Regály

Regály a police môžete v bežnej domácnosti využiť mnohými spôsobmi. Práve z tohto dôvodu sú dostupné v mnohých rôznych veľkostiach. Na ich výrobu sa používajú rôzne materiály. Regály je možné umiestniť prakticky do akéhokoľvek vnútorného, ale aj vonkajšieho priestoru.

Či už budete potrebovať regál kamkoľvek dobre vopred zvážte, aké hlboké a vysoké majú byť jednotlivé police. Niektoré regály neumožnia výšku políc nijako meniť, iné sú však oveľa variabilnejšie a umožňujú výšku políc podľa potreby prenastavovať.

Pri výbere regálu teda sledujte predovšetkým rozmery, dôležitý je nielen rozmer priestoru, v ktorom má byť regál umiestnený, ale aj výška, šírka aj hĺbka samotného regálu. Konštrukcia ovplyvňuje spôsob, ktorým je možné regál zostaviť a vplyv má aj na nosnosť. A v prípade, že budete chcieť do budúcnosti regál rozšíriť, voľte taký, ktorý má aj túto možnosť. Možnosť rozširovania majú spravidla kovové regály.

Porovnať ceny regálov

Typy

Na uskladnenie rôznych vecí môžete využiť okrem veľkých regálov aj menšie a skôr dizajnové nástenné police.

Regál

Regály sú väčšie konštrukcie, ktoré vám umožnia plnohodnotne využiť priestory v rôznych kútoch vášho obydlia. Môžu plniť funkciu šatníka aj špajze. Bežne sa umiestňujú do garáže, kôlne, pivnice aj dielne. Avšak regál nemusí byť iba praktický, ale aj dekoratívny, čo ovplyvní správny výber materiálu.

Nástenná polica

Nástenné police je nutné pripevniť na stenu. Na ne je potom možné umiestniť rôzne predmety. Nástenné police by mali plniť aj dekoratívnu funkciu, preto je veľmi dôležité vybrať ten správny materiál, ktorý bude ladiť k štýlu vašej domácnosti. Výrobným materiálom je masív, ratan, sklo, plast aj železo.

Druhy systémov

Regálová konštrukcia môže byť pevná alebo variabilná. V prípade pevnej musíte počítať s tým, že je konštrukcia nemenná a nie je možné ju nijako upravovať. Také regály sú vhodné do miest, o ktorých viete, že prítomnosť regálu dlhodobo vyžadujú.

Variabilné regály sú drahšie, je možné ich rôzne upravovať a meniť môžete aj výšku alebo počet políc. Jednoduchšia je aj ich prípadná demontáž.

Materiál

Na výrobu regálov sa používa hneď niekoľko rôznych materiálov. Reál môže byť vyrobený iba z jedného typu, alebo je použitý jeden materiál na konštrukciu a iný na police. S materiálom úzko súvisí nosnosť a pochopiteľne vzhľad.

Drevo

Drevené regály sú pevné a hodia sa prakticky do každého priestoru. Plniť môžu funkciu dekoratívnej knižnice, umiestniť ich môžete do špajze, garáže alebo pivnice. Drevené police môžete zakúpiť, ale aj vyrobiť presne podľa svojich potrieb doma.

Nevýhodou dreva je trochu zložitejšia údržba, najmä v prípade, keď regál umiestnite do vlhkého prostredia, bude vybrať taký, ktorý je ošetrený tým správnym náterom. Regál vyrobený z masívu je dostatočne stabilný a zvládne väčšie zaťaženie, v prípade drevotriesky potom budete musieť počítať s nižšou nosnosťou.

Kov

Kovové regály sú veľmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodné sú najmä tam, kde budete na regály umiestňovať ťažké predmety. Umiestniť ich môžete vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Často sa používajú v obchodoch aj priemyselnej výrobe.

V domácnosti ich môžete umiestniť prakticky kamkoľvek. Do skrytých miest vám postačí použiť jednoduchšie regály a do obývacej izby alebo inej miestnosti je možné zakúpiť regál, ktorý je vyrobený z kovaného železa. Regály vyrobené z kovu sú na trhu zastúpené najväčším počtom výrobkov.

Plast

Regály z plastu sa ľahko zostavujú, sú ľahké a nevadí im vlhké prostredie. Avšak nevýhodou je nízka nosnosť a nie práve ideálna stabilita.

Sklo

Sklenený regál je vhodný najmä do modernej domácnosti, ale rovnako ako sklenené police ho môžete umiestniť do kúpeľne. Výhodou skla je jednoduchá údržba aj vzdušný vzhľad.

Kombinácia materiálov

Najčastejšie je kombinovaný kov a drevo, čo sú najobľúbenejšie a najstabilnejšie materiály. Tieto materiály však vyžadujú správnu povrchovú úpravu, pretože nemusia odolávať vplyvom vlhkého prostredia.

Štýlové môžu byť regály v kombinácii kov, sklo, ktoré sú vhodné do obývacej izby, kúpeľne aj ďalších miestností, kde plnia aj dekoratívnu funkciu.

Konštrukcia kovového regálu

Regály vyrobené z kovu umožňujú vybrať spôsob zostavenia. Vybrať môžete medzi skrutkovaným a zásuvným typom.

  • Skrutkované regály – police sa do L-profilu pripevňujú pomocou skrutiek. Tieto regály majú spravidla potrebnú povrchovú úpravu, dobre odolávajú vlhkosti a ich prednosťou je aj jednoduchá údržba. Táto konštrukcia má nižšiu hmotnosť, s regálmi tak môžete ľahšie manipulovať. Skrutkované regály navyše umožňujú meniť výšku políc aj napájať ďalšie diely.
  • Zásuvné – v tomto prípade sa police zasúvajú do konštrukcie. V niektorých prípadoch sa vesia na háčiky. Veľkou výhodou je tu rýchle zostavenie aj možnosť nastaviť ľubovoľnú výšku políc.

Značka

Ak chcete lacný a pritom kvalitný regál pozrite sa na ponuku značky Biedrax, Enprag alebo TvojRegal. Regály môžete tiež kúpiť od značky Kovona, AHProfi, Shumee a ďalšie. Vybrať ich môžete tiež priamo v predajniach s nábytkom.

Cena

Cenové rozpätie je v tomto prípade veľké. Malý regál kúpite od 20 eur, cena veľkých môže šplhať cez 400 eur. Aj tu cenu ovplyvňuje veľkosť, nosnosť aj materiál konštrukcie. V prípade bežných policových regálov sa však cena spravidla pohybuje v rozmedzí 40 – 60 eur.

Porovnať ceny regálov

Otázky a odpovede

Čo všetko zohľadniť pri výbere regálu?

Hlavnou úlohou regálu je využiť určitý priestor na maximum. Preto by sa mali regálu umiestňovať pozdĺž steny av prípade, že vám to priestor dovolí je vhodné jeden regál umiestniť aj doprostred priestoru. Nutné je vedieť, čo budete do regálu umiestňovať. Tomu je nutné prispôsobiť hĺbku aj výšku políc.

Aká je nosnosť regálu?

Nosnosť je bežne v rozmedzí 70 – 1 5 00 Kg. Pri výbere nosnosti je dôležité rovnomerné zaťaženie. Najmenšia nosnosť ponúka plastové regály, v tomto prípade je to 20 – 30 kg. Naopak v prípade kovového regálu môže byť nosnosť 500 a viac kg.

Ako vybrať veľkosť regálu?

Tento parameter je veľmi variabilný. Veľkosť záleží na vašich priestorových možnostiach aj tým, čo budete v regáli skladovať. Na trhu sú dostupné malé, stredné aj veľké regály.

Záleží naozaj iba na vás a aj na počte políc, ktoré využijete. Okrem bežných regálov sú obľúbené aj regály do L alebo dvojstranné regály, ktoré sú určené predovšetkým na uskladnenie kníh či šanónov. S ich pomocou môžete napríklad štýlovo rozdeliť priestor miestnosti.

Záver

Do regálu môžete naskladať potraviny, náradie, knihy, oblečenie, hračky či čokoľvek iné. Tento výrobok nájde svoje miesto v každej domácnosti. Vyberať môžete medzi malými závesnými regálmi, ale aj veľkými odolnými priemyselnými regálmi, ktoré majú neuveriteľnú nosnosť.

Menšie dekoratívne regály vyrobené z rôznych materiálov vám spravidla neumožňujú nijako manipulovať s výškou políc. Praktické kovové regály umožňujú meniť nielen výšku políc, ale aj ich počet av niektorých prípadoch môžete regálovú stenu taktiež rozšíriť.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo