Sponkovačky

Sponkovačka je jednoduché zariadenie, ktoré pomocou spôn spája rôzne materiály. K najznámejším patria jednoduché kancelárske sponkovačky, ktoré pozná snáď každý. Sponkvačka by však nemala chýbať v dielni každého majstra, tento prístroj nejde svoje uplatnenie v každej domácnosti. Použiť ju môžete na dekoratívne práce, obkladanie stien rôznymi textilnými tapetami alebo izolačnými materiálmi, ale aj pripevnenie drevených dosiek.

Princíp použitia je jednoduchý, stačí naplniť zásobník sponkami alebo klincami. Tie sú stlačením tlačidla vysokou rýchlosťou nastrelené do rôznych materiálov. Kvalitná sponkovačka by vám mala umožniť vystreliť cca 25 sponiek za minútu. Pri práci je nutné držať sponkovačku rovno, aby bolo umiestnenie sponky rovnomerné.

Sponkovačiek je celý rad, líšia sa od seba veľkosťou, zdrojom, ktorý na prácu využívajú aj spojovacím materiálom. Na spojenie môžete využiť sponkovačky alebo klince, k dostaniu sú však aj modely, ktoré umožňujú použitie oboch.

Porovnať ceny sponkovač

Typy

Ako sme už spomínali, môžete vyberať medzi sponkovačkou a klincovačkou, alebo zvoliť kombináciu oboch. Jednotlivé typy využijete rozdielnym spôsobom, je teda na zváženie, ktorému výrobku dáte prednosť, alebo sa vám oplatí investícia do drahšieho kombinovaného zariadenia.

Sponkovačka

Sponkovačka má mnoho podôb využitia, hodí sa na spájanie kartónov, pripevňovanie rôznych fólií na záhrade i stavbách. Je možné s ňou kotviť sadrokartóny alebo pristreľovať obkladový materiál. Využíva sa aj v čalúnnictve, pri poťahovaní látkou atď. Použiť ju môžete na drevené, plastové, kožené aj iné materiály.

Klincovačka

Klincovačku využijete pri práci na stavbách, ľahko ju použijete aj v menej prístupných miestach. Je ideálny pri pripevňovaní dosiek veľkých rozmerov, kotvení drevených obkladov alebo spájaní šindľovej krytiny. S jej pomocou skompletizujete nábytok a pomôže aj s kotvením drevených konštrukcií.

Pohon

Oba prístroje sú k dostaniu v niekoľkých podobách, v závislosti na tom, akým spôsobom sú poháňané.

Ručné

Ručnú podobu nájdete iba pri sponkovačkách, ktoré využijete najmä v kancelárii, kedy s ich pomocou zošijete papiere. Tieto sponkovačky sú veľmi malé a ľahké, vyrobené môžu byť z kovu alebo plastu.

Ručná sponkovačka má svoje uplatnenie aj v ďalších odvetviach, využiť ju môžete príležitostne v dielni a dobre poslúži aj čalúnnikom. Dielenské sponkovačky sú väčšie a výrobný materiál je už kvalitnejší. Stále však ide o pomerne lacné zariadenie, ktoré je určené na občasné použitie.

Akumulátorové

V akumulátorovej podobe je možné kúpiť sponkovačku aj klincovačku. Tieto zariadenia využijete najmä na stavbách alebo v miestach, kde nie je možné ťahať žiadnu kabeláž. V prípade akumulátorových modelov by ste sa mali zaujímať najmä o výdrž batérie a dobu, počas ktorej sa bude opakovane nabíjať.

Elektrické

Fungujú na rovnakom princípe ako akumulátorové typy. Elektrickú môžete zaobstarať sponkovačku, alebo zariadenie, ktoré umožňuje spájanie sponami aj klincami. V tomto prípade budete pri práci obmedzení prívodným káblom, ktorý je nutné zapojiť do elektrickej siete. Oproti akumulátorovým sú elektrické zariadenia lacnejšie. Elektrické typy sú určené na nepretržitú prevádzku a vynikajú vysokým výkonom.

Plynové

Plynové sponkovačky aj klincovačky využívajú na vystrelenie tlakovú bombičku. Nevýhodou je v tomto prípade bombičku po vyprázdnení meniť. Ani v tomto prípade nebudete pri práci limitovaní prívodným káblom alebo plynovou hadicou.

Pneumatické

V pneumatickej verzii je možné kúpiť oba typy. Na vystrelenie spony alebo klinca je využívaný stlačený vzduch. Súčasťou výrobku je kompresor, vďaka tomu nájdu svoje uplatnenie najmä v rôznych halách a často bývajú súčasťou rôznych výrobných liniek.

Sponky a klince

Spony aj klince je možné zakúpiť v rôzne veľkých baleniach, najčastejšie sú balené po 1 000 kusoch. Súčasťou sponkovačiek sú často univerzálne zásobníky, ktoré vám umožnia používať viac rôznych veľkostí. To akú veľkosť budete môcť použiť, sa dozviete z príbalového letáka.

Spony sú vyrobené z pozinkovanej ocele ak dispozícii sú v rôznych šírkach i veľkostiach. Šírku budete vyberať s ohľadom na model sponkovačky, dĺžku potom môžete prispôsobiť materiálu. Kúpiť môžete malé cca 6 mm aj veľké 80 mm spony.

Tiež klincov máte na výber mnoho veľkostí, dĺžka je najčastejšie v rozmedzí 20 – 65 mm. Tieto veľkosti klincov je možné používať v akumulátorových aj plynových klincovačkách. Klince s dĺžkou do 100 mm sú určené predovšetkým pre pneumatické klincovačky.

Zásobník

Pri sponkovačke je dôležitá aj veľkosť zásobníka. Čím je zásobník väčší, tým menej často ho budete počas práce dopĺňať. Príliš veľký zásobník má aj svoje nevýhody, tou najväčšou je jeho väčšia hmotnosť. Pri dlhšom používaní sa vám sponkovačka značne prednesie. Ideálna váha výrobku je cca 1 kg.

Sponky aj klince je možné dopĺňať zhora, zospodu a zozadu. Za najlepší variant je považované dolné plnenie. Ideálne je pred nákupom vyskúšať, manipulácia so zariadením by mala byť ľahké, aby bolo možné sponkovačku používať aj na menej prístupných miestach. Kombinované výrobky by potom mali umožňovať plynulé prechádzanie zo spôn na klince.

Spúšťanie

Sponkovačku môžete spúšťať dvoma spôsobmi.

Tlačidlo

V tomto prípade je spona alebo klinec vystrelený po stlačení tlačidla. Výhodou tohto systému je, že máte prístroj plne pod kontrolou a nedôjde k náhodnému vystreleniu.

Automatická spúšť

Automatická spúšť je pohodlnejšia, nevyžaduje pri práci vašu asistenciu. Sponkovačka sponku alebo klinec vystrelí ihneď po pritlačení zariadenia na materiál. Pri tomto spúšťaní však môže dôjsť pri nesprávnej manipulácii k náhodnému vystreleniu, ktoré môže spôsobiť úraz.

Túto variantu zvážte v prípade, že sa vo vašej domácnosti vyskytujú malé deti alebo domácich miláčikov, ktorí by mohli prísť so zariadením do styku.

Funkcia

Kvalitná sponkovačka by mala umožňovať regulovať silu nástrelu. Vďaka tomu ju budete môcť používať v kombinácii s rôzne tvrdými materiálmi.

LED diódy alebo displeje vás budú informovať o stave zásobníka. Niektoré lacnejšie výrobky sú vybavené priehľadnými okienkami, aj vďaka nim budete ihneď vedieť koľko spôn alebo klincov v zásobníku zostáva. V prípade akumulátorových typov budete mať prehľad aj o stave batérie.

Samozrejmosťou by mala byť aj bezpečnostná poistka, ktorá zabraňuje náhodnému vystreleniu. Potom, čo skončíte prácu, je nutné sponkovačku alebo klincovačku uzamknúť a uložiť na bezpečné miesto.

Značka

Sponkovačku a klincovačku ponúka mnoho výrobcov. Vymenovať môžeme napríklad výrobky značky Stanley, Makita, Milwaukee, Festa, Metabo, Bosch, Güde, DeWalt alebo Extol. Kvalitný výrobca vám poskytne spoľahlivý prístroj vyrobený z odolných materiálov. Umožní vám zakúpiť kvalitné sponky a klince a poskytne aj pozáručný servis.

Cena

Najlacnejšie zaobstaráte kancelárske sponkovačky, tie sú k dostaniu za cca 5 eur. Robustnejšie ručné typy, ktoré využijete aj pri spájaní tvrdších materiálov, stoja od 10 – 20 eur. Za cca 20 a viac eur sú k dostaniu aj prvé elektrické sponkovačky. Nevýhodou týchto lacných modelov je telo vyrobené z menej odolného plastu, ktoré je viac náchylné na poškodenie.

Kvalitnejšie výrobky ponúkajú cenové rozpätie 35 – 80 eur. Tu nájdete aj kombináciu oboch variantov. Zakúpenie drahšieho výrobku závisí najmä od frekvencie využitia. Pre domáce účely si vystačíte s menej výkonným modelom, profesionáli môžu vyberať medzi výrobkami, ktorých cena prevyšuje 80 eur.

Porovnať ceny sponkovač

Otázky a odpovede

Čo je pinovačka?

S pomocou pinovačky môžete spájať rôzne materiály pomocou pinov, ktoré vytvárajú takmer neviditeľné spoje. Pin je možné prirovnať k tenkému drôtiku. Pinovačky sú tak určené najmä na výrobu dekorácií. Kúpiť môžete prístroje umožňujúce používať iba piny, ale aj zariadenia, ktoré umožňujú nastreľovanie mini klinčekov.

Akú údržbu sponkovačka vyžaduje?

Pravidelne by ste mali čistiť zásobník, v ktorom môžu zostávať časti sponiek. Vašu starostlivosť vyžaduje aj úderník. Na ňom sa počas používania tvoria otrepy. Tie treba pravidelne odstraňovať za pomoci jemného brúsneho papiera.

Neudržovaný úderník môže vďaka otrepom brať naraz viac sponiek naraz. Dôjsť tak môže k jeho zaseknutiu a možnému poškodeniu. Ručné sponkovačky vyžadujú občasné premazávanie pohyblivých častí.

Ktorá sponkovačka je najvhodnejšia na domáce použitie?

K najobľúbenejším sponkovačkám patria akumulátorové typy. Jednotlivé modely môžete využiť v mnohých situáciách. Vďaka absencii prívodného kábla nie ste pri práci nijako limitovaní. Využiť môžete aj plynové sponkovačky, ktoré sú však vzhľadom na nutnú výmenu plynových kartuší náročnejšie na prevádzku.

Záver

Najväčšou výhodou sponkovačiek a klincovačiek je jednoduché použitie. Takmer bez námahy je možné spojiť mnoho rôznych materiálov, vďaka tomu ich využijete v domácnosti, na záhrade, na stavbe atď. Aby bola práca so sponkovačkou bezproblémová, je vhodné si model vyskúšať, zariadenie by vám malo padnúť do ruky.

Oceníte nielen ergonomickú rukoväť, ale aj povrchovú úpravu, vďaka ktorej nebude kĺzať ani v spotenej dlani. Každá kvalitná sponkovačka by vám mala umožniť meniť silu nástrelu a samozrejmosťou musí byť aj bezpečnostná poistka.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo