Priečniky

Priečniky patria medzi príslušenstvo, ktoré je určené na prevážanie rôznych vecí na streche automobilu. Priečniky sú známe aj ako strešné nosiče alebo záhradky. Na pevne namontované priečniky však môžete inštalovať ďalšie autodoplnky ako napríklad obľúbený strešný box. Priečniky využijete pri preprave bicyklov, lyží a ďalšieho športového vybavenia.

Priečnikov je na trhu viac typov, tie sa líšia v závislosti na značke automobilu. Mnohí výrobcovia umožňujú priečniky vyberať práve podľa typu vozidla, vďaka tomu, že máte možnosť zadať značku vozidla, je samotný výber veľmi jednoduchý a nemôže sa vám stať, že siahnete po nesprávnom type. Zvoliť musíte aj správny spôsob uchytenia, svoju rolu hrá aj výrobný materiál a možnosti, ktoré jednotlivé priečniky majú. Za kvalitu ručí výrobca a podstatnú úlohu zohráva aj obstarávacia cena.

Porovnať ceny priečnikov

Typy

Priečnik budete vyberať podľa typu vozidla, každý automobil má trochu odlišnú strešnú konštrukciu. Niektoré vozidlá môžu byť vybavené tzv. hagusmi, teda pozdĺžnikmi alebo tiež pozdĺžnymi strešnými nosičmi. Hagusy sú typické pre kombíky, ale nájsť ich môžete aj na liftbacku či vozidlách SUV.

Práve to či sú alebo naopak nie sú hagusmi súčasťou vozidla, zohráva pri rozhodovaní veľkú úlohu. Priečniky sa môžu namontovať práve na hagusy alebo integrované hagusy. Pokiaľ vozidlo hagusy nemá, môžu byť pripevnené na lem strechy alebo ich pripevníte pomocou fixpointov.

Hagusy

Jednoduchšiu montáž budete mať, ak budete priečniky montovať na vozidlo, ktoré je už z výroby vybavené hagusmi. Jediné, čo v tomto prípade budete riešiť je kompatibilita priečnikov s vašim vozidlom. Ak váš automobil nie je hagus vybavený, môžete si ich nechať inštalovať dodatočne.

Integrované hagusy

Sú bežné pre novšie typy vozidiel. Integrované hagusy sú zapustené do strechy automobilu. Aj v tomto prípade je uchytenie ľahké. Aj v tomto prípade hrá veľmi dôležitú úlohu kompatibilita priečnikov s vozidlom.

Fixpointy

Fixpointy sú akési body na streche vozidla, priečniky môžete do týchto bodov uchytiť pomocou silných magnetov alebo skrutiek. Ani tu nebudete mať s uchytením väčšie problémy. Fixpointy môžete využiť pri vozidlách, ktoré nedisponujú hagusmi. Aj v tomto prípade hrá dôležitú úlohu kompatibilita, aj vozidlá rovnakej značky vyrobené v inom roku môžu vyžadovať iné typ priečnikov.

Lem strechy

Ide o riešenie, ktoré môžete využiť v prípade, keď vozidlo nedisponuje fixpointami ani hagusmi. Nevýhodou tohto riešenia o ťažšej inštalácii, aj tu zohráva podstatnú úlohu kompatibilita s typom vozidla.

Uchytenie

Pri výbere by ste mali už dopredu zvážiť, akým spôsobom budete chcieť uchytiť nosiče alebo strešný box. V súčasnej dobe môžete vyberať medzi 2 spôsobmi.

  • U – profil – jedná sa o jednoduchší a starší spôsob, ktorý je podobný tradičnému zámku. Zámok sa okolo priečnika obomkne a bezpečne uzamkne.
  • T – drážka – pokročilejší spôsob uchytenia, ktorý používa zložitejšie adaptéry. Adaptér sa zasunie do drážky a následne uzamkne. Toto uchytenie je spoľahlivé, ale je nutné ustrážiť kompatibilitu jednotlivých prvkov.

Materiál

Priečniky sa vyrábajú z rôznych materiálov, najčastejšie je to oceľ, dural alebo hliník. Kúpiť však môžete aj menej kvalitné plastové priečniky. Za najkvalitnejší materiál je považovaný hliník.

  • Oceľ – nosníky majú dlhú životnosť, nevýhodou je ich vyššia hmotnosť.
  • Hliník – prednosťou hliníka je nízka hmotnosť a vysoká odolnosť. Tento materiál je odolný voči rezu a priečniky majú vyššiu nosnosť. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Rozmery

Priečniky nesmú byť dlhšie, než je šírka vozidla. V rôznych šírkach sa vyrábajú priečniky, ktoré je možné namontovať na hagusy. Preto si starostlivo zmerajte dĺžku od jedného hagusu k druhému. V ostatných prípadoch nie je dĺžku potrebné nijako riešiť, rozmer je v týchto prípadoch priamo daný typom vozidla.

Možnosti

Priečniky sú veľmi jednoduché a nemožno on nich očakávať žiadne veľké možnosti. Jediné, čo ponúka je možnosť ich uzamknutia. Jedná sa o akúsi bezpečnostnú funkciu, ktorá ochráni váš majetok pred prípadnými nenechavcami.

Na montáž priečnikov môžete využiť aj montážne kity. Tie vám umožnia priečniky inštalovať rôznymi spôsobmi.

Značka

Vysoko kvalitné sú priečniky značiek Thule, Menabo, Hakr, Cruz. Tieto značky vám zaručia spoľahlivosť a bezpečnosť. Vyhnúť by ste sa naopak mali lacným priečnikom menej známych výrobcov. V tomto prípade je minimálne vhodné prihliadnuť na užívateľské recenzie.

Cena

Cena priečnikov je závislá predovšetkým od výrobného materiálu. Najlacnejšie typy je možné zaobstarať už za cca 43 – 64 eur. V prípade týchto nosičov musíte počítať s menšou kvalitou a nosnosťou. Pokiaľ budete nosiče využívať pravidelne, mala by vás zaujímať cena cca 129 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete priečniky preverených výrobcov, ktoré sú odolnejšie a majú vyššiu nosnosť. Poteší aj možnosť uzamknutia.

Najdrahšie priečniky stoja od 129 – 2 132 eur. Priečniky je možné inštalovať aj na integrované hagusy alebo klasické hagusy. Nosnosť môže byť aj viac ako 100 kg.

Porovnať ceny priečnikov

Otázky a odpovede

Čo je pri výbere priečnikov najdôležitejšie?

Pri výbere priečnikov hrá najdôležitejšiu úlohu kompatibilita s typom vozidla, na ktoré budete priečnikmi umiestňovať.

Aká je nosnosť priečnikov?

Nosnosť úzko súvisí s cenou a výrobným materiálom. Lacné a menej kvalitné priečniky môžu mať nosnosť okolo 50 kg. Ak potrebujete vyššiu nosnosť, budete musieť investovať do priečnikov vyrobených z kvalitnejších materiálov. Tie môžu mať nosnosť aj viac ako 100 kg.

Aký tvar môžu priečniky mať?

Pre priečniky sú typické 3 profily a to tvar štvorhranu, oválny tvar alebo sa jedná o profil, ktorý má zaoblené hrany. Posledný menovaný tvar je najobľúbenejší, pretože má menší odpor vzduchu, čo sa podpisuje na nižšej spotrebe vozidla. Tieto priečniky bývajú označené ako aero.

Záver

Priečniky vám umožnia využiť strechu vášho vozidla na prepravu bicyklov, lyží, snowboardov atď. Použiť ich môžete aj ako príslušenstvo, na ktoré môžete umiestniť strešný box. Pri výbere priečnika zohráva dôležitú úlohu kompatibilita s vašim vozidlom.

Zvoliť môžete výrobný materiál, ktorý súvisí s nosnosťou. Vybrať si môžete aj farbu priečnikov. Najčastejšie sa jedná o priečniky v čiernej farbe, avšak zastúpené sú aj strieborné alebo inak sfarbené priečniky. Priečniky jednoducho vyberiete práve podľa značky, modelu i verzie motorizácie vášho vozidla.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.tazargroup.sk, www.stresnenosice-boxy.sk, www.autorelax.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo