľné. Výplň poťahov bude u lacných kresiel pravdepodobne molitanová, kreslá strednej a vyššej cenovej kategórie sú plnené PUR pamäťovou penou. Výhodou peny je dlhodobá tvarová stálosť a dlhšia životnosť.

  • Fleece – fleecový poťah ponúka dobrú izoláciu. Kreslo tak budete môcť využívať aj pri chladnejších jarných alebo jesenných dňoch. Nevýhodu fleecu je menšia odolnosť. Polstrovanie z fleecu nebude pohodlné pri letnom rybárčení.
  • Nylon – pevný a veľmi odolný materiál. Jeho výhodou je ľahká údržba a čiastočná vodoodpudivosť. Nylon sa veľmi často kombinuje s fleecom.
  • Neoprén – používa sa na výrobu drahších kresiel. Neoprén vás zahreje, poskytne vám veľké pohodlie a je dostatočne odolný. Neoprenové polstrovanie je vhodné najmä pri letnom rybolove. Pri sedení sa nebude potiť a posedenie bude pohodlné aj za letných horúčav.

Hmotnosť

Ak budete musieť kreslá prenášať, zaujímajte sa aj o ich hmotnosť. Ľahšie sú menej robustné hliníkové sedačky, ktoré však majú nižšiu nosnosť. Tieto kreslá je možné pomerne ľahko prevážať na bicykli, vo vlaku alebo nosiť v ruke. Za ľahké je možné považovať kreslá s hmotnosťou do cca 5 kg. Hmotnosť rybárskych stoličiek je iba 1,5 – 2 kg. Robustnejšie oceľové konštrukcie majú veľkú stabilitu a nosnosť, avšak sú vhodné skôr pre tých, ktorí k vode dôjdu autom. Tieto kreslá majú hmotnosť viac ako 5 kg, ešte ťažšie sú potom lehátka. Tu sa hmotnosť pohybuje najčastejšie od 10 kg viac.

Možnosti

Ako už bolo povedané, mnohé rybárske kreslá ponúkajú možnosť polohovania. Okrem nej však oceníte aj ďalšie praktické doplnky, napríklad pohodlné podrúčky. Mnoho kresiel umožňuje podrúčky odnímať a ku kreslu namiesto nich pripevniť držiak na prút, pitie alebo odkladaciu plochu.

Ku kreslu je možné kúpiť aj príslušenstvo v podobe obalu, v ktorom môžete kreslo prenášať a uskladňovať. Praktický je aj nepremokavý prehoz alebo rôzne úložné systémy.

Značka

Pri výbere kresla je vhodné prihliadnuť aj k samotnému výrobcovi. Obľúbené a kvalitné sú kreslá značky Delphin, JRC, Zfish, Fox, Anaconda, Sonik alebo. Títo výrobcovia ponúkajú kvalitné kreslá, avšak kúpiť môžete kreslo, ktoré vám nemusí vyhovovať šírkou sedacej plochy prípadne výškou chrbtovej opierky. Preto je vhodné kreslo nekupovať prostredníctvom internetových obchodov, ale radšej zájsť do špecializovanej predajne, kde budete môcť jednotlivé modely vyskúšať a zvoliť to, ktoré splnia všetky vaše nároky a očakávania.

Cena

Rybárske kreslá sa predávajú v rôznych cenových kategóriách. Je teda vhodné mať aspoň nejakú predstavu o rozpočte.

Najlacnejšie kreslá možno zaobstarať do 20 eur. U týchto kresiel môžete využívať iba jednoduchú textilnú výplne, ktoré neposkytnú veľa pohodlia. Konštrukcia je v drvivej väčšine pevná a vyrobená z menej odolného hliníka. K dispozícii však máte opierky rúk a držiak na pitie.

Pre častejší pobyt pri vode sa oplatí investovať do kresiel s cenou do 80 eur. Tu už máte k dispozícii polohovateľné a polstrované kreslá, ktoré sú pohodlné. Kreslá majú nastaviteľné nôžky s väčšou stojnou plochou, postaviť ich tak môžete aj na nestabilný podklad.

Pre skutočných nadšencov sú dostupné kreslá s cenou vyššou ako 200 eur. Vyrobené sú z vysoko kvalitných materiálov, umožnujú mnohé nastavenia a pýšia sa robustným polstrovaním.

Porovnať ceny kresiel

Otázky a odpovede

Na čo sa pri výbere kresla ďalej zamerať?

Všímajte si mechanizmu, ktorý umožňuje kreslo zložiť a rozložiť. Výrobcovia majú rôzne spôsoby a nie každý z nich vám môže vyhovovať. Manipuláciu s kreslom by ste si mali ideálne vyskúšať ešte pred nákupom. Vždy preferujte plynulý mechanizmus, ktorý nevyžaduje použiť hrubú silu.

Kde všade sa dá rybárske kreslo použiť?

Rybárske kreslo je možné považovať za multifunkčné. Svoje uplatnenie nájde na záhrade, vziať ho môžete na dovolenku, hodiť sa bude pri stanovaní. Tieto kreslá je možné jednoducho používať pri akejkoľvek vonkajšej aktivite.

Vyžaduje kreslo nejakú špeciálnu údržbu?

Konštrukcia kresiel je kovová av prípade oceľových kresiel by mala byť opatrená povrchovou úpravou, ktorá zabráni ich hrdzaveniu. O kreslo sa tak nemusíte nijako zvlášť starať. Napriek tomu je vhodné prečítať manuál výrobcu. Tu by malo byť vždy uvedené, či je nutné kreslo nejakým spôsobom udržiavať. Dočítate sa aj, akým spôsobom sa treba starať o poťah.

Záver

Pred výberom kresla si najskôr položte otázku, ako často a na akom mieste budete kreslo používať. Podľa toho správne vyberiete typ a výrobný materiál. Na odľahlejších vodných plochách, kam sa budete musieť vypraviť pešo, poslúži skôr ľahké a menej robustné kreslo. Tí, ktorí auto iba vynesú z auta a postavia k vode, si môžu užiť väčšiu mieru pohodlia v robustnejšom a viac polstrovanom kresle. Každému sa potom oplatí možnosť kreslo polohovať a prispôsobiť kvalite terénu.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo