Ako vypustiť vodu z práčky?

Práčka je dnes bežnou súčasťou každej domácnosti. Je to veľmi dôležitý spotrebič, ktorý udržuje v čistote našu bielizeň aj bytový textil. Pokiaľ majú títo pomocníci fungovať správne, potrebujú tú správnu starostlivosť.

Avšak občas sa aj pri tej najlepšej snahe o tú najlepšiu údržbu stane, že sa niečo pokazí a nefunguje ako má. Najväčším problémom býva jednoznačne to, keď sa nedá vypustiť voda z práčky. Nie je nič horšieho ako upchatý odtok, kedy práčky prestane vypúšťať vodu.

Čo môže byť príčinou, že práčka nevypúšťa vodu?

  • Zaseknuté čerpadlo
  • Zanesený filter/sifón
  • Upchatá odpadová hadica

Nie je nutné hneď volať servisného technika, pretože tento druh opravy zvládne každý a je to otázka zhruba hodiny vášho času. Napriek tomu, že existuje mnoho značiek a každý výrobca práčok má svoj spôsob, ktorým radí svojim zákazníkom, ako vypustiť vodu z práčky, pokúsili sme sa zostaviť univerzálny návod, ktorý bez problémov odstráni závadu u väčšiny automatických práčok, čo sa na našom trhu objavujú.

Ako vypustiť vodu z práčky ľahko a rýchlo

1. Zbavte sa zvyškovej vody

Najskôr je potrebné vypustiť z práčky všetku vodu, ktorá v nej zostala. To urobíte prostredníctvom vypúšťacej komory s filtrom zachytávajúcim nečistoty. Tá sa takmer pri všetkých práčkach nachádza na prednej strane práčky v spodnej časti na ľavej či pravej strane.

Vzhľadom na to, že v práčke by mohlo zostať naozaj veľa vody, dajte pod otvor tácku ak tomu majte nachystané vedierko, do ktorého sa bude voda prelievať. Nikdy nesmiete vyskrutkovať filter úplne celý.

Vždy kúsok vyskrutkujte, nechajte vytiecť toľko vody, koľko tácka pojme a zase filter zaskrutkujte. Vodu prelejte do pripraveného vedra a celý postup znovu opakujte tak dlho, kým bude z výpustu vytekať voda. Vo chvíli, keď už voda po odskrutkovaní nevyteká, máte hotový prvý krok.

2. Čistenie odtokového filtra

Keď máte všetku vodu z práčky vypustenú, vyskrutkujte úplne odtokový filter z vypúšťacej komory a starostlivo ho vyčistite.
To znamená, že z neho odstránite všetky vlákna z tkanín, vlasy, prípadne rôzne ďalšie nečistoty, napríklad gumičky, kúsky látok atď., skrátka všetko, čo sa v ňom zachytí.

3. Kontrola čerpadla

Pomocou baterky si posvieťte do vypúšťacej komory a skontrolujte čerpadlo, ktoré je na jej konci. To je veľmi citlivé na akúkoľvek nečistotu, najmä na pevnejšie predmety v podobe gombíkov, mincí a ďalších podobných vecí, pri ktorých je bežné, že sa pri filtri môžu zachytiť.
Uistite sa, že je komora úplne prázdna a čerpadlo sa bez problémov a úplne voľne pretáča. V určitej polohe ucítite mierny odpor, ale to nie je na škodu, to je prirodzené pre správny chod čerpadla.

4. Odpojenie a vyčistenie práčkového sifónu

Práčkový sifón je pripojený k odpadu a jeho vybratie je ľahké, pretože je pripevnený pomocou gumičiek, a tak ho stačí len použitím sily vytiahnuť priamo z odpadu. Sifón rozskrutkujte a guľôčku s pierkom potom dôkladne očistite najlepšie pod tečúcou vodou. V prípade, že je toto pierko zanesené nečistotami, nemá čerpadlo práčky dostatočnú silu, aby ho mohlo odtlačiť a nie je tak možný odtok vody.

5. Nezabudnite na odpad v stene

Budete sa možno diviť, ale ďalšia z príčin, prečo neodteká voda, môže byť aj množstvo nečistôt v odpade v stene.
Vezmite pinzetu alebo do odpadu zasuňte prsty a pokúste sa vyťahať všetky nečistota, čo tam nájdete. Vo väčšine prípadov je to zmes rôznych vlákien, vlasy, zvyšky pracích prostriedkov a ďalšie.

6. Prepláchnutie odpadovej hadice

Nesmiete zabudnúť aj na odpadovú hadicu, ktorá býva ďalším dôvodom neodtekajúcej vody z práčky. Plochým skrutkovačom odstráňte poistku, hadicu s veľkou opatrnosťou vytiahnite z práčky a dajte do sprchovacieho kúta či vane, aby ju bolo možné prepláchnuť.

Dajte pozor, nech si nepolejete podlahu, pretože v hadici je stále ešte voda. Dôkladne ju prepláchnite prúdom vody a presvedčte sa, že v nej nie je žiadna prekážka. Veľakrát stačí aj len malý cucek z rôznych vlákien a hadica sa upchá.

7. Použite program na čistenie práčky

Akonáhle je odpadová hadica, práčkový sifón aj filter vo vypúšťaní komore zase v úplnej čistote, vráťte všetko na pôvodné miesto. Môže sa stať, že práčkový sifón s guličkou pôjde horšie nasadiť, ale to vyriešite tak, že gumičku natriete jarou na riad.

Priskrutkujte odpadový filter, zaistite odpadovú hadicu aj sifón a spustite program na čistenie práčky. Žiaľ, každá práčka týmto špeciálnym programom nedisponuje, v takom prípade použite krátky program, ale s maximálnou teplotou.

Po dobehnutí cyklu skontrolujte, či sifón drží na svojom mieste v odpade, odtoková hadica je tiež dobre upevnená a nedochádza nikde k úniku vody. Tým je problém s odtokom a vypustením vody z práčky vyriešený.

Pozn: Tento jednoduchý, ale praktický spôsob môžete využiť u značiek Miele, Candy, AEG, Samsung, Indesit, Beko, Bosch, Whirlpool, Hoover, LG, Philco, ECG a ďalších.

Zdroj: www.samsung.com

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo