Stojany na víno

Fľaše s vínom môžete jednoducho uskladniť do chladničky, kuchynskej linky, do špajze, na chodbu či inam. Pitie vína môže byť pre mnohých niečo ako malý rituál, milovníkov vína je veľké množstvo. Nielen vinári môžu fľaše vína uskladniť štýlovo a vďaka štýlovým stojanom.

Stojan je jednoduchý bytový doplnok, ktorý má mnoho podôb. Do stojana môžete vložiť jednu alebo desiatky fliaš. Je možné ho kúpiť v bežných aj internetových obchodoch a zručnejší môžu stojan vyrobiť svojpomocne.

Výber stojana na víno nie je nijako zložitý, ale minimálne zvážiť by ste mali niekoľko parametrov. Tým najdôležitejšia je kapacita stojana a miesto, kde bude stojan stáť alebo visieť. Bežní konzumenti môžu mať stojan s vínom v kuchyni alebo obývacej izbe, skutoční milovníci a znalci môžu stojany vybaviť vínnu pivnicu. Stojan na víno bude každému na očiach, veľmi dôležité je vybrať vhodný materiál, ktorý doplní existujúci nábytok miestnosti. Vyberať si môžete medzi mnohými rôznymi štýlmi a designmi.

Porovnať ceny stojanov

Typy

Stojany na víno majú mnoho podôb, práve z hľadiska podoby je možné stojany rozdeliť na niekoľko základných typov.

Samostatne stojaci

Najrozšírenejšou skupinou sú samostatne stojace stojany. Tie môžu stáť na zemi a menší stojan je možné postaviť aj na poličku. Samostatne stojace stojany majú mnoho podôb, môže ísť o klasickú regálovú podobu, ale aj stojan, ktorý svojim vzhľadom pripomína súdok, gitaru alebo môžete kúpiť stojan s podobou zvieraťa. Výber je skutočne veľký a zvoliť môžete aj rôzne materiály.

Závesný/nástenný stojan

Závesné stojany sú na trhu zastúpené v menšom počte, ale aj v tomto prípade bude z čoho vyberať. Stojan môžete klasicky namontovať na stenu, zavesiť na kuchynskú linku. Závesné stojany majú moderný vzhľad, ale kúpiť môžete aj drevený stojan, ktorý dokonale zapadne na chatu alebo chalupu. Závesné stojany majú na rozdiel od samostatne stojace typy menšiu kapacitu, ale drvivá väčšina umožňuje kapacitu navýšiť. Jednoducho kúpite viac stojacích stojanov.

Skriňa

Fľaše vína je možné umiestniť aj do špeciálnych skríň, ktoré mávajú presklené dvierka. Ak nechcete, aby každý vedel, čo je v skrinke umiestnené, voľte variant s plnými dvierkami. Tieto skrine sú navyše často doplnené o ďalšie poličky alebo zásuvky a umiestniť do nich môžete okrem vína aj ďalšie veci. Skriňa však môže mať podobu aj veľmi jednoduchého regálu. Regály nie sú príliš atraktívne a vhodnejšie sú teda skôr do pivnice či špajze.

Vinotéka

Špeciálna chladnička na víno vám umožní skladovať fľaše pri odporúčanej teplote a vlhkosti, sú teda ideálne na dlhodobé uskladnenie vína. Vinotéky môžu byť voľne stojace aj vstavané a aj v tomto prípade máte na výber z mnohých rôznych veľkostí. Vinotéky majú rôzne funkcie a zvoliť môžete aj počet zón. Jednozónová vinotéka je ideálna na uskladnenie jedného typu vína, dvojzónové vinotéky umožňujú nastaviť dve rôzne teploty. Do vinotéky tak môžete vložiť biele aj červené víno a uchovávať ich v ideálnych podmienkach.

Veľkosť

Veľkosť stojana je úplne zásadný parameter. Kúpiť sa dá stojan, do ktorého zmestí iba jedna fľaša. Iné stojany naopak umožňujú rozšírenie. Veľkosť stojana vyberajte podľa toho, koľko fliaš vína mávate obvykle v domácnosti.

Najmenšie stojany pojmú 12 fliaš vína. Obľúbené sú stojany s kapacitou 3 – 6 fliaš. Väčšie stojany majú kapacitu až 20 fliaš, aj tieto varianty môžu nájsť svoje uplatnenie aj v bežných domácnostiach. Do vínnej pivnice alebo komerčných priestorov je možné kúpiť stojan s kapacitou 20 – 100 fliaš vína.

Umiestnenie

Stojany môžu slúžiť na krátkodobé aj dlhodobé uskladnenie vína. Všetko záleží na tom, kam stojan umiestnite a aké podmienky bude víno na tomto mieste mať. Uskladnenie vína má svoje pevne dané pravidlá. Fľaše vína by mali byť ideálne uskladnené na chladnom a tmavom mieste. Teplota vzduchu by mala byť v rozmedzí 10 – 15 °C. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí 60 – 68 %. Také podmienky ponúkajú skôr vínne pivnice, v ktorých môžete víno skladovať dlhšiu dobu.

Vínnu pivnicu však v mnohých domácnostiach nenájdete, a preto nájde regál na víno svoje miesto skôr v kuchyni alebo obývačke. V tomto prípade však môžete víno skladovať oveľa kratšiu dobu. Aby malo víno ideálnu teplotu, budete ho musieť pred podávaním vložiť na niekoľko minút do chladničky.

Materiál

Stojany na víno bývajú vyrobené z dreva, kovu alebo plastu. Často narazíte aj na kombináciu niekoľkých materiálov. To, aký materiál zvolíte, je skôr otázkou vkusu, všetky materiály ponúkajú stojany v rôznej kvalite. Záleží teda aj na výrobcovi a výrobnom materiáli.

  • Drevo – drevené stojany sú štýlové a zapadnú do každého interiéru. Pri výbere narazíte na stojan vyrobený z masívu, MDF dosiek, drevotriesky, mangového dreva alebo bambusu. Z drevín sa používa teak, breza, dub, buk, gaštan a iné. Materiál voľte podľa toho, kde bude stojan stán. Nie každá drevina je odolná voči vlhkosti.
  • Kov – kovové regály sú originálne, nevyžadujú údržbu a umiestniť ich môžete prakticky kamkoľvek. Aj v tomto prípade je výber obrovský a okrem jednoduchých stojanov možno zaobstarať aj naozaj dizajnové kúsky. Kúpiť môžete regál vyrobený z nerezu, pozinkovanej ocele, chrómu, plechu alebo v kombinácii drevo/plast.
  • Plast – v prípade plastových regálov je výber veľmi obmedzený. Plastové stojany sa vyznačujú veľmi jednoduchým vzhľadom a veľmi obmedzenou kapacitou. Obvykle sa do nich nezmestí viac ako 10 fliaš. Aj v tomto prípade sa používajú rôzne kvalitné materiály, okrem menej kvalitného plastu zoženiete regál z polyresinu alebo polyesteru.

Značka

Stojany na víno sú na trhu zastúpené v pomerne veľkom počte. Tento bytový doplnok kúpite v mnohých bežných obchodoch alebo prostredníctvom internetu. Veľké množstvo kvalitných stojanov je možné zaobstarať od DanDiBo, RTA Global Ltd, vidaXL, Drevobox, Bloc Cellier a mnohých ďalších.

Cena

Cena stojanov závisí od veľkosti, výrobného materiálu a z veľkej časti ju ovplyvňuje aj vzhľad. Najlacnejšie sú regály jednoduchého vzhľadu, ktorých cena neprekročí 20 eur. Za túto cenu je možné zohnať aj pomerne veľké stojany s kapacitou až 30 fliaš.

Za elegantný stojan, ktorý zaujme vzhľadom na prvý pohľad, zaplatíte 20 – 80 eur. Naozaj luxusné kúsky môžu byť drahšie ako 120 eur.

Porovnať ceny stojanov

Otázky a odpovede

Kedy sa oplatí chladiaca vinotéka?

Aby ste mohli archivovať víno, musíte mu vytvoriť dokonalé podmienky. Každý druh vína si vyžaduje trochu inú teplotu. Biele a ružové víno je nutné skladovať pri teplote 7-12 °C, červené potrebuje teplotu 15-18 °C, šumivé víno je nutné chladiť pri teplote 5-7 °C, a perlivé pri teplote 8-10 °C. Práve tieto podmienky vytvorí vinotéka. Stojany na víno nie sú stavané na archiváciu vína, víno v stojane je nutné v blízkej dobe konzumovať.

Čo použiť na domácu výrobu stojana na víno?

Kutili môžu stojan na víno vyrobiť napríklad zo starších debien. Do debien môžete víno umiestniť na stojato aj na ležato. Ďalšou možnosťou je použiť masívne dosky. Do nich vyvŕtate otvory a víno uložíte za hrdlo. Stojan je možné vyrobiť aj z drevených priečok. Spôsobov je väčšie množstvo, inšpiráciou vám môžu byť aj bežne dostupné stojany.

Záver

Stojan na víno je praktický a mnohokrát aj štýlový doplnok do domácnosti. Vďaka stojanu môžete uskladniť fľaše vína v kuchyni, obývacej izbe či inde v byte. Bez stojanov alebo regálov sa nezaobídu majitelia vínnej pivnice. Pri výbere stojana postačí zapremýšľať nad správnou veľkosťou a zvoliť musíte aj vhodný materiál. Stojan je aj štýlový darček pre milovníkov vína, vyberať môžete medzi jednoduchými aj veľmi pekne spracovanými výrobkami.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo