Akupresúrne podložky

Akupresúrne podložky patria medzi zdravotné aj masážne pomôcky, ktoré môžete využiť na akúkoľvek partiu tela. Tieto podložky môžete používať v ľahu, v stoji av sede. Intenzitu podložky určuje hmotnosť toho, kto podložku používa. Podložky je možné používať v kľude, alebo si na nich zacvičiť, čo ich používanie ešte viac zintenzívni.

Akupresúrne podložky pomáhajú zmierniť rôzne bolesti, napríklad bolesť hlavy alebo chrbta. Podložky sú vyrábané podľa poznatkov čínskej medicíny. Ich súčasťou je veľké množstvo masážnych bodcov, ktoré pôsobia na akupresúrne body všade po tele. Stimuláciou týchto bodov dochádza k ich oživeniu, zmierni sa stres a zlepší prekrvenie tela.

Akupresúrne podložky je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa spôsobu používania. Pri výbere by vás mal zaujímať aj výrobný materiál, ktorý určuje, ako dlho podložka vydrží aj akým spôsobom ju budete môcť čistiť. Spoľahlivosť pri používaní zaistí podložka vyrobená známou značkou. Rozhodujúce slovo pri výbere potom bude mať pochopiteľne aj cena.

Porovnať ceny podložiek

Typy

Pri výbere narazíte na dva typy týchto podložiek. Prvá obsahuje veľké množstvo kamienkov, druhá obsahuje veľké množstvo malých hrotov.

Kamienková podložka

Súčasťou podložky sú farebné kamienky, ktoré masírujú reflexné body chodidiel. Kamienkové podložky bývajú spravidla menšie a vhodné sú práve na masáž chodidiel.

Možno však kúpiť aj väčšiu podložku, ktorá však nie je určená na masáž celého tela, ale používa sa ako chodníček, po ktorom môžete podľa ľubovôle chodiť. Vďaka stimulácii reflexných bodov pocítite pozitívny vplyv na celé telo, podložka uvoľňuje napätie a odplaví nahromadené toxíny.

Tieto podložky sú vhodné aj pre osoby s plochými nohami alebo spadnutou priečnou klenbou. Tieto podložky majú pozitívny vplyv na celý organizmus a podporujú správnu funkciu všetkých orgánov. Kamienkové podložky sú na trhu zastúpené v menšom počte a aj tu oceníte veľkú cenovú dostupnosť.

Podložka s hrotmi

Tieto podložky sú na trhu zastúpené vo väčšom počte. Jedná sa o podložky väčších rozmerov, ktoré využijete pri masáži celého tela a možno ich použiť aj ako podložku na cvičenie alebo skôr pri naťahovaní. Súčasťou veľkého množstva podložiek býva aj vankúšik.

Podložky pomôžu pri bolesti chrbta, znížia napätie v krčnej oblasti, uvoľnia svaly chrbtice. Odporúča sa používať najmä osobám so sedavým zamestnaním. Jej používanie uvoľní vystresované a unavené telo. Podložku je možné použiť v sede aj v ľahu, k dostaniu je v mnohých farebných variantoch. Tieto podložky sú podľa užívateľských recenzií veľmi obľúbené, ich prednosťou je aj nízka obstarávacia cena.

Veľkosť

Akupresúrne podložky majú niekoľko veľkostí. Malé podložky sú vhodné na masáž chodidiel, ale možno ich prikladať aj na jednotlivé časti tela, napríklad krk, lakeť, koleno alebo tvár.

Veľké podložky masírujú veľkú plochu tela, je možné na nich sedieť, ležať, ale vyskúšať môžete aj rôzne cviky. Po veľkých kamienkových podložkách sa budete môcť prechádzať. Tí, ktorí si nie sú istí, akú veľkosť podložky kúpiť, môžu zakúpiť sadu podložiek rôznych veľkostí.

Materiál

Na výrobu podložiek sa používajú rôzne materiály. Každá podložka ich kombinuje hneď niekoľko. Vo väčšine prípadov sa jedná o ABS plast, z ktorého sú vyrobené hroty.

Samotná podložka býva vyrobená z bavlny a pre väčšie pohodlie je vyplnená penou, kokosovým vláknom alebo pohánkovými šupkami. Nie každý výrobca však výrobný materiál uvádza. Ak chcete mať istotu, že kupujete kvalitný výrobok, zamerajte sa iba na popredných známych výrobcov, ktoré vám ručia vyššou kvalitou.

Použitie

Akupresúrne podložky môžu používať dospelí a vhodná je aj pre deti. To, akým spôsobom a ako dlho budete môcť podložku používať, nájdete uvedené pri každom výrobku. Za adekvátnu je považovaná doba od 10 – 30 minút, avšak dočítať sa môžete aj to, že podložka by nemala byť používaná dlhšie ako 15 minút. Vždy sa teda držte odporúčania výrobcu, alebo sa poraďte s vaším lekárom.

Začiatočníci by nemali podložku používať dlhšie ako 5 minút. Po tejto dobe sa odporúča počkať, či sa neobjavia nejaké nežiaduce účinky, napríklad začervenanie alebo podráždenie podložky. Niekedy môže byť použitie skutočne veľmi nepríjemné, v tomto prípade je možné na podložku umiestniť uterák alebo inú látku, ktorá pôsobenie o niečo zmierni.

Napriek tomu, že má používanie akupresúrnej podložky mnoho benefitov, nie je tento výrobok vhodný pre každého. Vyhnúť by sa jej mali tehotné ženy, osoby, ktoré trpia rakovinou či poruchou krvácania. Ďalej nie je vhodná pre tých, ktorí prekonali srdcový infarkt, trpia dermatologickými chorobami alebo ťažkým poškodením pečene alebo obličiek. V prípade, keď nejaký zdravotný problém riešite, je vhodné použitie podložky radšej konzultovať s lekárom.

Značka

Akupresúrne podložky ponúka množstvo kvalitných výrobcov, avšak kúpiť ju môžete aj na tržniciach alebo na iných miestach. Kvalitná podložka patrí medzi zdravotnícke pomôcky a musí byť vyrobená zo zdravotne nezávadných materiálov.

Preto bývajú skutočne kvalitné podložky označené značkou CE. Tá vás informuje, že pri výrobe neboli použité nebezpečné plasty, toxické farbivá alebo lepidlá. Tieto podložky by ste mali pochopiteľne uprednostniť. Medzi obľúbené patria podložky značky Sportago, Popron, Spokey, Neo Sport, GymBeam a Wellife.

Cena

Akupresúrne podložky sú cenovo veľmi dostupné. Najmenšie kamienkové podložky možno zaobstarať za menej ako 9.1 eur. Cena veľkých podložiek býva okolo 26 eur. Drahšie sú potom podložky, ktoré obsahujú vankúš alebo sadu viacerých podložiek. Tu sa cena pohybuje od 30 – 52 eur. Súčasťou drahších modelov býva aj praktický vak, ktorý vám uľahčí prenášanie aj uskladnenie podložky.

Porovnať ceny podložiek

Otázky a odpovede

Čo je akupresúra?

Ide o techniku, ktorá čerpá z poznatkov tradičnej čínskej medicíny. Táto metóda založená na koncepte energie života vyvíja tlak na jednotlivé akupresúrne body. Cieľom metódy je vyčistiť rôzne blokády pomocou tlaku rúk alebo práve za použitia rôznych pomôcok alebo nástrojov. Akupresúra je veľmi účinná pri bolestiach hlavy, chrbta, žalúdka, pomôže pri nevoľnostiach, znižuje napätie a zlepší krvný obeh.

Aká časť tela je pre akupresúru najvhodnejšia?

Veľmi vhodné je použitie akupresúrnej podložky na masáž chodidiel. Ľudská noha má 7 200 nervových zakončení a chodidlá vďaka tomu patria k najviac citlivej časti tela. Ak chcete akupresúrnu podložku vyskúšať, začnite s nákupom podložky, ktorá vám umožní akupresúrnu masáž chodidiel.

Ako dlho je možné podložku používať?

Akupresúrne podložky by mali byť používané denne po dobu 15 – 30 minút. Dobu používania je možné prispôsobiť svojim časovým možnostiam, oveľa dôležitejšia je pravidelnosť. Prvé výsledky po každodennom niekoľkominútovom používaní sa spravidla dostavia asi po mesiaci.

Záver

Akupresúrne podložky sú vhodné nielen pre športovcov, ale aj pre osoby so sedavým zamestnaním. Pomocou stoviek bodov budete pri používaní stimulovať body na tele, chodidlách a ďalších častiach tela. Všetko zvládnete v priebehu niekoľkých málo minút v pohodlí domova.

Pomocou podložky, pri pravidelnom používaní, zmiernite bolesti chrbta, krku a hlavy. Vyriešiť môžete problémy so spánkom, zrýchliť metabolizmus a zlepšiť prekrvenie organizmu. Akupresúrna podložka však nie je vodná pre každého, ak riešite nejaké závažné zdravotné problémy, konzultujte jej použitie najskôr s lekárom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.topfit.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo