Pokosové píly

Pokosová píla je neoceniteľným nástrojom pre remeselníkov a domácich majstrov pri práci s drevom. Táto píla patrí do kategórie kotúčových alebo okružných píl a je vhodná na vykonávanie rovnakých rezov, takže ju môžete použiť napríklad pri výrobe lamiel, guľatiny, dosiek, rámov atď. Okrem dreva môžete pomocou špeciálnych kotúčov rezať aj hliník, ľahké kovy a plasty.

Pri výbere pokosovej píly treba zohľadniť veľkosť a typ spracovávaného materiálu. Dôležitá je aj frekvencia používania, veľkosť rezného kotúča, požadovaný výkon alebo rýchlosť posuvu.

Môžete si kúpiť menšiu stolovú pílu, ktorá sa dá pomerne ľahko prenášať, tí, ktorí budú s pílou pracovať len na jednom mieste, si môžu kúpiť pílu, ktorá sa dodáva so stolom alebo rámom. Kvalitná píla by mala umožňovať aj pripojenie vysávača, ktorý sa postará o prípadný odpad.

Porovnanie cien píl

Typy

Pokosová píla nie je jediný stroj, ktorý je určený na pokosové rezanie. Môžete si vybrať medzi pokosovou pílou a kapovacou pílou.

  • Pokosový rez – ide o dokonale presný rez, pri ktorom môžete pílu nakloniť pod uhlom 45°. Túto vysokú presnosť oceníte najmä pri výrobe nábytku, rámov, pergol alebo iných konštrukcií. S touto pílou môžete dosiahnuť rovnomerný rez pomocou rôznych dorazov a zarážok.
  • Kapovacia píla – táto píla je schopná vykonať dvojitý pokosový rez v jednom nastavení, opäť pod uhlom 45°. Rez je možné vykonať zboku aj zhora nadol.

Výkon

Určuje, aké materiály budete môcť s pílou spracovávať. Tu je veľmi dôležité presne vedieť, na čo budete pílu používať, menej výkonné píly si neporadia s hrubším materiálom. Naopak, pri menej častom používaní nemusíte byť schopní naplno využiť vysoký výkon píly, takže kúpa výkonnej píly je skôr zbytočná.

  • 1 000 W – píly s výkonom okolo 1 000 W sa považujú za menej výkonné a sú určené na spracovanie menších kusov dreva. Vo všeobecnosti sa píly s takýmto výkonom považujú za nekvalitné a možno ich kúpiť od menej kvalitných výrobcov.
  • 1 500 W – pre domáce dielne je vhodnejšie zvoliť píly s výkonom aspoň 1 500 W, ale profesionáli radšej siahnu po ešte výkonnejších strojoch. Vďaka vyššiemu výkonu môžete spracovať aj tvrdšie drevo. Výkonnejšie píly sú schopné rezať aj kovy, ako je hliník, oceľ a nehrdzavejúca oceľ. Musíte však používať špeciálne nože.

Čepele

Pri rezaní môžete použiť niekoľko veľkostí nožov. Menšie čepele s menšími zubami umožňujú prácu s menšími kusmi dreva, ale možno ich použiť aj pri rezaní rúr z plastu. Pri rezaní hrubších materiálov sa môžu použiť väčšie nože s väčším počtom zubov.

Priemer lopatiek sa bežne pohybuje v rozmedzí 100 – 300 mm. S týmito priemermi možno spracovávať všetky štandardné materiály. Veľkosť pílového kotúča však musí byť prispôsobená výkonu pokosovej píly. Veľký kotúč v kombinácii s nízkym výkonom môže spôsobiť zastavenie píly počas práce, čo môže viesť k prehriatiu motora.

Čepele je potrebné priebežne dopĺňať. Lacné čepele sa zvyčajne nedajú naostriť, čepele vyrobené z kvalitných materiálov sa dajú opakovane ostriť.

Rameno

Pílový kotúč sa nachádza na ramene píly. Rameno sa stará najmä o potrebný uhol rezu a zaručuje potrebnú stabilitu. V súčasnosti si môžete vybrať medzi skladacími pílami a pílami s radiálnym ramenom.

  • Skladacie píly – píly bez radiálneho ramena sú vhodné na menšie rezy. Môžu sa použiť pomerne tenké materiály. Systém je jednoduchý a kapacita rezania je obmedzená. Môžete ho použiť napríklad na rôzne skracovanie tenkých pásikov, môžete z neho vyrobiť tenké plotové a iné lišty alebo ho môžete použiť pri výrobe rámikov na obrazy či fotografie.
  • s radiálnym ramenom – na častejšie používanie, pre remeselníkov a profesionálov. Rameno môžete ľubovoľne otáčať do strán. Do tejto skupiny patria aj kvapkovacie píly.

Funkcie

Pokosová píla má aj niekoľko praktických funkcií, ktoré vám uľahčia a spríjemnia prácu.

  • Posuv – rameno píly môže byť vybavené posuvom. Posuv umožňuje vykonávať dlhšie rezy, čo je užitočné pri práci s doskami alebo inými väčšími kusmi dreva.
  • Odsávanie – píla by sa mala dať pripojiť k dielenskému vysávaču. Počas rezania sa tak zachytávajú piliny a drevný prach.
  • Osvetlenie – niektoré píly majú aj praktické osvetlenie, často vo forme LED diód, takže si môžete kedykoľvek posvietiť na prácu.
  • Laserové pravítko – ďalšia praktická funkcia. Bod rezu sa presne zobrazí pomocou laserového lúča.

Príslušenstvo

Pokosová píla umožňuje zvoliť potrebné nastavenia pomocou dorazov, bočných dorazov a svoriek.

  • Zarážky – pomocou zarážok môžete nastaviť presný uhol rezu. Môžete tiež použiť možnosť hĺbkového dorazu. S jeho pomocou môžete rezať drážky v rovnakej hĺbke.
  • Bočné podpery – môžete mať výsuvné alebo pripojiteľné podpery. Účelom bočných podpier je zabezpečiť potrebnú stabilitu obrobku bez jeho ohýbania. Bočné lišty sú preto vhodné pri spracovaní dlhých lamiel, štvorcov alebo dosiek.
  • Svorky – pomocou svoriek môžete materiál pevne zovrieť.

Značka

Pokosovú pílu ponúkajú známi výrobcovia rôzneho dielenského vybavenia, môžeme menovať značky Hecht, Makita, Güde, Bosch, Holzmann, Metabo, Dewalt, Scheppach, AEG, Einhell a ďalšie. V supermarketoch sú lacnejšie píly zastúpené najmä značkou Parkside.

Cena

Lacnú pokosovú pílu možno kúpiť za menej ako 200 eur. Tieto píly sú vhodné na všeobecné použitie v dielni. V prípade lacnejších modelov sa zamerajte predovšetkým na výkon, ktorý by nemal klesnúť pod 1 000 W, vhodnejšie je zvoliť píly s výkonom aspoň 1 200 W, ktoré sú vhodné aj na rezanie tvrdších materiálov. V tejto cenovej kategórii je už možné kúpiť pílu s radiálnym ramenom.

Na častejšie práce sa odporúča kúpiť pílu s výkonom okolo 1 500 W. Tieto píly stoja menej ako 400 eur, možno ich považovať za poloprofesionálne a možno ich použiť na mnoho spôsobov. Profesionáli, ktorí budú s pílou pracovať každý deň, si môžu kúpiť vysokokvalitné výrobky s cenou nad 400 eur.

Porovnanie cien píl

Otázky a odpovede

Je pokosová píla bezpečná?

Pri správnom používaní je píla bezpečná, z hľadiska bezpečnosti sú píly doplnené krytom, ktorý zakrýva čepeľ, aby sa zabránilo kontaktu s telom pracujúcej osoby.

Prenosné píly by mali byť vybavené prepravným bezpečnostným zariadením, aby sa zabránilo spusteniu píly počas prepravy. Prepäťová ochrana je zároveň štandardnou bezpečnostnou poistkou.

Ako sa poháňajú pokosové píly?

Pokiaľ ide o pohon, môžete si kúpiť elektrické aj akumulátorové píly. Elektrické píly sú zastúpené vo väčšom počte a sú ideálne do dielne. Akumulátorové píly sú neoceniteľnými pomocníkmi najmä na stavbách alebo na miestach, kde nie je k dispozícii elektrická energia.

Ako sa dá pílový kotúč polohovať?

Čepeľ je možné polohovať dozadu alebo dopredu. Toto umiestnenie označuje maximálnu dĺžku rezu. Umiestnenie je možné aj vertikálne a horizontálne až do vyššie uvedeného uhla 45°. Pomocou ramena potom môžete pílu otáčať doľava a doprava.

Záver

Pokosová píla je praktickejšia pre tých, ktorí budú tento stroj používať opakovane. Tí, ktorí potrebujú pokosovú pílu príležitostne, si môžu stroj prenajať. Túto možnosť ponúka viacero predajcov, ale každý z nich môže mať trochu iné podmienky a ceny. Či už budete pracovať s vlastnou alebo požičanou pílou, vždy myslite na svoju bezpečnosť a dodržiavajte pokyny výrobcu.


Zdroje: www.hornbach.sk, www.madmat.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo