Masážne lehátka

Masáž si dopraje stále väčší počet osôb. Počas masáže budete môcť zmierniť bolesť natiahnutých tkanív a svalov. Ďalej dochádza k zlepšeniu krvného obehu a uvoľneniu svalového napätia.

Masážne lehátko tak nesmie chýbať v žiadnom masérskom salóne alebo v ordinácii fyzioterapeuta. Masážny kurz si však môže urobiť v dnešnej dobe prakticky každý a masážne lehátko sa tak môže stať aj súčasťou bežnej domácnosti. Pri výbere tohto lehátka je nutné myslieť na kvalitu, pretože masážne lehátko predstavuje predovšetkým investíciu do budúcnosti.

Pri výbere masážneho lehátka si najskôr ujasnite, akým spôsobom ho budete používať a čo presne od neho očakávate. Podľa vašich požiadaviek budete vyberať správny typ letka. Dôležitými parametrami výberu je aj jeho šírka a výška. Tieto parametre ovplyvňujú pohodlie zákazníka a súvisia aj s užívateľským komfortom maséra.

Drahšie lehátka sú polohovateľné ručne alebo elektricky. Dôležitým parametrom je aj nosnosť, ktorú ovplyvňuje výrobný materiál. K niektorým ležadlám potom máte možnosť prikúpiť ďalšie príslušenstvo.

Porovnať ceny lehátok

Typy

Masérsky stôl vyberajte podľa účelu používania. Tým, ktorí sa chystajú zariaďovať masážny salón, bude najviac vyhovovať pevné lehátko. Ak budete lehátko prevážať, bude nutné zakúpiť lehátko skladacie.

Pevné lehátko

Stabilné lehátko, ktoré je možné používať iba na jednom mieste. Pevné lehátko je možné kúpiť v dvoch prevedeniach.

  • S pevnou výškou – jednoduché lehátko, ktoré vám neumožní meniť výšku. Obvykle ich však môžete rôznym spôsobom polohovať.
  • S nastaviteľnou výškou – umožňuje meniť výšku manuálne alebo elektronicky. Tieto lehátka sú vhodné najmä pre komerčné prevádzky, kedy si ich budete môcť podľa potreby nastaviť.

Skladacie ležadlo

Skladacie lehátko je dobrou voľbou pre tých, ktorí sú ochotní svojich klientov masírovať na vopred zvolenom mieste. Skladacie lehátko ľahko zbalíte, preveziete alebo prenesiete. Výhodou je nízka hmotnosť, ktorá sa však podpisuje na menšom pohodlí.

Skladacie lehátko je obvykle malých rozmerov a nevyniká príliš ani nosnosťou. Avšak aj medzi týmito typmi nie je zložité nájsť vysoko kvalitné stoly, ktoré sa kvalitou prakticky nelíšia od lehátok pevných.

Súčasťou skladacieho lehátka by mala byť pevná taška, ktorú využijete pri prenášaní aj uskladnení lehátka. Skladacie lehátko si môžete zaobstarať aj domov, kedy ho vyberiete iba vo chvíli, keď budete vykonávať masáž. V čase, keď nebudete lehátko potrebovať, môžete ho uskladniť v skrini alebo pod posteľ.

Materiál konštrukcie

Masážne lehátko môže mať kovovú alebo drevenú konštrukciu. Oba materiály sú dostatočne pevné a odolné. Drevo je však špecifický materiál, ktorý nie je vhodný do každého priestoru.

  • Drevo – drevená konštrukcia je pevná a stabilná. Drevené ležadlá vynikajú svojím vzhľadom, sú vďaka nemu reprezentatívnejší. Lehátko s drevenou kostrou by však nemalo stáť v miestnostiach s vyššou vlhkosťou, čo môže byť prostredie sauny, okolia bazénov atď. Drevo je materiál, ktorému nerobia dobre ani väčšie výkyvy teplôt.
  • Kov – masážne lehátka s kovovou konštrukciou sú všeobecne odolnejšie, majú vysokú nosnosť a patria k bezúdržbovým. Výhodou kovu je, že môže byť umiestnený prakticky kdekoľvek.

Čalúnenie

Výrobný materiál čalúnenia alebo matraca sa v súvislosti s jednotlivými modelmi príliš nelíši. Matrac masážnych stolov býva vyrobený z rôzne kvalitnej peny. Používa sa PUR pena alebo pena viacvrstvová. Vrchná časť je najčastejšie vyrobená zo syntetickej kože. Tento materiál je odolný voči používaným olejom aj krémom.

Šírka

Šírka masérskych stolov by nemala výrazne prekračovať 70 cm. Stôl široký 70 cm poskytne dostatok miesta masírovanej osobe a je dostatočne komfortný aj pre samotného maséra. Šírka stola súvisí aj s výškou maséra. Osoby s väčšou postavou dosiahnu ďalej a môžu si dovoliť zaobstarať o niečo širší stôl. Naopak osoby menšieho vzrastu ocenia stôl skôr užšie. V prípade lehátok sa tak neriaďte pravidlom čím širšie, tým lepšie.

Výška

Výhodou je, pokiaľ budete môcť výšku masážneho stola podľa potreby meniť. Dôležitý je nielen rozsah, ale aj spôsob, akým môžete výšku regulovať. Ideálnu výšku lehátka nie je možné určiť, pretože každý preferuje inú masérsku techniku. Všeobecne sa odporúča vybrať stôl tak, aby horná plocha lehátka siahala k vašej zovretej päste, pričom musíte stáť v uvoľnenom postoji.

Nosnosť

Dôležitým parametrom je aj nosnosť. Za kvalitné sú považované lehátka s nosnosťou 200 kg. Profesionáli potom môžu radšej zakúpiť lehátko, ktoré bude schopné uniesť váhu 250 – 300 kg. Do domáceho prostredia je možné kúpiť lehátko, ktorého nosnosť bude v rozmedzí 150 – 180 kg.

Masážne doplnky

Počas masáže môžete využívať rôzne masážne doplnky. Vďaka nim bude masáž pre klientov komfortnejšia. Tým najdôležitejším sú bezpochyby rôzne gély, krémy a oleje. Z hygienického hľadiska je vhodné zaobstarať jednorazové povlaky z papiera.

Hodiť sa vám môžu aj masážne kliny, polvalce a valce. Tie využijete na podoprenie hlavy, okolo alebo nôh. Masáž môžete vykonávať za pomoci lávových kameňov aj baniek. Pobyt v masážnom salóne vám spríjemnia aj rôzne vône.

Značka

Na trhu nájdete množstvo výrobcov, ktorí sa výrobou masážnych lehátok zaoberajú. Za veľmi kvalitné je možné považovať lehátka značky TANDEM. Tento výrobca ponúka cenovo dostupné lehátka, ktoré sú rozdelené do skupín podľa skúseností maséra.

Hobby maséri si obľúbili aj lehátka značky Balnea. Tento výrobca ponúka veľký výber cenovo dostupných lehátok, ktoré sú vhodné na menej časté použitie. Profesionálom urobia radosť masážne lehátka nemeckej značky Clap Tzu. Veľkej obľube sa tešia stoly Fabulo, ktoré sú vysoko kvalitné a zaujmú svojim luxusným vzhľadom. Pre tých najnáročnejších sú k dispozícii lehátka HABYS. Tieto stoly vynikajú svojou kvalitou a odolnosťou a sú ideálne na každodenné používanie.

Cena

Masážny stôl môžete zaobstarať za menej ako 120 eur. Tieto stoly sú dostačujúce na menej časté používanie. Svoje využitie môžu mať v domácnostiach aj kozmetických salónoch. Za kvalitnejšie možno považovať lehátka s cenou okolo 200 eur. Vyberať môžete medzi skladacími aj pevnými stolmi s drevenou alebo hliníkovou konštrukciou. Do profesionálneho salónu však môžete kúpiť oveľa drahšie lehátka, ktorých cena začína na cca 400 eur. Ešte viac potom zaplatíte za lehátko s elektrickým motorom.

Porovnať ceny lehátok

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi dvojdielnym a trojdielnym lehátkom?

Rozdiel je v polohovateľnosti masérskeho stola. Trojdielne lehátko vám vďaka polohovateľnej 3 časti umožní nastaviť telo do optimálnej pozície, ktorú pri jednotlivých masážach využijete. Trojdielne lehátko sa hodí pri masírovaní dekoltu, tvárí aj chrbta. Dvojdielnym ležadlám táto časť chýba, avšak môžete ich dovybaviť rôznymi doplnkami. Okrem týchto lehátok je možné kúpiť aj štvordielne stoly, ktoré však využijú iba profesionáli.

Koľko masážne lehátko váži?

Skladacie lehátka mávajú bežne hmotnosť do 15 kg. Ťažšie sú lehátka trojdielne, v ich prípade môže hmotnosť dosiahnuť 18 kg. Ešte ťažšie sú pevné robustné stoly. Tu sa hmotnosť pohybuje v rozmedzí 25 – 30 kg.

Na čo ešte nezabudnúť?

Zaujímať by ste sa mali aj o spôsob údržby lehátka. Pri masáži sa lehátko veľmi ľahko zašpiní od krémov aj olejov. Tieto nečistoty by malo byť možné jednoducho utrieť. Dôležitá je aj odolnosť koženky. Menej kvalitný materiál môžete poškodiť aj jednoduchým kontaktom s nechtami alebo bežným používaním.

Záver

Masážne lehátko môže byť pevné alebo skladacie. V oboch prípadoch oceníte polohovateľnosť alebo možnosť meniť výšku lehátka. Dôležitým parametrom je tiež nosnosť lehátka. Všeobecne sa odporúča vyberať stôl s nosnosťou aspoň 200 kg.

Lehátko musí uniesť klienta a čiastočne váhu samotného maséra. Zvoliť môžete aj materiál konštrukcie. Vysoko kvalitné sú lehátka s drevenou aj kovovou konštrukciou. Drevenému lehátku však nebude svedčiť pobyt vo vlhkom prostredí.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo