Smoothie makery

Smoothie je spôsob prípravy vitamínového nápoja či desiaty. Pomocou makeru môžete spracovať rôzne ovocie, zeleninu, semienka, oriešky alebo bylinky. Smoothie pripravujú tí, ktorí preferujú zdravý životný štýl, radia sa medzi športovcov alebo chcú zhodiť prebytočné kilá. Pomocou smoothie mixéra nepripravíte obyčajnú šťavu alebo koktail, ale hustejšiu zmes, ktorá vám môže nahradiť bežné jedlo.

Pri výbere smoothie makera je potrebné zvážiť, pre koľko osôb budete smoothie pripravovať. Podľa ich počtu je nutné voliť veľkosť nádoby. Výkon mixéra zasa určuje, ako tvrdé suroviny dokáže mixér spracovať. Pri výbere si všímajte ovládanie, aj jednotlivé funkcie, ktoré prípravu uľahčia aj urýchlia.

Porovnať ceny makerov

Typy

Smoothie makery je možné rozdeliť do dvoch skupín podľa spôsobu napájania. Klasická elektrická podoba mixéra je známejšia. Tento mixér je všestranným pomocníkom, s ktorého pomocou rozmixujete akúkoľvek tvrdú surovinu.

Jednotlivcom sú potom určené malé ručné mixéry, ktoré je možné vďaka nabíjacej batérii používať kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí do mixéra vložiť suroviny určené na mixovanie a samotné smoothie pripraviť v čase, ktorý vám bude vyhovovať.

Elektrický

Elektrický mixér môžete používať iba tam, kde je k dispozícii pripojenie do siete. Tieto typy patria k štandardným, majú väčší objem nádoby, vďaka čomu môžu slúžiť viacerým členom rodiny. K týmto mixérom môžete prikúpiť ďalšie príslušenstvo a využívať rôzne funkcie.

Nabíjací

Veľkým hitom sa stávajú nabíjacie makery. Ide o malé mixéry, určené pre jednu osobu. Brať ich môžete vďaka ich veľkosti kamkoľvek. Fungujú v kombinácii s nabíjacou batériou. Nie sú toľko výkonné, vhodné sú skôr na mixovanie mäkších surovín. S ich pomocou môžete pripraviť deťom vždy čerstvú výživu.

Výkon

Tento parameter je dôležitý pri každom spotrebiči, v prípade mixéra určuje, aké suroviny bude mixér schopný spracovať bez toho, aby dochádzalo k jeho zastavovaniu alebo prehrievaniu. Čím je výkon vyšší, tým tvrdšie suroviny spracujete. S výkonom rastie aj spotreba elektrickej energie, čo však nie je v prípade mixéra nijako dramatické.

Smoothie makery majú výkon v rozmedzí 100 – 1700 W.

  • Do 200 W – tieto prístroje patria k základným, a sú schopné spracovať iba mäkké suroviny. Sú vhodné skôr na občasné používanie.
  • 500 – 1000 W – do tejto skupiny patria kvalitné mixéry, ktoré si poradia s akoukoľvek zeleninou aj ovocím. Makery s výkonom okolo 1 000 W môžete použiť aj na mixovanie zmrznutých surovín alebo ľadu.
  • Nad 1 000 W – po týchto prístrojoch by mali siahnuť tí, ktorí budú do smoothie bežne pridávať rôzne semienka alebo oriešky.

Otáčky

To koľkokrát sa je schopný nôž počas jednej minúty otočiť určuje práve tento parameter. Vďaka vyššiemu počtu otáčok vyrobíte hladké smoothie a príprava bude rýchlejšia. Mixér s vyššími otáčkami tiež lepšie spracuje tvrdé suroviny.

Vo väčšine prípadov sú však mixéry vybavené väčším počtom rýchlostí, čo vám umožňuje prispôsobiť počet otáčok mixovaným surovinám. Maximálny počet by mal u mixéra prekročiť 20 000 ot/min. Najlacnejšie mixéry dosahujú iba rýchlosť okolo 10 000 ot/min, čo vám neumožní suroviny rozmixovať do hladka.

Objem nádoby

Rovnako ako klasické mixéry sú aj smoothie makery vybavené rôzne veľkou nádobou. Tu je potrebné zvážiť, či budete smoothie piť alebo jesť doma, alebo si budete brať pripravené smoothie do práce, školy alebo kamkoľvek inam. Na rozdiel od bežných mixérov vám totiž smoothie makier práve toto umožňuje, stačí iba nádobu opatriť špeciálnym viečkom.

Malé nabíjacie makery majú objem od 300 – 500 ml. Elektrické mixéry môžu pripraviť smoothie v nádobe s objemom 500 – 800 ml. Pokiaľ si nebudete veľkosťou nádoby pri výbere istí, alebo využijete viac veľkostí, môžete zakúpiť mixér, ktorého súčasťou sú 2 a viac rôzne veľkých nádob. Niektorí výrobcovia potom umožňujú náhradné nádoby dokúpiť.

Materiál

Rovnako ako v prípade iných mixérov môžete vyberať medzi výrobným materiálom. Základňa býva vyrobená z plastu alebo nerezu. Nabíjacie mixéry sú potom celoplastové.

Kvalitnejšie, stabilnejšie a drahšie sú nerezové mixéry. Plastové mixéry sú lacnejšie, menej stabilné, avšak pri nákupe makera overeného výrobcu, bude jeho používanie taktiež jednoduché a bezpečné. Vyhnúť by ste sa však mali príliš lacným a aj ľahkým mixérom. Tie môžu byť nestabilné a nekvalitné.

Výrobným materiálom nádoby je sklo, plast alebo nerezová oceľ. V prípade plastových nádob pátrajte po označení Tritan. Tento plast neobsahuje BPA, možno ho teda vystaviť vyšším teplotám a na umývanie používať umývačku riadu. Okrem toho neuchováva Tritan pachy a bráni vzniku plesní. Sklenené nádoby sú menej odolné a s nerezovými sa stretnete skôr výnimočne.

Každý kvalitný mixér by potom mal mať nerezové nože. Toto je v súčasnej dobe štandardom a nerezovými nožmi sú vybavené aj malé nabíjacie makery.

Funkcia

Smoothie makery sú pomerne jednoduché prístroje, napriek tomu u nich však môžete využiť niekoľko funkcií.

  • Bezpečnostná poistka – býva štandardným vybavením všetkých kvalitných mixérov.
  • Vákuum – vďaka možnosti mixovať vo vákuu uchováte väčšie množstvo živín. Výsledné smoothie bude mať lepšiu farbu aj chuť.
  • Programy – drahšie mixéry môžu disponovať niekoľkými prednastavenými programami
  • Drvenie ľadu – s touto funkciou si môžete pripraviť osviežujúce studené smoothie, ktoré vás v letných mesiacoch príjemne ochladia.

Značka

Klasické stolné smoothie makery kúpite od značiek ako Sencor, Nutribullet, Orava alebo napríklad Electrolux. Nabíjacie makery sú výrobky značky FitStream.

Cena

Cena makeru nie je nijako vysoká, drvivú väčšinu mixéra kúpite za menej ako 40 eur. K dostaniu sú klasické aj USB makery. Drahšie mixéry s nerezovým telom môžu stáť 80 – 200 eur. Cenový rozdiel je väčšinou daný množstvom príslušenstva.

Porovnať ceny makerov

Otázky a odpovede

Čo je doba nepretržitej prevádzky?

Ide o parameter, ktorý určuje, ako dlho môže mixér na jedno spustenie pracovať. Ideálna hodnota je 2 a viac minúty.

U lacnejších prístrojov môže byť táto doba kratšia a bude teda nutné robiť počas prípravy prestávky, čo pochopiteľne dobu prípravy predĺži. Takáto situácia však nastane iba v prípade, keď budete spracovávať tvrdé alebo zamrznuté suroviny. Pri mixovaní mäkších surovín, bude vaša smoothie pripravené oveľa skôr.

Čo je BPA?

Ide o chemikáliu, ktorá sa bežne používa pri výrobe plastových výrobkov. Vďaka nej sú plasty odolnejšie a tvrdšie. V prípade, keď dôjde k zahriatiu takého plastového výrobku, začne sa táto toxická látka uvoľňovať do potravín a následne aj ľudského organizmu. Táto skutočnosť môže spôsobovať množstvo zdravotných ťažkostí.

Je možné pripraviť smoothie pomocou klasického mixéra?

Smoothie je možné pripraviť za použitia klasického avšak kvalitného stolného mixéra a vystačiť si môžete aj s kvalitným ponorným mixérom alebo odšťavovačom. Žiadny z uvedených prístrojov vám však neumožní pripravené smoothie konzumovať priamo z mixovacej nádoby a ich nevýhodou je aj zložitejšie čistenie.

V mnohých prípadoch za pomoci stolného alebo tyčového mixéra nedosiahnete požadovanú konzistenciu, predovšetkým pri spracovávaní tvrdých surovín. Pokiaľ však budete smoothie konzumovať iba doma, vystačíte si aj s týmito spotrebičmi.

Záver

Smoothie môžete pripraviť pomocou viacerých rôznych spotrebičov. Výhodou smoothie makeru je však rýchlosť prípravy. Do nádoby vložíte iba suroviny, stlačením jedného gombíka rozmixujete všetko do požadovanej konzistencie a potom smoothie ihneď skonzumujete alebo vymeníte časť s nožom za viečko a môžete si svoje smoothie odviesť kamkoľvek len budete chcieť.

Vďaka unikátnemu tvaru sa nádoba dobre drží a zmestí sa aj do držiaka v aute. Samostatnou kapitolou sú stále obľúbenejšie nabíjacie makery, ktoré vám umožnia pripraviť smoothie kdekoľvek.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo