Šmykľavky

Šmykľavka je súčasťou každého ihriska a stáva sa spoločnou súčasťou záhrady. Vďaka veľkému počtu produktov vo všetkých možných veľkostiach si však môžete kúpiť šmýkačku v detskej miestnosti a samostatná kapitola sú ešte populárnejšie vodné snímky. Budú potešené nielen deťmi, ale pri výbere vhodného modelu prinesie aj dospelých radosť.

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu detskej šmykľavky, mali by ste okrem vzhľadu a ceny vziať niekoľko ďalších parametrov. Patria sem výrobný materiál, veľkosť a vek dieťaťa, ale aj umiestnenie a priestor, ktorý pre ňu môžete vymedziť.

Porovnať ceny šmykľaviek

Typ

Ako sme už spomínali, pokiaľ vyberáte detskú šmykľavku, máte na výber z dvoch úplne odlišných možností. Prvým variantom sú vonkajšie alebo aj interiérové šmykľavky a druhým potom nafukovacie vodné.

Vonkajší

Vonkajšie šmýkačky sa líšia výrobným materiálom a dostať ich v mnohých podobách. Kúpiť môžete samostatnú šmýkačku, ktorú je možné umiestniť na stabilnú drevenú alebo kovovú konštrukciu a druhou možnosťou sú šmykľavky so schodíkmi, ktoré tvoria samostatný prvok a je možné ich umiestniť prakticky kamkoľvek.

Tieto šmýkačky sú najčastejšie celoplastové, ich výhodou je predovšetkým nízka hmotnosť, vďaka ktorej ľahko zmeníte jej umiestnenie.

Vodné

Túto šmykľavku ocení každý počas letných dní. Vyberať môžete samostatnú vodnú šmykľavku, ktorú môžete umiestniť k bazénu. Častejšie je však vodná šmykľavka súčasťou nafukovacieho centra. Tieto šmykľavky sú určené predovšetkým menším deťom.

Ak chcete zaobstarať vodnú šmykľavku starším deťom alebo dospelým, bude vás viac zaujímať vodná dráha. Jedná sa o šmýkačku, ktorú je možné umiestniť na piesočnatý alebo trávnatý povrch.

Potom ju pripojíte k vodovodnej hadici ao stále mokrý a klzký povrch sa už postarajú striekacie hlavy. Vodná dráha umožňuje používanie viacerých osôb naraz, najčastejšie kúpite dráhu s dvoma alebo troma stopami.

Rozmer

Rozmer šmykľavky je z veľkej miery závislý od veku dieťaťa i spôsobu použitia. Šmykľavky so schodíkmi kúpite v mnohých veľkostiach, najmenšie šmykľavky majú dĺžku dráhy pod 100 cm a sú určené malým deťom od 1 – 3 rokov veku. Tieto malé šmykľavky sú často súčasťou vodných centier alebo menších bazénov.

Od 120 – 150 cm kúpite opäť plastové šmykľavky so schodíkmi, ale k dostaniu sú už aj samostatné nafukovacie šmykľavky, ktoré môžu tvoriť príslušenstvo k zabudovaným bazénom a použiť ich možno samozrejme aj ako samostatný prvok.

Od 150 cm kúpite väčšie celoplastové šmykľavky so schodíkmi alebo samostatnú šmykľavku, ktorú je nutné umiestniť na pevnú konštrukciu. Niektoré celoplastové šmykľavky so schodíkmi disponujú vodnou prípojkou a možno ich teda použiť aj v kombinácii s vodou. Vodné dráhy sú oveľa dlhšie, najčastejšie sa ich dĺžka pohybuje okolo 5 metrov.

Umiestnenie

Umiestnenie budete riešiť iba v prípade celoplastových šmykľaviek so schodíkmi. Tie sú variabilné a použiť ich môžete doma aj na záhrade. Ak budete uvažovať o domácom používaní, mali by ste to zohľadniť už pri výbere veľkosti.

Nie každý má dostatočne veľký priestor, ktorý mu umožní používať doma veľkú šmykľavku. Na druhú stranu väčšie deti sa na príliš malej šmykľavke adekvátne nezabavia.

Pri vonkajšej šmykľavke budete musieť zohľadniť povrch a stabilitu. Na bezpečné používanie je vhodné umiestniť šmykľavku na piesočnatý alebo trávnatý povrch. Väčšiu stabilitu potom budete mať pri šmykľavkách doplnených stabilnou konštrukciou. Avšak aj šmykľavky so schodíkmi sú často doplnené o rôzne prvky, ktorých účelom je zvýšiť stabilitu šmykľavky.

Pokiaľ budete kupovať vodné šmykľavky, mal by byť povrch ideálne trávnatý a pred umiestnením šmykľavky by ste sa mali uistiť, že sa pod šmykľavkou nenachádza žiadny kameň alebo ostrý predmet, ktorým by ste mohli šmykľavku preraziť, ale o ktorý by sa mohlo dieťa porezať alebo inak poraniť.

Materiál

Šmykľavky sú vyrobené z rôznych materiálov, hoci v prípade záhradných narazíte predovšetkým na plast.

Plast

Šmykľavky sú štandardne vyrobené z odolného plastu. Tento materiál nevyžaduje žiadnu údržbu a výhodou je aj jeho nízka obstarávacia cena a hmotnosť. Plastové šmykľavky sú k dostaniu v mnohých farebných kombináciách a používať ich môžete doma aj na záhrade. Pozor si však dajte na ich stabilitu.

Nafukovacie šmykľavky sú v drvivej väčšine vyrobené z kvalitného vinylu, čo je aj typ plastu. Vinyl vyniká veľkou odolnosťou a taktiež dlhou životnosťou. Pokiaľ dôjde k jeho pretrhnutiu, je možné šmýkačku pomocou záplaty opraviť.

Kov

Kovové šmykľavky poznáte zo skorších čias. Bežne sa nachádzali na detských ihriskách alebo boli k videniu na plavárňach. Výhodou kovu je vysoká odolnosť, kovovú šmykľavku však nie je prakticky možné v lete používať, pretože ich slnko dokáže rozpáliť na veľmi vysokú teplotu, čo môže viesť až k nepríjemnému popáleniu.

Kovovú šmýkačku je tiež nutné pravidelne ošetrovať proti korózii. V súčasnej dobe je možné kúpiť svahovú nerezovú šmykľavku, ktorej rám je vyrobený z agátového dreva. Nevýhodou je u tejto vysoko kvalitnej šmykľavky veľká obstarávacia cena.

Drevo

Ide o veľmi obľúbený ekologický materiál, ktorý si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Drevené šmykľavky sú rovnako ako kovové zastúpené v malom počte, pokiaľ vás však pátranie neodradí, je možné naraziť na šmykľavky v rôznych veľkostiach, ako samostatných, ktoré treba zabudovať do pevnej konštrukcie alebo so schodíkmi.

Tieto šmykľavky majú väčšiu stabilitu, dieťa samotné ich nie je schopné posunúť ani prevrátiť. Náročnejšie presúvanie však čaká aj vás. Oproti kovu nedochádza k prehriatiu povrchu av chladnejších dňoch nebude šmýkačka studiť. Tiež drevo je však nutné pravidelne ošetrovať vhodným náterom a počítať musíte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Značka

Medzi výrobcovi šmykľaviek dominuje značka Smoby. Tento výrobca je na trhu zastúpený veľkým množstvom rôznych výrobkov. Rovnaký typ šmykľaviek kúpite aj od značiek Dohány, Mochtoys alebo Scarlet.

KBT, Marimex, Drewmax šmykľavky treba zavesiť na pevnú záhradnú konštrukciu. Tento výrobca je na trhu zastúpený aj väčším množstvom výrobkov. Vodné centrá a dráhy kúpite od Bestway a ďalších.

Cena

Cena malých šmýkačiek a modelov s menšou nosnosťou začína na 20 eur a šplhať môže k 40 eur. Do 40 eur je možné kúpiť aj väčšinu vodných dráh. Od 40 – 80 eur kúpite jednoduché väčšie šmykľavky s nosnosťou najčastejšie do 50 kg. Ak budete od šmýkačky požadovať nosnosť až 100 kg, bude vás zaujímať cenové rozmedzie 80 – 120 eur.

Hracie centrá so šmykľavkou v plastovej aj nafukovacej podobe vyjdú s ohľadom na veľkosť a množstvo prvkov na cca 200 – 790 eur. A ak máte záujem o nerezovú šmykľavku, bude sa jej cena pohybovať v rozmedzí 790 – 3 920 eur.

Porovnať ceny šmykľaviek

Otázky a odpovede

Akú majú šmykľavky hmotnosť?

Menšie plastové šmykľavky nie sú nijak ťažké, najmenšie vážia cca 2 kg, veľké potom väčšinou do 6 kg. Túto hmotnosť majú aj bežné nafukovacie dráhy alebo malé šmykľavky do bazéna. V prípade veľkých plastových závesných aj niektorých kompletných sa hmotnosť pohybuje medzi 8 – 20 kg.

Drevené šmykľavky nie sú bežne k dostaniu, vo väčšine prípadov sa vyrábajú iba na zákazku samostatne, častejšie však tvoria iba prvok detského ihriska. U týchto šmýkačiek je treba počítať s oveľa väčšou hmotnosťou a vyhradiť im na záhrade stabilné miesto.

Aká je nosnosť šmýkačiek?

V prípade plastových záhradných šmykľaviek je nosnosť v rozmedzí 20 – 100 kg. To platí pre záhradné šmykľavky aj vodné dráhy. Vďaka tomu si kĺzanie užije skutočne celá rodina. Nerezové šmykľavky potom majú nosnosť až 400 kg a je tak prakticky nezničiteľná.

Aké má šmykľavka funkcie?

Niektoré záhradné šmykľavky umožňujú pripojiť hadicu s vodou a vďaka tomu sa ľahko zmenia na bezpečnú vodnú šmykľavku. Často sa stretnete s protišmykovou povrchovou úpravou schodov a madlami, ktoré sa postarajú o bezpečné nasadanie.

Niektoré šmykľavky sú výškovo nastaviteľné, s touto funkciou sa stretnete predovšetkým pri rôzne tvarovaných výrobkoch. Nafukovacie šmykľavky môžu byť súčasťou celého hracieho centra, alebo aspoň detského bazéna.

Záver

Šmykľaviek je k dostaniu veľké množstvo. Pri výbere uprednostnite šmykľavky preverených výrobcov, ktoré predávajú šmykľavky s potrebnou certifikáciou. Kvalitná plastová šmykľavka by mala mať UV ochranu. Tá sa postará o stálosť farieb.

Dôležité sú aj protišmykové plochy a pevné úchyty. Pri používaní šmykľavky by mali byť predovšetkým malé deti vždy pod dohľadom dospelej osoby. Na bezpečnosť je potrebné dbať aj v prípade kĺzacích plôch. Tu nie je možné používať na kĺzanie nohy. Kĺzať sa vždy budete po bruchu alebo chrbte.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mackoviahracky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo