Rebríky

Rebrík je výrobok, ktorý potrebuje z času na čas každý. Na domáce použitie vám postačí menší a ľahší rebrík, na údržbu strechy budete naopak potrebovať dlhý a vysoko stabilný rebrík. A hodiť sa môže aj univerzálna veľkosť, ktorú oceníte pri údržbe záhrady aj niektorých domácich prácach.

Hlavné, čo si budete musieť hneď v začiatkoch ujasniť, je skutočnosť, aké máte na rebrík vo vašej domácnosti využitie. Niekto potrebuje rebrík iba na starostlivosť o záhradu, iný hľadá rebrík vhodný na údržbu domu. Od spôsobu využitia sa líši najmä veľkosť. Druhým zásadným parametrom, nad ktorým pri výbere rebríka uvažuje každý je výrobný materiál.

Potom čo vyriešite tieto otázky, bude vás pravdepodobne zaujímať iba cena. Pri výbere rebríka je však vhodné prihliadnuť aj na parametre, ktoré pre mnohých nie sú príliš podstatné. Medzi ne patrí umiestnenie priečok alebo príslušenstva, ktoré môžete k rebríku prikúpiť.

Porovnať ceny rebríkov

Typy

Rebrík je k dostaniu v niekoľkých podobách. Najviac možností ponúka rebríky vyrobené z hliníka. Okrem jednostranného rebríka môžete kúpiť dvojdielne Áčko, výsuvný rebrík, schodíky, štafle, rebrík doplnený o plošinu atď.

Klasický

S klasickou podobou jednostranného rebríka sa stretol každý. Jednostranný rebrík je nutné pri oprieť o pevnú stabilnú plochu pod uhlom okolo 75 °. Jednostranné rebríky sa vyrábajú z dreva aj hliníka a sú dostupné v rôznych dĺžkach.

Výsuvný rebrík

Výsuvné rebríky sú vyrobené z hliníka alebo kovu. Tieto rebríky sú považované za univerzálne a patria k jedným z najobľúbenejších. Najväčšou prednosťou je práve variabilita využitia, výsuvný rebrík je možné použiť ako štafle a vďaka výsuvnej časti sa dostanete aj do väčšej výšky. Vďaka kvalitným materiálom sú rebríky stabilné a bezpečné. V spodnej časti by sa mali nachádzať istiace popruhy.

Štafle

Konštrukcia typu A je ďalším veľmi obľúbeným variantom, ktorý môžete použiť v interiéri aj na záhrade. Štafle sú univerzálne, pomôžu vám pri umývaní okien, maľovaní, kutilských prácach, ideálne sú pri strihaní stromov, živých plotov atď. V jednej chvíli môžu obojstranné rebríky používať dve osoby. Štafle môžu byť vyrobené z dreva, hliníka aj laminátu. Štafle môžete vytvoriť aj z dvojdielneho rebríka, ktorý je možné použiť aj ako rebrík oporný.

Teleskopický rebrík

Výsuvné rebríky sú zložené s niekoľkými kusov. Ich najväčšou prednosťou je to, že môžete výšku nastaviť podľa potreby. Vďaka výsuvu sa jedná o veľmi skladné a ľahko prenosné rebríky.
Kĺbový rebrík

Ďalší univerzálny rebrík môžete použiť ako štafle, jednoduchý oporný rebrík, alebo lešenie opatrené menšou plošinou. Vďaka kĺbom je možné rebrík zložiť na prijateľnú veľkosť, prevážať ho môžete aj v kufri auta.

Lanové rebríky

Trochu stranou stoja lanové rebríky vyrobené z polypropylénového lana a drevených priečok. Lanové rebríky sa používajú v miestach, kam by ste sa s pevným rebríkom nedostali. Využiť ich môžete aj pre zábavu, obľúbené sú predovšetkým u detí,

Schodíky

Majú mnoho rôznych podôb a dajú sa kúpiť v niekoľkých veľkostiach od 1 – 8 schodíkov. Veľké schodíky sa od štaflí líšia veľkou hornou plošinou. Prednosťou schodíkov je mechanizmus, vďaka ktorému môžete schodíky ľahko zložiť aj rozložiť. Schodíky sú určené skôr na vnútorné použitie.

Dĺžka

Tento parameter patrí k tým najzásadnejším, ale zároveň je aj najviac zavádzajúci. Dĺžka býva často uvedená pri maximálnom vysunutí rebríka, čo v praxi pravdepodobne nevyužijete. Pri maximálnom vysunutí by totiž rebrík musel byť na pevno ukotvený pri stene.

Preto si všímajte hodnotu opornej výšky. Rebríky sa o stenu opierajú najčastejšie v uhle od 75 – 80°, vďaka čomu sa celková dĺžka zníži asi o 10 cm. Vďaka odlišnému značeniu výšok nájdete u jednotlivých výrobcov rozdiely pri rebríkoch, ktoré majú totožný počet priečok.

Za menšie sa považujú rebríky s výškou v rozmedzí 4 – 5 metrov. Aby ste sa dostali na strechu alebo na iné práce vo vysokých výškach, treba zauvažovať nad kúpou rebríka s dĺžkou 5 – 7 metrov. S ohľadom na dĺžku nezabudnite na to, že dosiahnete cca 1 meter nad rebrík, pokiaľ teda potrebujete pracovať vo výške 3 metrov, postačí vám kúpiť rebrík vysoký 2 – 2,5 metra.

  • Pracovná výška – je ďalší parameter, ktorý sa v súvislosti s veľkosťou uvádza. Ide o výšku po cca 3 priečku zhora.
    Pri výbere veľkosti myslite aj na to, že budete potrebovať rebrík niekam uložiť. Z tohto dôvodu nie je vhodné vybrať ten najdlhší rebrík, ktorý nebudete mať kam uložiť.

Hmotnosť

S veľkosťou ide ruka v ruke aj hmotnosť rebríkov. Tu logicky platí, čím je rebrík dlhší, tým sa bude zvyšovať aj jeho hmotnosť. Kratšie rebríky s dĺžkou do 5 metrov, majú hmotnosť s ohľadom na výrobný materiál, okolo 15 kg. Dlhšie rebríky s dĺžkou až 7 metrov môžu mať hmotnosť až 30 kg.

Počet priečok

Pri rebríku hrá dôležitú úlohu aj počet priečok. Tento pre mnohých bezvýznamný parameter je daný Európskou normou EN 131. Táto norma umožňuje jednotlivé priečky umiestniť do vzdialenosti 25 – 30 cm.

V prípade hobby rebríkov, ktoré sú lacnejšie, bývajú priečky najčastejšie vo vzdialenosti 25 cm. Drahšie profi rebríky majú priečky vo vzdialenosti 28 – 30 cm. Vďaka tomuto rozmedzia sa mení aj dĺžka rebríka.

Materiál

Rebríky sa vyrábajú z rôznych materiálov, v súčasnej dobe sú najobľúbenejšie hliníkové rebríky. Okrem toho je možné kúpiť rebrík kovový, duralový alebo aj plastový.

  • Drevené – najbežnejšie rebríky, ktoré si môžete vyrobiť aj svojpomocne. Využijete ich pri starostlivosti o záhradu i okolie domova. Na výrobu drevených rebríkov je možné použiť guľatinu aj hranoly, používa sa smrekové, jedľové, dubové aj agátové drevo.
  • Laminátové – pozvoľna nahrádzajú drevené rebríky. Laminátové rebríky sa používajú bežne pri práci s elektrikou, pretože ide o nevodivý materiál. Z hľadiska pevnosti aj odolnosti sú laminátové rebríky porovnateľné s rebríkmi drevenými.
  • Kovové – na výrobu kovových rebríkov sa používa viac materiálov. Profi rebríky sú vyrobené z kvalitného duralu. Hobby rebríky môžu byť vyrobené z menej odolných profilov.
  • Hliník – jednoznačne najobľúbenejší materiál, ktorého najväčšou prednosťou je nižšia hmotnosť, ľahká údržba aj dlhá životnosť. Nekvalitný hliníkový rebrík však môže byť menej stabilný. Hliníkové rebríky majú mnoho podôb, kúpiť môžete jednoduchý rebrík, štafle, teleskopický rebrík aj niekoľko podôb schodíkov. Výhodou hliníkových rebríkov je aj cenová dostupnosť.

Príslušenstvo

Aj k tak zdanlivo jednoduchému výrobku, ako je rebrík, môžete prikúpiť pomerne veľké množstvo príslušenstva. Nie každý výrobca však nákup príslušenstva umožňuje, pokiaľ vás teda niečo zaujme, overte si dopredu, že vami zvolený rebrík použitie daného príslušenstva umožňuje.

K rebríku môžete prikúpiť napríklad:

  • Nášľapné plošiny, vhodné pre tých, ktorí budú stáť na rebríku dlhšiu dobu
  • Stabilizačné hroty, ktoré zvýšia stabilitu rebríka
  • Kolieska vám umožnia pohyb po stenách domu bez toho, aby ste poškodili fasádu
  • Vzpery
  • Odkladacie plošiny, tašky na náradie
  • Háky pomocou ktorých rebrík bezpečne uchytíte
  • Protišmykové pätky sa postarajú o vašu bezpečnosť aj podlahu, pokiaľ budete rebrík používať v interiéroch

Značka

Pri výbere rebríkov narazíte na mnoho výrobcov. Drevené rebríky sú k dostaniu od značky B2B, M.A.T., alebo Zarges. V najväčšom zastúpení sú rebríky hliníkové, na trhu sú zastúpené značkami Krause, Alve, Hailo, Elkop, Proteco, G21, J.A.D. Tools a mnohými ďalšími.

Sklolaminátové rebríky kúpite od značky Werner, oceľové sú k dispozícii od značky Alve, Extol, Facal, Proteco a mnohých ďalších.

Cena

Cenu určuje výrobný materiál, typ rebríka aj veľkosť. Drevené rebríky sú zastúpené v podobe štaflí a jednostranných rebríkov a ich cena sa pohybuje najčastejšie od 40 – 80 eur. Okrem klasických rebríkov môžete zakúpiť aj dizajnové schodíky, ktorých cena môže byť až 200 eur.

Hliníkové schodíky sú zastúpené vo všetkých podobách. Najlacnejšie rebríky a schodíky kúpite od 20 – 40 eur. Najobľúbenejšie je cenové rozmedzie 40 – 200 eur, profesionálny rebrík môžete kúpiť za viac ako 590 eur.

Oceľové hobby rebríky kúpite do 120 eur, profi rebrík vyjde aj na viac ako 590 eur. Podobná je aj cena sklolaminátových rebríkov.

Porovnať ceny rebríkov

Otázky a odpovede

Čo je EN 131?

Ide o Európsku normu, ktorá určuje, čo všetko musí kvalitný rebrík spĺňať. Materiál, ktorý je na výrobu rebríka použitý, musí mať hrúbku minimálne 1,2 mm. Minimálny prierez priečky je 20 x 20 mm. Odstup priečok je v rozmedzí 25 – 30 cm. Minimálna vnútorná šírka je 28 cm, minimálna vonkajšia šírka je 34 cm. Nosnosť na 1 priečku musí byť 150 kg.

Ako vyskúšať odolnosť rebríka?

Nosnosť aj pevnosť rebríka môžete pomerne jednoducho vyskúšať. Rebrík je nutné položiť na podložku tvorenú z hranolov, tehál, či čohokoľvek iného. Potom sa naň posaďte a rozhojdajte. Pokiaľ rebrík tento priečny tlak ustojí, jedná sa o kvalitný rebrík s dostatočnou nosnosťou. Vyskúšať môžete aj pevnosť priečok, stačí sa po takto položenom rebríku prejsť a skúsiť na každej priečke zapérovať.

Aký je rozdiel medzi hobby a profi rebríkom?

Zásadný rozdiel je v použitom materiáli, ktorý určuje životnosť aj stabilitu. Hobby rebríky sa často vyrábajú z materiálu s najnižšou povolenou hrúbkou 1,2 mm, profi rebríky sú bežne vyrobené zo silnejšieho materiálu s hrúbkou aspoň 1,4 mm.

Hobby rebríky sa vyrábajú zo zváraných profilov, profi rebríky majú pretlačovaný alebo ťahaný profil. Na výrobu profi rebríkov sa používa dural, čo sa odráža aj na vyššej obstarávacej cene. Profi rebríky sú vyrobené tak, aby ustáli každodenné dlhodobé používanie, čo v domácnosti bežne nevyužijete.

Záver

Rebríky majú mnoho podôb, v súčasnej dobe môžete okrem klasických jednostranných kúpiť rebrík v podobe štaflí, obľúbené sú rebríky teleskopické aj kĺbové. Deťom urobíte radosť obstaraním lanového rebríka. Najobľúbenejšími sú rebríky vyrobené z hliníka, ktoré sú v predaji prakticky v akejkoľvek podobe.

Rebrík by mal byť v prvom rade bezpečný, overte si, či vami zvolený model spĺňa požiadavky normy DIN EN 11. Pri používaní rebríka myslite aj na bezpečnosť svoju aj svojich blízkych. Rebrík je vždy nutné umiestniť na pevný podklad, v prípade potreby je vhodné rebrík ešte ukotviť pomocou rôzneho príslušenstva, ktoré je možné k jednotlivým modelom dokúpiť.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.ferex.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo