Masážne kreslá

Masážne kreslá v rôznej podobe sú častou výbavou drahších hotelov, kúpeľov, ale aj ďalších komerčných priestorov. Kreslá vám poskytnú za menší finančný obnos niekoľkominútovú masáž. Vlastniť masážne kreslo aj doma nie je nič neobvyklé, tieto výrobky sú bežne k dostaniu v mnohých podobách a líšia sa veľkosťou, výrobnými materiálmi, ale predovšetkým množstvom funkcií a rôznymi podobami masáží.

Masáž, ktorú vám kreslo poskytne, vás zbaví bolesti chrbta, to však nie je to jediné, čo môže kreslo ponúknuť. V závislosti na obstarávacej cene vás bude doslova rozmaznávať v pokoji a pohodlí domova. Pomocou rôznych masáží sa zlepší krvný obeh, odbúrate svalové napätie. Užiť si môžete bodovú masáž aj rôzne masážne techniky.

Určitou nevýhodou masážnych kresiel je ich vyššia obstarávacia cena, preto by ste sa mali ešte pred výberom informovať o všetkom, čo vám môžu kreslá poskytnúť. Okrem funkcií je však dôležitý aj výrobný materiál, ktorý má vplyv nielen na životnosť, ale aj komfort a líši sa pochopiteľne aj údržbou.

Zanedbateľná nie je ani veľkosť, niektoré kreslá sú naozaj robustné a ťažko ich umiestnite do menších priestorov. Avšak aj majitelia menších bytov majú z čoho vyberať. Dôležitý je aj výrobca, ktorý vám môže poskytnúť niekoľkoročnú záruku, aj umožniť pozáručný servis.

Porovnať ceny kresiel

Typy

Masážne kreslá majú mnoho podôb a z hľadiska využitia sa delia na 3 rôzne typy. Prvú skupinu tvoria bežné domáce kreslá, známe sú predovšetkým komerčné kreslá, a predovšetkým v kozmetických salónoch vás môže rozmaznávať SPA masážne kreslo.

Do domácnosti

Do domácnosti môžete zaobstarať jednoduchšie kreslá, ktoré svojim vzhľadom a veľkosťou pripomínajú bežné kreslo. Tieto kreslá majú sympatickú obstarávaciu cenu, avšak vystačiť si musíte s menším množstvom funkcií a ponúknu cca 8 masážnych programov.

Aj v tejto kategórii sú však v predaji kreslá s diaľkovým ovládaním a využiť môžete aj polohovanie nôh. Náročnejší užívatelia si môžu kúpiť luxusné masážne kreslá, pri ktorých využijete aj masáž nôh alebo lymfatickú masáž.

Komerčné využitie

Komerčné kreslá väčšinou vyzerajú na prvý pohľad luxusne, avšak poskytnú vám iba základný typ masáže. U týchto kresiel je najdôležitejšia dlhá životnosť a zvládnuť musí náročnú prevádzku. Preto neobsahujú časti, ktoré by bolo možné poškodiť alebo demontovať. Masáž nôh ani rúk si v tomto prípade neužijete.

SPA kreslá

SPA kreslá je možné využiť v kozmetických salónoch. Líšia sa predovšetkým tvarom a veľkosťou, sú robustné a doplnené o vaňu, ktorá sa využíva pri pedikúre a masáži chodidiel.

Tieto výrobky sú určené výhradne do kozmetických salónov. Na rozdiel od iných typov ponúka aj vodnú masáž nôh. Tieto kreslá je teda nutné doplniť o prívod aj odtok vody.

Ovládanie

Kreslá sa bežne ovládajú pomocou ovládačov. Tie majú drôtovú oblohu bezdrôtovú podobu. Drôtové ovládače sú bežné u lacnejších kresiel, bezdrôtové ovládanie je potom súčasťou drahších kresiel.

Tieto kreslá vám samozrejme ponúknu aj niečo navyše. Niektoré môžete ovládať aj pomocou aplikácie v mobilnom telefóne alebo tablete. Súčasťou kresiel vyšších trieť sú aj praktické LED displeje.

Displej vám umožní sledovať priebeh masáže, zvoliť si môžete z rôznych nastavených programov alebo masáž prispôsobiť vlastným potrebám. Okrem toho si môžete zvoliť rýchlosť aj intenzitu. Tieto možnosti však ponúkajú aj kreslá bez displeja.

V súvislosti s ovládaním môžete v niektorých prípadoch využiť aj pamäť počítača. Zvoliť si tak môžete masáž podľa svojich predstáv a program uložiť do pamäte. Potom už nebudete nič zdĺhavo nastavovať a postačí vám stlačiť jediné tlačidlo.

Materiál

Masážne kreslá sú vyrobené z rôzne odolných materiálov, tie sa líšia aj spôsobom čistenia. Výrobným materiálom čalúnenie je najčastejšie mikrovlákno, syntetická a pravá koža.

Mikrovlákno

Tento materiál býva v kombinácii s lacnejšími kreslami. Mikrovlákno nepôsobí nijako luxusným dojmom, oceníte u neho však ľahkú údržbu.

Syntetická koža

Ide pravdepodobne o najlepšiu voľbu. Okrem dobrej odolnosti, ktorá prekoná aj pravú kožu, u nej oceníte jednoduchú údržbu a dostupnú cenu. Syntetická koža je na prvý pohľad na nerozoznanie od pravej kože a sú z nej vyrobené aj mnohé drahšie kreslá.

Pravá koža

Pravou kožou sú potiahnuté najluxusnejšie kreslá. Tento materiál však nie je úplne ideálny, kožu je možné pravidelným používaním pomerne ľahko odrieť. A jednoduchá nie je v tomto prípade ani údržba.

Typy masáží

Súčasťou masážnych kresiel je niekoľko masážnych programov. Aj tie najlacnejšie kreslá by mali poskytnúť cca 8 programov určených na masáž chrbta, bedrovej oblasti a stehien. Kreslá strednej triedy vám už poskytnú masáž celého tela. Užiť si môžete relaxačnú, hĺbkovú, vibračnú, Shiatsu aj vzduchovú masáž. Jednotlivé masáže sa vykonáva hnetením, plácaním alebo valcovaním.

U stredných a drahších kresiel môžete využiť:

 • Vzduchová masáž – veľmi obľúbená je vzduchová masáž, ktorá sa vykonáva pomocou airbagov. Oproti valčekom sa jedná o jemnejšiu masáž. V závislosti od ceny potom môžete vyberať z niekoľkých typov týchto masáží.
 • 2D masáž – lacnejšie kreslá ponúknu spravidla 2D masáž. Tá sa vykonáva pomocou pohybujúcich sa masážnych lavíc. Hlavice v tomto prípade vykonávajú pohyb iba do strán a dole/hore.
 • 3D masáž – vylepšená verzia masáže vám poskytne okrem už spomínaných pohybov aj pohyb tzv. z kresla a do kresla. Táto masáž je už intenzívnejšia a hlbšia. Kreslá spravidla umožňujú nastavovať intenzitu masáže a na svoje si prídu všetci.
 • 4D masáž – je tým najlepším, čo vám môže kreslo ponúknuť. Dostupná je iba u niekoľkých luxusných kresiel a vďaka unikátnej technológii je možné dokonale premasírovať celé telo vo všetkých uhloch a polohách.
 • Naťahovacia masáž – aj táto masáž je typická pre drahšie kreslá. Kreslo je vybavené thajskou technikou, pomocou ktorej pretiahne všetky svaly. Vďaka tomu vás dokonale uvoľní a zmierni únavu.
 • Masáž akupunktúrnych bodov – využíva poznatky čínskej medicíny. Pomocou masáže sú uvoľnené akupunktúrne body, telo sa dostane do rovnováhy, čím môžete predísť možným zdravotným problémom.

Vybavenie

Masážne kreslo by malo byť predovšetkým pohodlné, túto funkciu vám zaistia kvalitné opierky. Už aj tie najlacnejšie kreslá by mali disponovať pohodlným sedákom, chrbtovou opierkou a chýbať by nemali ani opierky rúk.

Drahšie kreslá sú doplnené aj o nožnú opierku, ktorá už poskytuje masáž lýtok. Drahšie kreslá majú opierky aj na chodidlá a užiť si môžete aj ich masáž. Niektoré kreslá ponúkajú aj možnosť niektoré opierky predĺžiť.

Funkcia

Množstvo a typ funkcií je zásadným parametrom výberu. Čo sa týka jednotlivých funkcií, majú masážne kreslá rozhodne čo ponúknuť. S množstvom funkcií rastie aj cena kresla, preto zvážte, čo využijete a čo je už pre vás zbytočné. Na druhú stranu by bola škoda sa o niektoré funkcie na úkor ceny ochudobniť.

 • Intenzita – aj tie lacnejšie kreslá by vám mali umožniť zvoliť intenzitu jednotlivých masáží. Okrem intenzity si môžete zvoliť aj dĺžku programov.
 • Polohovanie – pomerne častá je aj funkcia polohovania, ktorú umožňujú aj lacnejšie kreslá.
 • Vibrácie – vďaka vibráciám si užijete skutočne jemnú masáž povrchových svalov. Pomocou vibrácií je možné stimulovať krvný obeh.
 • Zero Gravity – alebo aj stav beztiaže simuluje polohu astronautov. Vďaka dokonale rozloženej telesnej hmotnosti znížite tlak na srdce a naopak zvýšite kapacitu pľúc. Táto poloha je vodná aj pre tých, ktorí trpia na opuchy končatín.
 • Vyhrievanie – vyhrievanie je umiestnené v oblasti chrbta alebo nôh. Niektoré kreslá ponúkajú iba vyhrievanie chrbtovej oblasti, iné potom obe varianty. Úlohou vyhrievania je uvoľnenie stuhnutého svalstva a to pomocou teploty 40 – 50 °C.
 • Meranie postavy – veľmi praktická funkcia, ktorá sa postará o dokonalú masáž osôb s rôznym typom postavy. Kreslo je schopné rozpoznať vašu výšku a tej potom masáž prispôsobí.
 • Magnetoterapia – vykonáva sa pomocou rôzneho počtu magnetov, jej úlohou je urýchľovať hojenie a zamedziť vzniku opuchov a zápalov.
 • Hudba – aby bola masáž naozaj príjemná, môžete počas nej relaxovať pri hudbe.

Značka

Výrobca je v prípade kresla veľmi dôležitý. Obstaranie tohto výrobku nie je nijako lacnou záležitosťou a práve kvalitný výrobca je tým, kto vám zaručí kvalitné spracovanie a potrebný servis, ktorý vyžadujú spravidla motory alebo elektronika.

V ponuke sú kreslá s rôznym počtom motorov, to či je lepšie kúpiť kreslo s menším alebo väčším počtom motorov nemá jednoznačnú odpoveď. Stretnúť sa môžete s názorom, že väčší počet motorov má vplyv na dlhšiu životnosť.

Druhý tábor však poukazuje na skutočnosť, že čím viac je motorov, tým je aj viac možností rôznych porúch. Medzi jedny z najlepších výrobcov patrí MADdiamond, vidaXL, inSPORTline, IDEA, Halmar a ďalšie.

Cena

Cena kresiel začína na viac ako 200 eur a končiť môže ďaleko za hranicou 1 960 eur. Všetko záleží na tom, čo od kresla očakávate. Najlacnejšie kreslá do cca 590 eur vám ponúknu niekoľko masážnych programov a spravidla 2 rýchlosti.

Kreslá do 1960 eur patria medzi najpredávanejšie. Veľmi kvalitná je už cenová kategória cca 980 eur, ktorá ponúka nožnú opierku a väčší počet funkcií. Najluxusnejšie domáce kreslá vás budú rozmaznávať po všetkých smeroch. Za tento luxus však zaplatíte viac ako 1 960 eur.

Porovnať ceny kresiel

Otázky a odpovede

Ako je masážne kreslo náročné na priestor?

Informácie o rozmeroch sú uvedené pri každom výrobku. Najlacnejšie kreslá je možné prirovnať ku klasickému kreslu, ktoré sa kupuje do obývacích miestností. Umiestniť ich môžete hneď pred stenu. Drahšie kreslá sú však polohovateľné a to ako v chrbtovej, tak aj prednej oblasti.

V tomto prípade tak budete musieť počítať s väčším priestorom, ktoré kreslo na správne používanie vyžaduje. U mnohých kresiel však využijete funkciu Save Place, vďaka nej je možné aj toto polohovateľné kreslo umiestniť cca 10 cm od steny, pretože pri polohovaní sa kreslo posunie dopredu. Masážne kreslá, ktoré túto funkciu nemajú, je však nutné umiestniť až 1 meter pred stenu, pretože sa polohujú smerom dozadu.

Čo je liek ZERO GRAVITY?

Funkcia ZERO GRAVITY je súčasťou drahších polohovateľných kresiel a umožňuje polohovanie celého tela. Polohovateľná je teda chrbtová opierka, opierka nôh, ale aj samotný sedák. Vďaka tejto polohe dôjde k ideálnemu rozloženiu váhy a vy si tak môžete využiť tie najlepšie podmienky na regeneráciu a odpočinok.

Je možné dopriať si lymfatickú masáž rúk aj pri lacnejších kresiel?

Túto masáž ponúka už kreslá v strednej cenovej triede a to vďaka špeciálnym návlekom. Návleky pokryjú predlaktia i pažu a nasadzujú sa pred začiatkom masáže.

Drahšie kreslá na tieto masáže využívajú špeciálne podrúčky, ktoré sú ku kreslu umiestnené na pevno. K dispozícii máte krátku a dlhšiu podrúčku. Najluxusnejšie kreslá majú podrúčky umiestnené priamo v bokoch, čo je najpohodlnejšie. Toto riešenie nekazí ani celkový dojem.

Záver

Aby bolo masážne kreslo pohodlné, malo by byť prinajmenšom polohovateľné. Pohodlie vám poskytnú rôzne opierky. Podceniť by ste nemali ani nosnosť, ktorá je v prípade lacnejších kresiel 100 kg, drahšie kreslá majú nosnosť 200 kg.

Nákup masážneho kresla by ste však nemali nijako uponáhľať, ideálne je tento výrobok nakupovať v špecializovaných predajniach, kde si môžete vyskúšať rôzne cenové kategórie a rozhodnúť sa, ktoré funkcie využijete a ktoré sú pre vás už nevyužiteľné.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo